Will Gadd z Kanady spojil síly s Timem Emmettem z Británie, aby udělali prvovýstup Spray On, 30 metrovou převislou linii v ledu u Helmcken Falls (Britská Kolumbie, Kanada), kterou ohodnotili WI10.
"Právě jsem se vrátil domů z nejlepšího lezení v ledu, jaké jsem kdy viděl, nebo lezl kdekoli na světě." To jsou slova kanadského specialisty na ledové lezení Willa Gadda.
Nový směr si Gadd s Emmettem vybrali podle fotek z internetu. 140 metrový vodopád Helmcken Falls má takovou sílu, že ani při -30°C nezamrzá. Vodní tříšť, která je všude přítomná, se mění v jinovatku a namrzá na převislých stěnách skalního amfiteátru.
30 metrovou linii v 45 ° převise nejdříve prostoupili technicky a osadili nýty. Za den a půl byla připravena k RP přelezu, který se podařil oboum prvovýstupcům.
Celá cesta vede pouze v ledu: "To není mixová cesta. V celé délce jsme neudělali ani jeden drytoolingový pohyb“, píše Gadd na svém blogu. “Normální ledopád, ale v 45° převise.
Je to celé sakra o hodně těžší, než cokoliv, co jsem kdy v ledu lezl“.
Já vždycky myslel, že ledová klasifikace je max. do WI7 (případně 7+, viz třeba Centercourt - WI7 +). A tichle chlapíci jen tak přeskočili 8 i 9 a dali tomu rovnou 10? To mi přijde jak kdyby někdo najednou udělal skalní cestu za 10b...Vysvětlete mi to prosím někdo*
Mezi Centercourt a touhle cestou je rozhodne velka mezera. Tim, ze je v ledove klasifikaci obtiznosti zahrnut u vyssich stupnu i kvalita ledu a jisteni, bude se objetivni WI stupen teto cesty hledat tezko.
Pokud všude byly k lezení jen kolmé ledy, tak tady ten skok v kvalifikaci mně přijde celkem normální, když se jedná o tak velký převis. Musí být velký problém vůbec nějaký ledový převis najít, natož takhle velký.
sice tomu prd rozumim ale kdyby tam nemel nyty tak je to asi fakt ta WI 10 takhle nevim...prece stropy v ledu se lezou docela bezne http://en.pitztaler-gletscher .at/static/cms /pitztal/bilder /eisklett_500_2.jpg
Prečo skáčeš do Šošóna? Vyjadril svoj názor na vývoj ľadového lezenia... Tiež s ním súhlasím. Liezť vynitované ľadové cesty je slepá ulička. Btw. Tá detská tajnička ti na slušnosti veľmi nepridala.
Prečo skáčeš do Šošóna? Vyjadril svoj názor na vývoj ľadového lezenia... Tiež s ním súhlasím. Liezť vynitované ľadové cesty je slepá ulička. Btw. Tá detská tajnička ti na slušnosti veľmi nepridala.
Jestli se nepletu, tak ty nýty zdůvodňovali - nebylo možné jistit jinak, celé to asi bylo hodně nestabilní... Jak to zajistit, když tam ty nakondenzovaný krápníky samy taktak držej? To není nateklý souvisle shora.
Ale třeba tu nějakej odborník vysvětlí, jak se to mělo správně udělat.
Ale veď práve o tom to je... Nie všetko je bez nitov vyleziteľné ("ako to mali preliezť?"). Platí to na skale, ale o to viac v ľade, kde veľkú časť celkovej obtiažnosti tvorí práve špecifické istenie, resp. jeho obmedzené možnosti. Ak sa borci rozhodli to prebiť nitmi, OK, ich voľba, avšak pre vývoj ľadového lezenia nič prínosné. Súhlasím s Ivanovým príspevkom nižšie (super gymnastický výkon, ale WI10?).
Pokud se podíváte na sklon směru a možnosti přírodního jištění ve skále (jasnou spáru teda nevidim) a možnosti vrtání v ledu ( v tomhle bych se teda jistit nechtěl) tak podle mě udělali jedinou možnou alternativu druhé možnosti - že by to zůstalo nepřelezený... Samozřejmě jsou to z obou stran moudra z tepla od počítače, ale machrování typu "asi stárne" a přezíravý komentáře že je všechno s nýty nahouby a výkon nulanula nic typický moudra teoretiků... Nicméně Šošonovi se omlouvám.
Vsem kritikum od kompu bych doporucil si precist cely original clanek od Gadda. Ono totiz ten popis v ceske verzi "30 metrovou linii v 45 ° převise nejdříve prostoupili technicky a osadili nýty" to trochu zkresluje a zjednodusuje...
Jinak Will Gadd toho ma vylezenyho tolik, ze si nema zapotrebi neco moc pribarvovat!!!
Až to přelezu, tak mu to shodim na M10 bez skály :-)
(Ale asi se moc bát nemusí ;-)))
V každým případě obtížnost spíš sedí na mixový lezení, než na klasickej led... H.
Pokud máš v linii nýty tak, že nehrozí podlaha, jedná se o těžkou gymnastiku, ale celkem bezpečnou. Naproti tomu v Centercourtu dle prvovýstupců při lezení obtížné délky osadili tři 6cm šrouby, a to jen do půlky, a to je to WI 7+. Co je tedy hodnotnější? Nebo další 7ma (jméno jsem zapoměl), kdy v obtížné délce byl 37mi metrový odlez? Jistě je to výkon ale WI 10?
Asi 2 roky zpet zahynul nejaky Rakusak pri treningu v ledovcove jeskyni (kdyz na nej spadla) takze tvrde previsle cesty v ledu se uz davno lezou, ale klasifikace WI neni jen o previslosti, ale jak psal uz nekdo vys i o kvalite ledu, moznostech jisteni atd. Divim se, ze se jim na mezinarodnich forech jeste nikdo oficialne nevysmal?