Poměrně mladá lezecká disciplína DRYTOOLING má mezi mladými lezci siláky velkou oblibu. Jedním takovým je i drtič Dušan STOUPA Janák, s kterým jsme vyrazili 17.2.2004 do údolí HÖNCENSTEINTAL v Dolomitech.
Stoupa tady měl zálusk na FLY IN THE WIND (M10). Na rozehřátí se rozlézá na cestě STILLE ERINNERUNGEN (M9-), kterou na druhý pokus přelézá. Do FLY IN THE WIND nalézá až druhý den a s prototypem GLADIÁTOR - Raveltik cestu doslova rozdrtí.
Bohužel rozdrcený CHYT na konci střechy Stoupu, a nejen jeho, v přelezu cesty zastavil.
Na další pokusy už nebyla šťáva a tak si tuhle možná už M11 Stoupa nechal na jindy.
ja s tím taky nesouhlasím! co je na tom drsnyho??!! at ten borec sunda ty cepi s skusi si to s holima prstíkama, pak uvidím, jak se bude šklebit:-)
a ať tam odfotí pak ty svoje drapky. pak uvidíme kdo skoho...
ja bych to přímo nazval kurvení cest a sebectví na horach!!!
nic víc!!
xavier
Myslím že tenhle chlapík jak jsem ho viděl ve skalách ti to předvede i beze zbraní a padneš na prdel. Zakazovat v Mixovejch cestách cepíny je jako zakazovat ve volnech cestách lezky, popřípadě v hákovačkách skobky a háčky atd...
Posuzujte prosím jen to o čem něco víte.
Docela dobře nechápu tady tu diskusi. Někdo si bezvadně zalezl, udělali u toho pár fotek a "zdálo se mu to dobrý" tak to šoupl na Lezce. Dokonce při tom nedělali nic špatnýho (mágo..). Pak se tady objeví nějaký kretén co jen závidí že není tak dobrý a nikdy nebude a začne tady do všeho kybicovat. No tak lidi proberte se. Já osobně tohle lezení nepreferuji (uplně z jinych důvodů) ale nemůžu než jen smeknout před super výkonen.
Pocitam ze naky fotky Pepe posle i do Montany. Muzem si pak koupit i papirovou nescanovanou verzi v lepsi kvalite (treba budou i barevny, ale abys nebyl zklamanej ze led je furt cernobilej:)
Kdo se o tento sport nezajímá nechť nechá své emoce doma a nekecá nám do řemesla.Keci jako ničení skály,z 9kový cesty 4ková je holej nesmysl,kdybyste se zajímali o problematiku hloubějc tak víte,že se zbraně do skály nezasekávaj ale jen vkládaj,tak mi vysvětlete jak se dá chyt 9kovej zvětšit bez sekání.Jinak stoupoj gratuluju k výkonu,leze ti to kua nějak moc dobře.Kde trénuješ?Ledu,mixu a dryi zdar
když se ty zajímáš o problematiku hloubějc, tak mi vysvětli, proč teda nedolezl kvůli !rozdrcenému! chytu na stropě. Zbraněmi převislou cestu podle mého ztížíš, na kolmé nové chyty chtě nechtě vyškrábeš. Nebo jsi takový drtič, že chyty na stropě drtíš prsty?
Vypadá to velmi akčně! Každopádně závidím umění, kondici, fotogeničnost i prachy na asi často měněné hroty:)
Jenom bych k tomu vždy přidával upozornění, že na všechny místa tenhle styl není ideální. Lidé jsou různé i hrůzné. A já už tuším maníka, který bude chtít vstoupit do dějin přelezem nějaké té pískové cesty formou dry. A to by asi mohlo (jak asi uznáte) vyvolávat záporné vibrace.
Jo! Do VAŠEHO sportu Vám nemá kdo co kecat, to je fakt! Do NAŠICH (všeho pracujícího, ale i nepracujícího lidu)skal-kdokoliv. Dokonce ani nemusí být horo, dokonce ani lezec.
nejsou to uplne blbosti. tusim predloni kdosi pachal drytooling na Vysocine na Ctyrech Palicich (nebo Dratniku?,uz nevim) a vypadalo to tam po akci dost divoce.
Jakmile to někoho napadlo, zákonitě se najde někdo, kdo to uskuteční. Přestože se to zdá teď a tobě, Kočko, jako hovadina. A chápání etiky či pravidel lezení se může změnit - viz jištění shora
či užívání maglajzu právě na písku.
Hloubavce a teoretiky odkazuji na téma "křídové lezení" v encyklopedických knihách Diešky a Širla.
(V 80. létech lezlo pár experimentátorů na doverské útesy s ledovými zbraněmi, protože ta hornina je pro klasické lezení dost sračková. Ale
nějak se to nerozšířilo, též pobřežní stráž nenalezla pochopení.)
Jojo, na kride se uz moc neleze, anglani si nasli na drytooling zajimavejsi oblasti. Je to zvastni videt lezce s piklama a mackama lizt jen v tricku. Dokonce na to maji vlastni stupnici.
Jinac takova udolka na Kapla, to by mohla byt parada, kam se hrabou Doverske utesy:-)
Nejde jen o etiku, ale především o to, že je to blbost. Nevím, kolik drytoolistů jsi viděl, ale já pár ano a nedovedu si představit, že by si lajzli do písku jít. Pískovec je měkkej, drolivej. Kromě toho, že by to zničili, což je prasárna, tak představa projíždějícího cepínu a hrotů maček (všichni víme, jak snadno se do pískovce vyškrábe: Byl jsem tu, Franta z Horní Dolní) je dost odpudivá. To si to radši vylezou normálně s lanem.
Jednak neber vsechno tak vazne. Jo moc jsem jich nevidel, ale obcas jsem neco zkousel vylizt, ale o to to nejde.
Kdyz zapomenes na tradice a etiku, beres jen technickou stranku, tak v tom problem nevidim. Staci kdyz se podivas na fotky jak Bubu soluje na Doverskych utesech, a ze to je pekne mekej material. Jinac je pravda, ze bys tim ty cesty znicil, a ze je to blbost. Vubec je drytooling blbost, pokud tam nemas aspon nejakej led:-)
Opravdu nepodezírám zmíněné dryťáky, p.t. čtenářstvo serveru ani širokou horolezeckou veřejnost (doufám, že se nemýlím!!!), že si již brousí zuby (v přeneseném i nepřeneseném významu)na Kapelníka, Jehlu...etc. Stejně jako naprostá většina lidí nenachází zálibu (například) ve střelbě ze samopalu do dětí ve škole. Nicméně i jeden takový na celou Evropu je o hodně víc, nežli dost. V případě lezení je tu problém, že mladý ambiciozní lezec nemusí mít představu, že se sekání do třeba pískovce moc nehodí, ani že to není funkční (představa obrany liského mláděte je obecně vrozená, skály nikolivěk a navíc né každy tuší, že ta žlutá skála je jiná, nežli ta šedivá nejen barvou). Proto bych na to třeba i upozornil. To co nám přijde jako tragikomická zrůdnost, může být pro jiného dobrý nápad jak ke slávě přijít. A právě i ten jeden je až moc! Proto jsem to napsal, doufám, že jsem to tím nepřivolal. Nepřivolal. Už dost dávno jsem to zaslechl jako nápad!
No tak Jene po precteni tvojich nekolika komentaru mi to neda se zeptat.Co to komu TLACIS do hlavy? Precti si co jsi napsal a stav se u doktora mozna ti jeste muze pomoct a pokud nemuze domluv se se Zobanem mozna te vezme pod svoji ochranou ruku a aspon z toho blaboleni budes neco mit.
Návštěvu doktora jistě uvážím, respektive za jedním mířím, byť to není odborník jakého asi Ty myslíš. Pozeptám se, zda by mi nějakého nedohodil. Ahoj-hoj.-J.
Já drytooling nikdy nezkoušel, ale nemyslím že je na místě ho odsuzovat. Je to jistě poněkud nelogická disciplína, ale to třeba bouldering taky, když se na něj podíváme pohledem: "jaký smysl má lézt na dvoumetrový balvan?". V dobách klasického lezení by se na boulderistu dívali jako na pošuka. Dnes je to zcela něco normálního - časy se mění.
Že se někdo bude sápat s cepínama na pískovec bych se nebál. Možná se najde jeden blbec, ale to nelze vyloučit nikdy. Netřeba to nijak zdůrazňovat, prostě u nás je drytooling stejně všude (nejen na pískovci) zakázaný a tím to hasne. Někdo sice může namítat, že magnésium je také někde zakázané a porušuje se to. Já bych to ale neporovnával. Lidé porušují zákaz magnézia na pískovcích vesměs proto, že věří v jeho nesmyslnost. Poškozování pískovce cepínem je natolik zřejmé, že to prostě nikoho nenapadne ani zpochybňovat.
Někomu samozřejmě vadí, že dochází i k poškozování "tvrdých" skal. Má prostě proti tomu výhrady. Není dobré smést ho ze stolu tvrzením: "ty tomu nerozumíš a závidíš protože bys to nevylezl!". To je přece jedno, třeba to ani není horolezec, ale fotograf, kterému vadí že musí fotit omlácené skály.
Proto bych povolil drytooling jenom někde, kde se prokáže, že jeho škodlivost je pouze mírná. Spolehl bych se prostě na ochranáře a potom to respektoval. Samozřejmě zvláště v oblastech s vysokou návštěvností. Jestli si někdo vyleze v mačkách na zapadlou a zarostlou žulovou skalku kdesi v lese bych nijak neřešil. Všeho s mírou.
To s Tebou souhlasím skoro ve všem. Mimochodem; já netušil, že je to zakázaný! A všude! Ani že se to tak jmenuje! Tak to jsem dělal něco co se nesmí, a ani nevěděl, jak se tomu co dělám říká! Tak to nevim co dělám a ještě k tomu zakázané věci! Jdu za tím doktorem...Jupííí!
Já si to, na Stepanovo doporučení, ještě jednou (co jsem napsal) bedlivě přečetl. Forma je hodně „šílená“, ale ten jediný názor, který jsem ve vlastním díle nalezl, mi nepřijde až tak podivínský. Že titíž tenhle nový sport, by si měl (sám sobě nejlépe) udělat nějakou vlastní, pro ně i ostatní přijatelnou normu, říkající kde a jak. Nežli se zase udělají dva tábory. Tábor-úplně všude a tábor-ani na ledu.
Co je nápad tak šílenej, že ho nikdo neudělá? Abych nechodil zase moc daleko: Kdybych si před patnácti lety vzal cepíny a začal lézt na holou skálu, tak na mne volaj Chocholouška. Ostatně když jsme provozovali dryskiing na louce a lezli ledopády v létě, tak na nás koukali také divně! My ovšem netušili že jsme progresivní sportovci a bylo to jen ve smyslu životního kréda : „Potěšit nebo nasrat, hlavně nenechat lhostejnými!“ Bože, jak mi to jde...
Do FLY IN THE WIND nalézá až druhý den a s prototypem GLADIÁTOR - Raveltik cestu doslova rozdrtí.
Bohužel rozdrcený CHYT na konci střechy Stoupu, a nejen jeho, v přelezu cesty zastavil.
K tomu neni co dodat, kdyz nekdo rozlomi chyt, tak tu cestu asi chte nechte upravil a to neni uplne ono.
Jo, protoze drytooling se vetsinou provozuje v e stenach ne zcela vhodnych k normalnimu lezeni. Casto to jsou steny lamave a hlavne po vetsinu roku vice ci mene mokre. Jinak by se tam v zime neobjevil ani rampousek. A pokud se nejedna o doslovne naplneni vyrazu drytooling, coz je podle me zvracenost, tak cesta musi obsahovat nejake to misto s ledem.
Dale nemuzes tvrdit, ze vylomeni chytu je zalezitost pouze drytoolingu, at jsou cesty lezeny jakymkoliv zpusobem, tak dochazi drive ci pozdeji k jejich zmene. Nekdy vetsi nekdy temer neznatelne.
Dale je taky pravdou, ze s roztouci popularitou mixoveho lezeni, alias drytoolingu, vzrostla i potreba castejsiho a dukladnejsiho treningu, coz dovedlo nektere priznivce az k vyhledavani oblasti a cest lezitelnych v jakoukoliv rocni dobu, bez ohledu na to, ze v nich led neni nikdy.
Ted si vyber co stim budes delat, par vyrcenych nebo napsanych slov je kazdemu u p....e.
Ale prave naopak, cepiny na piskovci jsou velmi tradicni. Vzpominam si na popis prastareho vystupu z pocatku lezeni v Sasku, kdy vez byla vylezena zcela ciste bez pouziti umelych pomucek, pouze s cepinem pro obcasne sekani stupu.(Uz nevim, kde jsem to cetl, snad v Dieskovy ?) Pravda ale je, ze záhy si Sasove uvedomili, ze cepin neni vhodny nastroj pro pisky a od te doby
se tam opravdu nepouziva !!
To byl, chlapče, Otto Ufer, při prvovýstupu na Talwächter v Rathenu. Ale pikl se opravdu koncem
19. stol používal všude, i žebřík tu a tam přišel
vhod. A okovanými botami se ten písek taky moc
neleštil.
Problém vidím v něčem jiném: lézt čistou skálu s nástroji je TECHNICKÉ LEZENÍ = A1 - A5! A vylézt
skalní túru, bez jediného smrkanečku ledu, s náčiním do ledu je (etika sem, etika tam) SPORTOVNĚ MÉNĚ HODNOTNÉ, než vylézt ji volně.
(O tom, že to je přeukrutně fyzicky náročné a že
Stoupa je přeukrutnej drtič, teď nediskutuji.)
A já na to ůplně zapoměl! Jak se mi to mohlo stát!?! Zrovna já, kterej tvrdí, že se všechno jenom opakuje, a na to, vymyslet něco nového, je potřeba především neznat dějiny. Protože jinak bych věděl, že to nic nového není. Stále se vydáváme do nových směrů, které jsou ve skutečnosti jenom opuštěné slepé cesty. Nejen v lezení. Samozřejmě i na cestách později opuštěných byly podávány obdivuhodné a památné výkony!!!
ta ty uz si len mudry! ze A1-A5. fakt sa treba niekedy popozriet ponad plot vlastnej zahradky. Chlapci, vo vsetkej ucte, vam z tych pieskov asi haraši. Ako piesok, tak aj MIX ma svoju tradiciu, techniky a dovody. Sa pohybujes terenom, kde motyky a zeleza musis mat na prezitie. Lebo je tam zima, lad, zmrznuta zem a travy a sneh... a veru to nieje na marse, ale tot vo vysokych ci nizkych tatrach ci alpach ci .... Ked si taky volny lezec tak ta chcem vidiet jak stupas eigerom naboso, (superfree: aj s holou ritou). OK, piskarske backory si mozes zobrat. A moze Stoupa za to, ze leze take sklony, ze sa tam ani lad neodvazi zamrznut? :)
+ jake Acka sme pchas?? Ved existuje klasifikacia M1-M... (M ako motyka). A tazke M cesty su v uplne v inej dimenzii. To nikto nikdy s palcami nepojde liezt. Iba zeby si ich vyklepal do tvaru hrotov (aj na nohach). A ked ti niekto bude liezt takto vystrojeny na piesku, ta ho stiahni za lano, obuj si jeho macky a poskac mu po kotrbe. Ale do mixov nam nedzubaj !
Milý Mišo, jakmile hodíš svůj názor na veřejný server, musíš počítat s tím, že se najdou stáda lidí, kteří mají na tu věc názor jiný, neřku-li
zcela opačný. Vyrovnaný člověk se s tím vyrovná,
nevyrovnaný (nebo nevychovaný?) ne - to už tak
život s sebou přináší.
"A" znamená "artificiel", tajterlíku, tedy "umělé"
lezení; z hlediska volného lezení je skoro jedno,
jestli to jsou háčky nebo motyky.
Vylézt Eiger s holou (riťou) je opravdu vysoce hodnotnější, než v oděvu - ovšem zvyšování hodnoty
touto cestou se zatím neujalo. Odkazuji tě na již
mnohokrát přetřásaný pojem "nahý člověk na vrcholu
Everestu", a vyšší stupeň "nahý člověk s tchýní na
zádech na vrcholu..." (to je po SK: ..so svokrou na chrbte...).
A povídej mi chvilku o boji o život ve strmých stěnách, rád se poučím!
hehe. skutocne ked nieco napisem na verejny server, tak je to verejne ? hmhmhm. kto by si to uz bol pomyslel. k tomu ze A je to iste ako M: Uz sa tesim na tvoj technicky prelez FLY IN THE WIND a vzapati na to the Nose s motykami. Preco asi tie cesty boli vylezene odlisnym stylom ?
PS 1: nemyslel si nahodou aritificial ?
PS 2: ako to robis, ze vies presne odhadnut charakter cloveka z 10 riadkov ?? Genialne.
nevyrovnany debil, komik a tajtrlik zijuci mimo misu. Priatelia, zo srdca vam dakujem za psychoanalyzu na urovni. Ale predsa, nechcete radsej o lezeni ?
Podle mých zkušeností se cokoliv, co je zveřejněno
stává veřejným cílem - a to palby slovní, někdy i skutečné.
Ad PS 1: Nemyslel jsem artificial, já totiž myslím
po francouzsky ( = artificiel);
ad PS 2: Ano, jsem geniální.
Aky je rozdiel liezt skalu, kde nie je ziadny lad, po zbraniach alebo po fifihacikoch? Jedno je klasifikovane volne a druhe A? Podla mna ma Vaclav Sirl uplnu pravdu, hodnotnejsie to vzdy je a bude volne vlastnymi rukami.
Souhlas, jen mezi fifiháčky a zbraněmi je drobný rozdíl v tom, ze ve fifiháčku visíš na smyčce, ktedžto těch zbraní se držíš rukama vlastní silou (Při drytoolingu se nepoužívají poutka). Takže stupnici hodnotnosti bych viděl jako
1) volně vlastníma rukama
2) drytooling
3) fifiháčky
Když se začalo říkat M, no tož tedy M. Je-li to lehčí nevím, v takových stropech jsem to nezkoušel. Konec - konců: Nahý muž na Čumulugmně je větší výkon, nežli obalenej. Ale nabalenej v péřovce s umělým kyslíkem a dvouma cepínama v ruce, dát v parném létě komín za IV., by byl výkon také famózní! :)))-píši ty smajlíky, aby to někdo nepochopil jako vážný podnět!
Brát si cepín, aby to šlo, ale sundat si poutko, aby to nešlo...já nevím, není to už poněkud zmatené? Ale to není věc, ke které mi jest se vyjadřovati.Nedělám to, neohrožuje mi to=mlčím!
Ahojte. Vytahujem bielu vlajku a ospravedlnujem sa vsetkym, ktorych som urazil ci nastval. Viem, nie kazdy ma rovnyky druh humoru. Pokusim sa dnes o vecny nazor (svoj):
1.moderne M lezenie je dosledok vyvoja (okovane boty-desathrotky-12hrotky-specialky a pod.)
2. s takouto vystrojou sa da preliezt aj cesta predtym vobec nelezitelna (ani technicky).
3. volne lezenie to je podla mna preto, lebo vyzaduje umenie a kondiciu lezca, tento v zbraniach nesedi ale s nimi lezie.
4. moze byt, ze je niektoru cestu tazsie liezt rukami, ale preto je stupnica M. Napr letna 5 moze byt v zime M3 a pod.
5. Tento styl mam rad koli horam a tam podla mna aj patri. (Ziarivy priklad je prelez Kominu 100).
pozn. Bez putok sa nelezie preto, ze je to tazsie ale prave naopak. Napr. mas daleko vlavo dobre danu zbran, tak pravu das na plece, v tej dobrej vymenis ruky a hned si o meter dalej. S putkami je takyto krok prakticky nemozny, pripadne hodne komplikovany.
Nevím, jestli je to bez poutek lehčí. V tebou uváděném případě asi ano, ale poutko zase může odlehčit rukám - tím pádem vlastně snížení hodnoty, nepotřebuješ se tak silně držet. Bez poutka je možné cepín také ztratit, což může být v horách fatální záležitost. já bych hlasoval za to, že bez poutek je to celkově náročnější.
Pokud jsem se díval na videa z mixového lezení - No Pain no gain od Blact Diamondu a Pitch Sorbet od Petzlu, technika jak se dnes zbraně používají při těžkých mixových cestách by s poutky vůbec nešla praktikovat.
V ledovém stropě dělá innes třeba i to, že si nechá pikl zastrčený v díře, odšlápne si na něj, pak namotá noihu na ruku u druhého piklu, sundá noho z prvního, natáhne se pro něj a jede dál.
taky nejsem drajtůlista (kromě nillpferdbádu) a nerozumím tomu (bez výjimek). laicky bych řekl, že bez poutka je to lehčí, protože jinak by se těžké mixy lezly s poutky. domnívám se, že s poutkama a bez je to úplně něco jiného. dnešní bezpoutka mají místo rukojetí úžasná madla, ale nedovedu si představit píchat takovou věcí do sněhu někde v tatranském žlabu nebo brzdit na firnu. určitě je bezpoutka bezpečněji při pádu, kdy cepy prostě odhodíš, místo abys je měl po chycení pádu zapíchané do uší, ale zase někde uprostřed Mordwandu lepší cep zapíchlej do ucha než vůbec žádnej. V botkách na závodní drajtůlování bys těžko přežil bez omrzlin bivak, zase ve skeletech bys se ve fakt těžkém mixu ani nepohnul.
Ono je otázka, jestli se tomu dá ještě ríkat mix, když se třeba u Vertical limitu leze furt jen po skále. Pokud to vezmeme tak, že to znamená motyku a budem tomu říkat Drytooling, pak by to celkem mohlo sedět.
Proto taky na ostrove zacli Drytoolit i v lete. A protoze to uz opravdu nema s mixem moc spolecneho nahradili ve stupnici pismenko M pismenkem D. Takze tu ted lezou D11, aby tech zmatku nahodou nebylo malo.
To je skweele! Teď je tolik možností prvovýstupů! AF,TR,PP,RP,A,OS,M,D,...mám-li jedné ruce pikl a v druhé skyhook=AD(ad dominum).Začne-li v půli sněžit-A;1/2D,1/2M!
To byl vtip!!!!! Blbej!!!!!
Tak pro ty co se chteji stale hada jestli poutka jsu lehci anebo ne. Nedavno Bubu Bole s kamosem lezli Mushasi coz vylezli celkem v klidu a pak, ze to jsou kluci hravy tak nasadili poutka a zakazali si heel hooking a zpet do zminovane cesty a co se nestalo, nevylezli ani jeden z nich.
No tomuhle už rozumím. Ono se hádat o to, jak se to má názvat je trošku zbytečné (tím se zabývá sémantika, nebo něco takového). Zdá se mi, že pokud jseš závislý na nějaké pomůcce, tak je to umělé lezení. Je ovšem fakt, že bys pak na volné nesměl mít ani lezačky a v horách měl tu "holou riť"!
Bílou vlajku nevěš, on Tě nikdo na souboj na cepíny snad nevyzve. A hodně úspěchů v dajtulingu!
Honza
V tom by nebol problem, problem je v tom, ze niekto vyleze v zime povodne letnu cestu, ktora je volne (vlastnymi rukami) dost tazka, po zbraniach a potom si to vsade uverejnuje ako "prve volne zimne prelezenie". Ale to zdaleka volne lezenie nie je.
Ahoj Natalie (doufám, že jsi si povšimla, že Tě píši s kratkym a! Opravdu jsem z Tvého podpisu bez diakritiky nevytušil že tak se má!). Děkuji za lynx lynx, nebo jak se to jmenuje a odpovídám, jsa vyzván: Nevim. Ostatně vůbec nevím, co je drytooling, a taky ho nehodnotím. Do téhle debaty jsem, neuváživ vše (jak již jest mým obyčejem) vstoupil v obavě z lezců nemajících kvalit páně Stoupových, ale vybavených odhodláním zatnouti svých zbraní do všeho co bude jen trochu vertikální!
Pro onoho chlapce mám pochopení, neb ač počet mých končetin je doposud standardní, též mé stoupání bývá obohaceno o rozměry jiným neznámé. Hore&fšemfšudezdar!
Natalko,toto je ulehčený drytoolig...akorát nevim jak brousí zobáky když má hák,ale mohl by zkusit rychlolezení s rusákama,tam by to uplatnil,jinak těžko hákem bude zakládat jištění a odkládat si cepín,v tomhle případě celou protézu...ale co třeba na tý popularitě vydělá a udělaj mu novou ruku :o)Jak je známo za prachy jde postavit cokoliv:o))
No nevim nevim. Koukam jako trouba na ten vobrazek z platku, kterymu se da verit jen datum na prvni strane a premyslim je to fotka anebo neni? Zas to s tim opalovanim neprehanej Natalko to bys mohla taky zacit slyset ocima a zacit blouznit o Peter Panovi.
Dry-suchý, nebo hořký. tool-nástroj, obráběcí stroj, razítko, rydlo...ozdobit ručně, otesat dlátem kámen, jet s koňmi...říká slovník. Tak pokud jede na sucho s koňmi, nebo hořce značkuje či obrábí kámen, tak asi jo...
To je drsný (jestli je to pravda). Ale drytooling to není. Drytooling je lezení po skále s cepíny (nebo po umělé stěně). To co my tady diskutujeme je spíš mixové lezení. Pak se ještě leze se zbraněma po stromech (suchých) a tomu nevím jak se říká. Stromolezení to není, protože to je lezení po živých stromech za pomoci jištění a stoupacích smyček.
No a pak je ještě ten chlápek co leze v reklamě na tatranky na bilbord. Tomu se říká DryTatranko-billboarding.
oblubena je aj disciplina dajtuling. To sa k vybranemu objektu tulis pokym ti neda. Najhodnotnejsi je volny dajtuling (bez pouzitia omamnych latok). Tento sa vsak v praxi vyuziva zriedka. Inak dajtuling ma mnoho disciplin, niektori "Tuleri" zdolavaju cely zivot len jeden objekt, ale su taki, co zvladnu aj dva-tri za noc (den). Kazdy dajtuler je mimoriadne hrdy na svoju zbran, starostlivo ju opatruje a lesti ... jaaj, co to tu zas pisem, ved toto je seriozny web.OK prestavam.
No jestli sis to Vevino dočetla až sem, tak taky nemáš zrovna co na práci (ostatně jako já :). Je fakt zajímávé, jak se lidé velice navážejí do smysluplnosti drytoolingu nebo mixového lezení, přičemž je to stejné jako bouldering či překližka. Je to původně tréning na lezení v horách, kde se přece v zimě s cepíny vždycky lezlo a leze (kromě specifických hákovaček a lezení po oblinách :). Pár lidí to pojalo jako "svou" disciplínu (jako se oddělilo od hor lezení na skalkách) a lezení v horách je ani neláká, což samozřejmě není případ Stoupy, který se pilně drytoolingem připravuje na těžké zimní přelezy drsných Alpských stěn. Lezení bez poutek je otázka fyzické kondice - pokud vydržíš zavěšen na madlech hodiny vyklepávat (jako Stoupa), pak lezení s poutky je těžší, jelikož vyklepávat nemůžeš. Pro normální smrtelníky však poutka představují ulehčení. Proti pádu cepínu slouží v Alpských stěnách smyčky od pasu, a klidně se dá lézt i bez poutek. Jinak drytoolingem se skála opravdu ničí, (chyty se zvětšují nebo naopak upadávají a obtížnost se tak stále mění, proto se v mixech obtížnost udává jen orientačně, stejně jako v ledu, kde závísí na množství a kvalitě, a nikdo se nehádá, jestli to je o půl stupně lehčí) proto pro tréning vybírejte velmi pečlivě! Jinak jsem tady četl o "stromtoolingu". Doufám, že nikdo neleze opravdu po živých stromech, i když v některých oblastech je těžké najít kvalitní suchý strom (čím tenčí, tím víc morálu :). Osobně si myslím, že tento styl lezení nachází svůj smysl v horách, kde vzniká spoustu nových těžkých mixových cest, které by se bez zbraní daly lézt pouze technicky (A-levitací). Možná se najdou takoví tvrďáci, kteří tyto cesty později přelezou volně bez zbraní a zapíšou si první, skutečně čistý průstup.