Máte pocit, že běžná taška s plachtou pod lano sice do jisté míry funguje, ale že to ještě není ono?
S faktem, že všechny ty výtečné speciální vaky a plachty na a pod lano zkrátka nejsou dokonalé, se odmítl smířit Dan Kadlec, před 15-ti lety známá osoba českého sportovního lezení, který dnes provozuje outdoorovou firmu.
Teď chodí v Praze lézt na jednu z nejvyšších stěn u nás. A hned po první návštěvě řešil co s tou "padesátkou" při přecházení od cesty k cestě, plachta mu nevyhovovala. A vhodné řešení nakonec našel v podobě "koše na lano". Koš navíc pojme nejenom lano během lezení, ale pak i prakticky vše, co člověk potřebuje na běžné sportovní cesty.
Navíc ho udělal rozkládací tak, že jde smotat do role jako běžná karimatka (ostatně je míněno, že může být její náhradou) a přidělat na batoh.
Výrobek, který hodlá začít prodávat, pojmenoval velmi prostě: Rope Bucket.
Rope Bucket jako transportní koš cestou ke skalám
foto © Tomáš Frank
Jeden prototyp si Dan nechal ušít na zkoušku a nějaký čas jej používal přes zimu na umělých stěnách. Zatímco trochu inovovaný hotový výrobek z úplně první série poskytl Lezci k ozkoušení.
Musím přiznat, že jsem se zpočátku na tu trochu krátkou "alumatku", ze které lze pomocí dvou zipů, a kulatého dílu na dno, sepnout jakousi vyšší, kulatou tašku, díval tak trochu s nedůvěrou. Ta vcelku záhy přešla. Sepnutý koš jsem naplnil příslušnými krámy, odstěhoval do auta, z auta na stěnu či skálu a zpět, a nakonec jsem si rovnou navykl v ní lano, sedák, i lezečky nechávat. Při cestě na skály jsem jen přihodil přílby, cestou na překližku zase svačinu a lahev pití pro děti.
Pravda, takto použitelné to je pouze tehdy, jezdím-li na stěnu i skály autem, a v případě skal to musí být terén přímo sousedící s parkovištěm - kde takříkajíc mohu první expresku cvakat ještě z okýnka vozu.
Na delší nošení to není zařízené, i když nosnost se ukázala být až překvapivě vysoká. Pro "normální" lezení by bylo nutné koš rozložit a přidělat na kletr, a pod skalou jej opět složit. Takže to ztrácí část svého kouzla, a trochu zdržuje i sepnutí obou dílů "koše". Zato na právě rozloženou alumatku můžete posadit děti či spolulezce k svačině než vybalíte zbytek lezení.
A proč "alumatka"? Základem koše je pěnová karimatka, která má z vnitřní strany Alu fólii a z vnější strany pevnou polyesterovou nepromokavou tkaninu, z které se dělají batohy.
Rope Bucket naplněný lezeckým materiálem
foto © Tomáš Frank
Základní údaje:
- Výrobce: Dan Kadlec
- Prodejce: zatím pouze
Lezec-shop
- Váha koše: 800g
- Výška koše: 50cm, průměr 50cm (sbalený cca 18cm)
- Materiál: pěnová karimatka, z vnitřku Alu fólie, zvnějšku polyesterová tkanina
- Možné zatížení: překvapivě veliké, odnesl jsem v tom nákup včetně kartonu mléka, pár piv a dvoulitrovek toniku :)
Rope Bucket lze nyní koupit za zaváděcí cenu 990,- Kč na Lezec-shopu.
Rope Bucket použitý pro své nejpůvodnější určení, tedy na odebírání lana jističem
foto © Tomáš Frank
Rope Bucket rozložený jako karimatka. Poměrně silný materiál a reflexní folie poskytují vcelku slušný konfort minimálně k sezení. Kulatý spodní díl se ukázalo jako nejpohodlnější neodepínat zcela.
foto © Tomáš Frank
Rope Bucket na lezecké stěně, tedy v prostředí, kde se asi bude používat nejčastěji
foto © Tomáš Frank
Odebírání lana jističem z koše. V koši pod lanem jistící dítko skrývá svačinu, jednu zimní bundu, dětský batoh a několik zbytečností (jako sedák a lezečky) patřících otci
foto © Tomáš Frank
Složený Rope Bucket 50cm dlouhý, průměr 18cm, 800g
foto © Tomáš Frank
Rope Bucket za zaváděcí cenu na Lezec-shopu.