Dostali jsme ke zveřejnění překlad výzvy pro bouldristy.
Pokud si dovolím to uvést, tak se jedná o celkem závažnou věc, která se hrne jak na vyznavače skalního (i pískovcového) lezení, tak i boulderingu v souvislosti s masovým rozšiřováním, nejen skrze etiky lezení a vzájemného respektování obou disciplín, ale i v souvislosti s orgány ochrany přírody a majiteli pozemků, u nichž se kameny i skalní stěny a věže nachází.
Takhle v Juře některý boulderisti poničili skálu dráťákem
Pokud vím, již delší dobu má VV ČHS a CVK tuto kapitolu řešit, ale situace lezení x bouldering není vůbec tak snadno uchopitelná, natož aby se ušila horkou jehlou, ale vyřešit se bude muset. Horolezci nemůžou před boulderingem zavírat oči, když mnozí jak registrovaní tak i neregistrovaní členové ČHS a dalších horospolků provozují obě disciplíny.
Většina OVK nemá prostor bouldering řešit, mají spoustu práce kolem administrativy u skal a s výměnou jištění, nikdo z bouldristů za nimi nepřišel jednat. Přesto by jistě pomohli s kontakty a při jednání...
Míč je ale na straně bouldristů (svobodomyslných, neorganizovaných a lezuchtivých to tvorů), které v ČR prakticky formálně nikdo nezastupuje, přitom u horolezců je jasné, za kým se mají ochranáři nebo vlastníci pozemků vydat.
Bouldrová výzva
pro severní Frankenjuru a Fichtelgebirge (Smrčiny)
od IG Klettern Frankenjura, Fichtelgebirge & Bay. Wald e. V. a DAV se souhlasem úřadů ochrany přírody
1) Žádné zveřejňování bouldrových oblastí v bouldrových průvodcích a nainternetu.
2) Dbát na právně závazné požadavky, jako jsou bezpečnostní předpisy, zákazy na ochranu ptactva a horolezectví.
3) Zákaz bouldrování v jeskyních (ochrana netopýrů).
4) Zákaz kurzů bouldrování v přírodě.
5) Magnesium používat úsporně a podle oblastí ho nepoužívat vůbec. Zanechat pokud možno, co nejméně stop. Odstraňovat značení a zbytky tejpovacích pásek. Před opuštěním bouldry očistit od magnesia.
6) Po setmění nebouldrovat (ochrana zvěře).
7) Nenajíždet s auty na uzavřené cesty, parkovat ohleduplně. Pokud možnodorazit veřejnou dopravou.
8) Zacházet ohleduplně s okolnostmi a místní přírodou. Respektovat prostředí rostlin a zvěře. Nerozdělovat oheň. Nazanechávat odpad a vyvarovat se hluku. Vybavení neskladovat přímo na místě.
9) Nové bouldrové oblasti je potřeba dohodnout s
vlastníky pozemků, s lesní správou a krajskými úřady.
10) Neotvírat zarostlé skály. Neodstraňovat vegetaci (žádné čištění!) Stromy a keře neodstraňovat bez souhlasu vlastníka.
11) Nevytvářet a nepřidávat žádné chyty a stupy. Nepřidá
vat žádné umělé chyty.
12) Žádné označování startovacích chytů. Bouldry neoznačovat jmény, šipkami nebo podobně. Nezřizovat žádné přístupové cesty a umělé stavby.
Spis protibouldrova vyzva? Nevim, kdo vyzvu sepsal a jaky je jeji cil, ale od pohledu to vypada - zhrzeny zeleny, vymyceni boulderingu. To jako kdyz bouldr zaroste mechem, tak uz ho neocistim? Zadni pruvodci? Zadne dopady, sipky? Podivne pozadavky...
Je tam napsané kdo to sepsal i odkaz na web, kde to bylo zveřejněné. No, poměrně přísné podmínky pro vápencové oblasti. Jak by to muselo vypadat u pískovců - viz diskuze Bouldering ve Hřensku.
Chapu to dobre tak, ze tahle vyzva ma smysl jen u boulderu na soukromych pozemcich (Frankenjura) nebo v chranenych oblastech, kde pro bouldering neni vyjimka?
asi si vsadim, vyhraju a koupim si celej labák a zakážu vstup všem, který si to tam chtěj dneska nechat jenom pro sebe. A ještě koupim Sněžník i s Modřínem ...a pivo bude zadarmo a maglajz každej den
Martane a jak souvisi pravidla pro Frankunjuru s CHS a boulderovanim u nas? Je to myslene jako navrh toho co by mohlo platit u nas?
Kdp. osobne nesouhlasim s body 1, (2), 5, (6), 9, 10, 12.
Vypadá to, že bouldering má být ilegální partyzánská činnost. Průvodce se budou předávat jen ústně nebo šifrovanýma motákama. Bouldristi se buď budou neviditelně maskovat, nebo převlíkat za houbaře, lovce, geology... Přes kameny se bude natahovat maskovací mechová síť.
Vědecký úkol na diplomku: vymyslet nenápadnou bouldermatku ;-)
Některé požadavky jsou hodně přísné, jiné - jako např. že nemá na místě a na skále zůstat bordel, že se nemá ničit vegetace a že se do lesa nejezdí autem - jsou logické a řeklo by se samozřejmé. Ale v tom je potíž, že se vždycky najde nějaký blb, který si myslí, že pro něj to neplatí... To pak vede k nasranosti majitelů a drsným/absurdním požadavkům. :(
Docela chápu i nesouhlas s označováním boulderů šipkami.Třeba způsob ošipkování téměř všech kamenů na Zbirožsku mi přijde hodně násilný a rušivý a celkem si umím představit,co si asi myslí o autorovi těchto dílek třeba procházející turista.
oznaceni bouldru mikro sipkou cerne ci zelene barvy je naprosto ok spline to s sutrem a nekdy je mnohdy sipku obtizne vubec najit.cervene mi uz prijdou mene vhodne ale i s temi si casem priroda poradi.
Kdyz to tady tak vře. Tak další debil si jde do mumulendu vylézt Zomiga "Havlík" a zapsat si ho do deníčku kvůli postupu a bodum.Nechapu te!!!Tak teď asi začnou kvůli němu problemy v Labaku. Diky Havliku!
Milí přátelé boulderingu, já chápu výsledná omezení jako důsledek neochoty vytvořit nějaká kompromisní pravidla a hlavně je dodržovat! Jak správně píše Marťan v úvodu článku - míč je na straně boulderistů.
(Možná mě někdo napadne, že i já svým zpřístupňováním oblastí zvětšuji riziko. Také proto se snažíme rozptýlit lidi na větší plochu, navíc s ochranou přírody i majiteli pozemků jsme ve shodě. Nedávno mi starostka Petrohradu volala výzvu, abych dal průvodce na Petrohrad do místního obchodu, že je po něm poptávka. Jen na okraj, až se do mě někdo pustí.)
Problamatické jsou jiné oblasti - Bor, Sněžník, Labák...místní to dobře ví. Přecházením problému se nic nevyřeší. Boulderosti se ve vlastním zájmu musí zapojit do orgánů, které spolupracují na vytváření podmínek, pravidel. Jinak to dopadne tak, jako je psáno v článku a nebo ještě hůře. On i ten punk potřebuje nějakou formu!
To Petr Resch: A to jaknám vyhrožoval nějaký nimrod s kulovnicí (nazalomenou) na rameni, že skákání do madraček je na Petráči zakázáno, to jako myslel co? To myslel tu vzájemnou shodu všech stran? Rači sme to zabalili a jeli pryč - on vlastně ani nemohl vědět, co tam jedeme dělat, protože jsme jen zastavili u lesa na chcandu, ale tímhle nás docela dostal.
Jinak jasně, když se lidi nechovají jak mají a nerespektují základní zásady slušnosti, tak je problém. Odnést si odpadky, pohybovat se po vyšlapaných stezkách, chovat se tiše... Maličkosti, kterými by se podobným výzvám dal zabránit.
Napříště požaduj důkaz o tom, že si ten člověk nevymýšlí a zda také on dodržel všechna pravidla. Například povinnost vyvěsit na všech přístupových cestách do lesa informační cedule o zákazu.
Je skvělé, že Petr Resch komunikuje se starostkou Petrohradu. Jen mě napadlo, zda nezkusit s onou paní domluvit označení parkovacích míst pro boulderisty přímo v terénu - nějaká jednoduchá tabule. Mám pocit, že občas na Petráči vyvstávají s parkováním trochu problémy, některá místa místním evidentně vadí. Já o těchto místech sice již vím a neparkuji tam, ale pokud přijede někdo neznalý, může se dnes jen těžko zorientovat. Pokud bude v okolí Petrohradu několik označených parkovacích míst a nějaký tydýt přesto zaparkuje sedlákovy na louce, je už to jen jeho problém a bude muset nést případné následky.
Pokud vím, je tato výzva stará skoro dva roky. Navíc částečně kopíruje výzvu z roku 1998. Koukám, že u IG-kletern a DAV se svoboda projevu moc nenosí...
Co se tyce FJ, tak jsou mistni myslim jeste docela tolerantni, protoze z lezcu (NEKTERYCH) i neco maji, ale vsechno ma sve meze.
Kdybys mel kazdy vikend problem dostat se s traktorem na pole (spousta drobnych zemedelcu v Bavorsku ma hospodarstvi coby vedlejsak k normalnimu zamestnani a hakuje v sobotu a v nedeli), protoze na polni ceste parkuji boulderisti/lezci nebo v lese pri kaceni dreva musel porad koukat pod nohy, abys neslapl do hromadky, tak by Ti to moc "svobodne" nepripadalo.
Konflikty s ochranou prirody jsou dalsi vec, jenom konsekventni prace IG-Klettern zabranila pred lety tomu, aby to v Jure a Bavorsku obecne dopadlo jako v Nordrhein-Westfalen, kde se nesmi skoro vubec nikde lezt nebo v BaWü, kde je lezeni hodne omezeno.
Jak uz tu nekdo napsal, u rady bodu vyzvy se jedna o zasady slusneho spoluziti, ktere by mely byt samozrejmosti. A co se tyce ochrany prirody, je jedine rozumne reseni integrovat bouldering do "lezeckeho konceptu".
Dokud behalo po lese par maniku, kteri dratakem odrhli z par sutru mech, tak to nikomu nevadilo. Jakmile se nekam zacnou hrnout hordy, vznikaji problemy, ktere je nutne institutionalne resit. A jak jsem pochopila, nejen v Nemecku, ale i v Cechach.
Jojo, když lidi spí na cestách a blokují přístup na pole, je potřeba zakázat zveřejňování boulderů na netu....Tuhle logiku nikdy nepochopím. Spíš se mi zdá, že by se to mělo řešit dohledem a kontrolou na polích. Ale uznávám, možná je to staromódní přístup.
Co jsem za poslední rok moc nebouldroval venku, stejně myslím, že čištění bouldrů už je dost standard, alespoň mezi lezci kde se pohybuji.
Malá výpomoc zde:
http://goo.gl/ozoF53
Na reklamní stránky reklama. Musím jít trochu tomu štěstíčku naproti :) Jinak tam máme ještě pěknej teleskopickej set kartáču a to už je těžká frajeřina, vyčistíš s tím chyty i pěkně vysoko. Cena je na občany ČR taky vysoká, protože to kupujou hlavně němci :)
Lezení v Juře tak nějak vzali na milost. Ale bouldering to bylo vždy v Juře tak trochu tabu, prakticky žádný info. A bouldermatky tam asi prodávají pod označením Podložka na ležení.
Upřímně musím říct, že to nechápu, protože do Jury jezdím dost dlouho a často a nějaký negativní impakt od bouderistů (kromě trochy toho mága) asi sotva. Jsou tak zalezlý v kapradí, že na ně člověk ani nenatrefí. Až přestanou dělat tick marky, tak ten boulder ani člověk nedokáže identifikovat.
Jura je specifická v tom, že místní dopředu odhadli, že pokud se tam z boulderingu stane masová záležitost, vyvstanou problémy s ochranou přírody, majiteli pozemků, myslivci.... Proto ta poměrně tvrdá a důsledně vyžadovaná pravidla o nepublikování průvodců. Určité množství lidí ta krajina snese, aniž by byli k zaznamenání. Pokud by jich byl desetinásobek, znamenalo by to začátek konce boulderingu. Tomu se místní snaží předejít.
Musíme si uvědomit, že snad všechny naše pískovcové bouldringové oblasti jsou v krajině s určitým režimem chránění. Bouldering je pro ochranáře nová, netradiční a proto vpodstatě nežádoucí a obtížně tolerovatelná disciplína. (Z logiky toho: "lezení známe, tolerujeme, ale proč zavádět další, z našeho pohledu problematický sport"). - tedy nerad bych někomu něco podsouval. My lezci/bouldristi se můžeme snažit tento stav při jednání s orgány ochrany přírody pomalu měnit nebo se chovat tak, abysme nebyli vnímaní jako problém.
Když si člověk projde celou diskusi, má pocit, že všichni vědí co dělat. Nechápu, kde ty problémy vznikají.
A ještě jedna věc ho napadne - lobby mylsivců, o kterém píše Jirka ve spojení s odkazem od Jirouse - to jako, že myslivci chtějí, aby se čistily chyty od mága proto, aby se vyrábělo víc kartáčů s kančíma štětinama a oni mohli ty kance víc střílet? :-)
Hodně problémů si děláme sami. Viz. blog M.S o výletě na Petráč: Parkujeme přímo pod sektorem Brána, přijíždí pravděpodobně vlastník lesa a zavírá nám závoru pro cestu zpět. Takže chvilku jezdíme po lese a hledáme kudy ven, trochu rallye, naštěstí hned druhá závora je zvednutá. Jdeme zpátky ke skalám, rozlez na Komářím sídlišti v lehkých mokrých věcech.
Po takovým rallye v les bude vlastník lesa opravdu šťastnej....a pro jitotu příště už zavře všechny závory.
Parkování na Bráně se tu řešilo už v r. 2011. Dřívější parkovací místo se ocitlo za závorou, většinou otevřenou. Posléze se dole objevil zákaz vjezdu. M.S. nebyl sám, kdo tam zamčen. Mě tam zamkli také (to tam ještě nebyla ta značka). Naštěstí byla louka, na které mimochodem parkovalo mnoho aut v rámci jednoho Padání, rozježděná od lesní mechanizace a závora se po ní dala objet. Tímto bych chtěl zastavit vytahování kostlivců, tady jde v podstatě hlavně o nedodržení dočasné uzavírky v Labáku kvůli hnízdění ptactva. Zároveň je to využito k udělání jistého pořádku v záležitosti boulderingu v chráněných územích.
Ach jak byli chlapci z Frankenjury predvidavi. Ja hloupe myslel ze historicke duvody k nezverejnovani bouldru byly puvodne spis charakteru nizkeho (boulderistovo ego a sobeckej syslismus). Zverejnovani videi bez popisku mista je totiz m,oderni zabavna hra ve stylu "najdi si mne". To si fakt nekdo mysli ze kdyz se o necem nebude psat , ze to nebude? Podle me se to jenom opozdi. Jsem zvedavej na tenhle schizofreni vyvoj. Vetsina bodu je v cajku, ale ten s tim nezverejnovanim je ponekud divnej. V dobe twiteru, facebuku, netu na mobilech, etc.. se najde asi hodne lidi co si nebudou chtit pripadat jako kokoti a jezdit "tajne bouldrovat". Jeste ze za lezeni s lanem se nemusim stydet.
No, Němci Čechy odjakživa milujou.Stejně jako Poláky.Proto po Juře, v nejvíce navštěvovaných oblastech,kterým se problémy samozřejmě "vyhýbají",dávají cedulky jak se chovat už i v našem mateřském jazyce. Oni vždycky chtěli ,ať spíme po hasičárnách a ve stodolách. O zajíždění autem až pod náhon nebo Hartenfelsy nemluvě.Naše sraní po lese a volné táboření po loukách s bordelem vypitech a zhulenejch rádoby punkerů taky milujou.Si představ,že tam přibude ještě hafo našich matrací. Německý samozřejmě vaděj míň,ty pustěj v hospodě aspoň chlup. Teda Eurochlup.
punk je mrtev strejdo a realita je jina. stari pankaci chodi v jure do restauraci a snidaji strudl v hotelu, na loukach parkuji mladi a nadejni nemecti bouldristi a na hasicarnu se jezdi mackat jen blazni. pozvedni hlavu a budes se cejtit lepe.
Aha :D ,to povídej jinejm. Můžeš dát pokus u těch německejch bouldristů. Punk rozhodně mrtvej není. A po hotelech spěj ti staří tak maximálně proto ,že maj mladý milenky :D