Sportovní lehký sedák Climbing Technology On-Sight byl dalším kouskem, který jsme dostali na uživatelský test v redakci Lezce. Po několika měsících testování můžu říct: je to výborný sportovní sedák, který dobře sedí na těle a přes svou jednoduchost je pohodlný.
Jednopřezkový sedák je spíše klasické konstrukce, bezproblémově funkční, a relativně pohodlný i při delším sezení i pádech, s dobře fungující přezkou a pár drobnými vychytávkami a zdá se, že něco vydrží. A přitom patří k těm nejlevnějším.
Sedací úvaz Climbing Technology On-Sight
Kovová přezka takzvaná rychlospona fungovala spolehlivě. Šla dobře dotahovat, sama se nepovolovala a šla i přiměřeně dobře uvolnit.
Kovová přezka u sedáku Climbing Technology On-Sight - fungovala spolehlivě
Sedák má také novou plastovou přezku, kterou lze upravovat mezeru mezi hlavní sponou a polstrovanou částí pasu. Pomocí toho lze popruh v pase optimálně vycentrovat.
Vylepšením sedáku je nová plastová přezka, kterou lze vycentrovat popruh v pase.
Pokud jde o pohodlí, tak si nevzpomínám na nějaké strasti, ani při pádech, ani zavěšený ve štandech v kolmé stěně při jištění na vícedélkách. Měl jsem pocit, že mi sedí o malinko lépe, než můj současný sedák Rock Empire 1B Slight, kde se občas divně třou nohavičky pod zadkem o sebe.
Podšívka z rychleschnoucí síťoviny nedělala žádné problémy při dotyku s holou kůži, když jsme lezli do půl těla ve vedru.
Podšívka ze síťoviny byla přijatelná i na holou kůži při lezení do půl těla ve vedru.
Vzadu jsou nohavičky přichyceny gumičkami v malé plastové sponě, s kterou nebyly problémy. Nad sponou je malé očko pro případ, že si do něj chcete připevnit pytlík s magnéziem.
Vzadu jsou nohavičky přichyceny gumičkami v malé plastové sponě. Nad ní je malé očko na pytlík s magnéziem.
Zdá se, že sedák Climbing Technology On-Sight dost vydrží. Po dvou měsících intenzivního spíš sportovního lezení 3x až 4x týdně, z toho hodně po skalách, včetně pádů a nacvičování projektů, sedák nejeví známky opotřebení, krom toho, že je pochopitelně trošku ušmudlaný. Proti rychlému opotřebení pomáhá zjevně i poměrně solidní lemovka, která chrání před rychlým prodřením třeba v komínech na písku.
Pokud jde o samotnou pevnost, tak italský výrobce prezentuje, že sedák je "extrémně lehký a zároveň pevný". Sedák je podle cedulky vyroben v Evropě a splňuje normu EN 12277 – typ C. To znamená, že musí mít nosnost min. 15kN nahoru a 10 kN samotný pas.
Sedák je podle cedulky vyroben v Evropě a splňuje normu EN 12277 – typ C
U hmotnosti výrobce uvádí, že Climbing Technology On-Sight velikosti M váží 295 gramů, a při převážení jsem naměřil ještě méně, 285 gramů.
Při srovnání s dalšími dvěma podobnými úvazky, které jsem mohl osobně porovnat, vážil starší Petzl Hirundos velikost M 314 g (výrobce uváděl 300 gramů), a Rock Empire B1 Slight velikost M 298 gramů (výrobce uvádí méně, a to 259 gramů dokonce u velikosti L).
Čtyři jednoduchá materiálová oka byla plně funkční. Dalo se do nich nacvakat spousta expresek včetně velké sady s friendy, vklíněnci a dalšího haraburdí do vícedélek po vlastním jištění.
Materiálová oka šla ověsit materiálem do vícedelek po vlastním
Sedák drsnější pád vydržel, kalhoty ne
Jako jeho jedinou nevýhodu osobně vnímám, že tento sedák má plná neodvětraná záda, a tedy se stávalo, že jsem se při lezení zpotil a pak při jištění mi byla zima na mokrá záda.
Už roky lezu v podobně jednoduchých sedácích a v posledních letech jsem měl výborné zkušenosti se starším modelem Petzl Hirundos, který prodyšný pas na zádech má.
Nový Hirundos už má opět záda pevná, stejně jako můj aktuální sedák Rock Empire 1B Slight, v kterém mě také zpocená záda trápí.
Vpravo je testovaný Climbing Technology On-Sight, vlevo starší model Petzl Hirundos, vzadu Rock Empire 1B Slight
Jak upozorňuje český dodavatel, v sedáku Climbing Technology On-Sight leze i mistr ČR v dospělých a juniorský mistr Evropy Jakub Konečný, viz např. video z mistrovství republiky v Praze:
Údaje výrobce:
On-Sight - sedák juniorského Mistra Evropy Jakuba Konečného!!
Extrémně lehký a zároveň pevný úvazek vyvinutý speciálně pro sportovní lezení.
- nový design a nové materiály, které přinášejí vynikající komfort
- prodyšná a rychleschnoucí podšívka ze síťoviny
- jedna přezka pro nastavení
- nová plastová přezka snadno upravující volný konec popruhu v pase
- 4 velká materiálová poutka a dva boční sloty na materiál nebo kladivo
- nový T-tvar nohaviček poskytující větší komfort
- vzadu smyčka pro pytlík na magnesium
Díky za možná že tip na můj příští sedák! Jinak k těm odvětrávaným zádům, je nějaký výrobce který je vůbec v současnosti dělá? Ten starší Hirundos byl skvělej, kdyby se dal ještě koupit tak bych neváhal...
přetěžkým a neprodyšným sedákům se lze v horku vyhnout i tím, že lezeš fríí solo s odlehčeným vějířem. pokud takový vějíř ještě rozumně provrtáš, je pak ještě lehčí a při mávání v nouhendech pak neklade zbytečně velký odpor. tzn lépe sklepeš.. nutno ale vyzkoušet a nesmí se rozvrtat příliš!
Díky za review, příště by jen potěšily rozklikatelný větší obrázky.. Jinak na tento sedák jsem nedávno četl recenzi na nějakym zahraničnim serveru, ale nutno říct, že recenzent z něj tolik odvařenej nebyl. Zkusim dohledat!
Tak už jsem byl skoro rozhodnutej pro Ocún Ego, ale asi zajdu ozkoušet ještě toto. Jinak souhlasim s komentem výše že starší Hirundos mi 100% vyhovoval! Nevíte případně někdo, jestli ho ještě někde náhodou nedoprodávají?
Ego je super, CT, ale taky. Možná o něco málo pohodlnější. Určitě oba jsou v pohodlnosti při chytání pádu i padání lepší než Hirundos (jak nový, tak starý).
Měl bych dotaz k materiálovým oků, protože to z fotek ani z popisu není na 100% patrné: je to podobně jako u Hirundosu, že přední oka jsou trochu tužší a ty zadní měkká, aby netlačila když je na zádech batoh?
Asi dobrý dotaz. Oka u on-sightu se mi zdají obě stejně tuhá, přední i zadní. Stejně tuhá jako je to zadní oko u starého hirundosu. Rozdíl je v tom, že přední oko u toho hirundosu je upevněné v horní části pásu a odsazené (prohnuté ven), kdežto u on-sightu je dole a není zvlášť tvarované. Je to trochu vidět i na fotce se třemi sedáky v článku. Že by oka tlačila, když je na zádech batoh, si neuvědomuji. Nakonec stěnový batoh mívám utažený a je celý nad sedákem, a tedy se ho více méně nedotýká.
Zdar. Zaujímalo by ma, jak su uvedené CT, RE a Hirundos sbalitelné do batohu, lebo hmotnostne su viac menej vyrovnané, super v tomto smere boli niektoré Arteryxy. A jak vysoký majú sed (velikost oka mezi pásom a nohavičkami - RE býva v tomto smere vpohode aj pre vyšších). Hirundos mával relatívne malé predné materiálové oka, porovnanie CT?
Hm, to já musel RE Slight zavrhnout právě proto, že pás i nohavičky sice seděli ok, ale to jistící oko bylo jakoby malé a stále mi pás stahovalo nepříjemně dolů. Je vidět, že každému sedí něco úplně jiného...
Sbalitelnost všech tří sedáků se mi zdá prakticky stejná. Možná on-sight působí nepatrně objemněji, ale jestli, pak je to zanedbatelné.
Velikost ok mezi pásem a nohavičkami vypadá na první pohled stejná, ale přeci jen: po pečlivějším srovnání se zdá, že nejmenší je hirundos, CT on-sight je o půl cm větší, RE slight je o dalšího půl cm větší.
Znovu jsem teď zkoušel tu tuhost materiálových ok, a všechna mi přijdou skoro stejně tuhá, i ta přední u hirundosu i u on-sightu, i ta zadní jsou u obou sedáků prakticky stejná jako ta přední. Tedy všechna oka jsou stejně tuhá...