LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Nelez do cesty na kterou nemáš!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)
SP obtížnost, rychlost Wujiang (CHN) (25.04)

Žebříček
Cesty:
23.Svoboda 10534
24.Kalvas 10525
25.Havlík 10510
Bouldry:
23.Šípek 9600
24.Širůčková 9550
25.Moravec 9550
Hory:
9.Procházková 5670
10.Zaoral 5306
11.Sukačová 5270

Výsledky
MČR ve skialpech (08.03)
POMOCA Sprint Rokytnice (22.02)
ČP v bouldru Praha (15.02)

Deníčky
5700 lezců
1157462 cest
Nové přelezy:
Rezavý Špo 9/9+
Odin 7c
La Maison 7C
Flame Of F 9+/10-
Capitán Ta 7c
Pieces Tog 7b+
Montanejos 7b+
Gandalf 7c
Poor Cow 7b
French Kis 9+/10-

Stěny
SAUNA - Plzeň
V 16 - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Skobovačky na Polínku

26.11.2000

V neděli jsme lezli staré skobovačky na Polínském vrchu a užili jsme si spoustu srandy při stylu lezení - chytnu chyt hodím jej dolů a hledám další.

Tuto neděli jsem se domluvil s Jindrou Zachardou, což je známý horal a znalec lezení v rozbitém terénu, že vyrazíme potrénovat technické lezení na Polínský vrch.
O Polínku tu byla již zmínka, když jsem tam osadil cestu Ptáky v trní  8- UIAA v prostřední výrazné plotně. Ještě nemá druhý přelez, ale o to jsme se ani nechtěli pokoušet. Celou sobotu totiž  pršelo a omechované stěny klouzaly jak namydlené. Naším cílem bylo zkusit některé staré skobovačky. Chtěli jsme volně i technicky a nakonec to bylo něco mezi.
Jak praví horolezecký průvodce po nepískovcových terénech z roku 1987: jedná se o žulový lom ( i s mými skromnými znalostmi geologie si dovolím poopravit, materiál je je podobný spíče znělci s charakteristickou sloupcovou odlučností), terén je vhodný pro nácvik skobovací techniky. Místy jsou skály lámavé v důsledku narušení těžbou. Zde bych si opět dovolil poopravit neboť slovo "místy" se mi zdá příliš shovívavé. V podstatě téměř nic kromě spár se nedalo chytit aniž by to člověk neutrh nebo neušláp. Takže cesta po jednom přelezení byla tak o 50 kilo kamení lehčí.
V průvodci nejsou cesty zakresleny , ale uvedeny pouze z leva do prava, obtížnost je kolem 5 UIAA A0 - A2.
Za celý den jsme vylezli pouze tři cesty. Zkoušeli jsme lézt volně a bylo to velké dobrodružství. Jištění bylo velmi nejisté. Přestože jsme zakládali friendy a zatloukali skoby skoro po metru vůbec jsme neměli chuť zkoušet jestli drží. Nakonec jsem byl nucen si do jištění dvakrát odsednout a přestože byly asi 4 stupně nad nulou, tak jsem se opotil. Jindra  se na první cestě spoléhal dokonce na staré skoby od prvovýstupců. Myslím, že by neudržely ani metrový pád, ale Jindra nepadá. Druhou cestu jsem tahal já a když jsem dolézal k vršku měl jsem 2 metry pod sebou dva dvojkový čoky. Už jsem se těšil jak si cvaknu starou skobu s kroužkem, ale když jsem do ní zavěsil expresku tak se ohnula. Tož jsem ji rukou vyndal a hodil dolů. Hrdě a se staženým pozadím jsem pokračoval vzhůru až mě zachránila tenká břízka, kterou jsem okamžitě použil, jako asi nejkvalitnější jištění v cestě.
Večer nam berjozka pomohla ještě jednou, když jsme k ní po společné střídavé práci na třetí cestě museli znova uhnout, neboť dolez cesty vedl hliněným koutem. Bohužel cepíny na hlínu jsme neměli. Dolezl jsem už za tmy, a po říhodinovém snažení v 15m dlouhé cestě.
Veselé to bylo nejem na prvním konci, ale i při jištění. Od prvolezce neustále padala sprška kamenů. Po té co jsem dostal šutrem přesně pod oko, už jsem se nahoru moc nedíval. Zajímavé je, že za celou dobu co na mě padaly kameny, jsem ani jedním nedostal do helmy. Asi je kamenoodpudivá. Doufám, že ji to v horách vydrží.
Když jsme odjížděli domů vypadalo to, že spíš jedeme z jeskyňaření než z lezení. Příště si beru montérky, gumovky a hornicku přilbu.
Doufám, že si přijdete taky někdy užít na Polínko. Je to trchu jiný druh lezení.    Bolek

Karel (Bolek) Kříž   [úpravy] 12:16 27.11.2000Tisk 

Reklama:


Související články:
Související průvodce:

Komentáře

Nový komentář 

 To snad neni ani lezeni
Bolku asi po tvem prispevku pruvodce Polinka z databaze pruvodcu vyradime.
Zapsal: Jirka, 14:05:45 27.11.2000
 n3RnSNuuToUO
The accident of finding this post has brhngteied my day
<!-- 46.161.14.99/ -->
Zapsal: dIsvNi98, 01:33:25 24.11.2018


 Vložení nového komentáře 
Název
Jméno
Email
Text

Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

 Foto dne:
Trebenna
 Databáze cest:
Všechny cesty (181597)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
La Batalla Del Pebre 6c Pinell De Brai
Formidable 6a+ Pinell De Brai
More Than Honey Ext 6c Kalymnos
Prügelknabe VIIIb Schrammsteine
Direkter SW-Weg VIIIb Brand
Nově komentované:
Bez Fakáče Na Pankáče Long 8A Panteon
Herejía 8B Crevillent
Herejía 8B Crevillent
Bez Fakáče Na Pankáče Long 8A Panteon
Bez Fakáče Na Pankáče Long 8A Panteon

 Nově v diskusi:
Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Názor | Re: Vltavské Žula s dětmi | Re: Názor | Vltavské Žula s dětmi | Re: Názor | Re: Názor | Názor | Re: Tekuté mágo pro Gym |

 Nové komentáře:
Re: Pecka! | Pecka! | Top zážitek! | Top zážitek! | Top zážitek! | Re: Vítr v zádech | Re: Podnět k zamyšlení | Re: Bloudek chce zase přidat | Re: Bloudek chce zase přidat | Re: kde jsou skály |

 Kde to vře:
Seb Berthe: 2. opakování Dawn Wall na El Capa (65)
Adam Ondra vylezl boulder Soudain seul 9A ve Fontainebleau (22)
Chris Sharma: video záznam z přelezu cesty Sleeping Lion 9b+ (22)
Zveřejněna pozvánka na Valnou hromadu ČHS (18)
Film: Adam Ondra a boulder Soudain seul 9A (14)
Lékařská komise UIAA se vyslovuje proti xenonu v horolezectví (13)
Český pohár 2025 v boulderingu 1. kolo (12)
Realizace 10? (12)
Tragická lavinová nehoda v Ťažké (České) dolině v Tatrách (11)
Jazda Olympanov (11)

 Nově v inzerci:
Lezečky Scarpa Booster 42,5 EU | Pro všechny vaše potřeby pomoci s nabídkou půjčky | Pro všechny vaše potřeby pomoci s nabídkou půjčky | Fajn chlap | Scarpa Phantom Tech 43.5 | Boty Dynafit TLT 3 vel. 38 | Mačky BD | Msr vařič | Scarpa Furia Air | šáhlo |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 1044 
 Ne 
 1021 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.