Téměř dva měsíce jsem strávil společně se Stefanem Glowaczem a filmařským týmem na expedici v arktické oblasti na Baffinových ostrovech, se saněmi, na lyžích a snow kitech.
Jaké to je být vystaveni mrazivé divočině v severovýchodní arktické Kanadě? Úplně jsme si samotu uvědomili až když nás Inuitští lovci zanechali svému osudu. Od mé expedice na jaře 2007 na Špicberky jsem věděl s čím se budeme muset potýkat na Baffinových ostrovech. Mrazivé teploty pod -40° stěžují život a lezení na Špicberkách.
Do expedice jsem se pustili navzdory všem nebezpečím a obtížím, kterým jsme v této oblasti museli čelit, ve světě, který se nám ukázal jako neskutečný, s cílem objevení posledního bílého místa na mapě, který nebyl dosud prozkoumán nebo prostudován.
Pouze v zimě jsme měli jedinou možnost se na tato místa dostat přes zamrzlé moře, protože v létě led roztaje a změní se v divokou a neklidnou vodu. Až doposud se žádný lezec nepokusil dosáhnout velkých stěn v severovýchodní části ostrova.
Po prozkoumání každého koutu Querbitter Fjord a jeho přilehlých ramen, jsme se rozhodli pro stěnu "Bastion". Obrovská stěna se zvedá přímo z moře na začátku Buchanského zálivu, kolmá s převisy se tyčí do výšky 700 metrů.
"Take the long way home" (10-, A4, 21 pitches) Baffinovy ostrovy, Kanada
foto by Klaus Fengler
V prostředí kde riskujete omrzliny při pouhém sundání rukavic na pár sekund, se pro nás lezení ve stěně stalo velkou výzvou. Proti polárním medvědům jsem vybudoval okolo našeho base campu plot, přesto jsme byli neustále ve střehu.
Za sněžení a v -25° jsme začali náš prvovýstup, dolů do Basecampu jsme se vraceli po fixních lanech. Poslední čtyři dny jsme zůstali ve stěně v závěsných stanech. Půlnoční slunce vytvářelo okouzlující světlo, které mě pomáhalo zapomenout na naše útrapy.
Navzdory všem těmto útrapám jsme se museli poprat s lezeckými obtížemi za 10-. Žádné jiné expedici na Baffinových ostrovech se v minulosti nepodařilo překonat tuto obtížnost.
Po 14 dnech, 21 lezeckých délkách a obtížnosti 10-/A4 jsme dosáhli vrcholu, společně s fotografem Klausem Fenglerem, kameramanem Holger Heuber a jeho asistentem Mariusz Hoffman.
Robert Jasper v cestě "Take the long way home" (10-, A4, 21 pitches) Baffinovy ostrovy, Kanada.
foto by Klaus Fengler
Naše expedice se dostala do časové tísně. Na prvovýstup jsme měli nanejvýš 15 dní. Předtím než začne tát led a naše potravinové zásoby začnou docházet jsme se museli v polovině května pustit do 350 kilometrové zpáteční cesty za civilizací v Clyde River.
Zpáteční cesta byla vyčerpávající a náš postup byl velmi pomalý. Strádání, zima a námaha, kterým jsme byli vystaveni poslední týdny si vzala svou daň. Vlekli jsme na lyžích naše 100 kg saně, jeden den jako druhý. Bylo to objevování pomalosti v té nejpůvodnější formě. Pár větrných dní jsme mohli použít naše snow kites, díky nimž jsme zkrátili zpáteční cestu o pár dní a zlepšili si náladu.
Po 16-ti dnech pochodu ve zmrzlé pustině jsme dorazili do Inuitské osady v Clyde River, vyčerpaní, ale šťastní. Slova by pravděpodobně nevystihla ty pravé pocity, které jsem měl v ten moment. Okamžik návratu je jeden z hlavních důvodů proč se vždy znovu pouštím do dalšího dobrodružství.
Zdroje:
Další informace o expedici najdete na stránkách Roberta Jaspera
Za Lezce.cz přeložila Simona