Varování Bezpečnostní komise ČHS – přetržené lano na umělé stěně
Bezpečnostní komise ČHS varuje návštěvníky a provozovatele umělých horolezeckých stěn před nebezpečím přeseknutí lana v karabině postupového jištění.
Na umělých horolezeckých stěnách je běžnou praxí ponechávat expresky s karabinami připnuté na stěně. Jejich trvalé osazení zde však vede k tomu, že karabiny jsou často intenzivně opotřebovávány. Především při spouštění lezců přes karabiny dochází časem k výraznému zbroušení těla karabiny v místě ohybu lana. Z logiky věci to nejvíce postihuje poslední karabinu na horním konci výstupové cesty (tzv. vratný bod), ale nedávný incident ukázal, že nebezpečí je také někde jinde.
Druhou nejvíce obroušenou karabinou je zpravidla karabina prvního postupového jištění. A zde se skrývá nebezpečí, že obroušená karabina může způsobit přeseknutí lana. Jistič ve většině případů stojí od stěny poodstoupen cca 1 až 2 metry. Lano tak do karabiny vstupuje pod určitým úhlem a tahem napíná expresku od stěny. Při spouštění zde zatížené lano na karabinu tlačí a obrušuje ji. Ovšem oproti vratnému bodu zde lano není okolo těla karabiny obtočeno o 180°, ale je přiloženo k tělu karabiny příčně, což vede k tomu, že tělo karabiny je obrušováno do roviny tvořící kolmou hranu s boční stranou těla karabiny. Vzniká tak ostrá hrana, na které se lano v případě zachycení pádu dokáže přeseknout (oproti tomu v karabině vratného bodu se ostrá hrana téměř neutvoří, protože lano při posunu a zatížení zde sice tělo karabiny obrušuje, ale v ohybu 180° ji obrušuje opět do zaobleného tvaru).
Obrázek 1
Při spouštění lano vstupuje do karabiny pod mírným úhlem, a při horním okraji karabiny lano vedoucí dál svisle nahoru obrušuje tělo karabiny do roviny kolmo položené k podélné ose karabiny. Vzniká tak ostrá hrana – viz. Obrázek 2 níže v textu.
Popis události: Pád prvolezce do prvního postupového jištění, došlo k přeseknutí lana, pád na zem, naštěstí z malé výšky, bez následků na zdraví. Délka pádu 1,6 m. Pádový faktor 0,57.
Hmotnost padajícího prvolezce 80 kg. Jištěno bez prokluzu (staticky). Použito jednoduché
dynamické horolezecké lano o průměru 11 mm.
Obrázek 2 a 3
Karabina dlouhodobě používaná na pozici prvního postupového jištění.
Obrázek 4 a 5
Lano přeseknuté na ostré hraně obroušené karabiny.
Obrázek 6 a 7
Detail přeseknutého lana, charakteristické střižení vláken do jedné roviny.
Závěr: Provozovatelé umělých horolezeckých stěn by měli průběžně kontrolovat karabiny
postupového jištění, a karabiny, které jeví známky poškození obroušením lanem, včas vyřadit
a nahradit novými karabinami. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat karabinám prvního
postupového jištění, a vůbec všem karabinám, které jsou v místech změny směru vedení lana
(např. pod převisy, na začátku nebo konci traverzu, v traverzu napříč koutem, apod.).
V případě, že na obroušenou karabinu postupového jištění narazí návštěvník umělé stěny, měl
by na tuto skutečnost neprodleně upozornit provozovatele stěny.
No ja popravdě sám nevim. Prijde mi to divné. Dyt tam je rádius ne? A nerikejte mi, že je ta karabina tak ostrá aby přetrhla lano? Copak je to ostří nože? A ježtě při tak maličkém pádu. Takovích spíše odsednutí mám za sebou stovky a nikdy jsem se nebál a zdraví. Tak jak to bylo možné?
Buď jsi ten článek nečet, nebo ses nepodíval na ty fotky... Při dostatečně dklouhém broušení lanem tam prostě vznikne ostrá hrana :-)
Na jiném místě tady na Lezci je uvedeno, že se jednalo o ztcela nové lano renomované firmy.
Singingrock dělá speciální presa s ocelovou karabinou pro umělky,ale to by 135 Kč platící lidičkové asi chtěli po Holmancentru moc.Třeba tam špagát rupne příště majiteli a budou tam natošup.
Byl jsem u toho takže se jednalo dle kluků o 14 dní starého mamuta.Chyba byla jednoznačně v karabině !! Šlo o ocůn a ihned po události lidi ze stěny začali karáble kontrolovat a měnit.našli ješte cca 5 stejná značka stejný problém takže spíš chyba materiálu u karabiny.
David Peterka
Ocelí to nespravíte, akorát prodloužíte dobu broušení, ovšem potom to ostří bude ještě lepší a pevnější. Jedinně pravidelná kontrola a výměna je řešení.
jo to máš pravdu, ale prostě na stěně vydrží déle. Jinak pravidelná kontrola je vždy nutná a to ne jen stavu obroušení ale taky jestli se zámek úplně dovírá. To taky může být příčina epesního nebo spíš expresního průseru.
Ok, prvotní příčina je zmiňované hranové ostří, ale hned v závěsu je jistič a efekt zvaný "střih materiálu". Podle fota a koneckonců i v článku je to uváděno - prokluz 0. Při prokluzu cca. 10-30 cm se domnívám, že by k přetržení u tak malého pádu nedošlo. Lano by bylo třeba už nepoužitelné, ale vydrželo by. Lidi, vidím to na stěnách denně ty pády s nulovým prokluzem, brrr.... vždyť páteř máte jenom jednu:))!
tro co říkáš není pravda. prokluz s Gri-Gri dát de a jakej... kámoš mě s ním jistí a chytá mě jako do peřinky. já osobně s ním jistím ejn druholezce, ale je to fakt paráda.
Doporucuji precist si navod, ktery k Gri-Gri od Petzla je...Gri-Gri nei urceno vubec pro jisteni prvolezce...a nejake podrzeni a nadskakovani? Jestli jde o to zmrzacit nebo zabit spolulezce, tak vrele do toho. Mozna by bylo prima zacit pouzivat mozek a vhodne pomucky pro jisteni, nez vymyslet hlouposti jako blokovani zachytneho mechanismu u Gri-Gri, stejne tak nadskakovani...Proc jen Cesi nemohou delat neco tak, jak se ma, a musi stale vymyslet nesmysly?
Z Katalogu Petzl:
GRIGRI Samoblokující slaňovací brzda.
Vhodná pro jištění a zachycení pádu prvolezce,
jištění pracovních cest i pro lezení s horním
jištěním.
Self-braking belay device.
Works equally well for lead climbing and toproping.
nevím nevím s tím prokluzem zrovna tomhle konkrétním případě kdyby ho udělal jak říkáš tak z těch údajů co jsou napsaný tak by nazemi skončil stejně skuste si to taky spočítat
No jasně,s gri-gri se dá řešit prokluz stiskem zařízení a nadskočením, ale to už jsou zbytečné detaily. Jinak při vhodném rozložení vah /těžší jistič a lehčí lezec/, zvlášť když už máš nacvakáno ve více expreskách, které nejsou v přímé linii, tak není problém dát 0 prokluz i pro fyz. slabšího jedince, který to většinou udělá ze strachu, že mu lezec spadne na zem. Doufám, že mi teď nebudeš psát o obec. prodloužení lana při pádu.
Nezapomente to poslat Schubertovi ci jeho nastupci z DAV Sicherheitskreis, urcite ho to potesi, neb pretrzeni modernich lan je extremne ojedinela udalost.
Pokud vím, tak ráz se zatížením přes opravdu ostrou hranu obvykle nevydrží žádné, ani moderní lano - jak píše právě citovaný Schubert. A tohle byla sakra ostrá hrana, a to kovová, podle těch fotek.
Kdybyste si někteří sem tam něco přečetli, tak by jste se nedivili přetrženému lanu na takové hraně jako prase!
Zrovna tak je asi těžko chyba ve výrobci karabiny.
Chyba je jednoznačně na provozovateli stěny, kontrola a výměna karabin je jen na něm.
To me taky napadlo. Ale nejdriv trocha kupeckych poctu. V clanku je zminena delka padu 1,6 m, padovy faktor 0,57, takze pad chytalo 2,8 m lana. K delce padu diky nulovemu prokluzu jeste predpokladam, ze pulka z tech 1,6 m byla nad expreskou a pulka pod expreskou. Takze padajici byl 0,8 m nad expreskou a zbyvaji 2 m od expresky k jistitku. Z toho mi vychazi prvni expreska maximalne 3 m od zeme, spis min (pruves, jistic dal od steny). Je to hodne nebo malo?
Je pravda, ze treba v Chocni prvni expreska vzdycky chybi, nekdy i dve. Kdo chce, ten si cvakne svoje, kdo si veri, cvaka az ty dalsi.
Jeste me napadla myslenka, ze prvni expreska se pri spousteni brousi tim vice, cim dale stoji jistic od steny. Rozklad sil, akce, reakce. (Pokud stoji jistic primo u steny, tak se nebrousi skoro vubec.)
No v chocni je první expresa už taky dost nízko a dlouho jsem neviděl si někoho přidávat vlastní, ale máš pravdu dřív(tak rok, dva spátky) tam ta první byla celkem vysoko a první svoji si dával skoro každej. Ale my je tam kontrolujem pravidelně.
Díky Tomášům za zpracování tohodle článku, protože je docela dobrej a vše dobře vysvětluje a jak to bývá nejlepší učení je z chyb. Jak už všichni píšou výše, taky bych nikdy neřekl, že by se to mohlo stát, ale když to vidím a věřím autorům článku, tak se je potřeba si dávat pozor.
a já už myslel ze rajce Brno tam než něco vymění tak to má 4x protočenej tachometr a ono ne . fakt je ten že tam jsou ty lana tak tuhý že by se spíš zlomila ta karáble :-D
Určitě taková karáble nemá nic společného s bezpečností. Už p.Procházka píše, aby se každý rýpanec na karabině přebrousil šmirgl papírem. Takže si správce stěny může sypat maglajz na hlavu. A taky by mě zajímala výška a úhel lana směřující na karabinu. Pokud to mělo být první jištění, cca 2.5 m nad zemí, pak jistič stál asi 4m před stěnou, aby bylo vůbec možné mluvit o střihu lana.
PS: Jestli to někomu neshrnulo oplet již dříve, tak si z nás nškdo dělá blbce.
spočítej si to z pádovýho faktoru a délky pádu. z toho si můžes udělat představu jak bylo první jištění vysoko. pro jednoduchost v cm 160/0,57=280cm to je délka lana zbytek už zvládneš :-) a kde je chyba
pokud je to na mne tak by mne zajímalo podle čeho soudíš že jsem to přehlédl. délku lana si snad umíš spočítat a po dosazení do obrázku zjistíš i jak bylo to první jištění vysoko(vše je modelový případ) koumáku
Je to spíš lanem a snad ani ne ne nabroušenou karabinou
17:13:10 03.04.2008
Nějak se mi to celé nezdá. Já přesně tohle lano roca měl a vyřadil jsem je, protože se jako úplně nové lízlo o hranu (při odsednutí druholezce (ta ani nebyla nijak extra ostrá) a oplět šel neskutečně hrubě do háje. Já bych asi nechal přezkoušet to prasklé lano. Chyba je myslím v tom laně. Ta karabina je OK. Nemá totiž nabroušenou hranu, ale má dvě nabroušené hrany a tak je radius OK. Síla se rozloží do poloměru cca 1 cm a nic se dobrému lanu nestane. Ale to se snad asi musí odzkoušet.
Jenda
Re: Je to spíš lanem a snad ani ne ne nabroušenou karabinou
17:25:09 03.04.2008
Jendo,
nejedna se o zminenou karabinu, tu jsme druhy den vyhodili spolecne s par dalsima, kde hrozila brzka tvorba ostri, aby je nahodou nekdo nevzal a nepouzil a nebylo dokonano.....
Re: Je to spíš lanem a snad ani ne ne nabroušenou karabinou
17:28:20 03.04.2008
S tim lanem me to ale taky napadlo, nebot nariznout se mohla jen cca 1/3 opletu a zbytek musel prasknout, nebot duse se prefikla az o radny kus dal. Ale to by musel rict odbornik na lana.
Ahoj,kdo nechal karabinu v tomhle stavu na stěně je blázen,to si musí přece každý kdo už chvilku leze všimnout,že je to error,nebo je to jen výmysl aby bylo o čem psát.
Ahoj,kdo nechal karabinu v tomhle stavu na stěně je blázen,to si musí přece každý kdo už chvilku leze všimnout,že je to error,nebo je to jen výmysl aby bylo o čem psát.
Bych se možná taky kouknul na to lano. Karable je sice zralá na průser ale takovou škodu, to nevím. Lana se testujou na mnohem větších dardách a ostřejších hranách než je tato. Testoval jsem jednou lano které mělo už jen jádro obalené lepící páskou a vydrželo regulérní pád a tohle takový pád rozhodně nebyl.
"Lana se testujou na mnohem větších dardách a ostřejších hranách" - to první je pravda, to druhé ne. Podívej se (třeba do Procházky, do Schuberta, v Horolezecké abecedě to je nejspíš taky, ale tam si to nepamatuju přesně), jak vypadá pádová zkouška podle normy. Tzv. Granit test (což byla zkouška pádem přes ostrou hranu, viz Procházka) se už masově nedělá, nejspíš právě proto, že to skoro žádné lano nevydrželo.
Prostě možnosti materiálů jsou omezené. To, že na skále je rozumné lézt na půlkách nebo na dvojčatech, je velmi opodstatněná zásada.
Silně pochybuju, že ta karable měla i po probroušeni nějaký ostrý průměr menší než 0,75 mm , což je klasická testovací hrana a ještě zrovinka na tom ostrém rádiusu se to kouslo.
Domluv si v Lanexu nebo u SR, ať tě pustí se kouknout na testování lana.
Tím samozřejmně nesnižuji problém té karable, ta byla opravdu hin a pravděpodobně dílo skázy dokonala.
Bylo by zajímavé to lano poslat výše zmíněným firmám, ať ho nechají opadat.
Aleši,
1) Obecně nejsme zcela jistě ve při, ani jednomu se nám nelíbí karabina a oba bychom rádi viděli dotyčné lano na padostroji :)
2) Máš pravdu, že nevím, jak se v posledních letech testují lana v Lanexu nebo v SR. Mé znalosti jsou už staršího data (a spíš z Německa). Chceš říct, že aktuálně se lana testují na hraně 0,75 mm a vydrží to? (Platné normy EN 892, ani trochu tvrdší UIAA 101 to nepožadují.) Podle jaké metodiky? UIAA 108 (zrušené v roce 2004 pro nespolehlivost)? Starého Granit testu (který skoro nic nevydrželo)? Něčeho jako T-edge (nedokončená metodika, pokud vím; a taky to skoro žádné lano nepřežilo)? Opravdu by mne to zajímalo. (Nemám nic společného s žádnou lanařskou firmou, jsem jen lezoucí šťoura, kterého docela zajímá, jakou má při nějaké skalní tlamě vyhlídku dát podlahu :)))
/Když tak můžeš na mail, chceš-li./
Roberte, já už taky pro žádnou lanařskou firmu nedělám. Jen si tak pamatuju co vše ty lana vydrží a je mi celkem jedno podle jaké normy. Prostě se mi zdá nepravděpodobné, že to kousla jen ta jedna karable. Jistilo se sice do GRI-GRI ale tvrdý pád to prostě nebyl. Lidské tělo absorbuje obrovské množství té pádové energie a hodně si taky vezme lano samotné, pokud je v pořádku. U statiky bych se nedivil. Pokud nebylo lano špatné, což si myslím já, tak se to mohlo ještě přeříznout, ale i tak je nepravděpodobné, že se to řízlo sakumprásk celé. Ta zbroušená plocha nebyla tak dlouhá aby to fiklo celé lano. Prostě mi to nesedí. Můžu se samozřejmě mýlit, ale nesedí mi to jen na tu karabli. Toť vše. Budu z netrpělivosti čekat na výsledky nějakých testů co určitě si myslím budou.
Pokud to byla stejná karabina jako na fotce, tak při probroušení ještě o cca 1mm hlouběji vznikne opravdu ostrá hrana s úhlem ostří cca 70-80°, a o takovou hranu se řízne každé lano...
Je hodně divné, že ta konkrétní karabina zmizla - za tim bych tipnul uklizení důkazů a vyhnutí se náhradě škody??
OK, jak už jsem psal, nejsme ve při. Máme prostě jen různá podezření. Krajně pravděpodobně jsi na vlastní oči viděl víc lan, než já, který má pocit, že o opravdu ostrou hranu se řízne skoro cokoliv. A uznávám, že tahle hrana byla kovová, což je podle mne pro lano lepší než skalní hrana (kvůli odvodu tepla). Taky bych byl zvědavý na testy...
Aleši, mám dotaz: kolikrát jsi viděl zkoušku lana na opravdu ostré hraně (tj. 90° bez zaoblení?) a kolik lan jí přežilo? Poloměr hrany 0,75mm a ostrá hrana je obrovský rozdíl..
Ta karabina na fotce vypadá spíš na to ostří (přesněji cca 120° ostrá hrana), pokud ta "akční" byla probroušená jen o kousek víc, tak ten úhel se změní na 90 nebo i jen 70° - a to se už hodně podobá noži. Navíc od broušení lanem na té hraně mohl být i otřep... Gl.
Nesčetněkrát. Jo, ta hrana byla asi jistě ostrá, ale ten kluk padal z malé výšky a jeho tělo absorbovalo hodně pádové energie. Několikanásobně více než železné závaží a pádostroji. :o) Hele já se nehádám, že to nemohla způsobit ta karable, ale zdá se mi to krajně nepravděpodobé. Je tu hodně ale co by chtělo osvětlit.
No, otřep tam asi nebyl, pokud to neudělal někdo pilníkem. Nedovedu si představit, že lano byť sebevíce tlačené na podložku vybrousí otřep. To už je silná spekulace. :o))
Lano se klidně mohlo kyvadlem přeříznout, ale je tady zase to malé ale. Jak dlouhá byla ta vybroušena plocha aby to fiklo celý průměr dobrého lana? Asi zůstane u spekulací bo karabli už nemáme. Snad jestli otestujou to lano tak se uvidí.
Jo ještě kolik lan ji přežilo. Za dob mého působení v dané firmě a existence dané normy jsme chtěli všechny lana mít s pádem přes hranu a některé měly i dva ale zastavili jsme se až u tehdy VIPERA který byl fakt už moc tenký na tuhle dardu. Teď nevím jak to je bo už tam nedělám ale vím, že se pracovalo na tom aby i VIPER tu "hranu" měl i když se to necertifikovalo. Nikdo totiž neví kdy se zase něco podobného zavede že?
Já se taky nehádám :-) Ale jako strojař cítím, že problém byl v ostré hraně a lano bylo v pořádku.. Co vim, tak "normová hrana" má malé zkosení 0,75mm (nebo zaoblení, prostě není úplně ostrá..). Tak mě zajímá jestli jste to zkoušeli jen na té normové nebo i na ostré..
Lano funguje jako pásová bruska a ten otřep tam klidně být mohl - na to bych ale potřeboval vidět tu karabinu..
Kdysi jsem zkoušel jak jde lano přefiknout nožem - stačilo lehce přiložit a seděl jsem na zemi ;-) Taky mi jednou lano šlo lehce přes ostrou hranu na břidlici, druholezec si jen odsednul a lano bylo řízlý do půlky.. Takže věřim, že ostrá hrana v karábli přefikne lano i při malým pádu... Gl.
Jasně že je lepší nepadat. O tom nikdo nepochybuje. Ale tenhle článek není o tom, že někdo lezl cestu nad svý možnosti a tím pádem se dostal do problémů, jak naznačuje komentář výše...
podla tvojej logiky ("pad do prveho=cesta nad jeho moznosti") mi vychadza, ze keby padol do druheho tak na tu cestu s prehladom ma...hmmm...interesantne..
Aha, takze tu prvni radsi necvakat? Ja se klepu v 8+ a kdyz nalezu do 9- a spadnu do prvni tak jsem teda vocas, plís forgív mí. Hele kamo, mluvi se o umelce, ne o pisku.prober se
to je jasny,kde jinde natrenovat,nez na umelce,kde sou jisteni kousek od sebe a clovek tak muze zkouset i tezsi cesty?a co je cesta nad moje moznosti?ta,kterou nedam s jistotou na OS?dycky me prece muze ustrelit noha,protocit/urvat se stup,spadnu u prvniho v bouldru a ne kvuli vytrvalosti apod.,ne?
O kousek výš sem psala, proč si myslím, že je tvůj komentář mimo mísu. No a k tomu, co napsal Nesmrtelný blázen, není co dodat. Jinak já bych zas mohla napsat, že fakt nechápu chytráky, co dělaj rychlý soudy a komentujou na Lezci něco, o čem nejspíš nic neví. Nebo si u toho snad byl? Víš jakou konkrétní cestu lezli? Byla to devítka? Znáš je? Víš, že se klepou v šestkách? Ani se nechci ptát, co na to Jan Tleskač...
Tenhle článek je vydanej jako varování před tím, co se může stát kdekoli, nejen na umělý stěně. Bohužel se nám nepotařilo získat tu konkrétní karabinu. Znova: Může se to stát kdekoli, tak není důležitý kde se to skutečně stalo. Důležitý je, aby si provozovatelé karabiny zkontrolovali, ale taky když něco takovýho uvidíte, abyste na to upozornili. Lano máme slíbený, tak necháme udělat zkoušku. Pak upozorníme výrobce. Nakonec výzva: Kdekoli narazíte na porušený jištění, podejte zprávu místnímu správci skal. Pokud ho neznáte, tak přímo mě, nebo na ČHS.
Ještě mě napadlo doplnit: Podobná porucha jistícího prostředku se může stát kdekoli, pokud se při lezení na rybu provlíkne lano přímo kruhem. Nedělejte to, může to být nebezpečné pro ostatní, používejte vždycky vlastní karabiny!
Ještě mě napadlo doplnit: Podobná porucha jistícího prostředku se může stát kdekoli, pokud se při lezení na rybu provlíkne lano přímo kruhem. Nedělejte to, může to být nebezpečné pro ostatní, používejte vždycky vlastní karabiny!
Ťéšo, při lezení "na rybu" se to stát nemůže, protže dochází k pravidelnému opotřebení celé třičtvrtiny těla kruhu a úhel náběhu je velmi malý, takže nikdy nevybrousíš ostrou hranu. Leda že bys provlíkal první postupový kruh. Tím neobhajuji lezení "na rybu", když s horním, tak přes svoji expresku ve slaňáku, to je jasné.
Ok, máš pravdu, kdybych byl hnidopich, tak ti řeknu, že jsem měl na mysli expresku se šroubovačkama, ale je to jedno, voba vím vo co go a merito problému je přece někde jinde.
Vratný bod se ojíždí do poloměru = lano se nemá o co říznout. "Jenom" se slaňák ničí a časem se zničí úplně - proto při spouštění neprotahovat přímo kruhem, ale použít svoje karabiny..
Provozovatel lezecké stěny je povinnen nahradit všechny škody (lano) a pokuď by se chtěli inkriminovaní soudit za újmu na zdraví (i psychickou) mají zkrátka velkou naději..
Bohužel, je to odraz dnešní doby: brát a nedávat (rozuměj vybírat vysoké vstupné a již neinvestovat). Nejlepším řašením je však takovou stěnu příště "vynechat".
hned zitra zkontrolujeme karable na stene. Jednou jsem na stejne vybrousenou kdesi narazil a normalne bych se vsadil, ze to nekdo vzal kulatym pilnikem.
zastancum gri-gri bych odporucil jine jistitko. Hlavne tem co s nim dokonce dokazou davat prokluzy. Normalni lidska reakce je pri nahlem leknuti vsechny svaly stahnout, zatnout, sevrit. Staci se trochu mene soustredit na prvolezce ( kouknes vedle, kecas s kamosem) a pri jeho nahlem padu paku sevres namisto toho, abys ji pustil. Zkuseny jistic - co tvrdil jak gri-gri ovlada synovi privodil tezky vyron. Mne syn spoustel z cesty, u toho trochu couval dozadu, zakopl o sutr a samozrejme v leknuti sevrel paku. Odnesla to o predskali rozbita kolena. Nejvic se mi libilo v Sperlonge v jeskyni - duta rana, Japonka sténa v prachu a vedle Polak suse konstatuje: ,,Zase trimal gri-gri´´.
Gri-gri patri do rukou jen malym detem a velmi slabym zenam. Tam je predpoklad, ze se jim pri padu vyrve z ruky a o prokluz mate postarano nizkou vahou jistice.
V Imste na stene pouzivani gri-gri zakazali uplne.
Podlah pro obracene zalozene lano sem uz taky par videl.
No, náhoda je blbec a buďme rádi, že to bylo kousíček nad zemí a dotyčným se nic nestalo a hlavně, že jsme všichni moudřejší, tedy víme na co, si máme dávat pozor, ale měl bych dvě zlé otázečky:
1)Když připustíme, že lano bylo v pořádku, je majitel/zprávce stěny povinnen nahradit zničené lano??? Chce to po něm někdo? Jak se k tomu postavil? Sic je teď kratší o pouhé tři metry, ale přece, pricip je pricip, tak ať koupí nové a zbylé X-3m si nechá? Mě osobně by přišlo líto, zničené nové lano kvůli expresce, která tam nemá být.
2)Jak jsem pochopil stalo se to na Smíchofě, asi nejdražší stěně v této republice. Pokud vím, tak je tam všude betonová podlaha žíňenky tenké a jen někde, mají/máte tam v plánu dát žíněnek vícero, či tlustších, či vícero tlustších pro případ nehody? Nebo nějak pokrýt celou podlahu(-je tam zima na nohy...)? Protože na stěnách, kde jsou kupříkladu parkety to prý lidé přežíjí i při pádu od stropu(11m). Ale ten beton značně snižuje šance na přežití a zvyšuje závažnost poranění při přežítí, řekl bych. Náhoda je blbec a lidský život za žíňenky stojí, ne? Byť jeden a byť blbce, co něco neudělal správně a blbci jsme občas všichni.