TZ KRNAP: V Krkonoších se rozmáhá nelegální horolezectví
Horolezectví je na území Krkonošského národního parku zakázáno, kromě vyhrazených míst, jimiž jsou Hnědé skály a Hranostají skály ve Strážném, Lubošské skály na Harrachovsku a Emin kámen v oblasti Přední Labské. Přesto pracovníci Správy KRNAP v letošním roce narazili na nově osazené cesty, jak informují v tiskové zprávě, kterou zaslali včera na Lezce.
„V minulých týdnech jsme zjistili, že některé skalní stěny v okolí Janských Lázní a Pasek nad Jizerou byly osazeny horolezeckými jistícími skobami. Někdo si zde takto vytvořil tréninkové cesty. Je třeba si uvědomit, že takováto aktivita na území národního parku může být v kolizi se zájmy ochrany přírody,“ říká vedoucí odboru péče o národní park Václav Jansa. „Navíc je to zásah do majetkových práv, protože Správa KRNAP jako majitel uvedených pozemků, k takové činnosti nedala souhlas, a to ani na území ochranného pásma. Je to stejné, jako by někdo vaši zahradu využíval ke své zábavě bez vašeho souhlasu. Nepominutelným faktem také je to, že pokud bychom takovéto nelegální vyznačení lezeckých cest strpěli, tak ze zákona ručíme za jejich bezpečnost. A uvedené cesty nejsou staticky bezpečné,“ upřesnil Jansa.
"Navíc existuje důvodná obava z ohrožení přírody, protože na uvedených lokalitách došlo i k vykácení na skalách rostoucích dřevin a k obnažení skalního povrchu. Existuje riziko rušení hnízdících ptáků a na stěnách rostoucích druhů rostlin, mechorostů a lišejníků.
Žádáme horolezce, kteří tyto nelegální cesty osadili, aby osazení odstranili.
Provozování horolezeckých aktivit v daných lokalitách se horolezci dopouštějí přestupku, za který může být uložena pokuta do výše 100 000 Kč."
Radek Drahný, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
Několik borháků a odstranění náletu okolo skály je pro KRNAP doslova pohromou. Pan Drahný by se ale ještě mohl vyjádřit k věci, kdy na Klínových boudách leží tuny navezeného odpadu (sklo, asfalt, plasty, kovy - prostě bordel všeho druhu) a když na to nájemce Klínovek začal upozorňovat a žádat odpovědné úřady o odstranění černé skládky, KRNAP to vůbec neřešil a neřeší, ruka ruku (ČIŽP) myje. Jen se podle článku IDNES pomstili oznamovateli tak, že mu nadále nepronajali pozemky, na kterých pásl skot a hospodařil. na Krakonošově hlavě je lezení zakázáno, protože tam rostou mechy. Nicméně HS si tam cvičí a leze, mechy ne mechy. Není tu něco shnilého? Že by papalášství až na půdu a razítkem zatemněný mozek od úřednického stolu, který už nedokáže rozlišit, co přírodě víc škodí?
zásadní problém není v samotném borháku a lezení (dle toho, co vím, tak kdyby bylo požádáno o vyhrazení v 3. zoně a ochranném pásmu, tak by to pravděpodobně skončilo vyhrazením s nějakými rozumnými okrajovými podmínkami), ale v tom, že to vzniklo "načerno" bez jakékoli dohody.
Není mi úplně jasné o jaké lokality konkrétně jde. Krkonoše celkem znám. Vím, že v údolí Jizery okolo Rokytnice je několik odjištěných skal (uvedené na SO). Víte někdo konkrétně o jakou z těch skal jde? Jsou v NP nebo v ochranném pásmu?
Když KRNAP vytahuje tak tvrdou argumentaci, něco to znamená. Aniž bych věděl, o jaké lokality jde, zdá se mi, že je možné, že některá z nich bude jen v ochranném pásmu KRNAP. Tam totiž není lezení zakázané zákonem.
Co je to za pitomost?
„Nepominutelným faktem také je to, že pokud bychom takovéto nelegální vyznačení lezeckých cest strpěli, tak ze zákona ručíme za jejich bezpečnost.“
Za osazené jištění je přeci zodpovědný ten, který jej umístil a nikoliv majitel pozemku.
ono to není zas tak jednoznačné. to, že si takovou floskuli napíšeme do našich pravidel sportovního lezení, nemá žádnou váhu. a judikatura o tom není. dokonce ani není známo, že by se někdo soudil o náhradu škody po pádu při vytržení (trvale osazeného) jištění nebo že by byl někdo trestněprávně žalován. můžeme si z toho dělat srandu, ale obava je pochopitelná a legitimní (byť doufám že docela lichá).
on ten Krnap nechce zas tak moc. on chce, aby se to nedělalo bez vědomí majitele/správce pozemku a aby se to nedělalo anonymně, a aby v případě vytrženého borháku byl hypoteticky popotahován nikoli krnap, ale horolezecká svaz, případně příslušný správce konkrétní oblasti jako fyzická osoba zodpovědná.
jednoznačné a všeplatné závěry bych z toho nečinil. sám s oblibou uvádíš, že v českém krasu přestaly třenice mezi lezci a ochranáři po osazení slaňáků pod vrcholovými hranami (nedolézání na cenná temena skal) a rozmachu vrtaného jištění (leze se po čisté skále a není důvod zalézat pro zajištění do zavegetatělých koutků).
>judikatura o tom není.
Nepravda; tedy přinejmenším relativní nepravda. Viz Rakousko, Německo – není toho tam úplně málo.
>dokonce ani není známo, že by se někdo soudil o náhradu škody po pádu při vytržení (trvale osazeného) jištění
Analogicky jako výše.
> nebo že by byl někdo trestněprávně žalován.
Tak o tom nevím ani v AU nebo DE, ale nevylučoval bych to.
>můžeme si z toho dělat srandu,
To je asi i na místě :)
>ale obava je pochopitelná a legitimní (byť doufám že docela lichá).
V kontextu existence EU a souvisejícího sbližování práva a přenosu judikátů není lichá. Napříkladrakouská judikatura jasně směřuje k odpovědnosti majitele. (A psal o tom už Schubert.)
>Máš jiné právo v Horních Rakousích, Tyrolích, taky v Sasku n. Bavorsku,
Jo, kamaráde, tak tohle taky bere konec. Sice celkem pomalu, ale zjevně. Ta rychlost záleží (a patrně bude záležet) na tom, jak moc se zástupci některé ze stran dovolávají některého z unijních právních výplodů s přímou působností, ponoukají soudy ke kladení předběžných otázek a podobně...
>tohle těžko bude někdo sjednocovat v rámci EU...
Sice to jde – naštěstí – celkem těžko, ale tendence je jasná; a politický zájem, resp. zájmy, rovněž.
Pokud by to tak mělo být, tak lezení v ČR skončilo. Stačí pohled na katastrální mapu. Proč by obce, lesy, správy chráněných území, církve... měly přebírat zodpovědnost za něčí koníček s rizikem smrtelných úrazů? Ono ani s našimi vlastními judikáty to není vždycky 100% natož s jejich přebíráním. Tak daleko v té federalizaci naštěstí ještě nejsme. Plus historický vývoj - země, kde vše bylo něčí x země, kde všechno bylo všech. Nicméně původní komentář byl o tom, že v tuto chvíli to od KRNAPu bylo jen hledání dalšího klacku, což v situaci, kdy byly plně v právu z jiných důvodů, vůbec nechápu. Zbytečně se tak dostává do podvědomí něco, co v tuto chvíli lze těžko považovat za platné. Na druhou stranu píchat do Vosího hnízda tím, že udělám cesty na černo, je ještě mnohem pitomější. V tom není sporu.
Já Vám nevím. Mě prostě přijde normální, když chci někde, mlátit na trvalo do skály železo, a není to moje, se zeptat. Tím spíš, když tam žádný nejtky ani borháky ještě nejsou. A když majitel řekne ne, tak to respektuju. Ale možná jsem moc slušnej... což mi ale nevadí.