Prvovýstup na Zugspitze byl asi o 50 let dříve, než se myslelo
Prvovýstup na Zugspitze byl asi o 50 let dříve, než se myslelo
Berlín - První výstup na nejvyšší německou horu, alpskou Zugspitze, se zřejmě uskutečnil asi o půl století dříve, než se dosud myslelo. Vyplývá to z poznatků Německého alpského spolku (DAV), který se opírá o nalezenou historickou mapu z doby kolem roku 1770.
Podle dosavadních záznamů vystoupil jako první na horu vysokou 2962 metrů poručík Josef Naus v roce 1820. To ale od nynějška s největší pravděpodobností neplatí. Nalezená mapa pocházející z druhé poloviny 18. století zachycuje nejlepší cestu k vrcholu a tím prokazuje, že už tehdy ji musel někdo znát, tedy jí vystoupat.
"Dějiny horolezeckých výstupů na Zugspitze musí být přepsány," uvádí se v tiskovém oznámení DAV, které označuje zjištění dřívějšího výstupu za "alpinistickou senzaci". Mapa podle spolku jednoznačně prokazuje, že "na vrcholku Zugspitze museli lidé stanout už mnohem dříve".
Mapa stará přes 230 let zachycuje takzvaný Reintal a především trasu, která tímto údolím vede na vrchol. Tato zanesená trasa a další informace na historické mapě skýtají údajně dost důkazů o tom, že již tehdy lidé na vrcholu hory byli.
V současné době navštěvuje nejvyšší německou horu ročně asi půl milionu lidí - turistů i horolezců. Umožňuje to několik lanovek a jedna ozubená dráha, které k vrcholu Zugspitze vedou. Jen menšina vystupuje na horu pěšky - takový výkon totiž vyžaduje určitou horolezeckou zkušenost a především kondici. V zimě patří oblast Zugspitze k nejoblíbenějším lyžařským oblastem v německých Alpách. Ledovec na hoře ale v důsledku klimatických změn každým rokem prudce odtává, proto je v poslední době velkoplošně pokrýván ochrannými rohožemi.
Autor: ČTK.
Zdroj: www.ceskenoviny.cz