LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Já slabě písknu, ty silně táhni.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
Basecup 2025 (11.10)
SP paralezení Laval FRA (25.10)
EP ledolezení, Bern SUI (22.11)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12850
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 11000
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
MS v lezení (21.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)

Deníčky
5809 lezců
1183634 cest
Nové přelezy:
Valhalla 7b+
Saula 7B+
Doktor Hou 7C+
Zlatý Drak 8B
Polar Bear 8A
Kurare 7C+
Semišová M Xb
Brandlemou 10-
Level 50 10-
Velká Post 7C+

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Kněz - horolezec

dokument „La última cima“ v Čechách

La última cimaPřed několika dny uplynulo pět let od tragické smrti Pabla Prieta, španělského filosofa, teologa, a kněze, který odsloužil snad nejvíc mší na vrcholcích hor. A do českých kin přichází dokument „La última cima“.





Ne, není to až tak neobvyklé, řada katolických kněží právě v horách často nacházela nejúžasnější chrám a nejkrásnější místo pro mši. Pablo Domínguez Prieto však mezi nimi přeci jenom trochu vyniká, a to nejenom počtem mší odsloužených v horách.

Vysoké hory v sobě mají něco magického, co do nich odnepaměti přitahuje především citlivé jedince i mystiky. Právě na štítech nejvyšších hor měli mát svá sídla starověcí bohové a právě v nejvyšších horách se snad každého kdo do nich přichází, zmocňuje pokora.

La última cima

Česká verze plakátu filmu La última cima


A upřímnou lásku k horám, k lidu s horami spojenými, osvědčila v minulosti řada prelátů. Je tedy vcelku pochopitelné, že i dějiny alpinismu jsou plné jmen kněží, kteří nejenom, že sloužili své mše na vrcholech horských velikánů, světili nové chaty a bivaky, žehnali odcházejícím výpravám, ale i těch, kteří šli v čele. Kněží vedoucích průkopnické výpravy do nitra hor, či kněží, účastníků nejobtížnějších expedic. Praha, kupříkladu mívala arcibiskupa – alpinistu, a katolická církev si v minulosti zvolila do svého čela papeže, který patřil ke špičce sportovního horolezectví své doby.
I modernější dějiny horolezectví znají taková jména. V Čechách dnes mezi katolíky podobně výrazná osobnost kněze – horolezce citelně chybí, a čeští věřící horolezci se proto musí spokojit s ekumenickou bohoslužbou slouženou,  zpravidla, protestantskými nebo husitskými knězi…

Pablo Domínguez Prieto se stal hlavním hrdinou dokumentu „La última cima“, který v současnosti může zhlédnout i české publikum pod názvem „Poslední vrchol“. Španělsko 2010, 82 min, režie: Juan Manuel Cotelo.



Zdroje a odkazy:
Pablo Domínguez Prieto na Wikipédii
Fanoukovská stránka filmu na Facebooku
Česká stránka filmu Poslední vrchol
Zpráva Mirky Spáčilové v kultuře MF Dnes
Reportáž o filmu na ČT
Profil filmu v databázi ČSFD

Tomáš FRANK   [úpravy] 18:02 19.02.2014Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Film o Pablovi18:46:46 19.02.2014
Film jsem v kině shlédnul, nicméně jsem od něj očekával více záběrů z prostředí hor. Snímek je spíše o životě a výpovědích lidí, kteří ho znali a je velmi křesťansky založen. Z vyprávění kněží, biskupa, přátel, rodinných příštlušníků si uděláte obrázek o tom, jaký Pablo byl člověk a o jeho snaze přistupovat k situacím s optimismem a pomáhat ostantím s nouzi. Nicméně i pro tento pohled byl snímek zajímavý, jen nečekejte snímek z prostředí horolezení, toho tam je asi tak 10-15 minut.. :-)
Michalodpovědět 
 Re: Film o Pablovi19:53:32 19.02.2014
jen houšť, jen houšť, snímků o tom kde kdo kam vylez je dneska fůra, ale tohle by mohlo bejt pěkný propejoení sportu a duchovního života.
Body už jen za to téma!
Diegoodpovědět 

 Který papež08:41:45 20.02.2014
patřil ke špičce sportovního horolezectví své doby??
Bébulodpovědět 
 Re: Který papež08:46:17 20.02.2014
Pius XI - Achille Ratti,
odpovědět 
  Re: Který papež09:19:16 20.02.2014
Cóóóó žéééé? Jedenáctky lezl? :-) Asi na písku, když je to římskejma, ale i tak!
Bébulodpovědět 
  Re: Který papež09:26:34 20.02.2014
Hmmm, Pius XI vypadá jako hodně slušnej řízek. To je strašný, jak dokážou být někteří lidi aktivní...
Tak hurá do práce!
Bébulodpovědět 
   Re: Který papež10:02:31 20.02.2014
To byl Pyjus Čůrus.
Svatý Brianodpovědět 
    Re: Který papež15:00:45 20.02.2014
Film můžu vřele doporučit všem inteligentním a přemýšlivým lidem. Je tam spousta podnětů k zamyšlení. Ale o horolezectví to opravdu NENÍ, to jenom aby pak někdo nebyl zklamaný...
Hurvajzodpovědět 

 Dík09:07:58 21.02.2014
Dík za tenhle příspěvek.
Pavelodpovědět 

 Foto dne:
ženské finále lezení na obtížnost
MS v lezení 2025
 Databáze cest:
Všechny cesty (187327)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Omikron 8- Müglitztal
Le Petit Phoque 7A Fontainebleau
Via Falcone 7+ Valle Di Ledro
Kančí Ragú 6A Tisá - Modřín
Střední 4 Koberovy
Nově komentované:
Východní Cesta II Prachov
Východní Cesta II Prachov
Východní Cesta II Prachov
Raptor 6C+ Oybin
Modulor 7B+ Fontainebleau

 Nově v diskusi:
Re: Weberovka až nahoru | Re: Weberovka až nahoru | Re: Weberovka až nahoru | Re: Weberovka až nahoru | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: adminové? | adminové? | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! |

 Nové komentáře:
Saskarna | Re: Není to nuda? | Re: Turisté | Turisté | Re: zítra můžeme ovlivnit | Re: Každému co jeho jest | Re: Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu | Re: Hezky | Re: Hezky | Re: Sítě |

 Kde to vře:
Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu pod Křižákem (57)
Adam Ondra se po MS zamýšlí, zda má pokračovat v závodění (45)
MS ve sportovním lezení v Jižní Koreji - obtížnost (35)
V Tatrách se zabil český horolezec po pádu pod Satanem (22)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (20)
Video: Domen Škofič leze cestu za 8a na letícím letadle (19)
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (15)
Alex Honnold se chystá na free solo na mrakodrap Taipei 101 (13)
Lezec se zabil při slaňování z El Capa při streamu na TikTok (11)
První sólový zimní výstup na Cerro Torre cestou "Via dei Ragni" (9)

 Nově v inzerci:
walter | stará lana | Péřové papuče Warmpeace | Nemo Osmo Dragonfly 2p | Nové lezečky La Sportiva Solution a Solution comp | Lezení | Triop Tiger TOP | Nový cepín CT 60cm | Statická a dynamická lana | Nová lana Beal, Tendon, Rock Empire |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 627 
 50 dní v divočině 
 476 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 562 
 Andrea 
 499 
 Ashima 
 423 
 Barkley Marathon 
 512 
 B.I.G. - světové prvenství 
 489 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 449 
 Gálfy - Horský život 
 426 
 Jak se staví ledovec 
 409 
 JAMES - Století nad oblaky 
 572 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 464 
 Lezci z Manína 
 500 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 450 
 Operace Nos 
 435 
 Plamen nikdy nezhasne 
 436 
 Pohlednice z konce světa 
 498 
 Pomíjivost ledu 
 423 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 448 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 419 
 Rhapsodia Corcontica 
 431 
 Sama 
 469 
 Šampioni zlatého údolí 
 453 
 S lyžemi v oblacích 
 516 
 Tenaya Traverse Challange 
 461 
 Tenkrát na východě 
 496 
 Velká alpská silnice - 73 
 468 
 Za oponou velehor 
 548 
 Zápasník Dee Dee 
 446 
 Životní výprava 
 455 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.