Opravdu to jde!

aneb o co přicházíte když...

....trávíte celou zimu (která v našich zeměpisných šířkách trvá většinu roku) vleže na zaprášených matracích pod bouldrovkou.

Tento článek nemá žádný hlubší smysl, pouze se snaží být jakousi osvětou a začínajícím bouldristům přispět několika zajímavými radami. V některém z předchozích článků popisoval Petr Resch "radosti" zimního boulderingu. Rádi bychom jeho vyprávění rozšířili o několik zajímavých poznatků, zároveň doufáme, že se nám tak podaří rozšířit i počet příznivců tohoto svérázného sportu.

Začněme pěkně od začátku. O opravdovém zimním boulderingu je možné mluvit pokud teplota klesne pod 5 stupňů plus. Pokud v takovém počasí vyrážíte lézt ven, musíte počítat s tím, že vám opravdu bude zima. Jak její účinky eliminovat se dají shrnout takto:

- začátky - úplně největší zima vám zcela určitě bude při prvních pokusech. Nesmíte zbytečně váhat, ale rychle vybrat něco lehčího na zahřátí a pěkně rychle do toho. Po několika (většinou tak po jednom až dvou) přemrznutích už budete mít prsty celkem zahřáté a pokud udržíte dostatečné tempo, už vám nevychladnou.

- parta - naprosto nejlepší pro překonání prvotního ostychu je parta podobných nadšenců. Doporučuji zahrát si s dostatečným předstihem třeba karty o to, kdo půjde lézt první a ostatní už se potom určitě přidají.

- lezečky - zcela zásadní bod. Už cestou si je nechte vyhřívat v autě a hned jak vystoupíte, šup s nima pod bundu a mikinu pěkně do tepla, odkud je vyndáte jenom na nezbytně nutnou dobu při lezení. Při teplotách pod nulou se osvědčil i model "klasik" - ponožky do lezeček. V lezečkách pak sice namáte takový cit, ale to se zmrzlýma nohama taky ne. Je víc než vnodné často si lezečky vyzouvat a místo nich nasadit body nebo ještě lépe bačkory z několika ponožek. Jakmila vám prochladnou nohy, už si je, na rozdíl od prstů, těžko rozehřejete.

- tření - kdysi dávno jsme si mohli v Montaně přečíst prohlášení Freda Nicola, že nejlepší tření je při osmi stupních nad nulou. A přátelé, je to pravda. Při této teplotě se dá snést i větší vlhkost. Ale pozor, rozhodně neplatí, že čím větší zima, tím větší tření. Při teplotách pod nulou je tření překvapivě čím dál tím horší. Domníváme se, že se jedná o důsledek promrzání vrchních vrstev kůže, která pak hůře kopíruje povrch chytů, ale to je pouze nepotvrzená teorie. Nesmíme také zapomenout zmínit přilnavost lepičky na lezečkách, která se snižující se teplotou tuhne a na skále drží výrazně hůře. Zde je možná prostor pro výrobce lezeček, kteří by mohli přijít na trh s měkou zimní verzí gumy.

- magnézium - nepodceňujte rozdíly mezi jednotlivými typy magnézia. Nedá se obecně říci, které by bylo lepší nebo horší, ale Mg od určitého výrobce drží napřiklad velice dobře při vyšších teplotách a vlhkosti, zatímco v mrazu a suchém vzduchu se s ním můžete jít doslova klouzat. Doporučujeme experimentovat.

- výhody mrazu - tou zásadní je skutečnost, že voda, která (zejména na vápenci) skálou téměř celý rok protéká zmrzne a lezitelnými se tak stávají věci, které jindy připomínají vodopád. Výborně to funguje ve velkých převisech, v kolmých stěnách je ale riziko, že místo vody bude na skále led.

- únava a regenerace - počítejte s tím, že klesne-li teplota pod bod mrazu, sníží se i schopnost vašeho těla regenerovat. Velké množství energie se totiž spotřebovává na udržení optimální tělesné teploty. Proto je také vhodné během lezení konzumovat větší množství stravy než obvykle. Nezapomeňte na tekutiny, nedejte na to, že se nepotíte. Pozor ať vám nezmrzne.

A to je asi tak všechno. Výše uvedené zkušenosti jsme nasbírali (Rosťa Štefánek, Štěpán Neústupný a Martin Pelikán) během předchozích zimních sezón a pochopitelně také během té letošní, kdy jsme již uskutečnili více než 10 jedno až třídenních výprav po Čechách a Frankenjuře. Nejnižší teplota, kterou jsme letos při lezení zaznamenali je cca. -5 stupňů, v noci pak -15 (zmrzl nám jogurt, salám, nohy, víno ne, vodu jsme neměli) a vylezli jsme:

Rosťa - Machinegun 8A traverz, Tanz der Armlahmen 8A+ traverz, Grippertraverse 8A traverz, Fightclub 8A traverz, RDD 7C+/8A, La princess de la brossant 8A+, to vše ve Frankenjuře
Štěpán - Žihadlo 7C+ Petrohrad
Martin - RDD 7C+/8A, jeho zatím nejlepší výkon, zřejmě mu Beverly-Hills-style večírky vyhovují


Martin, 7B+


Hasičárna


Rosťa, Fightclub 8A traverz


Rosťa Štefánek, Martin Pelikán a Štěpán Neústupný s podporou PAD bouldering gear, Rock Empire, chyty Luna Rossa

Rosťa Štefánek   [úpravy] 11:35 04.03.2003

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 I Rychlé Šípy nosí v zimě čepici11:41:29 04.03.2003
Taky nesmíte zapomenout na čepici - v Montaně psali,že správný bouldrista neodkládá čepici ani ve sprše...:))
Vencův druhodpovědět 

 Skála kolem nuly12:14:35 04.03.2003
Zajímavé postřehy. Je to poutavě psaný návod, jak přežít zimu na bouderech. Jistě by k tomu měl co říci kterýkoliv lezec, který zkusil lézt v zimě i na velkých skalách, i když lezení opravdu těžkých boulderů s moc neumím představit. Rád bych klukům popřál ať je přece jen v Čechách už trochu tepleji a sucho.
JirkaSodpovědět 

 Zima neni zas tak špatná14:14:29 04.03.2003
Zima se dá přežít i na velkejch skalách. Nejlepší moje zkušenosti sou s Panťákem, kde se dá lízt i když je všude plno sněhu a když vyleze slunce, vyžene teplotu stěn dost vysoko. Navíc se dá spousta cest hodit s hornim, což je výhoda, když hodně mrznou prsty, tak si člověk vodsedne, rozmrazí a leze dál. Je tu i pár lehčích cest na rozehřátí. Taky dobrá metoda je si dávat lezečky za bundu, třeba při jištění nebo odpočinku, sou pak nějakej čas docela vyhřátý a nohy v nich tak rychle nezmrznou. S třením může bejt na Panťáku problém, občas sou dírky dost vlhký, nejhorší je kombinace zimy a vlhka, cili pokud je to vo hubu, tak je lepší TR. Špatnej neni v zimě ani Toreador nebo Žleb, ale záleží na sněhových podmínkách. Srbsko taky v zimě ujde, ale tudle zimu byly skály dost provlhlý, nicméně Mobilis in mobili je suchý skoro vždycky. Na zimnim lezení je nejlepší, že nikde nevotravujou žádný lidi a v hospodě je teplo vždycky.
Jirkaodpovědět 

 17:09:16 04.03.2003
Velice doporucuji lezt v zime tezka technicka mista za prsticky .Kolem triceti let uz budete mit posecino a ceka vas jen a pouze smutne pokukavani po tech co to nedelali.Vemte rozum do hrsti a nenechte se zblbnout.
dochtorodpovědět 

 Podpora09:07:32 05.03.2003
Myslím, že kdo mě zná, ví, že podobný styl mi není absolutně cizí. Neodpustím si však několik poznámek a doporučení.
1)Rozehřívání: doporučuji strávit ca 5-10 km lítáním po lese a hledáním nevých lokalit na lezení. Ty je pak dobré čistit (hodinka stačí) no a pak hurá do lezeček.
2) Nohy: dělám nějak špatně, protože při teplotě pod nulou mi prostě mrznou. Jakmile je víc než dva nad nulou, je pohoda.
3) Doplňky: důležité je nezapomenout košťátko či podobné náčiní na odmetání sněhu. Při příznivých teplotách (méně než mínus dva) je pod vrstvou sněhu absolutně suchá skála.
4) Pozor na sluníčko: paradoxně se stává tento vzácný dárce tepla nepřítelem, protože rozpouští sníh ve výlezech a voda natéká do zamýšlené linie. Při důsledném odklizení sněhu z výlezu se dá předpokládat vyschnutí zbytku skála za ca. hodinku (Petrohrad).
Tak tedy lezte, lezte, lezte... Jó a na třocítku mi už pomalu táhne a někdy kolem roku 1993 jsme v desetistupňovém mrazu zkoušel Brandelmouchu v Moravském krasu. Od té doby se nějak moc mrazem neomezuju a neřekl bych, že mám nějaké závažné zdravotní potíže (to pro dochtora). Všechno je otázka zvyku.
Petr Reschodpovědět 
 Re: Podpora18:45:57 09.03.2003
V Orlických horách si na to rozehřivání před výkonem nasazujeme běžky, jinak se totiž boříme do sněhu po kolena, někdy i po kou... Ale zase lépe zdoláváme vzdálenosti mezi bouldery a i objevování nových šutrů je zábavnější. Jenom se v běžkovacích botách dost blbě bouldruje. (Mám krásnou fotku zkusím někde nascanovat). Jo a co se týká teploty tak to kritérium zimního lezení, +5 stupňů, splňují někdy naše bouldery v horách i ve vrcholícím létě.
motákodpovědět 

 10:53:43 05.03.2003
Hovorit o tom , ze je mozne si na zimu zvyknout,muze pouze ignorat.Zustante v zimne na preklizce a teste se na jaro!
dochtorodpovědět 

 Tu čepici!12:01:19 05.03.2003
A povídám Vám - noste tu čepici!! Ať Vám neofúkne květák a nedostanete jakési lišaje nebo zapálené blány mozkové! To není sranda v zimě - bez čepice...
Vencův druhodpovědět 

 Pitnej režim...12:49:12 05.03.2003
A co pít??..v zimě to je taky důležitééé...jestli to dělám špatně tak mě opravde!!! grog, svařák(s rumem) a podobně nic lepšího neznám:-))
Márty..odpovědět 
 Re: Pitnej režim...11:24:22 07.03.2003
Tak to nemůžeš nic horšího udělat. Vlivem přísunu alkoholu se ti rozšíří cévy a i přes to, že máš pocit tepla toto teplo periferiemi ztrácíš. Je to blbý, ale je to tak alkohol je nejlepší cesta k omrzlinám. Pokud lezeš v zimě, tak začni s čajem v termosce, dokud máš všechny prsty. Hore zdar
Bernyodpovědět 

 Nový světadíl16:02:21 05.03.2003
Lízt v zimě? Jóó, tak to jste hoši objevili novej světadíl, asi Ameriku :) Ale ty rady se šiknou. Cožpak bouldering, ale poraďte mi něco na štand nebo i na jištění ze země. To je teprve kosa! Ne nějaký pobíhání po kamenech.
Pivojodpovědět 
 Re: Nový světadíl13:33:31 07.03.2003
Vetsinou si beru pohorky karabli k sedaku pres tkanicky a v nich dvoje fusekle, nez zacnu jistit hned se prezouvam, vetrovka je samozrejmosti. Jenom ten pohled na pohorky pod zadkem je ze zeme mizernej .. :)))
Blackyodpovědět