Ministerstvo vnitra nesouhlasí s výběrem vstupného do Tiských skal a postup obce označilo za nezákonný.
Obec Tisá již několik let vybírá od turistů i lezců poplatek 30 Kč za vstup do Velkých Tiských skal. Tisou jsem navštívil letos v květnu prvně a tento přístup obce mne trochu překvapil, neboť jsem si nebyl vědom, že by nějaké zákonné ustanovení umožnilo obci zpoplatnit vstup mimo zastavěné území. Dle sdělení paní starostky je poplatek vybírán na základě usnesení zastupitelstva obce z roku 2006.
Postup obce Tisá však nekoresponduje s Ústavou a Listinou základních práv a svobod, kde je zakotveno zásadní právo občana – nikdo nesmí být nucen něco činit, pokud to není uloženo zákonem a zároveň státní moc je možno vykonávat jen na základě zákona a v jeho mezích. Zákon o ochraně přírody a krajiny navíc přiznává každému právo volného průchodu přes nezastavěné pozemky ve vlastnictví či nájmu státu, obce nebo jiné právnické osoby. Je tedy jasné, že tato usnesení zastupitelstva obce Tisá jsou nejen v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny, ale i v rozporu s ústavním pořádkem České republiky.
Věcně příslušné k výkonu dozoru nad samostatnou působností obcí je ministerstvo vnitra, které ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí přezkoumalo zákonnost vybírání poplatku za vstup do skal a konstatovalo, že obec Tisá postupuje v rozporu se zákonem. Konkrétně ministerstvo vnitra v dopise č.j. MV-60660-7/ODK-2010 ze dne 26. srpna 2010 uvádí: „Domníváme se, že s ohledem na to, že je podle zákona na ochranu přírody a krajiny volný průchod přes pozemky konstruován jako zákonné oprávnění, není možné jej zpoplatnit. Jedná se o veřejnoprávní omezení vlastnického práva. Pokud tedy obec Tisá vstup do Tiských skal zpoplatňuje, není to dle našeho názoru v souladu se zákonem o ochraně přírody a krajiny. Omezení volného průchodu přes pozemky dle zákona o ochraně přírody a krajiny je totiž možné jen na základě zákona, stejně tak jako jeho zpoplatnění. Jediným poplatkem, který zákon o ochraně přírody a krajiny připouští, je možnost orgánu ochrany přírody vybírat dle § 24 poplatek za vjezd a setrvání motorovými vozidly na území národního parku nebo za vstup do jeho vybraných míst mimo zastavěná území obcí.“ Jak je v dopise dále uvedeno, je vybírání poplatku v rozporu i s lesním zákonem a zákonem o pozemních komunikacích.
Vedle toho, že ministerstvo vnitra nesouhlasí s výběrem poplatku, shledalo v rozporu se zákonem i usnesení zastupitelstva obce, na základě kterých je vybírán. Pokud by obec Tisá usnesení sama nezrušila, byl by ze strany ministerstva zahájen dozorový proces, jehož dopadem by bylo pozastavení výkonu těchto usnesení a podání správní žaloby krajskému soudu v Ústí nad Labem.
Výběr poplatku za vstup do Tiských skal byl tedy jednoznačně označen jako nezákonný a obec Tisá by s jeho výběrem měla neprodleně přestat. Pokud tak neučiní, vystavuje se riziku dozorového postihu ze strany ministerstva vnitra.
I na Ozvěně jsme nedávno viděli sedět ,,rančera,, který se nás při přelézání zábradlí houpaje se na židli jak šerif před salůnem zeptal, jestli máme aspoň průkazky a ať se ukážem taky na brigádě:-)Ale jinak byl v pohodě.
A teď ještě vrátit peníze za všechny naše vstupný :-D Ikdyž to šlo obejít brigádou ve skalách, který jsme se rádi zučastnili a člověk měl nejenom vstup na rok zdarma, ale i dobrej pocit.
No právě, paní v pokladně na Skalním náměstí mi vyhrožovala ochranáři, policií ČR a pomalu CIA a Federální bezpečnostní službou Ruské federace, pokud hned nezaplatím :-)
Obě babči jsou v pohodě, něco nám vždycky slevili, když jsme se šli projít i zalét s dětmi. Nebo jsme šli rovnou jinudy než kolem kasy když jsme šli lézt.
"Výběr poplatku za vstup do Tiských skal byl tedy [Ministerstvem vnitra] jednoznačně označen jako nezákonný a obec Tisá by s jeho výběrem měla neprodleně přestat."
Což je shodou okolností jeden z nejslabších možných argumentů. S povědomím o běžné produkci MVČR by Tisá měla spíše pokračovat.
Ostatně věřím tomu, že to Tisá považuje za výkon samosprávy, tudíž bych si s tou vázaností státní moci nebyl tak jistý v kramflecích.
Poplatek nebyl od začátku konstruován jako příspěvek na údržbu skal. Podle rozpočtu byly roce 2007 plánovány příjmy ze vstupného 1,2 mil. Kč, výdaje na údržbu skal 100tis. Kč. V roce 2008 příjmy 1,2 mil. Kč, výdaje 20tis. Kč. V roce 2009 příjmy 1 mil. Kč, výdaje 120tis. Kč. Jednoznačně se jednalou o skrytou daň, kterou se dotovala obec Tisá.
Stačí mít otevřené oči a vidět důsledky organizované turistiky, kde obce společně s orgány ochrany přírody devastují krajinu - viz Tisá a železné ploty podél skal, viz Adršpach a obrovské parkoviště společně s tuny návštěvníků. Nyní už pouze logická konstrukce o účelu takto prováděných akcí - správně ovládnout tok hotovosti (vstupné, parkoviště) popřípadě zařídit nějakou udržbu skal. Otázkou je zda-li přílišná podpora a organizovanost turistiky ve formě upravy prostředí není kontraproduktivní a troufám si říci, že takové kroky zvyšují podíl návštěvníků v oblastech. Stačí se podívat na sklaní město v Teplicích, kde předpokládám počet turistů nižší, oproti Adru. A proč? protože horší přístup a lenivost turistů. A nelze upřednostnovat zájem místních živnostníků nad kapacitou krajiny (viz Adr)...otázkou je tedy skutečně potřebuje obec Tisá udržovat skalky v takové podobě jako to dělá, omezovat mi vstup do míst kam mám právo vstoupit, aniž bych se nikoho ptal nebo mu platil mýto...
No jestli jsou v Tisé ploty, pak už jde o zastavěný pozemek a tudíž (podle citovaného zákona) je zpoplatnění legální. Nebo se mýlím? Protože pokud není oplocení důvodem k zpoplatnění, pak se mohu dožadovat i bezplatného vstupu do zahrad na Hradčanech, je tak?
V případě, že akt samosprávy je rozporu se zákonem a obec sama neprovede nápravu, tak má ministerstvo vnitra oprávnění v rámci výkonu státní správy pozastavit výkon tohoto aktu. O jeho definitivním zrušení pak rozhoduje Ústavní soud (v případě vyhlášek) nebo obecný soud (v případě jiných právních aktů v samostatné působnosti). Tolik k vázanosti samosprávy státní správou.
Poplatek za vstup do skal je podle mého názoru příliš vysoký, bez ohledu na jeho výši :-) Dle zákona pokud mám oprávnění někam vstupovat bez omezení, tak to není možné podmiňovat placením vstupného. Podobně jako kdyby Praha začala vybírat vstupné na Václavské náměstí, prostě je to blbost. Obec má jiné zákonné nástroje k získávání $$$.
Zkusil jsem to na babku vytáhnout, když po mě chtěla předevčírem vstupné a hned věděla, která bije. Zkoušela na mě něco v tom smyslu, že vstupné do skal je poplatek za služby, tak jsem jí řekl, že mi jde pouze a jen o volný vstup a že žádné služby nechci čerpat a hned povolila. Vymyslela si ještě, že jim to MVČR povolilo do konce října, což je blbost, protože když je něco nezákonného, tak to má i retrospektivní charakter.
S tím říjnem pravděpodobně měla pravdu, vnitro vyzvalo obec ke zjednání nápravy a obec má 60 dnů na vyřešení problému. Pokud by tak neučinila, tak by byl výkon usnesení obce pozastaven. To však nic nemění na nezákonnosti jednání obce.
Takže vstupné do skal je teď v dobrovolném režimu :-)
Tak já bych to vstupné naopak osolil, aby se zkrouhnul počet návštěvníků,který někdy rušej, a lezci si vždycky cestu najdou. Jednou jsem dostal pytlík na odpadky od jedné příjemné paní z druhé strany(od hospody), což mi přijde jako fér řešení...