Teoreticky dobře víme, že si máme dávat pozor na napjatá lana a na ostré hrany. Takže, kde všude se setkáváme s ostrou hranou?
Následující varovné video je drobnou ukázkou ze zimního cvičení ÖBRD Hohe Wand; nebýt toho, že ji na svém oficiálním facebookovém profilu zveřejnil také ÖBRD, bylo by skoro těžké uvěřit v jeho autenticitu.
Názorně zde je ukázáno, jak málo stačí k úplnému přeříznutí lana na hraně. A také, že tou hranou nutně nemusí být právě skalní hrana. V tomto případě jde o hranu lyží (mimochodem, určitě jste, alespoň teoreticky, zkoušeli použít skialpy jako sněhovou kotvu… tak při sledování tohoto videa se můžete zamyslet nad tím, zda je to jednání moudré). Zároveň by pohled na snadnost, s níž lze lano říznout, mohl vést k zamyšlení, kolik že to vlastně ostrých předmětů běžně při zimním lezení používáme, a o co všechno tedy lze lano teoreticky vážně poškodit.
Nezlob se Tome, ja tomuto opravdu neverim. To by jsme byli v podstate vsichni uz mrtvi pri slanovani v horach a tak. Pokud mas nejakou moznost a chut to relevantne overit, tak to by mne fakt zajimalo, ale spise si myslim, ze do toho chut mit nebudes a ja tedy stejne neuverim. Nebo jinak at to nekdo zkusi sam takhle fiknout lano....ne neverim )-:
No, to zajiste je, asi budes postizeny, ale tady se resi to preskubnuti lana, tak proc se tady frustrujes mnou? Ja davam sve nazory k clankum, ne k chudackum co tu take pisou, tak si dej poradit, i kdyz jsi asi dost hloupy a delej to take tak.
použití lyží jako kotvy možná nevylučuje poškození lana, ale každopádně selský rozum i všechny kreslené příručky píchají lyže olaminovanou svrchní stranou do svahu, takže je kovová hrana skluznice je před lanem ukrytá. Kdo tomu jo nevěří, může si omotat lyže náhradním trikem, rukavicí atd. Strašit pádem a smrtí při kotvení o lyže je nesmysl. Teoretických situací smrdících krchovem vysypu z rukávu do minuty 150. Tohle video určitě vzniklo na popud rakouských horských vůdců, aby vystrašili a získali víc klientů.
Ne, nebyli to horští vůdcové, kteří iniciovali toto video, nýbrž rakouská horská služba, která chtěla ukázat rúzné aktivity při svém zimním cvičení na Hohe Wand.
Jsem přesvědčen, že se jednalo o Reppschnur a ne 11/13 milimetrové lano (podle obrázků) a asi to ani nebyla repka s průměrem 8 mm. Repky snesou zátěž od 400 kg (ø 4 mm) do 1600 kg (ø 8 mm), takže ø 4 mm , která snese kolem 500 kg 2 - 3 chlapi prostě utrhnou. Když se ještě při tom zatížení dotkne opletením ostrých hran lyže není divu, že to praskne. Ale kdo by dal lyže tou ostrou hranou nahoru? Jenom naivní hlupáček. Nedělal bych si s tím velkou hlavu. Někdy je to i výhodné. Mám kamarády, kteří lezli severní direktu na Velkou Cimu – Cima Grande – Grosse Zinne (cesta Hasse/Brandler) vylezli to jen do třetiny a odtamtud byli donuceni slanit. Pochopitelně lana byla krátká a nechtěli tam dlouho šaškovat a tak na pevno uvázali 100 metrovou tenkou repku k jisticí skobě a na té slanili až na úpatí. A pak ve třech repku utrhli: „no přece ji tam člověk nenechá a materiál stojí vždycky peníze“. K rozumné diskuzi bychom potřebovali konkrétní údaje Rakušáků co to bylo za lana, jaká zátěž a podobně.