Tom Randall (Wide Boyz) leze 60metrovou spáru na mostě v Berlíně
video
Britský spárový specialista Tom Randall ze známého lezeckého dua Wide Boyz přelezl nedávno 60 metrů dlouhou stropní spáru - širočinu na dálničním mostě v Berlíně, o které říká, že to je absolutní monstrum.
Tom měl s sebou na jištění dva friendy, pod mostem nataženou šňůru a po několika metrech lezení v podstatě solo nad vodní hladinou, si založil friend a vyvěsil se jen za nohy zapříčené ve spáře a vyklepal ruce. Podívejte se níže na záběry z přelezu a z nácviku.
ovšem lezení po spárách, které vydrásala do kamene příroda, chladnutí magmatu, tektonické praskání a lámání, mráz, déšť vítr a bůhvíco ještě vytváření spáry rozmanité, machrujícím cizím slovem nikoli prizmatické (pomiňme indiánský potok a podobné rarity), a tedy vybavení lezce musí být univerzální, levá a pravá lezečka zpravidla obě stejné, otejpování klubů rukou a ochrana kotníků umožňující plynule přecházet mezi rozměry spáry a umožňující popolezení po chytech. kdežto spára prizmatická, vzniklá nikoli silami přírody, ale překližkou a řemeslem stavebních tesařů, je od začátku do konce úplně stejná, a svádí tedy k specializaci vybavení, od lezeček nepoužitelných na stupech či na tření po opravdické Handshuhe, tedy boty pro ruce.
ergo výkon jistě velký a obdivuhodný, ale kolik to má společného s lezením? není to spíš něco na způsob skoku vysokého či vrhu oštěpem, kdy je stále stejný pohyb doveden k dokonalosti?
jistěže každý most a každé mostní "zrcadlo" je jiné. a některá stavební díla jsou velmi vtipná a určitě by byla výzvou. třeba jistý pětipolový dálniční most stavěný na začátku 70. let s poměrně vysokými pilíři kruhového průřezu založenými na studnách a s předpjatými stativy se při rekonstrukci (která se jmenovala modernizace) a převedení obou směrů dopravy na jediný z dvojice souběžných mostů při průjezdu vláčku kamionů těsně vedle zrcadla vykláněl do boku o zhruba šest milimetrů, a o tuto hodnotu se tedy měnila šířka zrcadla (což se dalo jednoduše ověřit pouhým přiložením skládacího metru), což by mohlo způsobovat jisté problémy při klemování končetin. jistě by bylo pro lezce povznášející také sledovat, jak pohybem šířky spáry se friend pohybuje a případně též buď zalézá nebo vylézá. bohužel byly pilíře konkrétně tohoto zmíněného mostu zesíleny a již není možno tuto povznášející zábavu vyzkoušet.
Z videa a fotek nejsou úplně zřejmé proporce lidského těla k rozteči nosníků kolem spáry i vedle ale vidím tam komín :-). Tzv ležák (bez-návratový) nohy ruce. Nějaký dlouhán by to mohl dát. :-) Všem kritikům a pochybovačům o smysluplnosti lezení na betonu a stavbách - i AO má hustý videjka z boulderování na dálničním mostě a hradní zdi.
kromě komínů je tam vidět i potenciál na vrtané jištění, tj. velmi nedbale zapucované otvory pro zavěšení římsových konzol, stačí vyťuknout a natočit standardní dywidag 15mm závitovku (matice je na hodním líci konzol prefabrikovaných nosníků). čili ilustrativní příklad úderného hesla "nemusíš si to cvakat" čili jako POVL okolo nejtů bez plaket.