Naprostá většina nehod má stejnou příčinu -> ZTRÁTU KONTROLY NAD BRZDÍCÍM LANEM. To je ten kus lana, který držíme rukou pod jistící pomůckou, bez ohledu na to zda jistíme kyblíkem, osmou, půlloďákem nebo některým z poloautomatů. Pokud v okamžiku ztráty kontroly dojde k pádu lezce, jistící nemá většinou šanci pád zachytit. Jeho reflexy jdou totiž proti brzdící funkci jistící pomůcky. Na rozdíl od videa nezískává spadnuvší další život jako v počítačové hře.
Neustálá kontrola nebo chcete-li (správné) držení brzdného lana je základním předpokladem bezpečného jištění. Příčin proč dochází ke ztrátě kontroly nad brzdným lanem je několik. Nejčastěji je to podávání lana oběma rukama nad pomůckou při cvakání expresky, (přece nechcete, aby na vás lezec křičel k…a povol;-) a pak odblokování poloautomatu brzdící rukou taktéž při snaze podat lano lezci. Mezi další zlozvyky, které mohou vést k fatálnímu pádu patří držení obou lan nad pomůckou jednou rukou. Ostatně vše je krásně vidět na videu a i bez znalosti angličtiny naprosto názorné.
Jedna skutečnost není z videa patrná, ale dle mého názoru velice závažná. Letitým profesionálně deformovaným pozorováním lezců na stěnách a také jejich školením mohu zodpovědně říct, že špatné návyky při jištění se netýkají, jak by asi mnohý předpokládal, lezeckých noviců, ale často naopak zkušených matadorů. Další extrémní kategorií jsou samozřejmě začátečníci samouci, ale ti nevědí co činní. Při snaze upozornit na špatný návyk při jištění, to zkušený lezec/jistič často odbude poznámkou, že už to takhle dělá dvacet let a že dává pozor. V tom je bohužel zásadní omyl a odpočítává se čas do nějakého průšvihu. To, že někdy dojde k nečekanému pádu (prasklý chyt, smeknutá noha) je spíše otázkou času a udržení 100% pozornosti při jištění je mýtus. Zkuste někdy 20min pozorovat dění na stěně. Zásadní sdělení je, že při špatném jištění (ztrátou kontroly nad brzdným lanem) vám reflexy nedovolí zareagovat správně i kdybyste byli sebezkušenější.
O tom jak správně jistit se toho již napsalo hodně a ještě by se hodně napsat dalo, ale myslím, že tento klipnázornější formou prezentuje, jak si uvědomit jestli náhodou nedělám já nebo můj jistič některou z chyb. Když se nad tím zamyslíme, je až s podivem jak lehkovážně svěřujeme svůj život do rukou někomu, kdo má možná v jištění zásadní chybu.
Stejně jako se naprostá většina lidí v autě připne pásem nebo si vezme k jízdě na kolo přilbu, tak bychom měli přistupovat k jištění. Správné návyky při obsluze jistící pomůcky jsou pomyslný pás nebo airback, který musí zafungovat při průšvihu. A přestože někdo celý život v autě nenabourá, tak mnoho lezců (díkybohu) nezjistí, že dělá něco špatně, neznamená to, že se v autě nepřipoutáte….
Video samozřejmě nedokáže nahradit výuku, ale určitě vás může, šťouchnou k zamyšlení nad svým jištěním a zabrání tak několika potenciálním pádům. Proto bude fajn, když ho budete posílat dál mezi své kolegy i po sociálních sítích.