na Masarykově náměstí ve Slaném 23. a 24 září 2016
Aktualizace: doplněn odkaz na online přenosy a časový rozvrh
Po roce Vás opět zve na slánské náměstí mistrovství republiky v boulderingu. A rovnou hlásíme, že se máte na co těšit!
Loňský ročník byl úspěšnější než všichni čekali a letos jsme nachystali další novinky a překvapení. Závodit se totiž bude na úplně nové třicet metrů široké stěně, na které se příští rok poleze mistrovství Evropy mládeže a juniorů.
Místo běžných šesti cest jich bude hned osm a místo dvanácti závodníků jich do semifinále postupuje rovných dvacet. Vymazlené cesty nebude stavět nikdo jiný než Jan Zbranek a Jan Šolc, a budou k tomu používat chyty na kterých lezou světové poháry: 360°, ArtLine, Makala, Moveholds, Cheeta, Flat Hold a AIX.
Navíc se i poleze stylem světového poháru, což v našich končinách taky nebývá úpně zvykem. Je to atraktivní jak pro závodníky, tak pro diváky. A že těch nebude na slánském Masarykově náměstí zrovna málo… Stejně jako před rokem se totiž Rock Point MČR v boulderingu koná společně s akcí Rožnění býka a vloni se přišlo podívat víc jak 3500 lidí.
Docela mazec. Ale aby taky ne… Kromě závodění a spousty masa bude k dispozici i dětská lezecká stěna, lezecké soutěže a na náměstí se bude konat i koncert Adama Mišíka. Program pro všechny je zaručen!
Těšíme se na vás všechny, ale měli byste vědět, že kdo se přihlásí do 14.9., tak nejenže bude mít zvýhodněné startovné, ale prvních padesát lidí taky dostane tašku s milým překvapením v podobě vosku Climb on a HMS karabinou Ocun.
Všichni finalisté se pak mohou těšit na parádní mikiny Rafiki.
Líbí se vám to? Pak na nic nečekejte a přihlaste se zde:
Rock Point MČR v boulderingu na Masarykově náměstí ve Slaném totiž bude stát za to!
Za Lezení do škol Jirka a Roman.
Časová osa MČR:
pátek 23. září:
16:00 – 17:00 registrace ženy
17:30 – 19:00 kvalifikace ženy (Flash 6 cest)
17:30 – 18:30 registrace muži
20:00 – 21:30 kvalifikace muži I. skupina (Flash 6 cest)
22:00 – 23:30 kvalifikace muži II. skupina (Flash 6 cest)
sobota 24. září:
9:00 otevření izolace semifinále ženy
9:30 uzavření izolace semifinále ženy
10:00 – 12:15 semifinále ženy (OS 4 cesty) 20 žen
14:00 otevření izolace semifinále muži
14:30 uzavření izolace semifinále muži
15:00 – 17:45 semifinále muži (OS 4 cesty) 20 mužů
19:00 otevření izolace finále muži a ženy
19:30 uzavření izolace finále muži a ženy
20:00 – 22:15 finále muži a ženy (formát SP 4 cesty) 6 mužů a 6 žen
Tak o děti v neděli asi zájem nebude :-( Chtějí je tam pořadatelé vůbec? Možná asi ani ne, když startují 12, 14 a 16 dohromady, to se dá očekávat cca 60 dětí na té stěně najednou. Při kapacitě stěny 8 cest... to bude hustý, skoro se dá pochopit, že o velkou návštěvnost pořadatel nestojí. Klasická prasárna? Krásná šance na super podiu a v super prostředí udělat i MČR U14(16), ale místo toho závody co nejvíce zprzníme. Už teď, kdy startovaly skupiny samostatně, byl problém vše stihnout, při třech skupinách najednou budou děti rády, že se k chytům vůbec dostanou. Nebo platí druhá varianta, kdy pořadatel uvádí, že skupiny lezou na rozdílných cestách? Jako že máme čekat na té stěně, kde bude v sobotu 8 cest, že tam pořadatel udělá cest 18? Takže další změna pravidel? Nedávno se tu řešila pravidla z této série z Prahy/Plzně a děti byly instruovány, že smí používat vše, na co dosáhnout. To už nebude platit? Další změna pravidel? A co bezpečnost? I když pořadatel udělá na 30 metrů široké stěně 18 cest, dá to místo na rozumné lezení, aby si lezci nevadili, když jim vychází šířka cca metr a půl na cestu, nebo se stejně bude muset čekat, než sousední lezci odlezou???
Už chápu, proč se dospělí tak vychválili, ale o dětech raději ani zmínka.
Bohužel s výše popsaným nezbývá než souhlasit. Dětské závody jsou asi opravdu jen nutné zlo k získání dotací. Jinak si nedovedu vysvětlit, mimo jiné, nezařazení dětského bouldrového seriálu do ČP U14. O MČR v boulderingu U14 ani nemluvě. Prostě si můžeme dovolit mrhat chutí a talentem dětí k závodění.
Ale fuj. Tričko nebo jiné dárky? Odkud jsi spadnul? Ještě se ty závody dětem zalíbí a co pak? Nikdo tu nestojí o to, aby děti začalu bouldrovat a jezdit na závody nějak více. Zozulák to přeci napsal jasně. Žádné výkony, jen zábava. A přeci by sis ze zábavy ještě nechtěl odnést tričko. Buď rád a vděčný, že si tam tvoje dítě vůbec může zalézt.
Ahoj všem,
dnes jsem se šel podívat na Lezce a nestačím se divit co to tu je za komentáře, které se vůbec tohoto závodu ne týkají, ale budiž je to váš názor.
Myslím si že určitě vím, kdo tyto komentáře píše, takže dobře znáte naše názory na pořádání boulderingových závodů (několikrát jsme to už řešily). My děláme hobby závody, pro všechny malé lezce, kde si zaleze úplný začátečník, nebo borec, který objíždí český pohár.
K propagací dětských závodů: všechny děti, které již na našich boulderingových závodech byly, již mají pozvánku v emailu, v pondělí vyjde pozvánka tady na Lezci, kterou nikdy nedáváme dříve než dva týdny před závodem.
Trika: trika jsou vždy pro závodníky ČP v boulderingu a ne pro dětské závody.
A pokud máte potřebu, mýt tady v republice boulderingové závody pro ty nejlepší, tak ne váhejte a pusťte se do toho.
Věřím že se na nás do Slaného přijedete podívat, ať na MČR nebo dětské závody.
Konkrétně tvůj názor neznám, jestli jsem se o tom s někým bavil, byli to lidé z ČHS ještě v době, kdy na webu visel jako organizátor ČHS i u závodů dětských. Takže pokud chceš něco jako kritiku vztahovat na sebe, tak obecně nevím o ničem zásadním, klady vaší akce většinou zápory převáží, jediná zásadnější věc by mohly být obtížnosti cest, protože systém několika extra lehkých cest a jedné nebo dvou těžkých ústí do toho, že na té poslední těžké se hromadí neúspěšní závodníci, často bez reálné šance na přelez, a blokují cestu těm, kteří šanci dát cestu na tři více pokusů mají. Takže pokud byste cesty vyvážili tak, aby slabší pokusovali na jiných cestách, než ti dobří, bylo by to fajn. Pokud mne chceš identifikovat na základě názoru, tak jsi zřejmě nemluvil s řadou jiných lidí od dobrých lezců. Názor podobný tomu mému má v hledišti naprostá většina těch, kteří se v závodním lezení angažují nějak více. Že vám lezení pochválí maminka od kluka, co tam byl prvně, není směrodatné, naopak je to ostuda, ČHS, že se kluk o lezení dozvěděl až tady, a ne v místním oddíle. Akce podobné té vaší má být motivece k tréninku, děcka by měla makat, aby na ni mohla. A ne že se teprve na této akci s lezením seznamují. Opravdu, je to postavené na hlavu. Základ ČHS ignoruje, hlavní motivace je ponížena na základ a opravdová motivace chybí.
Jinak to ale ber jako kritiku ČHS, který na děti kašle a není schopen pro ně nic udělat. Systém, kdy se bouldery do juniorů ignorují a od juniorů se pak po nich chtějí dobré výsledky v repre, je prostě nesmyslný a postavený na hlavu. Ono ale celé U14 je pro dobré děti spíše za trest, takže bouldery nijak nevyčnívají. Pak se nediv, když tu někdo napíše, že se závody pořádají kvůli objemu a dotacím, místo jako podpora dobrých a příprava na repre.
Ahoj v kvalifikaci na MČR budou připraveny bouldery, kde si začátečník moc nezaleze, přeci jenom je to Mistrovství České republiky a není to nějaký hobby závod. Na druhou stranu lezec, který pravidelně trénuje má šanci nějaký top dát, nebo překonat nějakou zónu i tím že se leze kvalda, semifinále a pak teprve finále! Ale určitě doraž, budete se mít na co dívat !!! Co se týče diskuze před tímto dotazem, postrádá mi smysl na ni reagovat, kdo chce pomoci s přípravou, organizací, nebo financováním dětských boulderingových závodů, není problém se mi ozvat a můžeme navázat nějakou spolupráci, rádi si necháme poradit, nebo rádi přijmeme finanční obnos peněz, ze kterého můžeme nakoupit například trička pro dětské závodníky, nebo nějaké další pěkné ceny. Roman Kozelka
Promiň, že to píši sem, ale doplním něco k těm dětským závodům, když jsi to zmínil.
Ono by to chtělo především trochu ujasnit, kdo co pořádá a co je to za závody. Zkušenost má i několika dalších lidí je taková, že svaz úmyslně mlží a závody vydává za svoje. Byl jsem na závodech očitým svědkem rozhovoru rodiče s jedním lidí z komise závodního lezení, a ten se chlubil, že do teď ČHS dělali jen obtížnost, ale že teď už budou pořádat pro děti i závody bouldrové, že je to novinka. A podával to jako závody od ČHS. Na vašem webu jste u dětských závodů měli od začátku také pořadatele ČHS. A i nyní, na nových stránkách, není zřetelně jasné, kdo co pořádá. U dětských závodů máte ty samé informace o pořadateli, jako u dospěláckých.
Takže se nediv, že pokud ČHS i nadále pro děti v oblasti boulderů nic nedělá, ale přesto nevyvrací omyl, že dětské závody konané spolu s dospěláckými, jsou svazové, že to vede k omylům a asi i nesprávným nárokům na organizátora.
Od mnoha lidí často slyším stížnosti právě na ranking. Když jsem se minule ptal kamaráda, má hodně dobře lezoucí dceru, proč nepřijeli do Teplic, tak jen pokrčil rameny, že jim to za to nestojí, že kdyby byly rankingové, že by rádi přijeli, ale když je význam nulový a konkurence žádná, tak že by to byly jen vyhozené peníze.
Takže chápu, že ti diskuze výše může přijít mimo, ale je potřeba si uvědomit, že řada rodičů výchází z trochu jiných informací a má za to, že to jsou oficiální dětské ČHS závody. Pak už ta diskuze tak úplně mimo není. Takže je to smutné, ale tak trochu si za to můžete sami, když i vy jste udržovai lidi v omylu (ČHS jako pořadatel byl u dětských závodů na webu opravdu dlouho), a nebyli jste schopni naplno a jasně říci, že se jedná pouze o vaší iniciativu.
A ještě smutnější tedy je, že svaz se více méně chlubil cizím peřím a bouldrové závody pro děti i nadále nepořádá. Názory o škodlivosti boulderu pro děti sice jsou, pravda, ale v zahraničí jsou i mezinárodní boudlerové závody pro U10 - U14 běžné. Kdo chce dobře lézt, nemůže boulder opominout be zohledu na věk.
Takže ještě jednou se omlouvám, cílem nebylo dehonestovat vaše závody, ani snížit vaši práci, vaše závody jsou fajn, mají atmosféru, asi nemají konkurenci. Jenže právě proto je ohromná škoda toho nevyužít a, když už ty závody děláte po celé ČR, z toho neudělat seriál. Vždyť byste na tom mohli jen vydělat - na každé závody stejně přijedou dva tři dobří z okolí, takže si "amatéři" a bačkůrkáři na první místa moc nešáhnou, ale naopak by přijeli i ti hodně dobří. Postavili byste jim o jeden boulder navíc a byli by spokojeni všichni. A náklady navíc? Nikdo nechce nic extra, ceny nejsou potřeba, spočítat ranking snad finančně náročné být nemůže. A naopak byste měli více na startovném, závodníků by přijelo více. Pokud by někdo objížděl vše jen kvůli rankingu, dáte mu na konci medaili za stovku, ale na starovném by zaplatil 900, místo jen pár korun za dva závody v okolí.
Sám píšeš o sponzorech a penězích. Kolik od menších sponzorů dostanete? A zkus si spočítat, kolik by přineslo, pokud by v každé kategorii prvních třeba 10 objelo závodů kvůli rankingu více. A to už vůbec nemluvím o tom, že cena je zbytečně nízká. Za dobré závody s dobrými cestami bych nastavil pro účast v rankingu klidně 200/250 (okolojdoucí a náhodná děcka z okolí 150/200, pravidelní objížděči klidně o kilo více). Myslím, že peníze by nebyly limitující, přínos by byl vyšší, než náklady, o ceny stejně závodníci moc nestojí, ti dobří, co obvykle vyhrávají, už mají doma karabin, presek nebo pytlíků tolik, že to pro ně nemá hodnotu. Podle mne by všechny zde navrhované změny znamenaly pouze zkvalitnění a finanční přínos.
Ahoj Jirko a Romane, jen pro představu - ptal jsem se Báry, zda chce jet na závody do Teplic. Jako první se zeptala, jak je to daleko. Počítám, že tak tři a půl hodiny. "Hm. A kdo tam bude?" Poptal jsem se u kamrádů a podíval na web na přihlášky. "Hm, a je to součást nějakého seriálu?" Není. "Tak to nechci"
Bavil jsem se o tom i s Jirkou Žákem, agumentaci pořadatelů proti rankingu jsem stejně nepochopil. Patříme mezi ty, kdo by tyto závody pořádané spolu s ČP/MR uvítali jako seriál, bouldrování na pěkných cestách ve společnosti největších konkurentek je o něčem jiném, než obyč lehké závody. Ty v poslední době ani nebyly nijak extra zábavné. Například naposledy jsme byli na Výstavišti v Praze a závody probíhaly stylem, že za prvních 10 minut Bára přelezla všechny bouldery na první pokus, a hodinu tam pak seděla koukala do zdi a čekala na konec závodů. To opravdu moc zábavné není. Snad to ve Slaném bude lepší, máme to kousek, asi zase přijedeme :-)
Halo halo, brzděte maličko s těmi dětmi! Vy (rodičové) máte zcela mylnou představu, že právě DÁRKY namotivujete děti k bouldrování? Slušně jsme za těch pár let zblbli... To už mi přijde lepší "hele merkem tam, můžeš si zkusit polézt a cestou se stavíme na zmrzku". Njn, jenže tohle nemateriálno hned tak někoho nenapadne, žejo. Není to tak dávno, co pro děti nebyly žádné celorepublikové boulderové závody - žádné! Upřímně - ostrý smysl to má od dejme tomu 14-ti let, dříve zbytečné. A pro prcky myslím tyhle závody plní svůj účel dokonale - ukázat nový sport, jinou, novou možnost pohybu, nemasovou, individuální, pohodovou. To, co z toho pak časem v hlavách závodících detí vznikne, je z 99% věc - a opět jsme u toho - rodičů;) Spousta dětí u tohoto sportu zůstane, i kdyby jen v nezávodivém kroužku na místní bouldrovce!
Nevím, na základě čeho to píšeš, ale máš tam několik dost velkých nepřesností a mylných předpokladů.
Nikdo tu nepsal o hmotných cenách. Naopak, psal jsem, že hmotné ceny nejsou potřeba. K čemu? Opravdu je důležitejší, jak sám píšeš, to okolo, tedy že závody jsou jako společenská akce, po cestě se stavíme na oběd, třeba závody v Teplicích nebo Praze byly i s velmi zajímavým doprovodným programem pro děti, takže stálo a to tam jet. Ne kvůli cenám. Ale třeba tričko by naopak v dětech působilo jako motivace a určité nadšení, protože ukazuje určitý status a výsledky svému okolí. Si to vezmi sám - děcko v oddíle leze, snaží se více, než ostatní, s rodiči jede na závody a pak může hrdě přijít na oddílová trénink v tričku, které si díky svému úsilí získalo. A nosí ho hrdě, může to být i motivace pro ostatní. Takže zrovna v tomto bych třeba tričko určitě neřadil mezi hmotné dárky, kvůli kterým ziskuchtiví rodiče děcka cpou všude, kde se dá něco vyhrát.
Není to tak dávno, co nebyly boulderové závodu žádné. Pravda. Ale to je od ČHS obrovská chyba a nedostatek, který se dost vymstil. Ostrý smysl od čtrnácti? Pro hobíky možná, ale pokud nějaké dítě lezení baví a chce závodit, bez boulderu se neobejde. Boulder je základ. My jsme tu zvyklí pod taktovkou ČHS pro děti pytlíkovat závody na pidi stěnách v tělocvičnách a podobně, ale svět je jinde. Namátkou třeba Petzen Climbing Trophy 2016. ČHS se na svých stránkách chlubí výsledky českých závodníků, ale víš o tom, že to byl i boulder a to už od U8? A co třeba Arco Rock Junior 2016? Opět bouldery od ročníků 2008. Takže bouldery jsou potřeba. Ano, ČHS na ně kašle, ale podívej se, jak pak naše "repre" dopadá. Třeba European Youth Championships v Langenfeldu. Opravdu si myslíš, že se do 14 let může dělat, že bouldery neexistují, a pak jít rovnou do repre? Teorie je to hezká, ale podívej se na výsledky. V rankingu zemí jsme také téměř poslední.
Děti si samozřejmě mohou trénovat samy, ale závody by být měly, minimálně proto, aby děcka měla srovnání s konkurencí. Ale za těchto podmínek asi dobře lezoucí plzeňáci těžko pojedou do Ostravy a vynikající ostraváci do Plzně, když se závody prezentují jako pro bačkůrkáře a děcka z ulice. Za to pořadatel těchto závodů nemůže, už jsem to vysvětlil výše, ale nic to nemění na tom, že ČHS v tomto opět selhává. Situace je stejná, jako u lana. Opět je tu řada závodů pro amatéry a oddílová děcka, ale silné a náročné provoligové závody chybí.
Nehovořím o CZ repre, nehovořím o CZ spičce ani jejím budování, i když o tom něco málo vím. Nezajímá mně ČHS. Mám na mysli hobby děti, hobby mláděž. V Arco je (byl) "závod" pro mrňata KidsRock roky, ale to je hobby akce od začátku do konce - volná atmosféra, volné )nesrovnatelné s ofi závody u nás) hodnocení, prostě v klídku akcička. Tričko přivezené ze závodů samosebou může v oddílku fungovat jako motivace pro ostatní. Já všam opět mám na mysli děti, které na závodech, na který je tato upoutávka, k boulderingu čuchnou poprvé, podruhé v životě. Podchytit opravdové talenty mezi dětmi už v dejme tomu 7-8 letech je fajn věc, jen pro ty děti může být malounko nebezpečná;) O ne/vhodnosti specializovaného tréninku v tomto věku by se dala napsat kniha, to opravdu není na online debatku.
O tom, že je trénink pro takto malé děti nevhodný, není sporu. Ano, je špatný. Ale je nevyhnutelný, bez něj pak výkony prostě nejsou. Opět stačí jednoduchá věc - podívej se na výsledky z nějakých mezinárodních závodů.
Platí to ve všech sportech - zkus přijít na gymnastiku s dvanáctiletou holkou, že byste chtěli začít. Se ti vysmějí, je stará. Prostě to tak je.
To mohu potvrdit. Moje Bára (U12) chtěla začít jezdit na kajaku. O prázdninách to zkusila a chtěla kajak jako další sport, tak jsem teď v září kontaktoval pár oddílů výsledek byl dost drsný.
Zde je kousek rozhovoru:
Já: "Dobrý den, dceři se líbí kajak a chtěla by se mu začít věnovat. Bylo by to ve Vašem odíle možné?"
Trenér: "A kolik holčičce je?"
Já: "Na jaře jí bylo jedenáct"
Trenér: "To už je stará, to ne."
Já: "Ale ona hodně sportuje, je na tom velmi dobře, patří mezi nejlepší v ČR v jiném sportu, v lezení..."
Trenér: "No tak tedy můžete ji přivést, zkusíme ji dát do náboru, ale moc si od toho neslibujte. Ale pokud bychom ji náhodou vzali, počítejte 4x týdně trénink a víkendech závody a soustředění."
Tak samozřejmě to ve všech sportech neplatí, spíše v těch hodně technických, případně obratnostních (gymnastika, plavání, tennis). V řadě sportů (zejména vytrvalostních nebo silových) není problém začít i mnohem později.
ostravaci do Plzně a plzeňácí do Ostravy? Ale proč? Proč by malá děcka měla toto aobsolvovat? celodenní výjezd kvůli hodině lezení, s tím vším tlakem který s tím nepoměrem peněz, času a očekávaného výkonu souvisí? Byl jsem na desítkách závodů a vidím to u poloviny závodníků, kteří přijedou z větší dálky - vždycky to tam někde je, ať nahlas vyřčeno, nebo naznačeno, nebo to jen prostě "visí ve vzduchu"... Píšeš "silné a náročné prvoligové závody". Chceme tohle ale pro své děti? Kdo je opravdu talent, je dobrej, má předpoklady (nejen fyzické!!!), cestu na takový závod si najde, resp rodiče mu ji najdou. howgh
proto jsem rád za závody, které teď kluci dělají. Ukázat sport mnoha dětem, které by se o něm jinak nedozvěděly, neměly by šanci si jej osahat. Hlavně pro měnší děti opravdu připravit snazší cesty, a´t vidí, že "to jde". A pokud se ve věku 8-10 let (což je strašně BRZY!!!) už profiluje "špička", tak ta prostě dá většinu, případně všechny cesty na flash, to přeci ničemu nevadí.
Proč by tam měly děti jezdit? Z toho samého důvodu, jako jezdí to Arka nebo Petznu. A že přijedou a dají vše na flash na první pokus? A to je to má bavit? Jestli mají jet na závody, cesty by tomu měly odpovídat výkonnostně. Co je zábavného na tom, když děcko, co leze V7-V9 na závodech přeleze V1-V2?
K tomu zbytku - vždyť ono se to přeci nevylučuje. Podívej se na přihlášené, stejně tam jezdí děti, co už to dávno znají, vždyť jsou skoro všichni z nějakého oddílu. Nových dětí je minimum, stejně, když pak stěna odjede, nemají kde lézt, takže přínos je nulový. Pokud chceš dělat osvětu, tak tu by měly dělat místní oddíly. Od toho jsou.
Omlouvám se, že se vám motám do debaty, ale Báře je 11 a V7 má několik a k tomu asi dvě V8. Obvykle to jsou bouldery od Vildy, Viktora a Honzy Šolce. V9 Bára nemá. Petr
do Arca, Petzenu apod jezdí děti proto, aby se porovnali s evropou, aby vykoušely jiný systém závodění, jiné druhy cest, a s nimi rodiče protože je to prostě "na jihu" - a spojeno s dalším lezením, většinou samosebou na skalách. kratičká dovolená atd. To jen k doměnce, že by CZ děti jezdily na CZ závody přes půl republiky ze stejného důvodu jako do Arca. Jo a jezdí tam ti, které já označuji za "CZ špičku".
Tak se podívej, kdo objíždí U14 na laně. A podívej se, kolik dětí z Česka bylo v Bratislavě na MSR. A to Slovensko v Bratislavě rozhodně dovolená nebyla, stejně tak tam v okolí moc lezení není. Jako společenskou akci s lezením ve skalách a oddychem má závody na jihu Evropy spojené pouze naše reprentace, co vymetá poslední místa a pak vesele píše, jak si zalezli ve skalách.
Normální děcka jezdí ven závodit a podle toho se na to i připravují.
V mém vnímání světa to nejsou "normální" děcka, ale česká špička (na prstech ruky/rukou spočitatelná), která navíc má takové zázemí (čas rodičů + finance), že může na podobné závody jezdit. O té zde není řeč. Je to několik dětí (v kategorii maximálně dvě, v některých žádné), které ostatním ("normálním") díky výjimečnému talentu a/nebo tvrdému tréninku, resp. kombinaci obého, odskočily tolik, že pro ně prakticky nelze stavět, nebo je to krajně obtížné, viz. Petrovo příspěvek o letošním Výstavišti, na závodech tohoto typu viz článek. neumím si dosti dobře předatavit závod, na kterém by tyto děti musely o každý top megabojovat a daly by třeba polovinu. Co by na takovém závodě ulezly ostatní? Prostě závody jsou stavěné tak, aby si děti (většina) zalezly, ostře zapokusovaly a neodešly s nulami. každému z rodičů, který má pocit, že ta závodobouldrovací hodina, případně hodina a půl je pro děti Skvělá Zábava, doporučuji jednou vyzkloušet podobný formát na vlastní kůži. A přimyslet si k tomu vechny ta tlaky které děti prožívají, zkraátka se do nich vcítit, ochutnat medicínku.
Ale to je problém stavěčů. Stačilo by udělat cesty obtížnostně více odstupňované. Alespoň by se to pak roztřídilo, takže náhodní kolemjdoucí budou pokusovat druhou a třetí cestu, normální děcka čtvrtou a pátou a špička šestou a sedmou. A všichni by měli čas a klid. Teď ale máš 5 cest lehkých a šestou těžkou, takže boulrovka je prázdná, jen na poslední cestě je fronta. Negativní efekt je pak také to, že slabé děti pokusují jen proto, že mají čas, ale jsou bez reálné šance dát více, než krok nebo dva, jen zdržují, zatímco lezec, co by to třeba na třetí nebo čtvrtý pokus dal, se k těm pokusům přes ty nelezoucí prostě nedostane. Už sám systém, kdy musíš dát vše na první, protože pak už není čas a prostor k nápravě, je hodně o náhodě a není úplně správný. Asi něco jako v obtížnosti lehká finálovka, kde se pak děti řadí podle času. Především u dětí by mělo platit, že stavět musí kvalitní stavěči se zkušenostmi, kteří vědí, o co jde. Chyby, které u dospělých projdou, jsou u dětí konečná, stačí špatně odhadnout vzdálenost ke stupu nebo vzdálenost, kterou je dítě schopné protlačit nebo dynamicky zvednout, a cesta je nelezitelná. Jenže stavět kvůli tomu cesty raději lehčí, to není řešení.
a) je přeci mnoho dětí v oddílech (kroužcích), které na své domácí stěnce nemají možnost mít cesty po strukturách atd, které kluci používají pro tyhle "pohárové putovní závody". Pro ty to může být nová zkušenost, osvěžení, také inspirace pro jejich trenéry, instruktory...
b) přihlášení jsou jedna skupina, to opravdu jsou zhusta děti z oddílů. Ale jek říkám, mně se líbí myšlenka ukázat dětemm právěže úplně náhodou "okolojdoucím" tenhle sport, a lezení vůbec. Klidně jako doprovodný program ke sportovnímu veletrhu atd.
Oba body nejsou v rozporu s tím, co bylo napsáno. Kdyby jednotlivé závody byl seriál, nic pro obě skupiny, které jsi vyjmenoval, by se nezměnilo. To je to, proč to nechápu - nejsou s tím spojené žádné náklady navíc, žádná práce navíc, nic. Jen postavit z těch cest jednu nebo dvě trochu těžší, a na konci roku sečíst body. Nic víc.
Děcka z oddílů by si zalezla úplně stejně, děti z ulice také. Vždyť jde jen o to počítání, o nic jiného.
Na celosezonní rankongové závody pro děti mladší 14 let, rozstířlené po celé republice, říkám NE. Nikdy nedosáhneš toho, aby byly podmínky pro všechny stejné. Vzdálenost, čas, investice... řízení životů/víkendů dětí podle toho kde zase mohou strávit celý den v autě/vlaku aby jim neutekly bodíky...hloupost.
Ale to přeci platí i u obtížnosti. A také se pořádá. A navíc nemusíš počítat vše, ale třeba jen nejlepší 4 výsledky. A také stále předpokládáš, že do toho ty děti někdo nutí. Ale jsou i děti, které to baví a závodit chtějí samy od sebe. A jestli stráví den v posteli s tabletem nebo výletem na závody, tak osobně v těch závodech vidím alespoň nějaký smysl, zatímto u proflákané soboty ne.