Eco ball není asi naprosto nová věc, tuším že už jsem na americkém trhu před pár lety zachytil. Nyní se však zdá, že Eco ball dorazil i k nám..
Eco ball
jsem vyzkoušel a zde jsou moje dojmy.
Metolius na svých stránkách je ohledně složení absorbční směsi více než skoupý. Ani jinde na internetu jsem nedokázal získat relevantní info o složení. Kdo se zajímá o složení náplně Eco Ballu musí se spokojit s popisem, že je alternativou k magnéziu, že vůbec nezanechává stopy, je vysoce absorbční, a že zcela vysuší vaše dlaně před lezením. Zaštiťuje se tvrzením, že ve vývoji spolupracuje s Accessfund.org, což je velmi silná americká, v Evropě zatím nemající obdoby, ekologicky zaměřená organizace zastupující lezce ve vyjednávání o přístupech ke skalám.
Nejdříve jsem "vysoušák" vzal na umělou stěnu, přestože bylo poměrně teplo, ruce se mi vůbec nepotily již po prvním nanesení. Pocit v dlaních osciloval od zcela vysušených po nepatrně lepivý pocit, takže tření na chytech bylo velmi dobré.
Zhruba v polovině tréningu, když jsem si vždy mezi cestami pohrál s "eco míčkem" ( netahal jsem "eco ball s sebou, při lezení jen jsem si vždy ruce vysušil mezi cestami) byly ruce vysušeny tak dokonale, že jsem už ani ho nemusel používat a přesto tření rukou bylo dokonalé. Na rukách tedy na styčných plochách kůže s chyty přitom nebyly ani stopy po prášku. Z toho usuzuji, že na chytech ulpívá opravdu jen ve velmi nepatrném množství a hlavní efekt skutečně je v dokonalém vysušení kůže.
Na skalách se eco ball osvědčil naprosto stejně opět vysušené ruce a vynikající tření na chytech.
Po lezení jsem ruce nijak neošetřoval jen jsem si ruce umyl a během normálního fungování zmizel i pocit vysušených rukou.
- na některých fórech jsem zachytil info, že v případě masivního nasazení, např. u velmi zatížených boulderovek bylo zjištěno, že při používání eco ballu se objevuje určitá usazenina na chytech
The Access Fund - americká právní oganizace, která se snaží vyjednávat volné přístupy do lezeckých oblastí a stará se ochranu přírody v okolí lezeckých oblastí. Access Fund, založena 1991 representuje přes 2,3 milionu lezců.
"u velmi zatížených boulderovek bylo zjištěno, že při používání eco ballu se objevuje určitá usazenina na chytech" tipuju, že ta usazenina bude zeschlej pot :)
Myslim ze jednou ze slozek je kalafuna, ta kazdopadne dela na skalach peknej bordel, ve Fontainebleau je hojne pouzivana a nektere chyty maji skelny povrch s velkym cernym flekem kolem. Jak to bude s timto ukaze cas.
No Jirousi, myslím, že máš pravdu. Taková ta neskutečná adheze, když zkusíte třít prsty o sebe při gestu "How much?" by napovídala, že jednou ze složek by mohla být kalafuna. A ani to není proti tvrzení Metoliusu, že se jedná o přírodní produkt, protože kalafuna je vlastně pryskyřice z borovic.
Čím si myslím, že je použití zajímavé, je ten vysušující vliv na ruce, protože má dlouhodobější charakter a vy pak již nemusíte znova a znova tuto substanci používat.
Také si myslím, že se použití kalafuny v lezení, ve Fontainebleau poněkud démonizovalo, ale bylo to zejména stylem použití, kdy se vrstvička prášku přímo nanášela na daný chyt poklepáváním, s hadrem s rozdrcenou kalafunou uvnitř.
No když tedy kalafuna, mágo nebo ecoball změní povrch skály (vrstvička prášku se přímo nanášela na daný chyt), proč by se do ní nemohly přímo vysekat drážky, jako pro lepší adhezi?
Hezkej pokus. Ve Fontáči, ale i jinde na světě, je "pof" asi víceméně historie, ale fakt je že to tam začli používat místní bleasards neboli fontáčový boulderový klasici dbající vždy úzkostlivě na čistotu přelezu a stylu, než si jaksi bylo všimnuto, že dochází k zanešení chytů. Tak se přešlo k magnéziu, které nic takového nedělá.
Vzhledem k to mu, že skály jsou tady déle než ty, tak je potřeba si uvědomit pojem času. Ty tady budeš +-80let, a z toho důvodu je pro tebe rok z tvého pohledu významné časové období(máš jich k dipozici průměrně 80). Oproti tomu skaliska jsou tady už docela dlouho a ještě budou. Tzn. tebou zminované období mezitím, není z hlediska vývoje nijak důležité.
Hmm, no mozna neslo o vyvoj, ale o lezeni, takze do doby nez zaprsi je otazka spravne, ty odpovidas na neco jinyho. Jeste jsem nevidel, ze by v previsly a nebo i v mirne polozene steny vevnitr rims byl maglajz oprsenej ...
Tak do toho bych raději nezabíhal. Písek je velmi měkký materiál a každoročně podléhá proměnám. Působení člověka na skále je další z mnoha faktorů, které skálu nějakým způsobem ovlivňují. Není vyjímkou, že se zhroutí celé pískovcové bloky (dokonce celé běže). Pár skvrn a zásah do vrchní vrstvy skály ať od mága nebo od potu je v tomto případě zanedbatelný oproti přírodnímu působení.
Na vápně a žule jo, ale na písku to tak nefunguje. Oprší to, co je na povrchu, ale písek je porézní materiál; část mága se dostane do pórů kamene a zůstane tam. Déšť naopak způsobí, že se to s kamenem pěkně spojí. Není to ale tolik vidět, ty bílé fleky jsou samozřejmě zejména od mága, co je na povrchu kamene.
Tak to už tu dlouho nebylo :). Myslím, že závěr z bouřlivých diskuzí byl, že nejlepší je na písku nelézt vůbec. Ta jeho poréznost se bohužel projevuje na mastnotě a potu, který absorbuje a s tím by si bohužel neporadil ani hypotetický ocelový kartáč. Takže mágo a dotek holé lidské ruky také ne.
Ale samozřejmě, že póry v pískovci absorbujou i částečky soli z potu a jiné věci. To nikdo nezpochybňuje. A co je škodlivé víc a co míň, tady snad není předmětem debaty.
Záleží kam jezdíš. Já to beru jako standard. Bylo by fajn, kdyby se na to při spouštění/prolanění cesty myslelo a lidi to začli dělat automaticky. Každej maglajzák má poutko na malej kartáček. Leckde stačí chyty jen profouknout a připravit na přelez pro někoho dalšího.
To bych musel být naivní, kdybych věřil tomu, že pro valnou většinu prášících na písku je samozřejmé očistit po sobě maglajz. Třeba tady http://www.lezec.cz/clanky.php?key=10553 věříte, že někdo čistil??
Opravdu tím myslím skály. Pokud čistíš ty, neznamená to, že to dělají ostatní. My dva jsme se zřejmě ještě na písku nepotkali a říkám, že jsem nikdy neviděl nikoho na písku čistit po sobě zaprášené chyty od mága. Vidávám na písku spoustu bílých fleků! Na písky jezdím v létě 3x do měsíce. Štve mně to, protože ta situace znehodnocuje přelezy a je proti pravidlům. Jenže je obecný jev této společnosti pravidla nedodržovat a prakticky není možné je vymáhat. Dokonce i zesnulý předseda ČHS Hrubý podporoval porušování pravidel ČHS!!! To je opravdu špatná situace.
Kartacovani chytu zejmena na pisku jim nenavratne ublizuje mnohoradove vic nez zbytkove magnezium, takze pokud po sobe nikdo chyty necisti tak je to jedine dobre, neni potreba je deformovat po kazdem prelezu.
Máš recht. Znehodnocená kvalita přelezu je fakt problém, tak radši odrbeme písek kartáčem, aby kvalita přelezu neutrpěla. A nejvyšší kvalitu bude mít přelez, když odrbeš pískovec ocelovým kartáčem.
Kvalita přelezu bude zachována bez použití MG. Nebudou porušována pravidla, nemusí se čistit, však on to jednou někdo přeleze i bez. Co je na tom nepochopitelného??
Nevím přesně co si představuješ pod pojmem kvalita přelezu - asi možnosti čistýho OS..ale když vidím v rajbasu vystoupaný místa, kde se leze nebo černý fleky od potu na chytech, tak si říkám, že ta tvoje kvalita jde do háje i bez mága..to bys měl zakázat opakování cest a dělat jen prváče. Navíc, když očistíš měkkým kartáčkem lištu na tak tvrdým pískovci jakej je v labáku či teplicích, tak ji dřív nějakej nemaglajzista ušlápne, než aby se zničila..Neřešte blbosti a bežte lízt dokud jsou ještě dlouhý dny..KL
Řekni mi, co je nepochopitelného na tom, že jsou daná nějaká pravidla, jsou léty platná, nikdo je ještě nezměnil, tak proč se jim nepřizpůsobíš, nedodržuješ je?? Učíš své děti k ignorování společenských, zákonných a jiných pravidel? Nebo jen hledáš výmluvy, aby se ostatní přizpůsobili tobě? Chápu, že se ti to nemusí líbit, tak to změň! Žijeme (zatím) v demokratické společnosti, máš možnost změnit pravidla a umožnit v pravidlech mágování, potom všem zavřeš hubu a můžete si mágovat jak chcete (podle pravidel). Proč je pořád nutné vysvětlovat, že ti, co nechtějí mágovat, vlastně ani nemusí hledat argumenty proti těm, co porušují pravidlo?? Na jejich straně je zákon, chápeš to? Přijde mi to jako neustále vysvětlovat pejskařům, že volné pobíhání psů je zakázané. A když mi je nějaký pes nepříjemný, tak řeknu majiteli, že je to zakázané. On furt mele ty kecy, že je ten pes hodný, že ještě nikdy nikohio nepokousal a ať se s ním seznámím... Nepochopí, že ostatní lidé nesdílí s jeho čoklem jeho nadšení. Strašně se tomu vesměs diví. Potom tam pobíhá a furt řve, SEDNI, LEHNI, POCEM, NESMÍŠ. :-D Prostě zavolám polici, oni vždy přijedou a je klid :-) Hned to jde-pes na vodítku. Nějak mi to přišlo analogické. Není potřeba hledat argumenty, proč byste neměli mágovat na písku. Jediným argumentem je, že je to pravidlem zakázané. Chápeš to?
Reaguju na to, jestli čistit kartáčkem chyty či nikoliv. Kupříkladu Křížový vrch, labák-levej, tam žádnej zákaz není. O tom, zda je mágování zákonem zakázané tu debatovat nechci a měnit zákon už vůbec ne. Já vím, že se nedohodnem, ale zkus si uvědomit, co je horší..lišta nebo boule poprášená mágem versus byť jeden utržený chyt či rýha od lana na vršku skály nebo vydupaný stup lezačkou..k tomu mě totiž vede ta tvoje analogie, že někdo volá policii na pejskaře a přitom není ochoten vidět ohýbání demokracie politiky, prezidentem, korupci či diskriminaci..S mg nebo bez, přeju ti krásný lez.
Ale ono to s tím souvisí, a chceš li něco změnit, změň to u sebe. Nemusíš proto chodit do politiky. Přesně to mne napadá když slyším Sulovského, Hrubého a jiné, jak vysvětlují, že do politiky (do ČHS) jdou proto, aby něco změnili. Jenže oni nechtějí změnit nic u sebe. Potom se není čemu divit, když zesnulý Z. Hrubý, jako bývalý předseda ČHS, obhajuje mágování na písku???!!! Chápeš to, představitel spolku, který má pravidla, že se tam mágo nebude používat!! Tohle není o tom, co je horší nebo lepší, protože dva lidé, to vidí každý jinak, což pak když jich je 10tis. Ale jde o jednotlivý přístup. Mně se něco nelíbí, tak na to kašlu... Nevidíš to jako problém?
protože někdo krade ve velkém ty přece taky nezačneš krást? Takže proč teď děláš prasárnu když někdo jiný prasí ve velkém? Řekni mu, že je dobytek a ať to nedělá
Dokud ochranáři nezačnou rozdávat pokuty ve velkém, bude pořád všude od Poláků a Němců nasráno, budou pořád jezdit motorky v lesích a budou pořád nuly lézt na písku s maglajzem.
Na to jsi přišel jak, že je volné pobíhání psů zakázané? Žádný zákon to nezakazuje, může to omezit pouze obecní vyhláška. Zřejmě mluvíš o Praze - jinde to většinou zakázané není. V obcích často platí varianta vodítko nebo náhubek, mimo obce ani to ne.
Reaguju na to, jestli čistit kartáčkem chyty či nikoliv. Kupříkladu Křížový vrch, labák-levej, tam žádnej zákaz není. O tom, zda je mágování zákonem zakázané tu debatovat nechci a měnit zákon už vůbec ne. Já vím, že se nedohodnem, ale zkus si uvědomit, co je horší..lišta nebo boule poprášená mágem versus byť jeden utržený chyt či rýha od lana na vršku skály nebo vydupaný stup lezačkou..k tomu mě totiž vede ta tvoje analogie, že někdo volá policii na pejskaře a přitom není ochoten vidět ohýbání demokracie politiky, prezidentem, korupci či diskriminaci..S mg nebo bez, přeju ti krásný lez.
A seš si jistej, že tam kde vídáš tolik mága je to fakt zakázaný? Nemluvíš tu o konkrétních oblastech. Ono ne všude na písku je mágo proti pravidlům ;).
Přijde mi absurdní, že lezci, na jejichž straně je pravidlo, že se mágo a jiné blbosti používat na písku nesmějí, jsou opakovaně nesmyslně osočování a zesměšňování těmi, co to pravidlo porušují...
Pouziti magnezia na pisku neobhajuju, je mi lhostejne, ale vadi mi kdyz ti co ho pouzivaji zbytecnym kartacovanim nenavratne nici skalu. Cistit (na pisku) po prelezu je blbost, cistit s maximalnim citem pred prelezem ma smysl pokud je to nutne.
Ta jejich logika uvažování jde nějak takto: "...ta cesta se ale bez mága nedááá vylézt!!!, takže je ten zákaz k ničemu, já ho nebudu dodržovat! Co na tom, že by ho někdo jiný (LEPŠÍ) za měsíc, za rok přelezl i bez mága...ON to chce prostě HNED!! Takový malý sobeček to je :-)
už jen to že lezeš poškozuješ skálu, mg je pouze zástupný problém, takže k těm sobcům počítej i sebe. jen aby bylo jasno co to tady meleš. Nebo třeba smyčky, že ano, kolik vytržených hodin, poškozených spár...jseš pokrytec,
Tvůj názor nemá žádné zákonné opodstatnění. Lezení jako takové není zakázané, je výjimkou ze zákona povolené, ovšem MG je zakázané. Prostě tak to stojí, takové je pravidlo. Platné, zákonné. O čem to tedy mluvíš?
Pán si myslí, že pro něj zákony neplatí a může si dělat, co sám uzná za vhodné či nevhodné. Hmmm. V této zemi je to bohužel smutná praxe. Ještě dlouhá bude naše cesta z tohoto morální marastu.
radši bych volil cestu omezování množství zákonů převáděním do jednoduche formy a k návratu čistých vztahů mezi lidmi, což je třeba charakterizováno ohleduplností k okolí a jeho zajištění i ostatním generacím a dodržení daného slova, což je mnohem více než následování změti zákonů daných různou kategorizací např. chráněných území. Argumentace typu, je to povoleno/zakázano zákonem právě ve vztahu k životnímu prostředí svědčí o ztrátě denního respektu ke svému okolí a snaze o jeho maximálnímu vytěžení ve svůj prospěch. A v tomto světle je lezecká činnost, jako taková značně sobecká a můžu začít vlivem automobilů potřebných k dopravě do skal, hor a pokračovat třeba postupnou turistickou industrializaci krajiny(Adr je krásný příklad) a mnoho dalších vlivů, mezi něž patří i samotné lezení. V tomto světle se skutečně jedná pouze o uměle vyvolaný střet zájmových skupin maglajzistů a antimaglajsistů bez podstatného vlivu na celkový běh světa v dlouhém období.
Fabuluješ: protože právě nedodržování obecně platných pravidel vede ke ztrátě denního respektu ke svému okolí a snaze o jeho maximálnímu vytěžení ve svůj prospěch. Bezpochyby lezení poškozuje skálu více než S nebo BEZ.
Mnoho jiných lidských činností je sobeckých, např. pití skoroobyčejné vody (Mattoni), která k tobě doputovala více jak 400 km, když skoro nebo více kvalitní vodu máš na dosah (kohoutkovou, Ondrášovka). Potom se dálnice hemží jen kamióny, jejichž obhajovací argument je: My vám přece vozíme housky, tak co proti nám máte :-) Kdo chce vozit housky ze 100 km vzdálené pekárny, když má 100 pekáren ve svém městě?? :-)
Kdyby se neporušovaly zákazy mágování, tak by ani nebyla diskuze o kartáčování :-D Pokud ti vadí kartáčování mága, které se používá proti pravidlům, tak mys měl nejdříve uvažovat o tom primárním porušování pravidla, ne? :-D
O tom ja neuvazuju, na pisku nelezu takze jak rikam to je mi lhostejne, ale vadi mi kdyz se skala zbytecne nici, coz kartacovani na mekkem pisku bez diskuze zpusobuje.
Ty tvoje závěry tu v té diskuzi jsou občas ... úsměvné. Myslíš, že stupeň vědomostí o horninách závisí jen na tom, že na skále lezeš? Ale co, spíš to vidím jen na pokus o provokaci.
Kdysi za bolševika jsme v " NDR " :) zkoušeli lézt s kalafunou. Fungovalo to perfektně ale vydrželo to tak do tří kroků. Nakonec stejně zvítězil maglajz ale aspoň v pufu na břiše. Bohužel nemám dobré vzpomínky na setkání s enderáky na puf - Papnaze IXC - Schmilka /snad se nepletu, je to dávno /. Byli agresivní a podle toho to i ten den dopadlo a to rvačkou ovšem než přišel jejich guru. Pravdou je, že chyty po časté kalafuně se blýskaly při určitém světle dokonale.
Hmm dobrý, o tom jsem nikdy neslyšel, a je to necelejch 6 Éček, to by se mělo v "raichu" dát sehnat
http://www.versandapo.de/en/10224/52729/ANTIHYDRAL-Salbe.htm
Ne že bych s pocením prstů měl potíže, ale na tohle jsou dost dobrý reference, to bych mohl zkusit. Kdybyste to někdo už prubnul tak dejte vědět.
Antihydral je pecka, me se potej ruce hodne a antihydral tohle resi perfektne. Da se koupit temer kdekoliv v DE lekarne za par euro, jedna tuba vystaci na dlouho (me cca rok).
Pouzivani Antihydralu ma dost uskali:
1) Prijde mi, ze Antihydral zabiji kuzi na povrchu, kam se nanese a tim vyrazne omezuje poceni. Vytvari tedy tvrdou kuzi a mozoly.
2) Pouzivam cca jednou za dva tydny (kdyz lezu hodne, tak i casteji). Nanasi se na noc, rano se smyje. Je dobre nechat cca 15 minut zaschnout, aby clovek neopatlal na co sahne.
3) Nikdy nenasejte Antihydral do ohybu prstu!!! Kdyz se netrefite, dukladne z ohybu vytrete mokrou vatickou na usi. Jinak se muzete tesit na nehojici se prasklinu v kuzi do masa, v ohybu prstu.
4) Nanasejte tedy pouze na briska, meziclanky prstu a dlane (do dlani muzete i tam kde se ohyba kuze, neni to tam takovy problem jako na prstech).
5) Hlavni vysusujici efekt se dostavuje za cca 3-4 dny po naneseni, kdy ztvrdne povrchova vrstva kuze.
6) Po nekolika dalsich dnech zacne kuze trochu belat a dale i zloutnout a odumirat a je perfektne sucha, kdyz odumre vice, tak ji staci osmirglovat/vzit pemzou atd., pote co takto mrtvou kuzi postupne po nekolika dnech odstranite, tak se dostanete znovu na zivou kuzi a ruce se zacinaji potit a je cas znovu pouzit dalsi davku Antihydralu. Cas od casu sleze slinejsi vrstva kuze a zacinate pak nanovo.
Ruce po Antyhydralu jsou tvrde, mozolnate a na dotyk trochu zvlastni, takze pro vetsinu slecen, ktere dbaji o sve jemne ruce to uplne nebude :) Samozrejme zalezi jak si je clovek odrbava od postupne umirajici kuze.
7) smirgl ci pemzu vozit s sebou, jakmile zacne nekde tvrda kuze/mozol praskat, ihned osmirglovat do hladka!!!
8) Antihydral neni uplne dobry na umelky/oblasti kde jsou chyty s hladkym povrchem (hladke kostky na vapne atd.). Antihydral muze ruce presusit a vytvori tvrdou vrstvu kuze, ktera z takovehoto chytu bez treni muze kdykoliv ustrelit. Jednu chvili drzi a v druhou uz letite dolu. Stejny problem na hladkych vylestenych oblinach na umelce.
9) Toto muzete vzdy regulovat smirglovanim (odstranite cast tvrde kuze), tim se dostanete na kuzi pod ni, ktera bude mit diky jemnejsimu povrchu lepsi kontakt s hladkou skalou. Ruce se samozrejme budou o neco vice potit nez pred osmirglovanim, takze to chce udelat nejaky kompromis.
Zaver:
Me Antihydral pomaha lezt i v lete venku/kdykoliv na umelce, aniz by me spolulezci nadale sikanovali s tim, ze jsem prase a opatlavam jim chyty :) V lete jsem si na oblacich neskrtl, s Antihydralem o dost lepsi. Kazdopadne jeho pouzivani ma dost omezeni a je potreba ziskat dost zkusenosti, aby si clovek vyladil kuzi, tak jak zrovna potrebuje.