LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Úrazový děj probíhal takto ...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku
Update sprievodca Jelenec

Závody
Novoroční pohárek (25.01)
O dřevěného Krakonoše 2025 (25.01)
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)

Žebříček
Cesty:
27.Havlík 10510
28.Novotná 10484
29.Kolomazník 10444
Bouldry:
27.Moravec 9350
28.Šípek 9350
29.Vaňous 9328
Hory:
26.HKvdf 2832
27.Malý 2820
28.Nehasil 2710

Výsledky
Kontinentální pohár a MČR v ledolezení (07.12)
EP v ledolezení Žilina (23.11)
Secret Spot Bouldering 2024 (19.10)

Deníčky
5683 lezců
1150691 cest
Nové přelezy:
Hurá Na Vá 7C+/8A tr
Atzucac 7c+
Když Se Sn 8A
Když Se Sn 8A
El Asexor 7b+
Vicho Korl 7c
Raiers 8a
Carn En Ba 7c
Němí Svědc Xb
Aeolia Ext 7b

Stěny
DDM Sova Cheb - Cheb
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Flash Boulder Bar - Brno

Prodejny
Rock Point - NC Šestka - Praha 6 - Ruzyně
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
HUDYsport - Praha 6

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Výročí: 26. 7. 1900 otevření první české chaty v Alpách

Češka kočaPrvní alpská chata kterou zbudovali čeští alpinisté, se nachází nedaleko slovinského Jezerska.









Zbudovali ji členové Pražského odboru Slovinského planinského družstva, první výhradně české alpinistické organizace. Chata v téměř nezměněné podobě české chalupy pod názvem Češka koča (Česká chata) slouží dodnes.



Češka koča 1910

Češka koča na dobové pohlednici (cca 1910)


Horská chata se nachází na dně kotle Spodnje Ravni ve výšce 1 542 m. Obklopují ji skalnaté štíty Jezerske Kočny, Grintovce, Dlouhého hřbetu (Dolgy hrbet) Rinky a Baby. Dnes jako jedna ze sítě chat provozovaných slovinskými alpinisty sdruženými ve Slovinském planinskem družstvu poskytuje služby všem horolezcům a vysokohorským turistům právě tak, jak měli v úmyslu její zakladatelé.

Vznik chaty je neodmyslitelně spojen se vznikem první, výhradně české, alpinistické organizace. Tou byl Český odbor Slovinského planinského družstva. Český odbor vznikl z iniciativy českých alpinistů a milovníků hor v roce 1899 v Praze. V jeho čele stál významný pražský lékař té doby, prof. Karel Chodoumský. Český odbor byl organizací nacionální v dobrém slova smyslu. Jeho členové si otevřeně kladli za cíl čelit na území Julských a Saviňských Alp germanizačním tlakům německých spolků, a nutno říct, že toto zaměření bylo plně v intencích postavení sportu v průběhu národně emancipačního hnutí.



Jezersko (SLO) cca 1930

Jezersko na dobové pohlednici (cca 1930)



Český odbor se sice nemohl pochlubit významnými sportovními úspěchy, ale byl intelektuálně i ekonomicky poměrně silnou organizací, které se soustředila zejména na průzkum některých horských skupin (např. Martuljky, Škrlatice či Razoru), budováním chodníků a chat, ale i vydáváním průvodců (např. L. Mareš, Saviňské Alpy, 1900; J. Čermák, Průvodce po Julských Alpách, 1902; V. Dvorský, B. Franta, Slovinské Alpy a Přímoří, 1910, ale i např. průvodci výsostně turistické, jako Moře Adriatické s podtitulem Istrie, Dalmacie, Černá hora, Benátky, pobřeží italské, Korfu, který členové odboru vydali v r. 1911).

Přidáme-li ještě řadu, pravda nepříliš obtížných, prvovýstupů v horolezecky právě objevovaných oblastech, lze říct, že Český odbor své poslání více než naplnil. Na místě je připomenout, že členy odboru byla především řada odborníků, geografů a kartografů, kteří se významnou měrou zasloužili o poznání dosud prakticky neznámých a přitom významných oblastí slovinských Alp.

Škodou je, že např. Tatry, a obecněji Karpaty stály na okraji zájmu odboru, byť i sem pořádali jeho členové četné výpravy, byť spíše nesystematicky a bez významnějších výsledků. Ale i to mělo souvislost se zmíněným národnostním hnutím. Zejména v Tatrách vedle spolků maďarských a německých totiž velmi aktivně již několik desítek let působily polské taternické organizace, tedy spřátelení slovanští horolezci, ale i řada zde usídlených Čechů a Slováci, kteří poměrně záhy překonali období, kdy při výstupech figurovali „pouze“ jako nosiči a vůdci. Odbor se tedy plně soustředil na „slovanské“ alpské regiony, a byť by se mohlo zdát, že jde o pohoří poměrně vzdálená, je asi na místě připomenout, že se jednalo o dobu, kdy se tyto oblasti nacházely s Prahou v jediném státním útvaru.



Saviňské Alpy

Mapa okolí chaty z průvodce "Saviňské Alpy" z r. 1900


Výstavba horských chat a útulen byla jedním ze stěžejních bodů programu českých alpinistů. Nelze se proto divit, že první chata, kterou byla právě pod Grintavcem zbudovaná Češka koča slavnostně zahájila svůj provoz již v prvním roce po založení Českého odboru. V roce 1909 následovala druhá chata vybudovaná toutéž skupinou, Korytnicka koča pod Mangartem. Výstavbu třetí „české“ chaty přerušila 1. světová válka, která rovněž fakticky ukončila činnost odboru, neboť v nových geopolitických souvislostech a se zánikem rakousko-uherského soustátí přestávala mít „slovanská“ organizace působí ve vzdálených Alpách smysl.

Aktivity českých horolezců se zcela logicky přesunuly bližších Tater i do budování československé vzájemnosti. Se stejnými cíli zde začaly působit i další organizace, jako např. Klub českých turistů (resp. Klub československých turistů). Nutno podotknout, že i organizační zkušenosti bývalých členů odboru, ale i alpinistů působících v německých spolcích poměrně záhy vedly k značnému rozkvětu československého, ale i slovenského horolezectví. Chaty v Alpách se tak staly minulostí, i jedním z milníků historie českého alpinismu.
-tof-

Repro: archiv www.horolezeckametodika.cz  a www.horolezeckaabeceda.cz




Tento článek připravený v rámci projektu Horské kalendárium na stránce www.horolezeckaabeceda.cz byl poprvé publikován v r. 2009.


Původní článek s odlišným výběrem fotografií





Češka koča 1900

Česká chata a okolí chaty z průvodce "Saviňské Alpy" z r. 1900


Tomáš FRANK   [úpravy] 00:32 26.07.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Česká koča + Korytnická koča18:59:19 26.07.2014
V červnu to bylo 117 let, kdy byl v Praze ustaven první český horolezecký spolek „Český odbor Slovinského Planinského družstva“. Už tenkrát se jezdilo do hor, nejaktivnější ale byly německé, finančně silné spolky, které v evropských horách stavěly chaty a budovaly cesty. Tou dobou byl mezi našimi alpinisty velký počet těch, kteří jezdili pod vlivem silného slovanského cítění do Julských a Saviňských Alp. Slovinci se totiž snažili zabránit širokému pronikání německého vlivu do jejich hor, kterým kralovala už tenkrát pro Slovince památná hora Triglav (2864 m/m - na níž by měl každý správný Slovinec aspoň jednou za svůj život vystoupit). V roce 1893 založili Slovinci v Ljublani spolek s názvem „Slovinsko Planinsko družstvo“, které mělo mimo jiného zabránit germanizaci slovinských hor.
Aktivitu tohoto slovinského spolku pozorně sledovali v Praze podobně smýšlející „čeští alpisté“ a v červnu roku 1897 profesor Karlovy university, MUDr Karel Chodounský s asi stovkou přátel založili „Český odbor Slovinského planinského družstva“.
Profesor Chodounský se narodil 18.května 1843 ve Studénce u Boleslavi a zemřel v roce 1931; je pohřben na pražském hřbitově na smíchovských Malvazinkách.
Už v roce 1900 byla otevřena první česká horská chata v Saviňských Alpách pod stěnami Grintavce (2558 m/m) ve stylu české chalupy, která byla pojmenována Češka koča. Další českou chatu Korytnickou koču postavil akademický kroužek Českého odboru v roce 1909 v Julských alpách na jižním úbočí Mangartu (2679 m/m).
Hned po ustavení Českého odboru, v roce 1898, začal vycházet časopis „Alpský věstník“ jehož vyšlo 16 ročníků a který informoval zájemce o všem, co se v Alpách dělo. Obsahoval mapy, kvalitní fotogragfie a otiskoval dokonce vědecké práce s horolezeckou problematikou.
Vedle propagační a literární činnosti, vedle budování chat a horských stezek v slovinských Alpách vytvořila tehdejší mladá generace „alpistů“ (Jiří Čermák, Viktor Dvorský, Karel Hlava, Vladimír Růžička) spoustu českých prvovýstupů.
Dr.Julius Kugy z Terstu ve své knize „Ze života horolezce“ píše:

„Pražští horolezci, pánové dr. Čermák, dr. V. Dvorský a řada jejich zdatných společníků, zčásti bez vedoucího, zčásti s trentským Jožem Komačem, vykonali v tomto nádherném horském zákoutí opravdu systematickou objevitelskou práci…
Michael Beranekodpovědět 
 189710:46:45 31.07.2014
Prosím opravit rok vzniku, dík.

A jinak buď Korytnická chata anebo Koritniška koča.
 M@raodpovědět 

 Foto dne:

Západ
 Databáze cest:
Všechny cesty (180864)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Dolca Revolució 7b Pinell De Brai
Atzucac 7c+ Pinell De Brai
Aeolia Ext. 7b Kalymnos
Melodram L3 9+/10- Geyikbayiri
Melodram L2 9+ Geyikbayiri
Nově komentované:
Hraniční Obluda 9+/10- Roviště
Arminius 4 Zlatnice
Taipan 7A+ Hradby u Kozla
Wolverýn 7A Hradby U Kozla
Dětský 3 Hradby U Kozla

 Nově v diskusi:
Re: Myš v materiálu - odborná rešerše | Re: Myš v materiálu | Myš v materiálu | Re: Oprava pohorek | Re: Chata Margherita | Re: Chata Margherita | Re: Chata Margherita | Re: Skialpy v lyžarském areálu Rakousko | Re: Chata Margherita | Re: Chata Margherita |

 Nové komentáře:
Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Dobře Ty, Jendo! | Dobře Ty, Jendo! | Re: Kdo to dělá ty články | Re: A tak si tu na lezci žijem... | Re: Kdo to dělá ty články | Re: A tak si tu na lezci žijem... |

 Kde to vře:
Honza Štípek se zařadil mezi české 9 áčkaře (74)
Donald Trump chce přejmenovat Denali zpět na McKinley (70)
Manaslu ski 2024 (40)
Film: Adam Ondra u Jany Švecové a spolu v bouldru Terranova 8C+ (33)
FT: S pomocí plynu xenon lze zkrátit výstup na Everest na týden (30)
Ikonická lezecká oblast "The Zoo" byla uzavřena (11)
Lezkyně Eliška Adamovská ukončila kariéru (5)
MČR v ledolezení na rychlost (5)
Dotek absolutna Diny Štěrbové (4)
Chris Sharma: nové DWS Vision Quest 9a na Mallorce (3)

 Nově v inzerci:
ABS Deuter dámský lavinový batoh | Drytool hroty k mačkám Singing Rock Lucifer a Petzl Lynx | pohorky Asolo | TNF Point Five Jacket GTX | Dětské běžky Fischer | Scarpa Boostic 45 | Ocun Mojo | Nové lezečky Scarpa Instinct VSR vel. 43 | 185cm délky Top skialpy bez vázáni ,telemarky | Dnes / zítra Krkonoše |

 Anketa:
Jaké technologie nebo aplikace používáte při lezení a jak vám pomáhají?
 GPS a mapové aplikace 
 1063 
 Lezecké aplikace pro sledování výkonu 
 981 
 Sociální sítě pro sdílení a inspiraci 
 827 
 Vzdělávací aplikace pro techniky a trénink 
 857 
 Aplikace pro evidenci a sdílení výstupů 
 697 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.