LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   V pohodě, když jde skočit na věž, skočíme to i zpátky. Potom dáme další pivka!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12950
2.Votoček 12850
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Novák 10900
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5805 lezců
1182163 cest
Nové přelezy:
Pray For P 7C+
Srdce Z Ka 7C
Srdce Z Ka 7C
Chaplin 8A/8A+
Die Keule 10-
Buzíci 9+
Odcházení Xb
Vstupenka 7C
Ocelový Ko 8A+
Ja-in Tlus 7C+

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Rock 'n' Wall - Plzeň
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Mezinárodní festival alpinismu Praha

Sobota na lajně a hraně lidských možností

Druhý den festivalu v Národním domě na Smíchově rozjela moje maličkost v sedle kola, vzal jsem to z novopacké 24hodinovky (2013) až do cíle 4960 km dlouhého Race Across America (2019).

Malá, šikovná, rozumná a neskutečně cílevědomá... Markéta Janošová představila své poslední skvělé přelezy a úspěchy na závodech, od kterých by se ráda odrazila vstříc olympijské budoucnosti. Po její přednášce ji jistě bude držet palce zase o pár lidí víc.




Do alpinistických vod nasměroval program špičkový slovenský horolezec Martin Krasňanský, který má za sebou celou řadu parádních prvovýstupů po celém světe. Jak extrémní a náročná může být taková expedice představil na hodně divoké výpravě do Grónska. Radost poslouchat a koukat...







Hranice alpinismu i v těch nejvyšších horách světa svého času posouvala i rakouská legenda Wolfgang Nairz. Dnes už jeho cíle neleží vysoko na vrcholech či v obrovských stěnách. Jeho srdce patří kromě domácí alpské kotliny Nepálu, kde rozjel obdivuhodné projekty zasluhující mezinárodní pozornost, které se těšily i jeho expedice.







Na Wolganga navázal „insider“ Ang Tshering Sherpa, který představil krásu, ale i křehkost a největší hrozby Nepálců, kterými jsou změna klimatu a globální oteplování. Z jeho přednášky byla cítit velká láska ke své zemi a především pak k přírodě, s níž obyvatelé Nepálu souzní. Dojem umocnil i tradiční šerpský kroj, který si Ang před přednáškou oblékl.







Že může české sportovní lezení pomýšlet na dobrou budoucnost, potvrdila Eliška Adamovská, která se dnes prosazuje na mezinárodní úrovni a dnes patří i coby juniorka mezi absolutní domácí špičku. Nicméně zdůraznila, že studium a život vrcholového sportovce je hodně náročná kombinace. Jejím cílem je totiž také stát se špičkovou fyzioterapeutkou, což se jí s její vůlí jistě podaří!






Přední česká slacklinerka Anna Kuchařová, která v pátek přešla lajnu nad hlavami diváků, představila její největší životní vášeň – chůzi vysoko nad zemí po 2,5 cm široké lajně. Než se pustila do poutavého vyprávění a promítání úžasných fotek a videí, prošla se nad velkým sálem znovu. Premiéra takto uvnitř budovy na indoorové akci Anču nadchla a byla šťastná, že MFA Praha 2019 ji něco takového umožnil.






Po představení čestných hostů MFA Praha 2019 zazářily na pódiu dvě hvězdy závodního lezení, zejména pak boulderingu. Několikanásobná mistryně světa Anna Stöhr a její přítel, rekordman v počtu vítězství ve světovém poháru Kilian Fischhuber. Oba se po prezentaci svých skvělých výsledků v závodní kariéře dostali k současné vášni – lezení na skalách bez závodního stresu. Kilian si ho užíval například i na doslova objevné lezecké expedici na Sibiř a zcela neznámý skalní masiv Ulakhan Sis. Projekt představil ja úžasných fotografiích.








A když už jsme mluvili o hvězdách, pak posledního přednášejícího nelze charakterizovat jinak než supernovu! Adam Ondra nazval svou knihu i přednášku „Lezec tělem i duší“. K tomu není co dodat. Nebo vlastně je. On je zároveň skvělý řečník a motivátor! Skvělá přednáška o lezení z pohledu současného nejlepšího lezce byla vrcholem sobotního programu. Dotazy Adam ochotně zodpovídal ještě dlouho po deváté hodině!




V konkurenci výborných přednášek visela Stüdlova cena hodně vysoko – nakonec až tam nahoře u stropu na lajně... Divákům se nejvíce líbila přednáška Anny Kuchařové.



text: Daniel Polman / lidé&HORY

foto: Jakub Müller / Milisphoto.eu

Dan Polman   [úpravy] 08:23 24.11.2019Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
obtížnost, semifinále
MS v lezení 2025
 Databáze cest:
Všechny cesty (187149)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Zigerschlitz 6c Weesen
Teamwork 7b Weesen
Parallel Gut 2017 8- Frankenjura
Die Keule 10- Frankenjura
Jižní Cesta V Ostrov
Nově komentované:
Svérázný Rybolov VIIIc Ostaš
Atak Mrówek 8 Szczytnik
Rozcvička (Ochmelka) 5+ Čtyři Palice
Schody Soft 8- Josefovské Údolí
Přes Převis Přímo 6 Hnědé Skály

 Nově v diskusi:
Re: Pády a sedák | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: Pády a sedák | Satanský riport | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Jak funguje žebříček? |

 Nové komentáře:
Luky | Re: AO | Re: No vida | Re: AO | Re: Manaslu | Re: AO | Re: AO | Re: Manaslu | Re: AO | Manaslu |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (126)
MS ve sportovním lezení v Jižní Koreji - obtížnost (26)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (19)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
Bouldrové závody na Fesťáku (17)
První sólový zimní výstup na Cerro Torre cestou "Via dei Ragni" (9)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (6)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)

 Nově v inzerci:
Revo | Zapomenutá karabina | La Sportiva Nepal 41 | Prachůvek-nalezený botky | Chulilla/Cuenca | Boty Scarpa summit GTX Women 40 | LS Otaki women 38,5 | Spolulezec neděle 28.9. | Wild Country Revo | parťák teď na neděli 28.9. |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 516 
 50 dní v divočině 
 397 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 465 
 Andrea 
 408 
 Ashima 
 353 
 Barkley Marathon 
 426 
 B.I.G. - světové prvenství 
 393 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 383 
 Gálfy - Horský život 
 360 
 Jak se staví ledovec 
 338 
 JAMES - Století nad oblaky 
 467 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 369 
 Lezci z Manína 
 404 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 378 
 Operace Nos 
 368 
 Plamen nikdy nezhasne 
 359 
 Pohlednice z konce světa 
 402 
 Pomíjivost ledu 
 360 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 369 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 355 
 Rhapsodia Corcontica 
 360 
 Sama 
 396 
 Šampioni zlatého údolí 
 381 
 S lyžemi v oblacích 
 423 
 Tenaya Traverse Challange 
 381 
 Tenkrát na východě 
 409 
 Velká alpská silnice - 73 
 397 
 Za oponou velehor 
 457 
 Zápasník Dee Dee 
 369 
 Životní výprava 
 376 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.