Hodně jsem přemýšlel, jestli mám toto drobné upozornění vůbec psát, protože mám obavu, aby nevyvolalo rychlé soudy řady jedinců.
Nicméně nakonec jsem se rozhodnul článek napsat, protože řadě lidí by snad trochu mohl pomoci.
Jednotlivé epizody, které popíšu se staly v průběhu posledního měsíce. Osoby a obsazení jsou vedlejší, spíše jde o mechanismy, které k chybám vedly a které bych rád popsal. Nicméně všechny mají společného hlavního jmenovatele - nepozornost!
Epizoda první - podlaha na umělé stěně
Lezec leze obtížnější cestu na brněnské stěně Rajče, cca 7 m nad zemí nedoskakuje chyt, tak se chyti chytu vedlejší cesty. Protože další cvakání je z menšího chytu a má celkem dost, raději se rozhodne odskočit. Bohužel, i přes to že mohl, neupozorní jističe, že odskakuje, protože očekává, že jej sleduje.
Jistič se bohužel zcela nekoncentroval, zatížení lana v první chvíli považuje za další cvakání a lano podává, plné zatížení vede k reflexivnímu stisku horní rukou a než se zorientuje, lezec je na zemi.
Výsledkem je naštěstí pouze jeden zlomený obratel bez poškození nervových cest.
Příčinou byla hlavně nepozornost jističe a nedostatečná komunikace. Možná stačilo zavolat "drž nebo bacha jdu"...
Lezec dolezl cestu, procvaknul slaňák a nechává se spustit k nástupu. Cca 10 m nad zemí najednou letí lezec k zemi a volný konec lana od jističky směrem vzhůru.
Výsledkem byla první letošní návštěva vrtulníku z Jihlavy na Drátníku. Jak dotyčný dopadl, nevím.
Příčinou byla nepozornost jističky a zejména nezajištěný volný konec lana buď uzlem nebo navázením druholezce.
Epizoda třetí - podlaha při slaňování na Drátníku
Lezec slaňuje ze slaňovacího borháku nad cestou Petr. Zhruba ve výši prvních hodin tj. něco přes 10 m nad zemí se ozývá cinknutí a poté jeho tělo padá přes skalní stupně nekontrolovaně dolů. Jen náhodou nesrazil další z lezců, kteří se pohybovali po předskalí.
Přes velmi škaredě vypadající pád, nepřítomnost helmy na lezcově hlavě, podle zprávy členů jeho oddílu, dopadl nakonec celkem dobře a výsledkem bylo pouze pozorování v nemocnici a sešití tržné rány na hlavě. Druhá letošní návštěva vrtulníku z Jihlavy na Drátníku a poznámka primáře Jihlavské RZP o zřízení detašovaného pracoviště...
Příčinou byla nepozornost lezce při slaňování, když si nehlídal konce lana a zejména nesrovnání konců lana při přípravě slanění. Další, co mohlo nehodě zabránit, bylo svázání konců lan uzlem.
Na Drátníku leze řada dvojic, krom jednoho tříčlenného družstva všichni klasicky s dobíráním na vrcholu a následným sestupem nebo slaněním.
Zmíněná tříčlenná trojice si přemisťuje TR po volných cestách. V okamžiku, kdy doleze poslední členka tohoto družstva na vrchol, chtějí TR zrušit a ona slanit. Zajistí se, vydá pokyn ke zrušení. Po menším boji nakonec navlékne lano do slanění a delší dobu zakládá do slanění reverso. Nakonec se raději zeptá přítomného zkušenějšího lezce, když si není jistá a jestli má slanění v pořádku. Ten při kontrole jejího slanění lehce zesinal, protože slečna měla reverso založené pouze na jednom prameni lana...
Naštěstí si neodsedla...
Pokud by se tak stalo, byla by to podlaha z více jak 30 m. Jediné co může při této chybě pomoc je prusík pod slaňovací pomůckou samozřejmně založený na dvojitém prameni a ten dotyčná na laně neměla.
Jinak to že se tato nehoda může stát velmi snadno ví i sám autor, který si takto nějaký pátek zpátky reverso založil, ale naštěstí si toho těsně před zatížením všimnul a neodsednul.
Takže asi tak. Názor na tyto nehody si udělejte sami, ale velmi doporučuji nesuďte příliš rychle a hlavně ne stylem, já přeci dávám pozor, mě se nic takového nemůže stát.
U všech nehod a jedné skoro nehody však můžeme najít společný jmenovatel a to nepozornost. Je to nešvar, který rozhodně není vyhrazen pouze pro začátečníky, ale zejména pro mírně pokročilé a zkušené lezce.
Můžete vázat pojistné uzly, prusiky na slaňení a používat karabiny s automatickou pojistkou zámku, ale nic z toho nedokáže nahradit plnou koncetraci a pozornost jejíž udržení je leckdy dost obtížné.
Závěrem si dovolím malou poznámku, kterou velmi dobře znají všichni instruktoři nebo nováčci, které jsem se kdy snažil něco naučit.
"Není otázkou jestli se vám stane průser, ale pouze kdy a s jakým výsledkem"
Kdo leze ví o čem mluvím, prože těch otření studeného potu z čela a tichého konstatování, že tentokrát to bylo o fous má určitě několik za sebou. Někteří, ale tu šanci skonstavovat, že to málem nevyšlo nedostanou....
Pokud máte někdo zájem na následujícím linku naleznete pár doporučení jak se dají některé věci dělat co nejbezpečněji. Materiál je tam ke stažení i ve formátu pdf.
No, není to drátníkem... Pravdu má spíš LukasB :-)
Jen mimochodem, v Čechách má dlouhodobě nejvyšší úrazovost (včetně úrazů smrtelných) Alkazar - tedy lom Kozel v k.ú. Hostím na Berounsku; tedy bezmála "nejborhákovitější" lokalita v okolí, s relativně lehkými cestami...
A zabíjejí se tam i staří kozáci. Nepozornost, okno...
Houby zaklete. Akorat lezcu tak huste, ze pro ne neni kam plivnout, na cestu skoro abys stal frontu, pohodicka, slunicko, samej borhak, vsichni po zime nateseny... to pak mas na skalkach vic urazu, nez na tzv. nebezpecnem pisku.
Fotone, v těch Jevišovicích to bylo asi na horních, pochybuji, že dole u řeky by to ti chlapci prováděli, tam víno či jiné opojné nápoje zas tak moc nepomohou:-).
A navíc, novou oblast, kterou teď děláme jsem se rozhodl pojmout v duchu, že skaut je spořivý a my budeme železem šetřit a taky pěkně šetříme, takže tam si v pěkné přírodě zalezou jen ti, co si vezmou jednu až tři řady přátel a ve většině cest se nebudou bát poněkud výše osazených prvních jištění a poněkud dále od sebe než je běžným standardem, takže tam takovéto dárečky rozhodně nepotkáš:-)). Prostě tam si to ta příroda nezaslouží, aby tam lezl kdejaký "překližkář" a tímto je budeme hezky eliminovat:-)).
To je vidět, že NEVÍŠ která bije ! V dnešní době rádoby horolezci berou sport potažmo jako kuličky na písku.
Je to proto, že neexistuje žádné školení jako bylo dřív. Měly by být aspoŇ ve formě ""zkráceného řidičáku na moped ""
Ty Joudo !!
Blablablablablabla....
Jó? Oni všichni ti staří pardálové začínali s nějakou horoškolou? Truhlíku, viz níže- všechny tyto věci se stávají i zkušeným borcům, pokud lezeš delší dobu, měl bys to vědět, je to věc pozornosti. Hele,ten první případ- podlaha na stěně- to se myslím stalo Zobčovi, to takový jouda snad není.
Neříkej mi tak, ve škole tě neučili o úctě ke starším? Nebo doma rodiče? Přece tě nebudu vychovávat. Pa
ČHS likviduje výcvik začínajících lezců, dřív kdo neprošel v oddíle rukama instruktora, průkazku neměl a bylo to tak správné. Dnes ČHS ve členech vidí pouze peníze, průkazky prodává jak rohlíky. Nechutný hyenismus. Psal jsem náměty na vedení ČHS a volal jsem po návratu k osvěčeným praktikám, ale byl jsem odmítnut s tím, že jim je milejších pár stovek za koupené členství než lidský život. Opravdu nechutné!!!!
Vzdělání je věcí osobní odpovědnosti každého samostatného jedince.
ČHS a zejména oddíly mají vytvořit podmínky a vzdělání nabídnout, to jestli se dotyčný vzdělávat chce je otázka jeho rozhodnutí.
Ve všech civilizovaných zemích to takto je. ČHS není a doufám, že nikdy nebude bumážkou na vstup do skal.
Radek
Poslyš, Radku, a proč není vzdělání "věcí osobní odpovědnosti každého samostatného jedince", když jde třeba o řízení auta? A neříkej, že tu není paralela, chybující lezec může zcela v klidu způsobit smrt nejen sebe a svého spolulezce (který má šanci si ověřit, jak na tom jeho parťák je) ... (Neznáme snad průšvihy s nahozením druhého lana do stejného slaňáku, pádem na druhou dvojku, shazováním lavin, i špatně osazeným fixním jištěním a jiné a jiné ...)
Jinak - je to blbý, ale vskutku se obávám, že v současné době pro řadu členů ČHS vskutku tou "bumážkou na vstup do skal" je. Znění řady výjimek k tomu přímo směruje. Ale to nepovažuju za hlavní problém.
Medo, pokud nerozumis vyznamu slova hyenismus, nepouzivej jej. Nebudes pak vypadat jako komunisticky myslici kokot, kterej potrebuje prukazku i na to, aby se mohl vysrat.
Turecku, Ty takovej intelektual - mohl bys vedet ze lidi se deli na dobry a spatny a nee na cerny a bily, pravicaky a levicaky, komunisty a kapitalisty...
Turku! Pokud jsi ten z bulvárního serveru HD, tak by ses jakožto agilní přisluhovač minulého režimu v podobných diskusích měl odmlčet navždy, a né provokovat!
asi máš namysli ty kteří sami sebe tak nazývali, ale historie se střídá a za čas bohužel přijdou další, kteří si budou říkat nějak jinak a chovat se hůř, prostředky budou mít lepší
Předně - je známá věc, že se každý učí nejlíp trochu jinak. Takže někdo si nic nezapamatuje bez názorného příkladu, jiný si o tom radši pokecá s lidma v oddíle, někomu je bližší si o tom přečíst. Nově je tu taky možnost podebatit v internetu :-)
Povinné školení byla buzerace. Spoustu lidí to odpuzovalo natolik, že radši nikam nevstupovali. Další si to prostě odseděli a pustili z hlavy. Nehledě na to, že tak, jako existují lezci mimo ČHS, může se i stát, že někdo prakticky neleze, a do ČHS vstoupí proto, že s podobným spolkem jednoduše sympatizuje.
Nezaměňuj prostředek a cíl. Samozřejmě, že každý se optimálně učí jinak. Ale jde o to, že průkazku by měl "horolezec" dostat do ruky až tehdy, když prokáže, že něco umí - lhostejno, jak se tomu naučil. A řekl bych, že právě takhle to dřív v rozumných oddílech bylo: buď nováček absolvoval formální horoškolu, nebo lezl se starejma pardálama, nebo ještě k tomu studoval ohmataný skripta; v každým případě ale průkaz dostal až tehdy, když jeho instruktor seznal, že si to může vzít na svědomí.
Je mi fuk, jestli mne někdo nazve komunistickým kokotem, ale tenhle systém bych zavedl/vrátil. Pokud ČHS z jiných (nikoliv nepochopitelných) důvodů stojí o masovost členství (což se stejně nedaří), neměl by být problém zavést institut "přispívajícího člena - nelezce", "čekatele", nebo co já vim. (Řada spolků v jiných oblastech života to takhle má - členy, kteří nejsou aktivní a organizaci jen podporují svou existencí-vlivem.)
Co myslíš tím "mít průkazku" ? Podle mě, když vstoupíš do jakékoliv organizace a zaplatíš členské příspěvky, jsi jejím členem se všemi právy i povinnostmi.
„když vstoupíš do jakékoliv organizace a zaplatíš členské příspěvky, jsi jejím členem se všemi právy i povinnostmi“ – vše závisí na tom, jaké má ta organizace stanovy (základní dokumenty). V tom co jsem psal jsem se odkazoval na to, že mnoho spolků zná různé druhy členství, mimo jiné např. „aktivní člen“ (=věnující se iniciativně činnostem naplňujícím poslání organizace) a „člen podporovatel“ (=aktivně se ničemu nevěnuje, jen organizaci podporuje finančně a vahou své přítomnosti). (Např. u organizací zaměřených na životní prostředí a charit je tohle velmi typické.) Takže tím „mít průkazku“ jsem myslel mít průkazku „aktivního člena“ (v uvedeném názvosloví).
Hmm. V podstatě by to byl následující model: partička vypečených chytráků přijde na stát s návrhem, že nikdo jiný nesmí lézt po skalách, než kdo si u jejich spolku vychodí školení. Z čehož pak budou mít zdroj příjmů nebo jenom pocit moci.
Nebo tohle?: stát dojde k názoru, že nejlíp se ovládají občané, kterým bylo uděleno nějaké privilegium, takže jsou pak v obavách, aby o něj zase nepřišli.
Dost jedovatostí, věřím, že se jednalo o chvályhodný úmysl, kdy se stát do věci vůbec nebude zatahovat, ale zkrátka jistý horolezecký spolek, aby neutrpěla jeho pověst, že má za členy nějaké amatéry, zavede vnitřní povinný kvalifikační systém. Ovšem v tom okamžiku se velká většina lidí, kteří se o podobné formality nezajímají, ocitne mimo onen spolek. Ten sice neztratí pověst co se týče odbornosti svých členů, ale zato zhorší svoji již tak dost chatrnou vyjednávací pozici všude tam, kde půjde o počet lidí, které zastupuje.
O státu v mém textu nebylo ani slovo. A když si to po sobě čtu podruhé, opravdu nemám dojem, že by to z něj vyplývalo byť nepřímo. Když bych chtěl být jedovatý já, poznamenal bych něco o tom, že se říká "podle sebe soudím Tebe".
A osobně se domnívám, že 1) pokud jde o počet lidí, tak ta vyjednávací / lobbistická pozice už nejde moc zhoršit, zejména ve srovnání s jinými zájmovými spolky; 2) prokazatelná kvalifikační úroveň členů spolku by na druhou stranu mohla jeho vyjednávací pozici poznatelně zlepšit.
(A nezapomeňme prosím na to, že nikomu by nebylo a nemohlo být bráněno založit si jiný spolek, který takové nároky na své členy klást nebude. Možná by měl lepší vyjednávací výsledky, možná horší. To je svoboda volby.)
Mimochodem, v tom celém nejde o jakousi nehmatatelnou pověst spolku, ale o reálný počet průšvihů na skalách. Stejně tak si nemyslím, že "velká většina lidí by se o formality jako kvalifikační systém nezajímala". Dokonce naopak, jsou lidé (sám k nim patřím), kteří v současné době průkaz ČHS nemají právě z toho důvodu, že jej prostě lze bez dalšího koupit (abych předešel ev. poznámce, na údržbě skal a jiných věcech se lze podílet i jinak - přímo).
P.S. Anebo ať se tedy ČHS přestane tvářit jako HOROLEZECKÁ organizace. Klidně to může být "spolek příznivců hor/přírody", jako je t.č. reálně OEAV, u nás třeba KČT (mám pocit, že horolezecký svaz se v dávné minulosti s KČT rozešel, resp. nespojil právě proto, že měl příliš specializované zájmy/nároky; ale takový pamětník tedy nejsem :)).
To je dost jednoduché - pakliže by k lezení na skále měla opravňovat pouze průkazka vydaná ČHS, tak by v tom stát nějak fungovat musel, takže v takových nápadech je obsažený jaksi implicitně.
A ještě k té vyjednávací pozici. Nezdá se mi, že ochranáře by nějak extra zajímalo, jak jsou na tom členové spolku s bezpečnostním školením. Jediná věc, kde by to mohlo zabrat, jsou pojišťovny - tam snad jo.
Doktore, pokud se nemýlím, tak se s turisty (vysokohorskými) nerozešli horolezci dobrovolně, ale byli rozejíti po sovětském vzoru - Tam dokonce mohl takový turista vylézt pětkovým terénem do sedla, ale už nemohl jedničkou na kopec. Jistě by bylo dobrý ýt s vysokohorskýma turistama dohromady, třeba by pak mohla být i nějaká, finančně soběstačná chata, ale obávám se, že to je nereálné, možná z toho důvodu, že VHT se cítí být elitou mezi turistama a možná taky proto, že činnost nás horolezců se poněkud přesunula z hor do skal, možná proto, že v horách jsou lezci v anonymitě, bez přímých obdivovatelů. Taky v horách se nedá lézt na rybu a nedá se jistit po metru, to by se nikam nedolezlo. Averze prti ČHS možná vznikla proto, že jsme si nechali poněkud vnutit roli policajta. Většina z nás si vůbec neuvědomuje kolik práce dá vyjednat aby se někde povolilo lezení, že v tom jednání tahá ČHS za kratší konec a že stačí ve vyjedávacím týmu jeden, který vybuchne, aby se to vyjednávání zhatilo a muselo se začít skoro od začátku. Na druhou stranu pravidla pískovcového lezení byla vždycky přísnější, než jinde a i když se vešla na jednu stránku a byla uvedena jako "za sportovní se nepovažuje", tak je skoro všichni dodržovali. Ještě jedna věc - zdá se mě, že nejvíc křičí ti, kteří nejen že lezou jen chvíli, ale hlavně ti, kteří už dopředu vědí, že to bude pro ně jen chvilková záliba, ne celoživotní záležitost. Moje poznámka k povinnosti základního školení. Pokud budou dobře fungovat oddíly, budou to dobré party, bude to základí školení fungovat přirozeným způsobem. Shora nadyktovaná osnova je nesmysl, který tu už byl - příklad, ortodoxního pískovcového lezce nezajímá místopis Vysokých Tater.
Myslím že se trochu mýlíš. Čeští horolezci se odtrhli od KČST už v roce 1924. Nejdřív udělali Alpinistický odbor při Svazu lyžařů a pak Klub alpistů československých. Připadali si jako šlechta mezi turisty, ale ti na ně pohlíželi jako na řadové členy, což horolezci neunesli. Za nelogickou samostatnost turisté/horolezci nesou jasnou odpovědnost horolezci.
Obdobná věc nastala nedávno u nás v jiné oblasti. Analogicky by to vypadalo takhle. Pár subjektů si sežene licenci školit. Od státu, pokud má být něco vymahatelné, musí to jít přes stát, o.s. nic takového nemůže. (Leda by se to svezlo s podmínkama v CHKO, ale tam směřujeme k povolení pro všechny a nebo nikoho.)
No když mají tu licenci, tak pořádají kurzy a kasírují. Další zase kontrolují a kasírují další zase jen tak z radosti buzerují. Všichni už jsou vyškoleni? Ouha, co nás bude živit? Žádný problém, vydupeme povinné doškolování.
Původní výborná myšlenka zajistit kvalitu zmizela, zkouší se z věcí, obdoby: ukažte na slepé mapě, kde je Velická dolina, v kterém roce zemřel...
Dynamika těhle zákonů je už taková, jinak to nemůže skončit.
„Dynamika těhle zákonů je už taková, jinak to nemůže skončit“ – Dagu, tak to jsme teda fakt v prdeli. Moc se s Tebou nepřu, že současná situace v české kotlině třeba není taková, že by musela takto zazdít (podle mne) rozumnou myšlenku, protože to fakt nevím, ale …příklad: od své bývalé (cca 2 roky) německé spolulezkyně vím, že sice členem DAV se obecně (nejspíš, nezkoumal jsem to) může stát každý kdo zaplatí (asi jako u OEAV), ale na to, aby dostala členskou legitimaci konkrétního horolezeckého oddílu, musela povinně dělat zkoušky který nebyly zcela jednoduchý (absolvování horoškoly nebyla nutná podmínka) – a nevěděla o oddíle kde by to bylo jinak – a nikdo tam s tím neměl a nemá problém (a například na to, aby mohla lézt na umělce samostatně bez dohledu, potřebovala oddílovou legitimaci, ne tu kartičku de facto o tom že má zaplacené pojištění). Obecně bych byl spíš opatrný optimista – ČHS na mne působí jako poměrně demokraticky fungující organizace, kde si těžko umím představit (jinou než krátkodobou) existenci nějaké partičky chytráků u koryta, která si z povinného školení udělá dobře fungující penězovod, jak se s tím výše straší…
Jestli po tech povinnych kurzech touzite, tak si je prosadte. No, co ja s tim.
Myslim se ze je to pitomost, z mnoha duvodu jak uz jsem psal a psali jini.
Zitra jdu lizt se znamymi co zatim nelezli, zatim to jde. Mozna ze to casem nepujde, bude tam poradatel kontrolujici jakost lezounu, ja nebudu mit stempl. nebo si ho udelam z brambory, zurocim zkusenosti. :-)
Vpodstatě je to pravda. A taky, jako ve spoustě jinejch případů, mnohdy stačí, aby ti co znaj, taky dokázali ty nixmachry na místě usměrnit či vykázat od skal. (A to hlavě správcové). Jestli někdo zná a umí a přitom se s humorem baví, jek jinej jistí s otočeným grigri, či se navazuje na poutko pro materiál (berte jako přehnanej případ), tak dle mýho ani on sem nepatří. Sarkasmus v takovým sportu prostě nesmí existovat, jinak smrťáky budou i přes případná povinná školení.....
Myšlenka alpských spolků a spolků vůbec je se podporovat, nikoliv kontrolovat.
Souhlasím konečně jednou se Zobanem (:-)) (a díky za užitečný článek). Organizace by měl dát možnost se vzdělat. Lidé o to stojí. Povinnost orientovat se v slepé mapě Tater je minulostí. A přesně u toho by to skončilo.
Vodáci také nemají zkoušky, dokonce i do bazénu můžeš i když nemáš štempl plavce na čele. A to se utopí víc lidí než zabije na skalách a šlo by to lépe kontrolovat.
Přispívající obdivovatel, to se teda myslím nechytne.
Navíc by to pak chtělo pravidelný lékařský prohlídky, a tomu, co se mu třeba třese pazoura průkazku sebrat, nebo ho šoupnout do těch přispívatelů, co to smějí jen platit... ufff
Borci lítají na padácích jen s průkazem, protože ohrožují lidi, rally jezdci dtto..u lezení ohrožuješ vždy dva a více lidí přímo na životě a kdo tvrdí že ne, asi vůbec nikdy nelezl ale jen máchá hubu.
Jsem instruktorem a mám pořád víc a víc zájemců o horoškolu. Mnozí ani nechtějí průkaz, než budou něco umět! Asi jsou zodpovědní vůči svým spolulezcům..
A že je to nuda? Nemyslím...některé baví horoškola v kompletním celoročním provedení, a Ti co se cítí, že vše znají, u mně vždy prošli třeba i za jedno lezení na skalách. Prostě žádná buzerace, jen bylo vidět, že jsou znalí. Stačilo pár drobností doladit a horoškolou se již nemuseli zabývat, dostali ode mně doporučení pro získání průkazu ČHS. Hladce. Je ale fakt, že jsem "staré osnovy" výrazně překopal, aby to nebyla buzerace. Přidal jsem některé nové věci, které přines vývoj, okleštil jsem to o různé teorie jako geologie, místopisy, meteorologie a podobné...
Prostě sjem si ověřil, že instruktorská činnost se dá dělat zábavně a přínosně jak pro úplné začátečníky, tak pro zdatné matadory. Důležité je, aby lezci měli základní vzdělání.
A jestli si někdo myslí, že se na tom rýžuje, tak já horoškolu dotuji sedmi litry ročně za odpis matroše a jiné nejnutnější náklady ročně, takže kdo rozlišuje aspoň znaménko plus a mínus, pochopí, kolik jsem na tom za těch 9 let instruktorování "vydělal".
Nemyslím si, že - v případě, že by k tomu byla "politická vůle" - by nešlo skály ohlídat před oněmi "magory". Řekl bych, že paraglidisté a jiní létající (na které se poukazuje výše) si ten vzduch ohlídat dokážou, a to je ho o něco větší kus nežli skal :) /Ale sám nelítám, tak mě z toho třeba někdo vyvede./
Nicméně v každém případě - opakuju, to by musel existovat /demokraticky přijatý/ názor, že to tak chceme.
Taky nelitam. Ale vzduchu je hodne, nicmene mist, kudy se do nej dostat malo.
Skaly jsou vsude mozne. Ale opravdu by musela byt vubec ta shoda. Nevim, jak by a kdo sundaval ze skaly lidi bez kurzu. I za bolsevik se lezlo bez prukazek a kurzu. Ostatne, ja zednej kurz nemam. :-)
Nojo, ja bych uz lizt nemohl.
Copak ja, ale Venca Sirl myslim taky ne, on je sice trener, ale zakladni kurz myslim nic, je samouk. Hudecek, taky myslim ne? :-)
No když už chceš takhle uvažovat, tak si tipuju, že Hudeček i ty byste ty /případný/ zkoušky udělali levou zadní, a klidně by vás mohl zkoušet třeba Venca Širl, když už má papír na to že je trenér :)
Za sebe Ti zcela na rovinu řeknu, že (možná k Tvému překvapení) jsem taky de iure samouk/kamarádouk, a taky doteď lezu bez oficiálního kursu (a t.č. i bez průkazky). Jak vidíš, přežil jsem, jakož i všichni bezprostředně okolo mne - a právě proto vim, že když by mne před těma 25 nebo kolika lety někdo donutil vědět pár věcí které jsem si neuvědomoval, tak by můj ateistický anděl strážný párkrát nemusel letět tak rychle a/nebo tak blízko. A pokud by někdo teď vypsal nějakou povinnost zkoušek, tak k nim klidně půjdu bez jakéhokoliv znechucení. Ponechávám na P.T. čtenářstvu, jedná-li se o zmoudření nebo zblbnutí věkem.
Borci lítají na padácích jen s průkazem, protože ohrožují lidi, rally jezdci dtto..u lezení ohrožuješ vždy dva a více lidí přímo na životě a kdo tvrdí že ne, asi vůbec nikdy nelezl ale jen máchá hubu.
Jsem instruktorem a mám pořád víc a víc zájemců o horoškolu. Mnozí ani nechtějí průkaz, než budou něco umět! Asi jsou zodpovědní vůči svým spolulezcům..
A že je to nuda? Nemyslím...některé baví horoškola v kompletním celoročním provedení, a Ti co se cítí, že vše znají, u mně vždy prošli třeba i za jedno lezení na skalách. Prostě žádná buzerace, jen bylo vidět, že jsou znalí. Stačilo pár drobností doladit a horoškolou se již nemuseli zabývat, dostali ode mně doporučení pro získání průkazu ČHS. Hladce. Je ale fakt, že jsem "staré osnovy" výrazně překopal, aby to nebyla buzerace. Přidal jsem některé nové věci, které přines vývoj, okleštil jsem to o různé teorie jako geologie, místopisy, meteorologie a podobné...
Prostě sjem si ověřil, že instruktorská činnost se dá dělat zábavně a přínosně jak pro úplné začátečníky, tak pro zdatné matadory. Důležité je, aby lezci měli základní vzdělání.
A jestli si někdo myslí, že se na tom rýžuje, tak já horoškolu dotuji sedmi litry ročně za odpis matroše a jiné nejnutnější náklady ročně, takže kdo rozlišuje aspoň znaménko plus a mínus, pochopí, kolik jsem na tom za těch 9 let instruktorování "vydělal".
To je vidět, že NEVÍŠ která bije ! V dnešní době rádoby horolezci berou sport potažmo jako kuličky na písku.
Je to proto, že neexistuje žádné školení jako bylo dřív. Měly by být aspoŇ ve formě ""zkráceného řidičáku na moped ""
Ty Joudo !!
jo...fakt? pěkná blbost...dost že člověk musí mít ČHSku na písky(podle mě je to k h...)...proto je nelezu a lézt nebudu...kdo je blbej tak je mrtvej a když někdo leze s blbcem tak je to jeho risk...a zapomínáte na starou dobrou pravdu...nejlepší je NEPADAT...když se najdou blázni kteří lezou cesty na skalách stejným stylem jak na umělých stěnách kde je normální padat...je to dobou a tupostí...po pravdě se mi stal podobný případ...začátečník se mi cvaknul jenom do jednoho pramenu...1. slanil jsem prvni a pořád jsem měl lano v osmě kvuli jištění 2. když se mu to nezdálo tak jsem to k němu doběch(polil mě taky studený pot, i když se teoreticky nic stát nemohlo)...Stačlilo by prostě konstatovat že KAŽDÝ by měl ve vlasním zájmu o bepěčnosti na skalách co nejvíc vědět a studovat...a to že bude mít nějakej papír se stejně nic nezmění...blbců je všude dost. Stačí prostě dávat bacha a pořád kontrolovat prověřovat a HLAVNĚ NA SKALÁCH MYSLET. a jestli chcete něco udělat s bezpečností tak kurňa vytahejte za skal to 30 let starý, nebo doma dělaný jištění...z toho mám teda největší obavy a místama je to fakt na blití...(já si raději tahám frendy, vklíněnce a smyce a dojišťuju si to kde se dá...)
To je vidět, že NEVÍŠ která bije ! V dnešní době rádoby horolezci berou sport potažmo jako kuličky na písku.
Je to proto, že neexistuje žádné školení jako bylo dřív. Měly by být aspoŇ ve formě ""zkráceného řidičáku na moped ""
Ty Joudo !!
Jistil jsem kámoše v Labáku a neviděl na něj, taky jsem chvilku mylel že si tahá lano na cvakání, ale on padal, bylo tam už dost velký tření, takže jsem ho přesto v poho chytnul, jen se trochu víc proletěl než čekal. Od té doby radši jistím reverzem než osmnou. A dávat bacha se má nejen když prvolezec křičí Dávej bacha ale furt.
jasně, ale nechat se např. jistit někým kdo drží lano jen nad jistítkem když ho podává při cvakání, což už jsem taky viděl, to nebrat. A potom co jsem také viděl podlahu na stěně jsem pro jistítka co nejbezpečnější ikdyž je jasný že hlavu žádná technika nenahradí.
Tak snad jistič dole musí mít na Rajčeti prvolezce pořád na očích a dávat pozor...a pokud není lamer tak se nic stát nemůže pokud nespadne s nabraným do prvního,atd...a tak nechápu proč zoban píše kdyby zařval du nebo padám :))) každopádně může ten se zlomeným obratlem jističi vřele poděkovat
Tak snad jistič dole musí mít na Rajčeti prvolezce pořád na očích a dávat pozor...a pokud není lamer tak se nic stát nemůže pokud nespadne s nabraným do prvního,atd...a tak nechápu proč zoban píše kdyby zařval du nebo padám :))) každopádně může ten se zlomeným obratlem jističi vřele poděkovat
Jestli se nepletu, tak osma je uzpůsobená na slaňování. Proto ji taky UIAA certifikovala jako slaňovací (NE JISTÍCÍ!!!) pomůcku. Jak by teda mohla být uzpůsobena k jíštění jak ty říkáš na rybu? S osmou jistí hodně lidí, i já. A jistím s ní i prvolezce zezdola. Vysvětli mi, jaký v tom je rozdíl? Pominu-li tedy, že pokud jistíš na rybu, tak nehrozí tak velký pády.
Osma je řadou výrobců testována jako slaňovací i jisticí zařízení. V souladu s návodem výrobce ji tedy k jištění používat lze. Problémem je, že osma (byť je jinak velmi "blbuvzdorná") má relativně malý brzdící účinek oproti jiným zařízením, která byla přímo vyvíjena pro jištění. Vyžaduje proto víc pozornosti i zkušeností.
Je to jako se vším. Když tö spolehlivě ovládáš, není v tom problém. Jen to musí být optavdu SPOLEHLIVÉ ovládání :-)
Osobně si myslím, že osma nepatří do rukou nováčkům. Koneckonců právě proto velké procento horoškol osmu k jistění vylučuje a nováčci při výcviku povině jistí něčím jiným. A tak to má být :-)
samozejme ze osma je v prvni rade urcena pro slanovani. od toho take nazev slanovaci osma "jistici" jsem nikdy jeste neslysel... jaky je rozdil pri jisteni prvolezce a druholezce hlavne ten ze pri jisteni druholezce mas nulovy padovy faktor( vyjma volneho lana pokud by jsi jej dostatecne nedobiral) a pri jisteni prvolezce, uz padovy faktor vznika => ci-li vyssi naroky na treni u jisticiho prostredku. Osma ma mensi treni nez napriklad pullodni uzel ktery je na jisteni prvolezce idealni pokud nemam nic vic po ruce. Navic jsem slysel, ale namam to podlozeno. dochazi k namahani oka osmy, kterym je procvaknuta karabina pri padu kdy dojde k narazu oka o karabinu vule tam je cca 2-3cm ale pry uz doslo i k prasknuti osmy... ale rikam nemam to podlozene. kazdopadne abych to shrnul pro jisteni prvolezce bych pouzil jedine pullodni uzel v HMS karabine, nebo REVERSO, GUIDE
Pokud se při pádu někdy někde oko osmy zlomilo, tak asi muselo bejt jedině páčený přes dlouhou stranu HMSky ne? Přez zámek by se vylomila spíš HMSka ;)
Když je jeden pramen ve slaňovadle a druhý volně, tak jak mě zachrání prusík pod slaňovadlem? Jako že si ho dá na obě? To těžko, když to přehlédla u slaňovadla a druhý pramen lana se jí teď motá pár desítek cm stranou...
Zkusil jsem nasadit na dvojité lano prusík dvojitý i francouzský. V konfiguraci, jak je naznačeno, někdy zatížený pramen prokluzoval, jelikož druhý nezatížený pramen bránil prusíkům v plném přítlaku.
Tím chci říct, že pokud by se na tuto funkci sebejištění chtěl člověk spoléhat, je třeba si ji předem odzkoušet se svojí prusíkovací smyčkou, protože závisí na jejím průměru a tuhosti a chování je odlišné od běžného případu, kdy se zatěžují oba konce lana současně.
teda nezkoušel jsem to, ale když lano provlíknu na dvojto jištěním, provlíknu jen jeden pramen reverzem, pod něj dám na nohavičku pětku smyčku uvázanou na anakondu (oba konce svázanýho oválu obmotávaný protisměrně kolem obou pramenů a pak cavaknutý do karabinky) nebo prusík pro dva prameny lana (začnu kolem obou pak obtáčim každý pramen zvlášť a nakonec stáhnu mezi oběma ptrameny a svázaný do oválu, cvaknutý taky na krátko do karabiny), skočim do toho, tak se to musí kousnout. Skákat jsi zkoušel? (Francouzkej ani obyč prusík bych na dvou pramenech nedělal.)
Skákat jsem ani nezkoušel. Jenom napodobit odsednutí do slaňovátka (fakticky vzato tam ani nebylo to slaňovátko, ale jenom jsem se cvaknul do lana). Mimochodem, v případě například zaklonění lezce se už slaňovátko může dostat do výškové úrovně prusíku na nohavičce a pak se zatěžovací poměry ještě zhorší - uzel se roztahuje. Tvoje konfigurace by zřejmě zabrala daleko úspěšněji.
Zkrátka jsem jenom chtěl upozornit, že je lepší si to předem vyzkoušet. Ale nedělám si žádné iluze, jelikož se při běžném slaňování skoro nikdo nesamojistí.
Ještě pro upřesnění, tou "Tvojí konfigurací" jsem myslel ten prusík omotávaný okolo každého lana zvlášť. Jestli to z popisu dobře chápu, tak jsou to pak vlastně dva francouzské prusíky a ty by snad měly držet třeba i kdyby se lano úplně posunulo a oba prameny roztahovaly od sebe.
Tak to namísto toho zkusím popsat slovně:
- šňůra, zpočátku nesvázaná
- přiloží se víceméně prostředkem zpředu napříč přes oba prameny lana
- každý konec šňůry se obtočí kolem svého bližšího pramene lana a prostrčí mezi oběma prameny zpět
- tohle se několikrát zopakuje s oběma konci šňůry symetricky
- nyní se svážou oba konce šňůry, které po posledním obtočení vyčnívají nahoře vpředu mezi lany
- do svázané šňůry se zapne karabina (varianta: na obou koncích šňůry se předem uváže oko a pak se obě oka procvaknou do karabiny místo svazování)
(a tady si jenom nejsem jistý, jestli se karabina zapne jenom do toho horního svázaného ohybu šňůry a nebo současně i do toho nejspodnějšího ovinu přes obě lana)
Je to tak správně?
A ještě trochu obecněji k článku. Hlavní myšlenku vidím v tom, že by lidi měli k lezení přistupovat zodpovědně a duchapřítomně. A je už celkem jedno, jestli toho docílí nějakou formou výcviku, nebo při vědomí svojí nedostatečnosti udržují o to větší pozornost při samotném jištění/slaňování.
Pak se tu taky strhla hádka o různé podrobnosti ohledně jištění na štandu a podobně. to je to samé. Jde hlavně o to představit si situaci po případném pádu a hledat předem skryté komplikace, které by mohly zabránit ve vyřešení situace.
A ohledně nesprávného založení slaňovátka je nasnadě následující postup. Po založení slaňovátka neodepínat hned odsedku, ale místo toho se trochu nadzvednout a dobrat lano, aby se odsedka odlehčila. Pak zkusit pár centimetrů popojet, jestli všechno funguje a pak teprve zrušit odsedku.
Myslím, že do Reversa nacpala oba prameny lana, ale jeden víc než druhý.....karabinou pak procvakla jen jeden pramen a ocelové oko Reversa. Stalo se mi kdysi to samý....stmívá se, začíná pršet, spěcháš do hospody.....zachránil mě zvyk všechno si po sobě znovu zkontrolovat.
Přeji šťastné návraty.
Mám malý fígl aby vám lano neujelo při cvakání reverza: Oba prameny lana napřed povytáhnu asi 1m, přišlápnu lezečkou a potom vás nebude tahat dolů, vklidu nacpete 2 oblouky do reverza a oba procvaknete, šetříte ruce. Používat mozek, ulehčit si práci, předcházet chybám;)
jo lano spojuje dva kamarády, chápu, ale ani lezečkou ani pohorkou mu neublížíš, natož mačkou, což zmiňuje šubrt. dělejte si co chcete, mě to funguje a mám klid na provlíkání jistítka, navíc lana vydrží tak max 3 roky a pak je stejně vyměním
Doplnim ještě jednoho experta, o víkendu chlapec velmi slušně lezoucí dovalil sedmou ke slaňáku, sednul do odsedky (bez zámku, ale to by asi tak nevadilo)- veškeré spojení se slaňákem, do oka na sedáku cvakl osmu a "jistim pojď". Chlap v cestě vedle ho zastavil, a nakonec vyplinulo že mladý o loďáku na jištění sebe ani půloďáku na jištění druhýho nikdy neslyšel. Bacha na ty přechody z překližky ven, buď se z návalu klientů zapotí horoškoly - nebo chirurgové a hrobníci.
když se ten půloďák dá někam dát tak je to fajn, ale většinou je na vrcholech sotva jeden bór, druhej bod aby člověk šel vyvázat lanem do lesa, nebo ovázat lanem vrcholek věže
to co popisujes vidim na skalach hodne casto...karabina bez zamku a zadny sebejisteni a osma v sedaku...a musim rict, ze to rozhodne nebyli treba nejaky mlady kluci ale chlapi kteri uz lezou asi hodne dlouho, podle toho jak jejich vybaveni vetsinou vypada...
... treba ma ten nahore pocit, ze sedi na tak dobrem miste, ze ho ten dolni nemuze strhnout a treni v osme se mu zda dostatecne na to, aby pripadny pad udrzel. Uz se tu nekolikrat rozebiralo, ze nekdy opravdu staci se nahore dobre posadit a hodit lano pres rameno nebo pres sutr a neni potreba ani osma.
Ale jo, těžší pasáž lehký hřebenovky v tatrách si přes rameno zajistí asi každý, když tam má tunový šutr za který si sedne (poserové jako já si k tomu něco obhodí nebo dají fremda). Ale systém "odsedávačka-oko sedáku-jištění druholezce" pro mne značí že veškerá váha jde jak přes tu odsedávačku tak přes oko sedáku (nehledě na příjemnost případného pádu druholezce). To že je všechno naložený ve slaňáku je nevyhnutelný, o tom není sporu.
V tom bych ve většině případů neviděl až takovej problém; nosnost odsedky, oka sedáku i slaňáku je řádově větší, než hmotnost prvolezce a druholezce dohromady. Takže když není zbytí, klidně to tak udělám. Na druhou stranu je blbost se něco takovýho učit, nikdy nemáš jistotu, že slaňák drží tak, jak má a lenost by se šeredně nemusela vyplatit
no chlapi, nestacim koukat. Pokud to chapu spravne byl dany jedinec cvaknuty pouze odsedkou ke slanaku a na sebe si cvaknul osmu s lanem (ktere nevedlo pres slanak, tedy vedlo primo dolu), nejde ani tak moc o to, jakou vahou bude zatizeny slanak (pokud je to borhak mel by udrzet tatrovku, nebudu resit zda byl zalepeny spravne atd), spis o to, ze pri pripadnem odsednuti spolulezce se bude osma chovat tak, ze troubu bude tahnout dolu a bude fungovat jako kladka, takze bude uplne naho..o, protoze i pri odsednuti to pseudojistic nahore nema nejmensi sanci udrzet... dusledeky jsou- spalene ruce trouby nahore, polytrauma trouby dole (teda zavisi na to z jake vysky sjede dolu) (prominte za to osloveni, ale clovek ktery si neni schopen vyhledat techniku dobirani ze standu trouba je, informaci je vsude habakuk. ten druhy je trouba proto, ze se od trouby necha jistit)
No vis, i kdyz osmu pouzijes jako kladku, tak porad nejake treni ma. Navic tu vsichni zaklinaci osmy zapominaji na to, ze ruzne osmy jsou ruzne velke a je v nich s ruznymi lany ruzne treni. A i kdyz jistis druholezce, tak mas moznost tu ruku, co drzi lano za osmou, zvednout nebo s ni pohnout jeste nekam jinam a zase o neco zvysit treni. Rekl bych, ze tu metodiku beres moc dogmaticky. :)
Teoreticky mas moznost zvednout ruku a zvysit treni v osme. Prakticky to jde proti tvym instinktum, takze to neudelas. Pak uz jen zalezi na tom, jak silny mas stisk, protoze osma dolu brzdi fakt malo :-/ Vyzkouseno.
Prakticky to jde proti instinktům někoho a jiného ne. Nezapomínejme, že se mezi námi pořád pohybuje dost lidí, co toho s osmou odjistili opravdu hodně. Svého času tu byly k dispozici v podstatě 2 pomůcky - karábky Walter a osma "s písmenem S v emblému sluníčka". Teď je to překonaná metoda, ale to neznamená, že vůbec nefungovala.
Kdosi tu správně poznamenal, že by si člověk měl na svém jistítku poměrně hodně odslaňovat, aby ho dostal do ruky, než začne riskovat zdraví svých spolulezců.
metodiku neberu nejak dogmaticky, videl jsem dost lidi jistit takto, ale uprimne si myslim to co jsem napsal, a to ze jistit takto je naprosta kravina. Zkus nasledujici test.sed na vrsku prikurtovany ke slanaku a 10 m pod tebou si do popisovaneho stylu jisteni odsedne spolulezec. moc prijemne to neni, kdyz te to taha dolu za koule, odira ruce o vrsek.... a ted vem pullodak a rovnou ho cvakni do slanaku/dobiraku a zopakuj dany test. neni to pohodlnejsi? nic te nikam netaha, nestrhava, neotaci te to, sedis v klidu, v klidu udrzis (a to nemluvim o tom mit reverso) a navic je to jednodussi. Peace
Bud v klidu, vcera jsem to shodou okolnosti zkousel. Staci si nahore dobre sednout a pokud mozno se treba jeste nejak zaprit nohama. Prislo mi to mnohem pohodlnejsi nez jak pako viset/postavat prikurtovanej ke slanaku metr pod vrskem. Kdyz v tom kamarad sedel, tak jsem si nejak nevsimnul, ze by to tahalo dolu za koule, ja si sedak zapinam okolo pasu. (Slusi se priznat, ze to ale opravdu bylo misto, kde se dalo fakt perfektne a bezpecne sedet a naopak standovat u slanaku byla naprosto krkolomna kravina.)
Poprosil bych tě, abys sem takové věci vůbec nepsal. Dobírat druholezce přes štand (ať slaňák, dobírák, stromek, ...) je naprosto základní věc, jak kvůli pohodlnosti, bezpečnosti, tak hlavně kvůli tomu, kdyby se stal nějaký průser, aby jsi se mohl uvolnit a druholezci pomoct.
Byl bych velice nerad, kdyby si z toho vzal příklad nějaký nováček a myslel si, že udrží druholezce zapřenýma nohama. Možná se štěstím pár minut, ale pak je na světe další průser :(
Preco je potom v niektorych publikaciach lepsie "dynamicke" istenie cez telo, cize lano od istica ide k istitku, odtial do zlanaka a odtial k druholezcovi? Co je potom lepsie? Lano zo sedaku do istitka a odtial priamo k druholezcovi je samozrejme blbost, hlavne kvoli bezpecnosti, samozrejme.
Myslim, ze tohle vlakno je hlavne o dobirani druholezce. V takovem pripade dava prokluz jenom muj pomateny bratr, abych si priste rozmyslel, jestli si budu odsedavat do lana nebo ne. Bezny prvolezec bere bezneho druholezce pekne zkratka a o dynamice nemuze byt rec. :)
Nevím, o kterých publikacích mluvíš, ale každá vážně míněná metodika ti řekne, že jištění druholezce pouze přes štand. Není ani žádný důvod pro jiný způsob jištění, když tento nemá žádné nevýhody.
Sory, zle som sa vyjadril. Myslel som samozrejme hory, na skalkach moc nepredpokladam doberanie druholezca, maximalne tak na trening. Ale ak aj na trening nevidim dovod ho nedoberat cez "telo", minimalne pri pade druholezca je to pre neho "prijatelnejsie"... :)))
:O Nestačím valit oči, co tu plácáte. Jedinou výjimkou snad může být hodně špatný štand v horách, kde se nedá zřídit něco rozumného, ale to je okrajová záležitost a o tom tu snad řeč není. V jakémkoli jiném případu rozhodně jistit přes štand, ne přes tělo !
A několik otázek - jak budete zachraňovat druholezce, když vám zůstane viset v těle (třeba vypadne v převise, poraní ho kámen, ...) ? Co je to "pád" druholezce, který má být jištěn dynamicky ??? Druholezec si může jen odsednout nebo se zhoupnout, ale rozhodně ne spadnout. Znovu vás žádám, abyste nemátli nováčky nebo věci neznalé - metodicky správně je jistit druholezce přes štand, a to buď půlloďákem, nebo jiným nedynamickým prostředkem.
Je známá a poměrně hojně užívaný způsob je jistit na štandu přes tělo, sedět o dost dál od štandu a lano samozřejmě vést přes karabinu ve štandu... ať si to každý přečte:
Jištění přes tělo je dobře třeba namalované v metodice Petzl.
Výhody a nevýhody štand x tělo, probírá z praxe Schubert str.195.
Abeceda horolozectví pak str. 213
Jenom doplnim ze nic neni cernobile. Francouz bude vzdy spise preferovat jisteni pres telo, nemec pres stand. Vzdy zalezi na konkretni situaci, pokud ale je potreba preferovat jedno reseni, pak je lepsi preferovat stanoviste pro tah dolu i vzhuru a v nem umistena jistici pomucka tak aby zachytila pad druholezce i prvolezce.
Radek
Aha, to já přehlédl, sorráč. No, druholezce bych bral na štand a samosvorný udělátko, dneska jich je mraky. Podle mého nevýhody samosvorných převažuje to, že když našinec kouká po holkách a šup - ono se to sekne a je to.
Na druhou stranu jsem mockrát dobíral na sebe a na rameno. Hmmm, fakt. Ono je to rychlejší, nebo když má člověk zmrzlý pazoury... ale, snad si to nenamlouvám a podle výsledků ne, dost dobře vím co udržím a kde a koho. tedy určitě, určitě, určitě a ještě jednou určitě bych to nikomu neradil.
Pokud to jde, tak dobírám shora radši přes sebe (ze sedáku přes HMS). Podvědomě štandu preventivně nedůvěřuju, takhle štand mám jen jako pojistku když mě druholezec strhne (pokud jistim přes štand a ten prdne, tak je vymalováno). Při visu druholezce, pokud nejde spustit, tak dám na lano prusík a pověsim ho do štandu - tím se zbavím zatížení a mám volné ruce. Ale vždycky záleží na konkrétní situaci co je lepší... V.
A platí ještě pořád to, že štand = několik pevných bodů vyvázaných do jednoho místa, aby zabíraly současně? Nebo máš na mysli "cvaknutí se" do jednoho bodu? A jestli je to masivní oko co udrží traktor, tak proč mu pak zas nevěřit, když už nebyl použitý jiný bod? to si odporuje
Vyraž například na Prachovskou jehlu a hledej na vrcholku několik pevných bodů. Asi budeš docela nemile překvapenej :-D Tím tě nechci urazit, ale vždycky to prostě nejde. Je potřeba hledat takový řešení, aby pasovalo na danou situaci a ne mít zažitej jeden jedinej způsob jako správnej. Naučte se lidi hledat nejen pomocný jistící body, ale taky troše zdravýho úsudku, aby jste dovedli posoudit, jestli ten kruh, co je nahoře zatemovanej drží, nebo ne...
Zdar Zobane pěkně jsi to napsal nedokázal bych to líp. To co tam píše mám hodně do sebe. Tak proč se zbytečně zrakvik díky nepozornosti nebo nevědomosti.
Zobane máš naprostou pravdu a jsem velice rád za tento článek. To co se v současnoti odehrává na skalách je neskutečné. Bohužel dramatický nárůst stěnových lezců, kteří se s oteplením vydává ven s návykama ze stěn, nemůže skončit vždycky dobře... Jsem přesvědčen o tom, že letos bude hodně nehod, doufám jen lehkých úrazů s jemným nárazem na hlavu a před co nejvíce lidma, kteří dělají stejné kraviny.
Zobane máš naprostou pravdu a jsem velice rád za tento článek. To co se v současnoti odehrává na skalách je neskutečné. Bohužel dramatický nárůst stěnových lezců, kteří se s oteplením vydává ven s návykama ze stěn, nemůže skončit vždycky dobře... Jsem přesvědčen o tom, že letos bude hodně nehod, doufám jen lehkých úrazů s jemným nárazem na hlavu a před co nejvíce lidma, kteří dělají stejné kraviny.
Přijde mi, že rovnice překližkový lezec = nehoda není zdaleka tak přesná jak všichni velmi hlasitě uvádí...I Pit Schubert často píše o nepochopitelných kixech hodných těch největších začátečníků u velmi zkušených lezců. Nedá se to prostě takto zjednodušovat. A navíc, ruku na srdce, kdo přes zimu neleze na překližce žejo...Snad jen ti nejrekreačnější lezci, což vlastně popírá vaši teorii, protože to potom nejsou překližkáři:))
jojo, Jirko, taky jsem tuhle zimu na překližku ani nesáhl... Zato jsem se párkrát moc krásně vybál :-)
A ze všeho nejhorší jsou lezečky na sněhu :-) To když si nevšimneš, že někde za hranou se sněhu nebo ledu nevyhneš...
Ach ano, devianti, to jsi napsal pěkně. A nejlepší na tom je, že tito devianti pak považují za devianty ty, co se v zimě sápou po té překližce, no není to krásné? A taková je proměnlivost věcí, jak by napsal mistr čuang.
Taky se pridam se svou troskou do mlyna: v nedeli na Malym Rabstejne lezla dvojice na rybu. Lano meli nahore protazeny jen smyckou! Cestu lezli cca 3krat kazdy, po vylezeni se nechali vzdy spustit. Kdybychom je neupozornili, tak byla dost velka pravdepodobnost pretaveni smycky...
Taky přidám: Lezec doleze k těžkému místu a volá dolů: teď dej pozor! možná budu padat. A jistič volá nahoru: Sorry drž se nepadej! Jistil ho přes poutko na materiál!!! Celkem zkušený jistič, jen měl nějaký zkrat, nedokázal pochopit, že mu to celou dobu nedošlo...
Dobry clanok, osvety aj v tomto smere nie je nikdy dost. A tie chyby z nepozornosti vobec nie su domenou zaciatocnikov.
Maloktoru dvojku napriklad vidim sa kontrolovat navzajom, ci su dobre naviazani, ci sa spravne isti a pod.
Jednou jsem byl svědkem jak nahoře někdo zakřičel zruš a dole to zrušil i jistič jehož parťák byl ještě v cestě, naštěstí si to rychle uvědomil a dobře to dopadlo.
tak přesně tohle se nám stalo taky...a jako na potvoru taky na Drátníku. Jistič neviděl na prvolezce, shora se ozvalo zruš, tak zrušil....jenže to volal lezec z dvojky ve vedlejší cestě. Naštěstí to bylo už v lehkým terénu...proto radši za zruš přidat ještě jméno
se mi stala taková věc. zanechav rodinu celou jarní sobotu bez živitele jsem strávil celej den v nejmenované skalní oblasti úsilným lezením, z poslední věže jsme slaňovali v přicházejícím soumraku. a co se mi nestalo: cestou k autu jsem neopatrně šlápl do výtluku v silnici a vyronil jsem si kotník a následně uronil slzu. metodiky není nikdy dost!
Díky za článek, takové připomenutí nikdy neškodí.
Dalším nešvarem, kterého jsme si všimli teď na Rovišti byla skupinka, nekonečně rybařící na erárních slaňákách. Expresek přitom měli svých dost, stačilo si tam cvaknout dvě svoje, nic proti lezení na druhém. Na slušné upozornění reagovali bohužel spíš arogantně. To pak člověk lituje, že radši nebyl zticha...
Tak prosím případné rybáře, aby při lovu brousili vlastní matroš.
jen bych doplnil, ze slanak procvaknuty dvema expreskama zamkama proti sobe by se nikdy nemel nadlezat. vim ze vycvaknuti obou je vysoce nepravdepodobne, lec stalo se kamaradovi. nadlezl stand z prava slezl k nemu zleva, sedl si a vzapeti proletel 10 metru vzduchem az na zem. obe presky se vycvakly (zkousel jsem to, a opravdu to jde, ale trvalo mi asi pul hodky nez se mi to podarilo na zemi zopakovat). proto radeji dve zamkovky proti sobe, do lodaku ve smycce aby se neprotacely (zabraneni lomu pri zatizeni napric)....
Dík za článek, myslím, že je moc dobře, že vznikl, páč si myslím, že mnoho z těch, co začínají lézt, to tu čtou a snad se poučí... nicméně popularizace lezení je pěkná věc, ale na druhou stranu člověk na skalách opravdu nevěří svým očím, co všechno lidi dokáží vymyslet, respektive nedomyslet... Stalo se mi na Srbsku v Alkazaru, že týpek dolezl na prvnim celý vyklepaný nahoru, samozřejmě necvaknul borhák na slanění, ale přelezl přes hranu až do 2. etáže a vůbec netušil, co má dělat, že prý leze poprvé a dole mu nic neřekli. Kdybychom tam s kamaradem nebyli, netuším, co by dělal, protože i přes naše rady jak vyrobit štand a slanit byl tak vyklepaný, že nedokázal pochopit ani jak si odsednout.... Občas uvažuji o tom, že na skály by se měli pouštět lidi jen s průkazkou ( nějakou, třeba ČHS ) která by dávala záruky, že člověk něco umí, nejen že si ji koupil...
nicméně chyb se můžou dopouštět i ostřílení vlci...takže všichni bacha .... i když let helikopterou je fakt žůžo..ale na lehátku si to stejně neužijete....
Prvni podlaha dopadla tusim jinym zranenim: zlamany hnaty. Mozna tech podlah bylo letos vic a mas na mysli jinou, ale specifikace "na umele stene" je vagni.
To je vidět, že dnešní generace neví, která bije ! V dnešní době rádoby horolezci berou sport potažmo jako kuličky na písku.
Je to proto, že neexistuje žádné školení jako bylo dřív, které ale mělo opravdu smysl a ne žádný politický kecy !!
Měly by existovat povinně základní jištění, ale i v praxi a potvrzené svazem, něco jako v základní formě ""zkráceného řidičáku na moped ""
Ty Joudo !!
Opravdu pekne... clovek kolem sebe vidi porad ty same druhy "hloupych" nehod a do konce u lidi, kde bych to byl vzivote nerekl.
Ja bych jenom poznamenal takovou usmevnou historku na zaver. Ted po trech velikonocnich dnech se nam uz nechtelo v pondeli moc lizt a tak jsme kolem druhy odpoledne sedli do hospody, kde nam pani vrchni povida, ze je dobre, ze jsme tady a ne ve skalach. Na otazku proc se s povzdechem ozve: "horolezci prijedou v patek a kazdej vecer tady chlastaj a v nedeli pak tady lita vrtulnik" ;-)
Ahoj, mám dojem, že jedna story z Drátníku byla o kamrádovi.. Je to někdo, kdo je dost zkušený, žádný překližkář. Málokomu bych tak důvěřoval a kdo ho zná ten se diví, že se to stalo jemu.. Není potupa kolntrolovat se vzájemně, ať lezete každý 20 let...
tak už sem chtěl buzit, že to sou samí dementi, a pak sem si vzpomněl na sebe, když sem vylezl cestu na umělce ve strašnicích až nahoru a zjistil jsem, že nejsem navázanej.... hůůůů adrenalínek a moh sem bejt pějekně polámanej. když by takový články zachránili jednoho před vozejčkem tak maj cenu.
Clanek jiste poucny, ale prilis mi to pripomina zpravodajstvi TV Nova, krev, zlamane kosti a rev padajicich horolezcu. Ten, kdo vezme lano do ruky jeste neni automaticky horolezec...uz jenom proto, ze neni ochoten pripustit si riziko, ktere je s lezenim vzdy spojeno, jedno jestli na stene nebo na pisku...neznam ty nestastniky, vubec nechci hodnotit jejich zkusenosti a chyby, kterych se mozna dopustili...jenom premyslim nad smyslem clanku...chyby delame vsichni tak proc to tu kua rozmazavat...
dovolil bych si nesouhlasit... myslím, že každé připomenutí a nabádání k pozornosti je užitečné. Spousta lidí si uvědomí, že civět do blba může stát spolulezce min. sádru... a když budeš vědět a číst, že to není kec a občas se to vymstí, tak si dáš aspoň trochu většího bacha příště... víc takových článků...metodiky nikdy neni dost... protože občas i zkušený dělají prasárny a pak to učí začátečníky a věci se nedělají jak mají... a sádra je pak to lepší z těch variant, co můžou nastat
Presne, tieto bezpecnostne veci pomaha (snad) len pripominat pripominat a pripominat, pri kazdej moznej prilezitosti. Ze lezenie nie je bezpecny sport a ze chyby su draho zaplatene. Aby pozornost neochabla.
Tu vobec neslo o to ze krv a senzacia, ale o ilustrovanie ako velmi je clovek tvor omylny! Kazdy z nas.
ze stěny se mně osobně stal asi 2x. Vždy šlo jističe, člověka, který nemá vůbec nic nalezeno a vůbec netuší co jej po pádu čeká. Výsledkem byla bolest pat a chodidel, která po čase odezněla. Takže ve výsledku se neobávám Drátníku a umělé stěny, ale jsem obezřetnější při jištění nováčkem.
Leziem 4roky a tento víkend som si zapol sedačku len na suchý zips!? Neospravedlnitelná nepozornosť. Kamarát si odsadol a visel mi len na nohavičkách.
Treba sa kontrolovať navzájom.
Suchý zipy na sedácích jsou veliký zlo. Neznám partičku, ve které by to někdy neviděli na vlastní oči. Naštěstí to většinou dopadlo dobře.
BTW: amíci ve své bezpečnostní normě sucháče na sedácích zakázali. Sucháč je pohodlný, ale tohle se stává opakovaně.
Fuj se mi vopotily ruce ... takovej článek na začátek sezóny bodne. I když, mě tak nějak stačí si vzpomenout na toho chudáka, co onehdá proletěl kolem mě - taky spuštění přes volný konec.
Ahoj všichni. Nikdy jsem nepsala do žádného fóra, ale dnes udělám vyjímku, protože Zoban a všichni ostatní, kteří pomáhali s první pomocí, se zajištěním vrtulníku a s transportem zraněného v neděli 12. 4. na Drátníku, si zaslouží veřejné poděkování. Vše bylo dobře zorganizované a jen to potvrzuje skutečnost, že metodická školení a kurzy mají smysl. Děkuji také za pravdivý a taktně napsaný článek. Dotyčný horolezec byl zkušený. Sám prohlási, že kdyby to udělal někdo jiný, tak ho zabije. Za 25 let lezení první chyba, díkybohu s dobrým koncem. Něco podobného se může stát každému a je třeba s tím počítat – horolezectví není bezpečný sport. Statisticky vzato, za tak dlouhou dobu skutečně není otázky jestli, ale kdy a s jakými následky. Všem přeji krásné lezecké zážitky… a dávejte si bacha, opratrnosti není nikdy dost.
Chybu může udělat každý. Mně se po 25 letech slaňování(a to jsem začínal slaňovat Dűlferem)stala školácká chyba. Když mi začala padat lezečka z nohy, reflexivně jsem pustil lano pod osmou a chytal lezečku. Výsledek = lezečka na zemi a mírně připálená ruka.
Včera jsem se vrátil z "písků" (Hruboskalsko - Sedmihorky) a jako soustavný "pískář začátečník z Moravy" (už 30 let)si zpětně uvědomuji, že na píscích si člověk dává mnohem více pozor. Asi je to tím, jak je lezení na píscích nastaveno.
lidi co se uci lezt, se preci nemuzou jen spolihat na instruktora, ale museji mit vlastni usudek a rozum, a vse si kontrolovat, a overovat sami.
taky sem udelal parkrat chybu, ze sem si nezapnul sedak...myslim ze v lezeni se delaji chyby "jen" z nepozornosti. problem je, ze vetsinou uz nelze chybu opravit...
preji vsem lezcum, zacinajicim i ostanim, bystre oko a jasnou hlavu pri vsech venkovnich aktivitach :o)
Ahoj národe horolezecký a zejména moravský. Přečetl jsem jedním dechem příspěvek Zobana o Drátníku a při té příležitosti jsem si vzpomněl, že jsem kdysi dávné historii na této skalce začínal. Mým tehdejším hlavním instruktorem byl René Mrňák z Brna, který nás vedl vždy k bezpečnému lezení a který nám vštěpoval do hlavy jednu větu: "Dobrý horolezec je starý horolezec." Přeberte si to jak chcete. Ale v této větě je řečena jedna moudrost. Eliminovat veškerá subjektivní nebezpečí. Jeho "škola" pohybu na skalách, v horách, se mi vryla do podvědomí takovým způsobem, že jsem začal tvrdit, že horolezectví není nebezpečný sport, když pominu některá objektivní nebezpečí, kterých je velmi málo. A souhlasím se Zobanem, že většina "malérů" je způsobena nesoustředěností, nepozorností, špatným vyhodnocením dané situace a především to, co si dovolím na umělé stěně, mnohdy si nemohu dovolit na přírodní skále. V příspěvku se píše o roli druholezece. O této roli jsem se zmínil na web stránkách našeho klubu, když jsem začal tvrdit, že role druholezce je velmi důležitá. Úloha druholezce je i v tom, že musí mít pohotovou reakci, být v neustálém spojení s prvolezcem, vědět co se děje, případně snažit se, co nejvíce eliminovat následky pádu prvolezce a především, mít tam dole dobře vybudovaný štand. Dříve se trénovalo zachycení pádu prvolezce. Nevím, jestli se v dnešní době v klubech a oddílech trénuje zachycení pádu. Myslím si, že ti, ze starší generace, mi potvrdí, že chytit tréninkově puštěný plášť (nebo pneumatiku??? – co je správně) od kola nákladního auta nebo traktoru letící volným pádem cca 5 až 7 m byla pěkná „fuška“, která nezůstala mnohdy bez následku. Popálené ruce, natlučené tělo apod.
Když jsme chytali pneumatiku ještě přes rameno, to měli nahnáno i staří kozáci. Chytání přes "jistítko" je pak už jen brnkačka (člověk však musí stát na správném místě nebo být správně zajištěný a být ve střehu).
S jednym detailom nesuhlasim: horolezectvo ci lezenie povazujem za nebezpecny sport prave pre to, ze ta nepozornost ci nesustredenie moze mat pri nom mimoriadne vazne nasledky. A tiez preto, ze aj ked istic robi vsetko dobre, pri pade moze dojst k zraneniu, a dane je to niekedy len rozmiestnenim fixnych isteni, alebo moznostami umiestnit vlastne.
Niekedy sa povie o ceste Ale tu a tu nesmies spadnut, pretoze pripadny pad by v urcitom mieste mal vazne nasledky. Pritom padanie je sucastou lezenia, vylucit sa neda. Preto by som lezenie bezpecnym sportom nenazyval. Bezpecna cesta je taka, v kazdom mieste ktorej mozem akokolvek odskocit do lana, a takych je malo.
Obavam se, ze zabredneme do nekonecne diskuze, ale prece: horolezectvi JE nebezpecny sport. Faktoru mimo Tvoji kontrolu je prilis mnoho. I kdybys byl chodici metodikou, tak se stejne drive nebo pozdeji dostanes do situace, kde nelze vsechno udelat podle prirucek. Obcas proste slanis do mista, kde nezbude nez vyrobit dalsi slaneni ze dvou rezavych skob a tkanicky od bot. Nebo polezes hnusnou lamavou strani plnou lokru. Nebo budes tak dlouho jistit, az te zastihne ve stene bourka. Nebo zase jistit nebudes, takze se proletis pulkou steny. Shrnout tohle pod "subjektivni nebezpeci" je stejna konina, jako "neprizpusobeni jizdy stavu ceske vozovky": nekdy jo, jindy ne-e. Ostatnim sorry za off-topic.
Všichni, kteří jste reagovali na můj komentář máte jistým způsobem pravdu. Avšak za ta léta, co se pohybuji po horách a porovnávám s jinými sporty, tak horolezectví je tak nebezpečné jako hrát fotbal (a nemusí to být na vrcholové úrovni) nebo lyžovat na sjezdovce. Mnohé věci nejsou jenom o tom, co se píše v příručkách, ale o citu k přírodě, o strategii celého výstupu a sestupu. V dnešní době, s možnostmi dobrého materiálového vybavení a jiného technického zabezpečení (mobilní telefony, internet apod.)lze dobře připravit zmíněnou strategii.
O strategii to je, vravis? Tak mi porad nejaku strategiu, ked leziem v neznamom terene a dostanem sa do miesta, z ktoreho sa neda vratit, nedokazem ho preliezt a kde sa neda nic zalozit aby som mohol zlant. Lebo to je moja nocna mora.
Tady je to o tom, co píše Dědek. Předvídat své kroky. Když to nevyjde, tak vzít rozum do hrsti. Pokud nemáš řešení, máš smůlu... Hlavně vyloučit hysterii.
PS: Pokud se pustíš do cesty, která není dobře jištěná, ale je "papírově" pod hranici Tvých možností = nemyslím překližkovou klasifikaci, ale Tvé možnosti na různých typech skály (trochu jiné parametry platí pro písky), měl bys ji umět přelézt.
No je mi jasne, ze tvojej dokonalej intuicii, chladnokrvnosti a vobec prevahe nad cestou i horou sa nemozem ako obycajny smrtelnik ani len priblizit, ze ju mozem len nemo obdivovat! :DD
Vzhledem k tomu, že jsme s Radkem v jednom oddíle, ví to Radek velmi dobře. P.S.: Nevzpomínám si, že bych vloni a letos vytvořil na horách nějaký prvovýstup :-) Ne že by se mi to jindy nestalo...
Je to o tom, si rict, co se stane, kdyz se dostanu do takoveho mista a o pravdepodobnosti, ze se stane. Nemamli na to, nelezu tam! Stejne jako v kteremkoli jinem adrenalinovem sporte. Zhodnotim moznosti a podle toho se rozhoduji.
V nějakém dokumentu v TV jsem viděl automatické navijáky/ odvijáky na umělé stěně. Docela se mi to líbilo - člověk může lézt sám.
Použivá se to u nás? A je to bezpečné?
I přesto že lozím jen občas, mám jednu negativní zkušenost na překližce. Na vedlejší cestě
se jistič zakecal a lezec mu projel až na zem.
Nevím jestli to tady někdo zmínil - na kompresní zlomeninu páteře stačí málo(prý pád 60cm) a není to moc neobvyklá věc. Důležité je že s ní pár lidí odešlo po svých, asi v šoku necítili bolest. Takže raději zavolat sanitku i když to nevypadá vážně. A hlavně nenechat se obalamutit a trvat na CT. Rentgen není moc spolehlivý.
VIDÍM, ŽE JE ČAS VĚCI SHRNOUT A ŘÍCI ZÁVĚREČNÉ MOUDRO. POMŮŽE MI MATEMATICKÁ STATISTIKA A TEORIE PRAVDĚPODOBNOSTI. CHOVÁNÍ STATISTICKÉ VELIČINY (V TOMTO PŘÍPADĚ CHYBY LIDÍ S NÁSLEDNÝM PÁDEM) JE VÝSLEDKEM NASTAVENÍ TZV. ZÁKLADNÍHO SOUBORU. NEÚPROSNĚ SI VYŽÁDÁ SVŮJ RANEC PŘERAŽENÝCH KOSTÍ. OBČAS JE VŠAK NĚKDO BLBĚJŠÍ, NEŽ-LI JE NASTAVENÍ ZÁKLADNÍHO SOUBORU A DOKÁŽE PŘIROZENOU VARIABILITU CHOVÁNÍ STATISTICKÉ VELIČINY PŘEKONAT. TO SE PAK JEDNÁ O SYSTEMATICKOU VELIČINU, KTEROU JE HNED VIDĚT. TAK NĚJAK VYČNÍVÁ NAD BĚŽNÝ PRŮMĚR. JAKÝ JE ZÁKLADNÍ SOUBOR? ROSTOUCÍ POČET MLADÝCH POHODÁŘŮ VALÍCÍCH SE Z PŘEKLIŠKY DO SKAL. OZÝVÁ SE SMÍCH, HALAS A PĚSTUJE SE UKRUTNÁ POHODA. DÍVKA ZÁŘÍ, PĚŤA JÍ VZAL DO SKAL. PÉŤA VÍ. JÉÉÉ TO JE POHODÁÁÁ. TO JE VEJŠKÁÁ. CHICHI. FINÁLE: MUSÍ SE MLADÍ (SYSTEMATICKÁ CHYBA) A MÉNĚ I STAŘÍ KOZLI (NAHODILÁ CHYBA) POZABÍJET, POMLÁTIT A ZCHROMIT. GRAVITACE PROSTĚ VYMLÁTÍ NEKOMPROMISNĚ DUŠI Z TĚLA VŠEM IGNORANTŮM. LEZENÍ JE VĚDOMÉ ZVLÁDNUTÍ RIZIKA PŘIČEMŽ PRVNÍM KROKEM JE ZNALOST RIZIKA. PODÍVEJTE SE DO SKAL. 90% MLADÝCH IMBECILŮ NETUŠÍ O RIZIKU ZBLA NIC. DÍVKY VYTAŽENÉ DO SKAL PŘIPOMÍNAJÍ KRÁVY JDOUCÍ NA PORÁŽKU. BÝČEK CELKEM DOBŘE LEZE JIŠTĚN KRAVKOU NA VRATKÝCH SLABÝCH NOHÁCH S JISTÍCÍ RUČKOU LEDABYLE POLOŽENOU NA MOTOUZU. MUSÍ TOHO JITCE TOLIK ŘÍCI. AHA, BÝČEK CHCE POVOLIT LANO. JAKPAK SE TO AHA UŽ TO...NĚJAK SE TO ZACHMOUSTALO. CHICHICHI.
KEROSEN HRUBKARONEK
Pane kolego, existuje jedna důležitá zásada v internetových debatách. Pokud někdo používá samá velká písmena, naznačuje, že křičí. Opravdu jste to chtěl?
I když to není tak nebezpečné jako chyby při lezení :) tak jen varuji že na dané adrese: http://www.climbingschool.cz/ je nějaký vir (v rámci nějakého obrázku)...
Hmm, taky mám na kontě již jednu podlahu..sice jsem zahlásil:"Dober mě, půjdu!" avšak jistič při dobírání na chvilku pustil spodní konec lana, a to zrovna ve chvíli, kdy mě svým impulzivním škubnutím horním koncem ze skály strhl. Sice si spálil levou ruku, ale nic to nezměnilo na tom, že jsem sebou plácl na podlahu mezi kameny asi z 8 metrů..naštěstí na rovnou plochu - takže TĚSNĚ VEDLE!!:)
a čím to bylo způsobeno? Nepozorností? ani ne..spíše tím, že se kolem skal pohybuje čím dál tím více lidí, kteří berou lezení jako hroznou srandu a zapomínají, že jako jističi mají v rukou zdraví svých přátel, a proto by přinejmeším neměli při dobírání lana pouštět spodní konec vůbec z ruky!!
Nebyla to jeho chyba..Neměl jsem si jej jako jističe vůbec vybírat..Ponaučení: dávejte pozor, komu věříte, protože bude mít v rukou vaše zdraví.