Ke konci roku jsme Adamu Ondrovi poslali pár otázek. Zajímalo nás, jak byl spokojený se svou uplynulou lezeckou sezonou a co plánuje na tento rok.
Ahoj Adame, je začátek nového roku. Splnil sis minulý rok v lezení všechno, co jsi chtěl?
Ve skalách jsem udělal nadplán, před sézónou bych ani nevěřil, že toho stihnu tolik. Plán byl určitě 8c+ onsight a 9b první přelez a to se mi podařilo dokonce až nečekaně mockrát. V závodech jsem cíl nesplnil, ale to se stává, na víc jsem prostě v Arcu na MS na obtížnost neměl a nemám si nač stěžovat, chyba se stala spíš předtím v tréninku a levitující rakety Ramona a Jakoba byly výkonostně přede mnou. Výsledky Adama na MS v Arcu: 2. místo bouldering, 3. místo obtížnost, 1. místo kombinace.
Gioia 8C+ byla krásná tečka za boulderingovou sezonou 2011. Jako každý rok se ti povedlo posunout tvůj lezecký výkon o stupínek dál. Tentokrát jsi ke konci roku řádně zabral v boulderingu. Vylezl jsi Gioiu ve Varraze a Terranovu na Holštejně (..i když ty čtyři 9b na začátku roku a 5x 8c+ on-sight nejsou taky k zahození :) Psal jsi, že kroky v Gioie pro tebe byly na max. Moc dobře si nedokážu představit, co si pod slovem max. představuješ zrovna ty :)?
Gioia je typ bouldru, který mě hrozně baví. Není to o jednom extrémním kroku, ale o 8 krocích, který jsou více méně podobně těžký kromě třetího, kterej je prostě úplně psycho a samostatně je minimálně 8B. Ostatní kroky nejsou samostatně až tak těžký, maximálně 7C+, ale problém je být 30s v totální křeči, není tam místo kde dá třeba aspoň psychicky na sekundu zastavit, člověk musí valit přesně jak stroj. Takže jsem jel při přelezu opravdu na max v každém kroku.
Adam Ondra Chaxi Raxi 9b
foto by Vojta Vrzba
Adam Ondra - Gioia 8C+, Varraze, Itálie
foto by Michaele Francia
Tvou Terranovu na Holštejně jsi zkoušel stejný počet dní jako Gioiu – tedy jedenáct. Přispěl i přelez Terranovy k vyššímu hodnocení Gioii? Porovnával jsi?
Pro mě byly oba bouldry přibližně stejně těžký, ale věřím, že pro většinu lidí by bylo těžší zopakovat Terranovu než Gioiu, protože je to styl lezení, který mi naprosto vyhovuje, po specifické skále bez tření, na které lezu od malička a také vyžaduje dost specifickou flexibilitu v závěrečné pasáži. V Gioie jsou kroky přímočařejší, silovější a kdyby měl člověk teoreticky silovou převahu (to bych tedy rád viděl, ale uvidíme za pár let...), tak by v bouldru nic neřešil, ale vzhledem k tomu, že boulder byl na mém limitu, tak bylo třeba vyladit všechny kroky do perfektního rytmu.
Gioia má osm kroků. Terranova 12+ 5 lehčích. Co ti těch osm kroků a 12 v lezení dalo? Který boulder tě bavil víc a vůbec, co ti letos přineslo větší uspokojení – 9b, 8c+ onsight nebo 8C+?
Nikdy bych nevěřil, ale nejemotivnější bylo určitě vylezení Gioie. Vždycky jsem měl pocit, že po několika pohybech přichází intenzivní, ale krátká radost, která dlouho nevydrží. Tak to třeba bylo v Terranově, i když proces zkoušení mě bavil. Gioia je ale působivější linie, netaháš zadek po zemi jak Terranově a hlavně zaujme na první pohled tím, jak nehorázně těžce to vypadá. Proces zkoušení Gioie byl o dost těžší v tom, že jsem se musel daleko víc vyrovnávat s nervozitou, přece jen to nebylo úplně za barákem a jet tam na dva dny na pár pokusů s vědomím, že když udělám jedinou chybičku, poletím domů s prázdnou, to neudělá člověka klidným. O to emotivnější bylo to, když jsem to opravdu poslední den vylezl v momentě, kdy jsem to upřímně nechtěl ani moc věřit. Na jaře (9b,8c+ onsight) to bylo všechno takový až moc jednoduchý, hlavně ty onsighty, byl jsem v dobré formě, na vlně úspěchů a posílal jsem to tam. Ani jsem si tu radost neužil...
Adam Ondra
foto by Vojta Vrzba
Adam Ondra v Perlorodce 11+, Holštejn, Moravský Kras
foto by Pepe Piechowicz
Nejlepší bouldristi se zasekli na obtížnosti 8C. Ty ses nebál a ty pluska jsi bouldrům dal, čímž si myslím jasně naznačil, že něco v boulderingové klase není v pořádku. Myslíš, že se ledy v tomto směru prolomí?
Nevím, já jsem se prostě snažil vidět věci objektivně. Za posledních deset let se mi zdá, že klasifikace v boulderingu v těch nejvyšších stupních o stupeň přitvrdila. Proč tomu tak je? Klasifikoval Fred Nicole měkce, nebo byly prostě jiné standardy? Mě spíš připadá, že to bude spíš ten druhej případ. Když už se to stalo, dobře, nechme to tak, nebudeme zase všechno překlasifikovávat. Ale zároveň s tímto novým standardem vznikl pocit, že 8C+ neexistuje, všechno hafo těžký je prostě jen 8C. Ale s Terranovou jsem měl pocit, že ona ty ledy prolomila ve srovnání třeba s Monkey Wedding 8C, která by měla být 8C podle Paula Robinsona i podle new age standardů. Gioa mi přišla obtížnostně podobná, takže jsem navrhl také 8C+. Jestli to prolomí ledy, to nemohu s jistotou říci, ale počítám s tím, že se úroveň boulderingu bude zvyšovat a dočkáme se i jiných Céplusek.
Od srpna jsi začal bouldrovat (kromě odskoků do Krasu a Jury na lano: Perlorodka 11+, The Man That Follows Hell 11/11+). Stačil na přelez Gioii a Terranovy jen intenzivní bouldering nebo jsi i speciálně trénoval?
Dost jsem I blbnul na kampusu, visel na mikro lištách a lezl bouldry bez noh. Jsem si jistý, že to pomohlo zéjmena v Gioie, kde prostě bez síly člověk nemá šanci. V tomto ohledu jsem o dost silnější (nebo teď už zase po odpočinku ne, ale to se snad brzo změní) než kdy předtím. Ale gró bylo lezení.
Přelezové pokusy u Gioii neprobíhaly v úplné psychické pohodě (únava z cestování, škola). Psal jsi, že sis nevěřil a přeci?
Jednoduchý to nebylo. Všechno cestování, dohánění školy mě dost znervózňovalo a unavovalo. Týden před přelezem jsem navíc měl pocit, že jsem tak unavený, že mi utekla všechna forma, což se nezlepšilo ani po dvou dnech restdeje. Měl jsem poslední dva dny na vylezení, celou noc jsme jeli, moc jsem se nevyspal a bylo teplo. Prostě všechno naprd. Ten den jsem však dal jeden pokus a cítil relativně dobře, ale prostě trochu síly chybělo na dotažení posledního kroku. Bylo mi jasné, že další pokus nedám a vsadil jsem vše na ten jeden pokus poslední pokus, kdy to vyšlo.
Boulderingovou jízdu jsi ukončil ve Fontainebleau, o kterém se říká, že je přísný na klasu. Ty jsi tam ale vylezl na flash boulder Gecko, což je 8B+. Zapsal sis ho jako 8B...
Fontáč mě na klasu přísný nijak nepřišel, zvláště ve vyšších obtížnostech, nepočítám-li vyloženě specifické záležitosti. V porovnání s ostatními evropskými oblastmi normální klasifikace, vcelku příjemná zéjmena ve velkých převisech pro zarytého lištaře, protože bleausardi lištit moc neumí. Ten bouldr byl zvláštní. Prostě jsem přišel, namotivoval se a mlasknul to. A ne zrovna s vypětím všem sil. S takovým pocitem jsem si to prostě se vší upřímností nemohl zapsat za 8B+.
Není hodnocení flashe někdy obtížné?
Určitě, je to těžký, však já netvrdím, že to 8B+ nemůže být, mně to ale svědomí nedovolilo.
Po Novém roce máš v plánu lano. Jak se budeš připravovat? Dodržuješ nějaký systematický trénink? Letos jsi nejvíc trénoval před MS v Arcu. Kolikrát jsi byl na stěně?
Momentálně trénuju jak kůň, systém v tom mám, lezu pětkrát týdně, z toho většinou čtyři dny v týdnu dvojfázově s tím, že do první fáze většinou počítám nějakej kampus nebo shyby před školou. Mám ale problém, že možná lezu až moc. Ale když mám mít jakýsi vnitřní uspokojení, že jsem do toho šlapal, tak mě mysl trénovat tak moc nutí a nezastavím se ani, když se citím na prach unavenej. Ale ono to před MS nějak nefungovalo, když jsem dva měsíce před závody trénoval téměř jen na stěně tímto způsobem a po této anabázi jsem se cítil slabší než předtím. Teď jsem si alespoň slíbil, že zvolním, když budu cítit, že se samou únavou nezlepšuju.
Jak to budeš mít letos se závody?
Se závody uvidím, jak bude chuť do tréninku na stěně. Zatím to nechávám otevřený, ale všechny závody určitě objíždět nebudu. Když budu mít konečně ten čas vzít si vrtačku a něco pěknýho navrtat v zahraničí, jakmile odmaturuju, nechce se mi ho trávit v létě zavřenej na umělce...
V Labáku ses podílel na provýstupu “To tu ještě nebylo” AF XIa. Byl to tvůj první pískovcový prvovýstup? Co jsi na to říkal?
Byl jsem z toho naprosto unešenej, je to super styl jít takhle do neznáma, opadávat to a nevědět, co je metr nad tebou. A každopádně taky dost dobrej trénink. Moc rád bych někdy udělal nějakou pořádnou cestu v horách odspodu, chtěl jsem to vždycky, ale tento zážitek mě do toho ještě víc namotivoval.
Adam Ondra - "To tu ještě nebylo" AF XIa
foto by Kletterkiddies
Teď máš tři týdny odpočinku. Co kromě tohoto domácího úkolu děláš?
Chodil jsem běhat, na slacklinu, kupoval a vyráběl dárky, byl samozřejmě hodně přítelkyní, na běžkách a doháněl věci do školy. O Vánocích se to nelezení dá vydržet, čas uteče i bez lezení rychle.
Fajn rozhovor, díky za něj!
Ještě by mě docela zajímal Adamův názor na lezečky, ve kterých leze a které různě mixuje. Nějaké postřehy která mu na co sedne líp, resp. jestli je mu úplně jedno v čem leze. A taky co ten nový "no edge" systém.
Teda samozřemě pokud s tím pak nebude mít problém v LaSportivě :-)
Adame jsi borec, veskery obdiv, delas a dokazujes hodne a jsi skvely. Dle mne fakt si to kazis nekterym vystupovanim, rozhovory dobry, anglictina dobry...jen proste to rvani...je to nutne? Na tvuj vek je pravda, ze u mych deti bych to vubec neresil, ty jsi uz bran ale neco jako Ikona v tom lezeni...viz. original anglicky komentar k tomu videu z odkazu vyse. Z prekladace Google je to asi takhle:
"...ta chlap je úžasný horolezec, v budoucnu se bude nastavit nové standardy, ale potřebuje řídit jeho ústa, křičí jako mrcha..."
Ale to je jeho styl. Takhle on prostě leze. Nemyslim si,že by mu tohle mělo nějak ublížit co se týče prezetace vlastní osoby. Při přelezech se taky nejspíš soustředí na jiné věci než je křik...
To dělaj vypatlaný hokejisti a fotbalisti také....;) Mr.ka sem, mr.ka tam, hlavně že to sype a jsou ikonama.
Prostě do hlavy IQ místo mága nenasypeš, ani kdyby jsi se ...posmál...:-))))
Jedna věc je, jakých výsledků dosahuje AO ve sportu. Dobrá, je tč. nej. Jenže díky jeho slávě z něj mnozí dělají vzor a ikonu. Takže pokud mu to bude myslet jako mu to i leze, dá si rychle bacha na to, jaké jeho projevy unikají na veřejnost. Tištěné nebo na webu zveřejněné slovo osekají případní soudní a gramotní korektoři. U filmu to ale neklaplo.
V případě mládeže a mediálních prezentací, ale nikoliv dospělých lezců s tím může být trochu problém nejen z hlediska P.R., ale i z hlediska obyčejné slušnosti a výchovy mládeže ze strany např. rodičů.
Tak se vzývači a nekritičtí fandové AO, hlavně se nepos.rte...:-)
Sharma je tiez lezecka ikona a vzor a nad jeho nadavkami sa nepohorsuje nik?alebo nad nadavkami KOHOKOLVEK z lezeckej spicky, castokrat priamo na pretekoch pred publikom. a z hladiska vychovy ta takto sere aj Enzo Oddo (kolko ma teraz,16?) s jeho “putain“, ktore pouziva hadam uz od svojich 12 rokov takmer po kazdom pade? Tak sa z toho hlavne neposerte ty ani tebe podobni.
no me prijde ze se tu spis chtej po.rat kritici, nicmene koukni do jakehokoli vrcholneho sportu a zjistis ze tam to neni uz jen o rvani a obcasne nadavce ale o vulgarite nasili a agresi. Takze nejakej huronskej rev a obcasna pica je naprosto jemne vyjadreni.
Nechápu, proč tolik lidí irituje Adamův řev a projev. Vžyť je každého věc, jak projevuje emoce. Mě osobně je milejší někdo, kdo umí dát emoce najevo a nedrží je v sobě jen proto, že ,,by neměl řvat ". Nikomu tim neubližuje, tak proč se nad tím vůbec pozastavovat.
krik (alebo skor rev) je u mnohych sportovcov (napr. guliari, ostepari, ale aj tenisti) bezny prejav pri vydavani maximalneho vykonu. ja osobne pri lezene bouldrov mojho maxima tiez kricim a dokonca mam pocit, ze bez toho kriku by som mnohe z nich ani neprielezol :)
Hmm, frajere jestli sou to 6Becka tak potes koste, proste Adam je ikona, a to co dela kopirujou i ostatni a predstava, ze potkavam ve skalach typky co se po nevylezeni cesty rozbreci mne fakt dost irituje... ale asi mam staromodni nazory...
Tezke kroky na hranici moznosti (u kohokoli) je potreba delat ve vydechu. Jenze pri maximalnim soustredeni clovek na to muze zapomenout nebo naopak ho toto soustredeni rozhodi. Silny rev je proto jistota ze clovek je ve vydechu. Toto ale snad kazdy lezec zna nebo ne? Zkuste to a uvidite. Klidne to pomuze i u 6B.
mas recht! v karate je ten "rev" (vykrik, pri ktorom sa ma koncentrovat vsetka sila do jedneho okamihu) dokonca povinny a predpisany v niektorych technikach. takze sa to "musi" naucit kazdy. nie len hucat, ale aj ist na max.
ten kometář o tom, že se někomu nelíbí Adamova řvaní u lezení, by zhruba odpovídalo tomu, co po nás chce vláda, lobisti, manažeři, EU,... :
"DRŽTE HUBU, A MAKEJTE"!
adam hubu nedrží, maká jak může a je lepší než ostatní...
z AO lezení plyne: "nedržte huby když už musíte makat a vyjadřujte se jak potřebujete" :)
On by zas treba nedal nektery veci co davaji jini na jinych, nez "gimnastickych" cestach.
Presto se "ikonizuje"...proto obcas to vypada jako vrava mezi sportovcema co maj pocit ze delaj dejiny, a tema co jen "netleskaji" ale dovolej si i kus kritiky.
Adam je vybornej lezec a technik, to mu ale ani kritici revu a pod. vubec neberou.
Spis aby to nedopadlo jako s MG...desetileti se rikalo: nebojte, to fakt jen v nejtezsich cestach...nikdo to po nas do lehkejch tahat nebude na pisku, a jak to dopadlo? Zacinajici maji v hlavach modely ikon, a k dokonalosti uz jim jen schazi rvat pri lezeni petkove piskovcove cesty:-)
Mě se to líbí a inspiruje. Myslím, že to, že to nedrží v sobě kvůli obavě, co by tomu řekl někdo trošku omezenější, kdyby se na to díval, právě dokazuje jeho nadhled, že leze víc kvůli sobě než kvůli sponzorům.
Občasný sprostý slova by se možná mohly kvůli dětem vypípat, ale upřímnej řev je fajn.
jo to taky :) mě do toho nic není, ať si každý řve jak chce, jen mi přijde že se dneska ve všem strašně přeceňuje výkon, tak bych mu přál aby to bral trochu víc s nadhledem, třeba by mu to pak lezlo ještě líp :))
Když Tome odbouráš svůj lůzrzevl přístup, občas si zapíkuješ a zam.dkuješ, trochu zařveš při výkonu a tréningu, obětuješ lezení čas, prachy a občas zdraví, možná se přiblížíš tomu, v čem se AO rozlézal tak před 5 léty. Jinak jednoznačně nechápeš, že výkony na hranici možností sport posouvají. Proto se jim dostává na rozdíl od zevlingu pozornosti. Tvé ho neposouvají nikam, a vztekajícího vzpěrače jsem už na Eurosportu viděl.
byl jsem svědkem situace, kdy 12 letý kluk, netrénovaný, nikdy nelezl, ale zkoušel viset na čas na hrazdě, vydržel celé 3 minuty vkuse, protože v kuse monotóně křičel, resp. vydával hlasitý tón. viděl jsem to, ale stejně jsem tomu skoro nevěřil :) Ten řev asi fakt nějak funguje.
...když jsem cca před 6ti lety, mozek už to nedává, spíkroval mejcup v Brně, AO byla nová hvězdička. U 8mé zelené většina borců, včetně mne, AO moc šancí do budoucna nedávala. ...vyroste, ztloustne, zblbne a bude v piči... Díky BH za to, že jsme se všichni pletli. AO nejenže je světová špička v lezení, ale je to kluk, který to má v hlavě srovnaný...
Ať ti A drží zdraví a elán!
Nikdo, jehož životní snažení a cíl spočívá v přelezení nějakého šutru nebo skály v Horní dolní, to v hlavě srovnané nemá.
Spíše bych doufal, že se mu to v hlavě snad srovná. Tím neříkám, že nemůže být spokojený nebo šťastný. Může a asi je. Ale jeho význam mimo lezeckou komunitu je stejný, jako význam vítěze souteží "Kdo sní za 15 minut více knedlíků" nebo "Kdo dál dohodí dřevěným špalkem". Kdo o tom pochybuje, ať zastaví na ulici náhodného kolemjdoucího a zeptá se ho, kdo je Adam Ondra :-)
V každém případě přeji Ondrovi hodně štěstí jak v lezení, tak v normálním životě. Ať se daří a vydrží to až do pozdních let.
Hocikto na ulici ti povie kto je Jaromir Jagr a nemyslim ze jeho vyznam pre svet je vacsi ako Adamov, v hlave to ma zrovnane menej ako Adam ked mal 15. su to tu vsetko iba take tliachy ale je super ze niekto dokaze posuvat hranice, ci uz svoje alebo za cely sport. to Adamovi nik nevezme.
Hocikto na ulici ti povie kto je Jaromir Jagr a nemyslim ze jeho vyznam pre svet je vacsi ako Adamov, v hlave to ma zrovnane menej ako Adam ked mal 15. su to tu vsetko iba take tliachy ale je super ze niekto dokaze posuvat hranice, ci uz svoje alebo za cely sport. to Adamovi nik nevezme.
jo, ale mluvit o zivotnim snazeni u nekoho v tomhle veku pusobi mirne komicky (tedy asi pro kazdyho krom lidi prave v tom veku). Clovek se totiz neubrani srovnavani s jinymi zivotnimi snazenimi ..rekneme v jine kategorii nez sapani se po kameni /preklizce nebo postrkovani kusu gumy po lede ohnutym klackem.
Minulý rok ze sebe Adam vydal vážně hodně. Na závodech je umístění výborný, když trávil většinu času na skalách a tak se prostě na stěně tolik natrénovat nedá. A stejně skály jsou skály. Držím palce do tohoto roku, ať se vše co si vezme do hlavy podaří. Na to v kolika letech přelézá nejtěžší cesty světa, se máme na co těšit a poslední video co vyšlo nedávno není doufám poslední o našem fenoménu v lezení...
Docela hustý. Kdyby u nás někdo plínkařům takhle schovával hračky, asi si ho podá sociálka:) Raději nechci vědět co říkají 22 měsíců staré kosti na pád do bouldřice.
Pry detska hlavicka je dost tezka na to jak ma zatim nevyvinute kosti, takze kdyz spadne hrozi ze si snadno zlomi vaz - mi nekdo rikal ale nevim co je na tom pravdy.