První divnověc jsem dostal na narozeniny od kamarádů před šesti lety. Tento dárek pro mne vybrali zřejmě proto, že takové udělátko ještě nikdy neviděli a byla tak velká naděje že jej neznám a budu z něj mít velkou radost. Taky jsem se zaradoval, a neprodleně jsem jej začal používat. Narozeniny mám v prosinci, a tak první praktické použití bylo na zamrzlých tatranských spárách, kde se velice osvědčilo.
Skobování je zdržovačka i v létě a v rukavicích jsem tuto téměř dokonalou náhradu skob ocenil o to více. Skoby jsem přesto z batohu nevyhodil. Jednak proto že jsem měl k dispozici pouze jediný Ball nuts č. 4, a ten jsem si vždy nechával až na krušné chvíle kdy už není na mlácení kladivem čas, a druhak proto že slanění ze skoby provlečené smyčkou vychází finančně o fous líp.
Ball Nuts
foto by © Camp
foto by © Petr
Nedávno nadešel ten pravý čas a svou koleci jsem doplnil o zbývající menší velikosti – 1 až 3. Dobře bylo, že jsem první dojmy (a ty jsou nenahraditelné) nabyl právě s druhým největším z nejmenších. Právě “čtverka” má největší využití. V praxi to vypadá tak, že jednička jde do spár širokých 3 – 6 mm, dvojka 4,5 – 8 mm, trojka 6,5 – 11, čtverka má rozsah použití od 8 – 12 mm a pětka 10,5 – 18 mm. Dá se říct, že se tedy jednotlivé velikosti trošku překrývají – a to je dobře. Jen při hledání vhodné spáry pro jedničku je to někdy trošku o nervy – 2mm je málo, a 5 je už ¨je moc. Je vždy lepší nechat půlkuličku poněkud napruženou, aby se do stěn spáry pořád zakusovala, a protože má jednička malou akční tloušťku, těžce se to utrefuje. Celková délka vklíněnců se pohybuje od 18 do 21 cm, z čehož do spáry lze založit něco přes 7 cm. A to je dost hluboko na to, aby si akční plochy dosedly na kvalitní nepoškozenou skálu, a to i v případě že je venkovní okraj spáry otevřený a skoba by se v takovém místě na koncích kývala. Použití největší pětky je už méně jednoznačné, protože malé Friendy už spáru kolem 14 mm spolehlivě vykryjí.
foto by © Petr
foto by © Petr
foto by © Petr
Největší výhodou těchto malých vklíněnců jsou jejich velikost a hlavně váha – ta se pohybuje od 29g !!! do 73g. Ani na sedáku nejsou na obtíž. Kdo někdy dostal vekým friendem pod koleno tak tyhle párátka fakt ocení.
Tělíčko celého udělátka je tvořeno drátkem o průměru 2,5 mm. Oko v místě pro připojení karabiny není polstrované, ani na něm není prodlužovací šitá smyčka třeba jako na friendech. Drátek toho unese dost, na duralové rozpěrce je deklarovaná nosnost 8 kN.
Celkový pocit – naprostá důvěra. Jak ve zpracování (ať si to Camp klidně vyrábí v Koreji) tak hlavně při založení do spáry, kdy má jakoby větší toleranci k různým nerovnostem a hrbolatostem. Ball Nutsy se výborně zakládají, výrazně snadněji než klasické friendy.
Samotné založení obvykle drží napoprvé a není potřeba složitě konfigurovat. Klidně by se dalo lézt pouze s těmito kousky (vždyť kde je velká spára bývá většinou i malá).
foto by © Petr
foto by © Petr
foto by © Petr
foto by © Petr
foto by © Petr
Plus:
+ Možnost založení i v místech kde by bylo skobování nemožné, a nebo velmi problematické
+ Rychlost založení / vybrání
+ Váha a velikost
Mínus:
- Cena (oproti vklíněncům)
- Absence šité smyčky
Odkazy:
Web výrobce