Jelikož jsem nedávno dočetl dost povedenou knížku, nedá mi to ji tu trochu nepochválit.
Ba ne, trochu kecám, byl to obchod. Marťan mi ji půjčil za slib sepsání recenze. (pozn. Bejbs zase kecá)
Co si tak zahrát ano/ne o kom/čem knížka je:
Je to kniha o lezení? Ano. (200%) Hmm.. alpinismus? Ne. Takže skalky, sportovní lezení? Absolutní, i když ne všichni začínali na vklíněncích. Aha, takže Angličan? Jo. Hodně dobrej? Hodně dobrej. Špička? Špička! Dobře, takže ještě období, sedmdesátý roky? Jo, to byly ty začátky na vklíněncích a první hodiny na lištách. Devadesátý? No krom, ukončení závodní kariéry už jen prvovýstupy (lano i boulder) na hranici tehdejší klasifikační tabulky a cestování po světě. Takže osmdesátky! Bingo. Už si trochu něco myslím, zopakoval v ‘83 americké nejtěžší cesty Psycho, Genesis, flešnul Supercrack v Gunks a Equinox v Joshua tree? Ano. Je mi to jasný, pak osnul tehdejší nejtěžší cesty v Juře: Sautanz, Heisse finger a Chasin the train, přidal prvopřelez Ekel 9+ a The Face 10- čímž posunul tamní klasu hodně dopředu. Jak říkáš. Pak onsajtový a flashový šílenství ve Francii... A mohl bys pokračovat. No už není třeba, je to jasný a stihl jsem to do 10 otázek...
A teď ke knížce samotné:
Je to tedy biografie? Ano, auto. Psal to sám? Ne. Pomáhal mu Niall Grimes. Jsou tam taky obrázky? Jo, pár stránek old-schoolovejch fotek tam pro představu najdeš. Není to nuda? Ani trochu, oba pánové mají evidentně smysl pro humor. Trošku jsem se bál povídání o závodní kariéře, ale nakonec to byl mnohem napínavější příběh než jeho sólíčka, tlamy a podlahy. Co když třeba moc nelezu, budu mu vůbec rozumět? Určitě. Dává si dost práce, aby širokému čtenářstvu všechnu potenciálně nejasnou hantýrku (matroš, styl, apod.) stručně, ale precizně vysvětlil. Vlastně součástí knihy je i výkladový slovníček s ilustracemi. Hlavně že umíš trochu anglicky, žádnej Šejkspír to není. No dobře, tak ve svý době byl asi fakt nejlepší, a tom to jako celý je? Ne tak úplně, spíš tak čtivě vzpomíná na to, jak několik let skoro nejedl, vlastně jen trénoval a lezl. Vzpomínky na tehdejší lezeckou scénu, přátelství a osobní pohled na tehdejší špičku a její proměny. Jaké to je, když jako profík dva roky nelezeš kvůli problémům s lokty. Kompenzační motorkářskou vášeň, která k loktům přidala pár dalších zranění. Počátky lezeckých závodů, sponzoring a i takové celkem praktické věci jako peníze, vlastní podnikání a tak. O golfu a surfování nemluvě... Hele, nevymejšlíš si, přečetl jsi to vůbec? Jedním dechem! Stojí to za to? Naprosto!
Revelations
Autor:Jerry Moffatt a Niall Grimes Rok: 2009, 1. vydání Formát: A5, brožovaná, 242 stran Jazyk: anglický nebo německý Cena: 12.99 liber (nebo 445 Kč) ISBN: 978-1-906148-19-5
(v Čechách se to sežene třeba na Lezci, ale to by byla reklama)
Kniha je parádní, už jsem ji četl snad třikrát:-). Nejlepší pasáže jsou jak začínal tvrdě trénovat, lézt s Albertem , Gülichem a Moonem, s frantíkama.Popisy vejletů, které mají blízko k našim výjezdům za hranice hned po převratu v 89. Parádní historie cest, z nichž některé důvěrně známe.
Super kniha to je bez debat. Chtěl bych jen dodat, že autor Niall Grimes je zajímavý týpek nyní mu chychází kniha Boulder Britain - monumentální to publikace popisující bouldering v Anglii, Walesu a Skotsku. Dohromady na 450 stránkách 3200! boulder problémů.
Uvidíme zda ho nové vydání Petrohradu, chystané na příští rok, předčí co do počtu popsaných boulderů.
Pocet bouldru vem das, jen at je jasny kudy kam.
Kazdopadne Boulder Britain vypada moc hezky.
A Revelations je jedna z nejlepsich lezeckych knizek co jsem cet!
Mně se u něj líbilo, jak byl pekelně zaostřenej na jedinou věc (lezení). Když si jeho kámoš, lezec, našel holku, komentoval to Moffatt zhruba stylem: "Naprosto jsem nechápal, jak mu to může v lezení pomoct??!"
Buhehehe, tak proto lezu tak uboze! :-) Knížka je to opravdu super!