LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Achtung seil!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
28.Lebloch 10312
29.Suchan 10307
30.Duchoň 10281
Bouldry:
28.Šťastný 9575
29.Svoboda 9531
30.Ďurech 9456
Hory:
31.Stehlík 1988
32.K 1966
33.Šmejkal 1960

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5806 lezců
1182403 cest
Nové přelezy:
Omerta 8A+
Pray For P 7C+
Srdce Z Ka 7C
Srdce Z Ka 7C
Chaplin 8A/8A+
Die Keule 10-
Buzíci 9+
Odcházení Xb
Vstupenka 7C
Ocelový Ko 8A+

Stěny
Umělá lezecká stěna - II.ZŠ - Moravská Třebová
LSD - Lezecká Stěna Dufek - Kuřim
BalvanBoulder - Horažďovice

Prodejny
Namche - Outdoor, Travel & Climbinig Center, s.r.o. - Praha 8
Outdoor Centrum Rock Point Poštovní - Ostrava 1
HUDYsport - Havířov

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Výživa

II. díl

Makronutrienty a získávání energie:

..a je tu slíbené pokračování. Začnu tím, co asi všechny lezce zajímá ze všeho nejvíc: získávání, přeměny, skladování a využívání energie.
K tomu, abychom se nějak domluvili, dovolím si i na Lezci zavést některé v této oblasti běžně užívané pojmy. Nebojte, nebude jich moc.
Tak předně, jednotkou energie je od teď pro nás jedno ATP, přestože se zde občas ( u potravin jako takových ) vynoří i Joule [J] či postaru kilokalorie [kcal] .
Jednotlivé chemické látky budeme měřit na moly, což je množství částic, atomů či molekul. Používání tohoto tzv. látkového množství je pro nás výhodnější, protože můžeme dohromady pracovat s částicemi s různou hmotností. Za chvíli pochopíte..

Takže teď zpátky k ATP - je to zkratka pro adenozin tri fosforečnou kyselinu, která již podle názvu obsahuje 3 fosfátové zbytky a patří mezi tzv. energeticky bohaté fosfáty. Jsou to látky, do kterých lze uložit spoustu energie tím, že se k nim chemicky naváže fosfát a jeho uvolněním se uvolní i vázaná energie.
ATP je univerzální forma chemické energie buňky, nutná pro její fungování ( u svalu - stah ) ale i přežití.


ATP je tvořeno každou buňkou, ale nelze ho buňce nijak nabídnout zvenku. Musíme jí však dodávat substráty pro tvorbu ATP. Jsou to již zmíněné makronutrienty, z nichž jsou nejrychleji využitelné jednoduché cukry ( monosacharidy ). ATP je mnohem efektivněji vytvářeno za přítomnosti kyslíku.
Řetězec chemických reakcí, ve kterých se ATP tvoří z nějakého substrátu, se nazývá biologická oxidace tohoto substrátu.
Výsledkem biologické oxidace 1 mol hroznového cukru ( glukózy ), je 38 mol ATP, 6 mol CO2 a 6 mol H2O v případě, že probíhá za přítomnosti kyslíku ( 6 mol O2 ) jako aerobní glykolýza ale jen 2 mol ATP a 2 mol kyseliny mléčné ( laktátu ) bez  přítomnosti kyslíku ( anaerobní glykolýza ). Z toho je vidět, že získávání energie za přítomnosti kyslíku je 18-krát výhodnější, jen co se týče energetické bilance. A to ještě nehovořím o tom, že zplodiny aerobní glykolýzy ( H2O a CO2 ) jsou pro organizmus daleko přijatelnější než kyselina mléčná a že dokonce existují buňky, které vůbec anaerobní glykolýzou získávat energii neumí ( např. nervové ).

                                                                                                   
glykolýza 1 mol glukózyenergetický ziskmetabolityužití ( výkon )
aerobní38 mol ATP ( 36 + 2 )6 mol CO2 + 6 mol H2Odlouhodobý
anaerobní2 mol ATP2 mol laktátudelší maximální


Když je ATP vyrobeno, může být jeho energie použita k práci, anebo uskladněna ve formě jiného fosfátu. Nyní se budeme pro jednoduchost zabývat svalem.
Zásobním energeticky bohatým fosfátem svalu je kreatinfosfát. Lze do něj uložit daleko více energie než do ATP a také déle vydrží. Není ovšem tak rychle mobilizovatelnou zásobou energie jako ATP a také nejprve jemu musí předat svou energii, který ji pak předá svalovému vláknu. Kreatinfosfát je rychle využitelnou energetickou rezervou.


Další rezervou energie ve svalu je glykogen. Jedná se o složitý cukr ( polysacharid ), ze kterého se uvolňuje hroznový cukr ( glukóza ) vázaná na 1 fosfát a ten je dále přeměňován na ATP. Glykogen je pomalu využitelnou energetickou rezervou a tvoří se z glukózy a ATP. Kromě svalu se vyskytuje také v játrech, kde je ho ovšem mnohem více a má zde úlohu zásoby glukózy pro celý organismus v dobách její potřeby.

Získávání ATP z glykogenu ( a vlastně i z glukózy ) včetně nějakého príma fajn obrázku nechám na příště.

                                                                                                                                               
forma energieenergetická hodnotaZásoba v 1kg svalupoužití
ATP30,5 kJ/mol7,3 kcal/mol5 mmol10 svalových stahů
kreatinfosfát43 kJ/mol10,3 kcal/mol25 mmolkrátký maximální výkon
glykogen* dle přeměny glukózy100 mmol* dle glykolýzy


Závěrem shrnutí: Nositelem energie ve svalu je ATP, které však vydrží velice krátce a musí být regenerováno. To se děje buď prostřednictvím kreatinfosfátu, nebo glukózy. Ta je získána z potravy, nebo ze zásobního glykogenu. Glukóza může být spalována za přítomnosti kyslíku, nebo bez ní. Druhá varianta je však velice málo zisková. O ostatních makronutrientech jako zdrojích energie se zmíním až někdy v budoucnu, příště budeme pokračovat v sacharidech.

Luky   [úpravy] 11:04 17.12.2001Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

Nový komentář 

 Moc pěkný
Moc se mi to líbí Luky. Díky
Zapsal: Monroe, 22:12:58 17.12.2001
 Neni lepsi buřt?
Neni lepsí dát si buřta s hořticí a zapít to pivem?
Zapsal: Pusher, 14:15:42 18.12.2001
 Re: Pusher
No, jak se to vezme... Videl jsi někdy jak se vyrábí uzeniny? Snad si ještě nakonec nemyslíš, že tam je maso...?:o) Když Ti pak není blbě na duchu ani na těle, tak si dej klidně všechny zmíněné součásti dvojmo.
Zapsal: Ivucha, 14:47:16 18.12.2001
 
Pitnej rezim je pitnej rezim.Pivo rulez.
Zapsal: Pavliß, 14:53:24 18.12.2001
 Pozdrav konkurenci...
Dost, dost, dost dobrý, ale osobně bych si dal taky toho utopence s pivem. :-)
Zapsal: Ležec, 15:55:01 18.12.2001
 Pro buřtaře
Můžeš si dát klidně i buřta i pivo, když ti to udělá dobře...
Zapsal: Luky, 20:14:25 18.12.2001
 Re: Ivucha
Heč, my si děláme zabíjačku sami... a pak si děláme domácí klobásky, slaninky, sádýlko a šqarečky. A taky domácí slivovičku, hruškovičku, vínovicu a i víno. To se to pak leze.
Ne, vážně, uznávám, že maltodextriny a podobný dobroty jsou dobrý, ale jsem přesvědčen, že nesrovnatelně důležitější je psychická pohoda. Neni rum neni šturm.
Zapsal: RPM, 00:04:15 19.12.2001
 Training behove Growth Idealistic Wean away from Kingpin Elizabe
BPC Sea Monkey
Zapsal: WogrergyLargo, 19:13:30 27.05.2012
 xleqHoQqKejnt
greg.txt;1;3
Zapsal: Y E z A S e L p P I L X i U y, 06:23:23 09.02.2014


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

 Foto dne:
Roter Stein
Ottenkonig, 6+
 Databáze cest:
Všechny cesty (187170)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Nie Podskakuj 6+ Szczytnik
Hairway To Steven 5 Szczytnik
Dezo-izo Fight Club 5+ Jančekova Skala
Symbióza 5+ Jančekova Skala
Fourni 6b Kalymnos
Nově komentované:
Jižní Stěna VIIIb Prachov
Hrobníkovi Z Lopaty 7A Popova Skála
Chuck Jurčak 7+ Demänovská Dolina - Machnatô
Serf 7A Petříkovice
Topaz 7B Petříkovice

 Nově v diskusi:
Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: Pády a sedák | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: Pády a sedák | Satanský riport | Re: Pády a sedák |

 Nové komentáře:
Re: šumák | Re: trenér | Re: šumák | Re: Závody/skály | Re: šumák | šumák | trenér | Re: Závody/skály | Re: ... | Re: Zamyšleni |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (111)
MS ve sportovním lezení v Jižní Koreji - obtížnost (33)
Adam Ondra se po MS zamýšlí, zda má pokračovat v závodění (22)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (19)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
První sólový zimní výstup na Cerro Torre cestou "Via dei Ragni" (9)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (6)
Bouldrové závody na Fesťáku (6)

 Nově v inzerci:
NEJLEPŠÍ ONLINE PŮJČKA BEZ PODVODŮ | Expresy Wildcountry wildsport 17cm | Revo | Zapomenutá karabina | La Sportiva Nepal 41 | Prachůvek-nalezený botky | Chulilla/Cuenca | Boty Scarpa summit GTX Women 40 | LS Otaki women 38,5 | Spolulezec neděle 28.9. |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 522 
 50 dní v divočině 
 406 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 477 
 Andrea 
 413 
 Ashima 
 356 
 Barkley Marathon 
 430 
 B.I.G. - světové prvenství 
 406 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 385 
 Gálfy - Horský život 
 368 
 Jak se staví ledovec 
 342 
 JAMES - Století nad oblaky 
 474 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 379 
 Lezci z Manína 
 409 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 380 
 Operace Nos 
 373 
 Plamen nikdy nezhasne 
 368 
 Pohlednice z konce světa 
 413 
 Pomíjivost ledu 
 367 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 377 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 361 
 Rhapsodia Corcontica 
 367 
 Sama 
 403 
 Šampioni zlatého údolí 
 387 
 S lyžemi v oblacích 
 434 
 Tenaya Traverse Challange 
 387 
 Tenkrát na východě 
 424 
 Velká alpská silnice - 73 
 402 
 Za oponou velehor 
 467 
 Zápasník Dee Dee 
 372 
 Životní výprava 
 379 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.