Běžná cena "velké" turistické navigace se pohybuje kolem osmy, deseti tisíc korun. To je trochu moc, na to že ji vytáhneš jednou za uherák.
Důvod proč jsou navigace tak drahé, je jejich složitost.
Signál ze satelitů se musí někde zpracovat (procesor), zobrazit (monitor), mapové podklady se musí odněkud načíst (paměť), ... Všechny tyhle komponenty lze ale s úspěchem nahradit, stačí sáhnout do kapsy a vytáhnout mobil.
Jak to bude fungovat?
Mobilní mapy budou schované ve tvém mobilu. Až je budeš potřebovat stačí je vytáhnout a zkrátit si cestu do neznámých skal. Ono bloudění po lesích je hezká zábava, ale lezení je lepší.
Komu vydržel mobilní telefon víc jak dva roky, má můj obdiv. Vždy mi nějak upadne, nebo se jinak pochroumá. Ale nemusíš mít zrovna poslední výkřik mobilního průmyslu, aby jsi se mohl uspokojivě orientovat ve městě, nebo ve skalách.
Podívej se na svůj telefon, důležité pro externí navigaci (lépe řečeno externí GPS přijímač) je BlueTooth. Pokud to tvůj mobil neumí, možná je na čase, vyměnit toho staříka.
Jak vybrat telefon k navigaci
Mobilní telefon musí mít bezpodmínečně BlueTooth a podporu pro Java aplikace. Výhodnou je velký displej a pokud se rozhodneš používat navigaci převážně ve městě, zvaž i podporu jiného připojení než GPRS (například EDGE, UMTS/HSDPA). Jsou to rychlejší varianty mobilního připojení, ale mimo města mají tyhle technologie mizerný signál, takže do skal jsou zbytečným přepychem.
K vašemu tarifu přiber ještě tarif datový. Stahování mapy znamená velký přenos dat (řádově desítky kb). Pokud nebudeš mít speciální datový tarif s neomezeným přenosem dat, nebo nějakou jinou formu datového balíčku, můžeš si vyšroubovat účet do řádu tisíců korun. A i když máš jen předplacenou kartu, můžeš si objednat datový balíček. Kontaktuj svého mobilního operátora.
Jak vybrat navigaci k telefonu
Navigace by měla bezpodmínečně podporovat BlueTooth a protokol NMEA.
Dlouhou dobu měli trh rozděleny v podstatě dvě značky "vnitřností" GPS přijímačů. Čipset SiRF Star III a MediaTek MT3. Vlastnil jsem oba a nemůžu říct, že by byl jeden výrazně horší (rozuměj méně přesný), než ten druhý.
Spíše než podle čipu, vybírej podle příslušenství. Nabíječka s auto-adaptérem se mi už mnohokrát osvědčila. Teď se některé navigace chlubí funkcemi Geotagger
*) a Datalogger
**).
*) Geotagger - stačí seřídit čas na foťáku a při focení nechat zapnutý GPS přijímač, doma je pak možné automaticky umístit fotky na mapu tam, kde jsi je fotil.
**) Datalogger - kompletní záznam prošlé trasy.
Navigace můžeš zakoupit v obchodech s elektronikou. Ceny se pohybují kolem tisíce korun.
Jak ověřit přesnost své navigace
Jestli už máš doma GPS přijímač a chtěl bys sis ověřit jeho přesnost (nebo spíš chybu), zavítej na stránky Českého Úřadu Zeměměřičského a Katastrálního, konkrétně do sekce
Bodová pole. Vyber si nejbližší zaměřený bod (trigonometrický, nivelační, ...) a zkus na něj přiložit svou navigaci.
Demonstrační příklad
Zítra vyjde druhý díl návodu, který už konkrétně ukáže, jak lze mobilní mapy využít v terénu. Osobně mobilní mapy používám na K320i od Sony Ericssonu s GPS Evolve routeTraxx.
Jak vidno, telefon není z nejnovějších (představeno 09/2006), přežil i několik pádů na zem a pořád funguje. Zato GPS přijímač nový je. U mého původního touchTraxx, odešlo napájení baterie, škoda. Byl pohledný, lehký a rychlý. Zkouším tedy nový model.
Nějaké otázky?
To je pěkný, že to běží na Sony Ericssonu, ale já mám Nokii! - Na značce nezáleží. Tvůj telefon musí umět Javu a BlueTooth.
To jako budu tahat dvě krabky, mobil i navigaci? - Jo, ale většinou je možné GPS přijímač připevnit na batoh (třeba do síťové kapsy). Já jej třeba nosím za kloboukem. Dvě krabky, to je daň na nízkou cenu.
Budu si muset kupovat mapy? - Ne, není to potřeba (v podstatě to ani není možné).
Je ten internet nutný? - Ano, právě kvůli mapovým podkladům (viz předchozí dotaz). Je to také nejjednodušší cesta, jak mít vždy všechny zaměřené skály, včetně těch nových.
Kolik si mám v mobilu vyšetřit místa? - Vejdeme se do 1MB. Žádné přídavné paměťové karty nejsou potřeba.
Bude mi to fungovat za kopečkama? - Jasně, jenom bacha na cenu za zahraniční roaming (mobilní připojení ze zahraničí). Před cestou si to překontroluj a ověř u mobilního operátora (typicky si musíš ještě v ČR objednávat nějaký balíček). U dlouhodobějších pobytů, se asi vyplatí pořídit si místním SIMku.
Když už mám v mobilu navigaci, musím si kupovat novou? - Štastný to člověk, není potřeba pořizovat novou.
Budou tam všechny skály, co jsou teď na Lezeckých mapách? - Naprosto všechny.
Užitečné odkazy - datové tarify:
Užitečné odkazy - prodejci elektroniky:
Užitečné odkazy - přehledný žebříček mobilů:
Tešte se na zítra.