Bémova expedice zažila první tragédii. Zahynul šerpa
Horolezecká expedice s Pavlem Bémem, která se zřejmě právě teď pokouší nad hranicí 7000 m postavit tábor číslo tři, už zažila první smrtelný úraz. Na ledovci Khumbu zahynul jeden z šerpů.
Informuje o tom iDNES. "Kancha, 37letý šerpa, přišel před 48 hodinami o život kousíček nad výškovým táborem C2 (6500m). Nikdo z šerpů nechce pořádně říci, jak k neštěstí došlo," cituje iDNES pražského primátora Pavla Béma.
Jestli platí, že se chování politiků měří přísnějším metrem, pak má druhý muž ODS a pražský primátor Pavel Bém problém. Na jeho cestě k vrcholkům Himálaje totiž zahynul jeden z nosičů.
Mezi horolezci je to možná banální historka. Na svahu osmitisícovky je přece každý sám za sebe, vypětí, výkony a riziko jsou veliké. Ke smrti zřejmě dochází často, a pokud pak dá zbytek výpravy přednost zdolání vrcholu před pietním návratem z půli cesty, je to problém jen jeho svědomí. Co když to ale udělá politik, od kterého chceme vidět spíš schopnost vcítění se než lhostejnost?
To, jestli si má politik realizovat své životní sny i za cenu životů najatých nosičů, které k tomu nutně potřebuje, si musí každý zodpovědět sám. Fakt je, že rozlousknutí tohoto dilematu nám Bém nijak neusnadňuje. Místní média pojala jeho cestu jako velkou senzaci a primátor je, zdá se, pro. A přes internet zásobuje veřejnost detaily, které skládají velký příběh neohrožené politické celebrity, v jejímž stínu není pro ty „malé“ prostor.
To se týká i nešťastného šerpy. K jeho smrti Bém domů napsal, že „je fascinující vidět, s jakou bezprostředností a samozřejmostí místní hrdinové přijímají smrt“. Jenže tak jednoduché to není. V Indii a okolí lidé opravdu pohlížejí na smrt trochu jinak než v Evropě, berou ji víc jako přirozené zakončení jednoho života a vstup do života dalšího. Ovšem teprve po naplnění svých životních úkolů. Na smrti živitele rodiny ale nic „samozřejmého“ není, a to ani na svazích Himálaje. Naopak na velmi chudém nepálském venkově jde obvykle o tragédii s fatálními důsledky pro zbytek rodiny. Jak velké jsou v tomto případě a jaká pomoc by je mohla zmenšit, to zatím v primátorských depeších nestojí.
Pavel Bém za tragédii nemůže. I pro něj je ale v tuhle chvíli podstatnější dokončit velký příběh své cesty k vrcholu než řešit nějaký „malý“, v tu chvíli nedůležitý.
Pro politika to nemusí být zrovna ideální výbava pro další kariéru.
Pan Marek Švehla zformuloval pro širokou čtenářskou masu úžasnou myšlenkovou konstrukci okořeněnou tragédií horolezectví a politikou. Převedl reálnou událost na politickou scénu. Politici se teď z toho kaboní a jiní radují, čtenáři vzdychají zlobí se na politika, který podle pana Švehly zavinil, že šerpa zahynul, protože sloužil pro bana Béma. Pan Švehla má teď zasloužený plat, protože to zaujalo. Povedla se mu z jeho pohledu práce a dělal přeci jen svoji práci. Udělal zisk sebe i pro svého zaměstnavatele. Pan Švehla ale za nic nezodpovídá. V dalekých horách už vůbec ne. Neví, že šerpové jsou hrdí na svou práci a mají z horolezců základní příjmy a celá země jde hospodářsky nahoru, když horolezci mají o hory a zejména pak jejich služby zájem. Pan Švehla neuznává hodnoty člověka, který je schopech do velehor jít lézt na extrémní cestu a netuší, že to nemůže nijak souviset s politikou. Pan Švehla je prostě jen drzý, bezohledný a nevkusný. Shrnuto a sečteno, M. Švehla je sociálně kulturní zmetek. Zkažený Čech. Pan Švehla Marek jen sprostě mele držkou a chlístá mu z ní odporný guláš. Omlouvám se všem šerpům, že v Čechách existuje taková ubohá banda sociálně kulturních chudáků, kteří parazitují na smrti jednoho z nich.
horolezec
Pane Švehlo, jezdíte autem? Včera (ve čt. 17.5.) zahynuli 3 mladí lidé při autonehodě. Co kdybyste s piety k nim dnes nejezdil autem.
Horolezectví přináší Nepálu velký zisk a pro mnohé z Nepálců je to možná jediný zdroj obživy.
Je smutné, když se stane takové neštěstí. A když se něco podobného stane členovi expedice nebo dokonce blízkému kamarádovi, pak to může s průběhem expedice hodně otřást. A věřím, že i v tomto případě to s mnoha členy expedice i šerpy pohnulo. Ale rušit kvůli tomu celou expedici?
Píšete o politické kariéře a etice? Takže kdyby pan Bém nebyl politik, bylo by v pořádku v expedici pokračovat?
Z Vašeho článku na mě vyzařuje vděčnost za to, že máte o čem psát. A taky už vím, proč se Respekt nekupovat.
Pan Švehla utrpěl asi výškovou nemoc a z toho plynoucí edém (otok) mozku. V tomto stavu mozek pak mozek nedokáže normálně myslet a uvažovat.
Jinak si nedovedu vysvětlit jeho bláboly.
1)Nehoda,nešťastná náhoda, může se stát každému.....a nehody se stávají dnes a denně a život jde dál a nikdo s tím nic neudělá A JE JEDNO KOMU A KDE SE TO STANE a politika nemá na nehody tohoto typu vliv, a tak ani nehody nemůžou mít vliv na politiku.
2)Moc se mi líbilo, jak Bém komentoval smrt šerpy tím, že obdivuje jejich hrdinství a plnění úkolů do posledního. S tím naprosto souhlasím. Představme si, že by tohle platilo u nás. Kdo by to nechtěl??? Souhlasím s tím, že pro šerpu to byl o to větší šok, když to byl živitel rodiny, která teď bude mít finanční problémy, ale kdyby na tu horu nešel, tak by si peníze nikdy nevydělal.
A tak snad jenom na závěr: nevidím v tom ničí vinu.