Turisti, horolezci, skialpinisti, lyžiari a všetci návštevníci slovenských hôr budú musieť od 1. júla tohto roku za každý zásah horských záchranárov platiť.
VYSOKÉ TATRY - Turisti, horolezci, skialpinisti, lyžiari a všetci návštevníci slovenských hôr budú musieť od 1. júla tohto roku za každý zásah horských záchranárov platiť. Stanovuje to novela zákona o Horskej záchrannej službe. Presné sumy za jednotlivé záchranné akcie a zásahy ešte nie sú známe, ale šéf Horskej záchrannej služby Jozef Janiga ich odhaduje v rozmedzí od 1000 do 100-tisíc korún.
"S výnimkou Francúzska sú platby za záchranu obvyklé v celej Európskej únii. Nebudeme robiť v horách policajtov. Dáme ľuďom voľnosť pohybu, nebudeme ich strážiť, ale ak sa im niečo stane, musia zaplatiť. Je to zabehnutý systém, napríklad Rakúšania a Švajčiari si ho chvália," hovorí Janiga.
Turisti budú hradiť len náklady na technickú časť záchrannej akcie. Zdravotný zásah zostáva bezplatný.
Vlani Horská záchranná služba zasahovala v 800 prípadoch, iba v lavínach zomrelo 12 ľudí a dvaja turisti skončili v nemocnici s ťažkými zraneniami. Väčšina z nich boli Česi. Českí turisti tvoria podľa Janigu 50 percent smrteľných úrazov v slovenských horách.
"Česi sú druhí najčastejší návštevníci slovenských hôr. Čo je dôvodom ich častých zranení? Radi vyhľadávajú exponované miesta, kde je riziko úrazu väčšie a preceňujú svoje sily," myslí si záchranár.
Slovenské poisťovne zatiaľ poistenie pre návštevníkov hôr neponúkajú, Janiga však tvrdí, že už o tom rokujú. "Sme v kontakte so Slovenskou asociáciou poisťovní. Poisťovne už pripravujú produkty, aby si návštevníci mohli uzatvoriť vhodné poistenie. V Rakúskom alpskom spolku napríklad existuje poistenie, ktoré si môžu uzatvoriť aj Slováci. Člen tohto spolku má poistenie do celej Európy a s výnimkou niekoľkých krajín v podstate do celého sveta. Cena sa pohybuje od 1900 do 3000 korún na rok. Nepredpokladám, že by poistné produkty na Slovensku boli drahšie."
Poistenie v horách sa podľa Janigu stane bežným, tak ako poistenie do zahraničia alebo pri rizikových športoch.
Náklady na záchranné akcie v slovenských horách sa pohybujú ročne v rozmedzí od 9 do 11 miliónov korún. V priemere to vychádza 11-tisíc korún na jeden zásah, ale záchranná akcia pri minuloročnej decembrovej lavíne v Tatrách, v ktorej zahynulo sedem Čechov, stála 300-tisíc korún.
Zdroj: http://www.sme.sk/c/2598072/Od-jula-turisti-za-zachranu-v-horach-zaplatia.html
Bohuzial zatial to nie je mozne pretoze sa o tom rokuje s poistovnami. Zakon je platny od 1.7 takze dovtedy sa za zasah nebude platit. Urcite budem informovat o tom kde sa da poistit a za aku cenu.
Každopádně vás prosím rozhodně nespolíhejte na pojištění typu Kooperativa, Generali apod. Vím, cena je lákavá, lákavější než AV, ale když se vám něco stane, stejně si to zaplatíte sami.
V AV existuje i rodinne pojisteni a nejenom v AV. Obdobne je i OeTK nebo Naturfreunde. Podobne produkty podobne ceny. Pokud bys chtel pojisteni od nejake z normalnich pojistoven, tak zaplatis za 14 dni to co u OeTK, Naturfreunde nebo AV za cely rok.
To je nesmysl. Pokud ta 3 clenna rodina nebude provozovat horolezectvi a pojede pouze na turistiku, tak by ji melo stacit klasicke pojisteni typu Generali + pripojisteni Sportovec ...
A nesouvisi to s nejakymi jednanimi u slovenskych pojistoven. Pokud tedy nejsi slovak, nebo se nechces pojistovat u slovenske pojistovny.
Tak jsem si dal trochu práce a študoval všeobecné pojistné podmínky pro cestovní pojištění pojišťovny Generali. A uvádí se tam mimo jiné:
Článek 6
Výluky z pojištění
A) Sportovní výluky
1. Pojistitel není povinen poskytnout pojistné plnění, vznikla-li pojistná událost v souvis-losti s:
a) provozováním profesionálního nebo výkonnostního sportu po dobu účasti na soutěžích a přípravy na ně, výkonem leteckého a vojenského povolání nebo poa přípravy na ně, výkonem leteckého a vojenského povolání nebo po-volání člena policejní složky;
b) provozováním rizikových druhů sportu (horolezectví nad 5 000 m n. m., skialpi-nismus, lyžování mimo vyznačené trasy);
c) provozováním jakéhokoliv létání (např. lety na rogallu, závěsné létání, bezmo-torové a motorové létání, seskok padákem, parasailing, paragliding apod.) s výjimkou cest v registrovaném letadle určeném k přepravě osob v roli pasažéra;
d) provozováním mortoristického sportu;
e) pátracími akcemi sloužícími pouze k vyhledání ztracené osoby bez potřeby následného ošetření ve zdravotnickém zařízení nebo hospitalizace; účastí na výpravách do míst s extrémními klimatickými nebo přírodními podmínkami a na expedicích.
2. Pojistitel poskytuje pojistnou ochranu na následující aktivity pouze v případě, že bylo sjednáno sportovní připojištění - Sportovec:
a) provozování nebezpečných druhů sportu:
- zimní sporty - lyžování, skoky na lyžích, jízda na snowboardu, rychlobruslení, jízda na bobech, skibobech, sportovních saních, skeletonech apod.;
- vodní sporty - vodní motorové sporty, plachtění, surfování, rafting a jiné sjíž-dění divokých řek, canyoning a pod., rekreační potápění s dýchacím přístrojem s průvodcem nebo instruktorem za dodržení všech bezpečnostních a místních předpisů pro potápění (za dodržení stávajících podmínek zahrnuje pojištění i odpovídající přepravu do zdravotnického zařízení a hyperbarickou komoru - v případě pojistné události nutné dodat protokol o prošetření nehody přísluš-nými orgány apod.);
- ostatní sporty - vysokohorská turistika (turistika s nutností pomůcek či chůze po náročném terénu (ledovec, firnová pole); nad 3 000 m vždy), horolezectví, skálolezectví, speleologie při dodržení všech bezpečnostních předpisů pro spe-leologii, jízda na koni, cyklokros a jiné sjíždění náročných terénů na kole, skok na gumovém laně, bojové sporty, box a zápas a jiné podobné nebezpečné sporty;
b) zdravotní komplikace vzniklé v důsledku vysokohorské nemoci při pobytu v nad-mořské výšce nad 3 000 m n. m.;
c) účast na organizovaných sportovních soutěžích kromě činností vyloučených v odst. 1 a) až e) tohoto článku.
Takže mě z toho vyplývá, že ve standardním cest. pojištění jsou hrazeny i náklady na pátrací a záchranné akce v případě, že se provádí za účelem nalezení a ošetření zraněného (příp. dopravení do nemocnice) - případ rodinky na výletě po tur. chodnících.
a pokud si připojistím sportovce, tak pak i na horolezectví do 5000 m.n.m (ten limit 5000 m je v jiné části podmínek)
Stejně mě to připadá jako zbytečná hysterie. Když jedete do alp, tak jak řešíte pojištění ? Ať už jakkoliv, tak princip v tatrách bude stejný a budou fungovat stejné pojistné produkty.
A taky bych asi oddělil normální pohyb po horách (rodinka na výletě) a lezení/horolezení/skialpinismus apod.
Lezení je nebezpečný sport a pokud ho někdo provozuje pravidelně a zdá se mu moc, platit si AV nebo jinou podobnou formu pojištění, jeho problém.
Podle mě když bude turistikovat a náhodou se třeba někde v mlze při VHT stratí, nebo cokoliv jinýho, tak stejně mají smůlu. Ta cena mi připadla celkem divná a schválně jsem se ptal na to jaký je plnění v případě záchranné akce a na vrtulník a ani na jedno se to NEVZTAHUJE! Každopádně já jsem spíš mluvil o horolezectví.
Minulý rok jsem si zjišťoval podmínky u Generali na připojištění sportovec, pro jistotu jsem poslal dotaz na 4 pobočky a přišli mě následující odpovědi :
Dotaz :
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda jsou součástí pojistného plnění při připojištění Sportovec i náklady na záchranou akci (převoz helikoptérou do nemocnice, akce horské služby...)
Děkuji
Odpovědi :
1.
Dobrý den,
v cestovním pojištění jsou zahrnuty veškeré náklady na nezbytně nutné lékařské ošetření do výše 1 700 000 (pokud je nezbytně nutný převoz helikoptérou, sanitkou, akce horské služby je to samozřejmě zahrnuto do limitu 1,7 mil). Připojištění sportovec
není podmínkou, vše je zahruto v základu.
2.
Dobrý den,
vše spadá do připojištění sportovec, nesmí to být ovšem sport registrovaný, pouze rekreační
3.
Vážený pane,
za dodržení stávajících podmínek, které jsou dané sportovním připojištěním, zahrnuje toto pojištění i odpovídající přepravu do zdravotnického zařízení - pokud to vyžaduje Váš zdravotní stav. V případě pojistné události je nutné dodta protokol o
prošetření např.nehody příslušnými orgány apod.)
Toto pojištění však nezahrnuje např. pátrání po ztracené osobě apod. ( pokud není prokazatelné, že je daná osoba naživu)
4.
Vážený pane,
z důvodů dovolené bohužel Vám odpovídám až teď. Náklady na "záchranou akci" jsou obsaženy už v základním pojištění.
Tak jsem tam zašel, řekl jsem, že jedu provozovat horolezeckou činnost do Tater a jestli se to opravdu vztahuje na záchranou akci. Řekli že jo a pojistili mě.
Když se podíváš na stránky ČHS /www horosvaz.cz/,
vpravo nahoře najdeš odkaz na pojištění - léčebné výlohy a záchrana v zahraničí: standart 970,-, nadstandart 132O,-CZK na rok. Je třeba být členem ČHS a platí pro všechny činnosti pojené s lezením, včetně jízdy autem.Pojištění je bez spoluúčasti. Kromě toho se můžeš připojistit na úraz, základní úrazové pojištění je už obsyžený v členským příspěvku.
+ clensky prispevek + vstupni poplatek a vysledna cena je o trochu vyssi nez u AV, ktery ale nabizi rodine clenstvi. Pak uz je to nekde uplne jinde.
4 clena rodina pri vstupu do AV zaplati 4000 Kc.
Pri vstupu do CHS zaplati (s pojistenim) 8752 Kc.
V dalsich letech zaplati v AV 3040 Kc/rok, v CHS 6552 Kc. Pro rodiny je z ekonomickeho hlediska vstup do CHS nesmysl.
Pri vstupu jednotlivce do AV zaplati prvni rok 1960 Kc, dalsi roky 1720 Kc.
Pri vstupu do CHS(s pojistenim) zaplati prvni rok 2188 Kc, dalsi roky 1638 Kc.
Priklady plati pro individualni clenstvi v CHS.
V pripade oddiloveho clenstvi v CHS 4 clena rodina
zaplati prvni rok 6752 Kc(spojistenim), pro dalsi roky je to stejne jako u individualu.
Jednotlivec v pripade oddiloveho clenstvi prvni rok zaplati 1688 Kc, pro dalsi roky je to stejne jako u individualu.
Ahoj, ja vyuzivam Generalli. Stoji to i se sportovcem 35 kc na den. Pokud si to spocitate tak za 30 dni v horach za rok date cca 1100kc. Pojisteni jde zamluvit i pres mobil a jen poslat pres banku penize. To se hodi kdyz spechate a nemate cas jet do nejbilzsi pobocky Generalli. Nevyhoda je ta, ze na to musite porad myslet. Pokud bych nebyl student ale pracoval tak bych asi zaplatil AV a mel pokoj. cus
bacha na to : "řekli mi " !!!!
Nomen - omen. Treba si prečítať poistné podmienky a výluky dôkladne. Neviem presne, aká je situácia v ČR a teda nemôžem Ti poradiť, ale napríklad do Álp a do Tatier by som si asi vzal AV, na Kaukaz musím dačo pohľadať iné - v AV je výluka na SNŠ ....
Je řada časově omezených pojištění od výše uvedených pojišťovanek, které se vztahují i na pobyt v horách, turistiku a je-li specifikováno i horolezectví....pokud ¨platí obdobné produkty v celé evropě či světě předpokládám, že SK nebude vyjímkou....
Tato otázka tu padla už kdysi, když se tu tato informace objevila prvně.
Co se děje, když horskou povolá někdo jiný, já ji nechci či nepotřebuji.
Znám například historku, kterak kluky vzala lavina, někdo povolal horskou, ale kluci se vyhrabali sami a při sestupu dolinou potkali průvod záchranářů s lavinovým psem, kteří je šli zachránit. Na kom se budou hojit.
Já jsem si jednou zlomil nožku, kluci mně stáhli na Terynu, kde bylo asi dost lidí, aby mne stáhli dolu na saních, ale Miro aniž by se někoho ptal, volal vrtulník. Tehdy se ještě nic neplatilo, byl jsem pravda v Popradě mnohem pohodlněji a rychleji, ale kdybych nebyl dobře pojištěn, tak bych asi volil svépomocnou variantu.