Odolá pádu z metru, tedy by měla něco vydržet. Je prachuvzdorná a vodotěsná pod vodou do 2 metrů, tak musí přežít i případnou průtrž mračen a slanění v potocích vody v horách (to jsme během testování nezažili, ale prověřovali jsme ji pod sprchou). Má jednoduché ovládání. Zapnout, vypnout nebo přepnout 4 režimy intenzity svícení jde jednou rukou i v rukavici. Výrobce ji
doporučuje výslovně na lezení, zejména výškové horolezectví. Při použití lithiové baterie odolá velkým mrazům.
Čelovka Fenix HM50R nám dobře svítila po setmění při lezení na skalách
Hmotnost
Udávanou hmotnost má 80 gramů, naměřili jsme
79 gramů, včetně čelenky a baterie. I když působí na pohled těžší, je to stejná hmotnost, jakou má běžná malá plastová diodovka na tři malé tužkové baterky. Testovaná Fenix HM50R je na foťákovou baterii typu CR123, která by měla být běžně k dostání jak
jednorázová, tak dobíjecí (ta je součástí balení čelovky).
Testovaná čelovka Fenix HM50R
Výdrž
Fenix HM50R vydrží dle údajů výrobce svítit v úsporném módu
90 hodin s dobíjecí baterkou (
128 hodin s jednorázovou lithiovou baterií Panasonic CR123A). Baterku jsem na počátku nedobíjel a po více než měsíci několikerého používání při výjezdech ven byla podle indikace stavu nabití ještě na 20 až 50 procentech. Po pár minutách svícení v nejintenzivnějším režimu se automaticky zeslabila na nižší výkon. Čelovka je totiž vybavena
funkcí prodloužení výdrže. Při delším použití v režimech turbo (500 lumenů), vysoký (130 lumenů) a střední (30 lumenů) čelovka postupně snižuje výkon v malých krocích pro dosažení delší doby svícení, viz graf výdrží od výrobce:
Čelovka může
svítit i při nabíjení, a to jen v režimu 30 lumenů. Při vybité baterce jde tedy čelovku napojit kablíkem na powerbanku v kapse a pokračovat dál.
Opětovné
nabití trvá cca 1,5 hodiny. Při nabíjení jsem narazil na problém, když konektor micro USB od mého mobilu Samsung nešel pořádně zastrčit do zdířky čelovky, a prostě to nešlo nabíjet. Po konzultaci s dodavatelem svítilen Fenix jsem z čelovky dočasně sundal kroužek s gumovou krytkou USB zdířky a konektor se pak připojil. Originální kablík od čelovky do zdířky pasuje i s nasazeným kroužkem od gumové krytky.
Do zimních podmínek se doporučuje jednorázová lithiová baterie Panasonic CR123A. Má mít
extrémní trvanlivost a odolnost při nízkých teplotách až -40°C. Praktickou příležitost na otestování v mrazech jsme neměli. Ale testovali jsme ji v mrazáku, kde je asi -18°C. S dobíjecí baterkou vydržela svítit cca 50 minut. Pak jsem ji začal dobíjet powerbankou a hned se znovu rozsvítila.
S jednorázovou lithiovou baterií Panasonic CR123A
svítila při testu v mrazu -18°C cca 12 hodin. Z toho nejprve 3 hodiny víceméně v režimu turbo, pak začala poblikávat, tak jsem ji přepnul na nižší režim, v němž svítila až do konce.
Testování čelovky Fenix HM50R v mrazu -18°C
Pokud jde o chlad, zaznamenal jsem v praxi jednu zkušenost, že kovové tělo čelovky v chladné noci ve srovnání s plastovými výrobky znatelně studilo. Nicméně při intenzivním svícení se čelovka pěkně zahřívá. Proti přehřátí má inteligentní ochranu: pokud teplota čelovky přesáhne 65°C, sníží automaticky výkon.
Fenix HM50R je na dobíjecí baterii i na jednorázovou lithiovou CR123A
Po konzultaci s dodavatelem jsem kroužek s gumovou krytkou USB zdířky čelovky posunul stranou, konektor běžného kablíku se pak do zdířky zasunul celý a nabíjení se úspěšně připojilo
Originální kablík od čelovky do zdířky pasuje i s nasazeným kroužkem gumové krytky
Ovládání
Ovládání je triviální. Čelovka se zapíná a vypíná stisknutím tlačítka na boku po dobu půl vteřiny. Jakmile je zapnutá, tak se režimy svícení přepínají krátkým stisknutím tlačítka. Čelovka si pamatuje poslední nastavený režim. Tlačítko je velké a ovládat to jde i
v rukavicích.
Stejným tlačítkem se zjišťuje stav nabití baterie. Po krátkém stisku tlačítka při vypnuté čelovce se aktivuje LED indikátor v tlačítku. Kombinace zelené a modré barvy a blikání indikuje stav nabití.
Precizně zpracované tělo čelovky z lehkého kovu je ukotveno v silikonovém hlavovém držáku, v němž jde snadno nastavit úhel náklonu svícení. Z držáku jde i vyjmout a použít ji jako malinkou ruční baterku.
U čelovky funguje
přepravní zámek. Ten brání nechtěnému zapnutí čelovky v batohu a vybití akumulátoru. Bateriový uzávěr se povolí o čtvrt otáčky, přeruší se kontakty a k nechtěné aktivaci spínače nedojde.
I tento model má gumový proužek nanesený na pásce, který pomáhá čelovku lépe udržet v kýžené poloze na hlavě nebo přílbě (a také by měl svést pot po stranách hlavy, aby nestékal přes oči). Popruh je opatřen reflexními prvky, což se může hodit po cestě ze skal, abychom byli na silnici vidět i zezadu.
Čelovka Fenix HM50R - páska s gumovým proužkem
Síla světla
Ćelovka Fenix HM50R má
slušný světelný výkon, pro potřeby horolezce plně dostačující. Při lezení na skále svítí hodně intenzivně a velmi daleko. Má psaný dosvit až 80 metrů a svítivost až 500 lumenů po omezenou dobu až 2,5 hodin, nebo 42 metrů a 130 lumenů po dobu 10 hodin. Pro naše
lezecké účely svítila více než dostatečně. Pro
horolezectví bude díky své odolnosti a zaměření na prodloužení výdrže ideální.
Fenix HM50R posvítila dostatečně ve tmě na stupy
Údaje výrobce
Výkon
500 lm
Dosvit
80 m
Max výdrž
128 hod
Napájení
1x CR123A, 1x RCR123A, USB dobíjení
Počet režimů
4
Vodotěsnost
IP68 (ponor 2 m)
Barva světla
Denní bílá (5500-6500 K)
Světelný zdroj
Cree XM-L2
Hmotnost
80 g
Značka
Fenix
Obvyklá cena
1599 Kč
Stránky dovozce:
www.kronium.cz
Testy předchozích modelů:
Nabíjecí čelovka Fenix HL26R pro lezce
Čelovka Fenix HL15 pro lezce