Aby se čtenář mohl lépe orientovat v mých tabulkách je dobré abych napsal několik informací ještě před tím než se do nich podívá.
Před rokem 2010 vedl drytool Martin Vrkoslav, kde Vlk a Zoban velice kritizovali Vrkoslavovi nominace. Cituji Vlka z jeho dopisu “… hlavně mi ležel v žaludku Šampón, který na to absolutně neměl….“
Reprezentanti v drytoolu dostávali před nástupem Zobana téměř stejnou finanční podporu od Čhs jako „letní disciplíny“.
Opět z dopisu Vlka, který kritizoval drytoolisty, že dostávají hodně. Cituji Vlka „…Podívej se, stačí kdyby měli drytoolisti stejná kritéria na úhrady nákladů na závody jako mají naši reproši třeba v lezení na obtížnost a garantuji ti, že by nejel na svěťák ani jeden z těch dvou hochů…“
Zoban nastavil po svém nástupu velice tvrdá kritéria. Cituji z nominačních pravidel na rok 2010:
„Reprezentanti si hradí ze svého veškeré náklady spojené s účastí na závodech IWC, tedy startovné, cestovné i ubytování.“ Za umístění v semifinále bylo 0,25 Kč/km a za finále 0,50 Kč/km plus ubytování cca 25 euro.
Vkl, tehdejší člen VV se k tomu vyjádřil takto:
„Od roku 2009 nezpochybňuji nic, protože pravidla pro drytool jsou nastavená jasně a přesně a nikdo tam nejezdí na výlety za svazové peníze, ale za své a tak to má být.“
Takže pokud jde o finanční podporu, kterou v roce 2010 a 2011 (stejná pravidla platila i v r. 2011) Lucka získala, tak byla na základě velice dobrých výsledků. A ostatní reprezentanti bohužel Zobanova tvrdá kritéria nesplňovali a tak nedostali v podstatě nic. :(
Zoban tím, že nastavil takto tvrdá kritéria odstranil ty které kritizoval. Cituji Zobana:
„… kdyz jsem komisi prebiral, tak v ni byli lide (reprezentanti), kteri si uctovali neopravnene cestaky, lide kteri netrenovali a drytooling nebyl jejich hlavnim cilem, pouze to byl pro nektere zdroj penez ze svazu, z toho vyplyvaly kroky, ktere jsem ucinil….“
A nastavil pravidla tak, že na finanční podporu dosáhla jen Lucka. Ale když ty podmínky Zoban nastavoval, ani Lucka nevěděla, že se jí bude dařit a na tu podporu dosáhne.
Jak jsem psal tabulku?
Čísla se v podstatě shodují se Zobanovými údaji. Jen jsem se soustředil na dotace na SP. Zoban tam uvádí ještě dotace na „sranda závody“. Pokud byla zaplacena licence a pojištění závodníkovi, tak jsem jej rozpočítal na počet závodů SP, který ten závodník v tom roce absolvoval. Jak říkám, rozpor ve vydaných penězích se Zobanem nemám.
Co je na mé tabulce jiné? Hlavně to, že uvádím i to, kolik si který závodník musel doplatit na jednotlivé závody. Samozřejmě, že každý nemusí mít u auta stejnou spotřebu, amortizaci, každý má jinak postavený pohled na kvalitu ubytování apod. Ale vycházím z toho, že os. auto jede za 3 Kč/km (i když moje se pod 4 Kč/km nedostane :( ). Vycházím z toho, že 25 euro s odřenýma ušima stačí na skromné ubytování. Pak za nutné výdaje považuji i licenci a startovné, letenku, vízum.
Vím, že kdo mě v tomhle bude chtít napadat, tak může tvrdit, že náklady jsou vyšší(amortizace auta, ubytování je dražší, strava je v zahraničí dražší a pod.) tak vlastně bude na mé straně. :)
V mé tabulce je vidět, na rozdíl od Zobanovy, kolik kdo dostal za jaké umístění. A také je tam vidět, kolik si kdo musel doplatit na závody SP. Takže se v tabulce můžete dozvědět, že Zobanův kamarád dostal za 51. místo 6 418,- Kč. Což dle mě i jiných závodníků pokreje nejnutnější výdaje spojené s tímto závodem. Takže jednoduše řečeno, Zobanův kamarád jel na tento závod zdarma. A dovezl 51. místo. V tomhle roce také třeba Lucka jela na SP do Ruska, dostala od Zobana na tenhle závod směšných 284,- Kč a dovezla 2. místo. A zaplatila za nejnutnější náklady cca 25 000,- Kč (letenka, vízum, hotel, startovné, vlak).
S Mírou Matějcem a Luckou jsme se shodli na tom, že nejnutnější náklady na jednotlivé závody SP jsou:
Korea 2011 ................... 24 000,- Kč
Korea 2012 ................... 24 000,- Kč
Korea 2013 ................... 24 000,- Kč
Korea 2014 ... 500 euro (= cca 10 500,- Kč)
Švýcarsko ..................... 5 500,- Kč
Rumunsko ...................... 7 000,- Kč
Itálie ........................ 5 500,- Kč
Francie ....................... 6 000,- Kč
Rusko ........................ 25 000,- Kč
U SP v Koreji je ještě potřeba zmínit, že pořadatelé poslední tři roky přispívají závodníkům 500 euro. O to jsou závody v Koreji lacinější. Dříve Korejci přispívali podle toho, jak se kdo rok před Koreou umístil (jaká si odměna za celkový výsledek SP).
Disciplinární komise jednoznačně řekla, že price money které závodník případně na SP vyhraje nejsou dotací ČHS!
Podle těchto nejnutnějších nákladů jsem vypočítával, kolik si museli závodníci připlácet k podpoře od ČHS na samotný závod SP.
Uvedu příklad:
SP Francie 2012,
dotace ČHS 2 000,- Kč
nutné náklady 6 000,- Kč
doplatek závodníka 4 000,- Kč
Pokud by si závodník účtoval vyšší nutné náklady, samozřejmě že by byl jeho doplatek vyšší. Ale to by platilo pro všechny závodníky stejně. Takže to nemá hlubší význam, snad jen ten, že by se ukázalo, že podpora od ČHS je ještě menší.
Mě tady šlo o to ukázat, kolik si ten, kdo doopravdy jezdí na závody SP závodit musí minimálně doplácet. Oproti těm, kteří si jen vyzobnou jeden či dva závody s maximální podporou ČHS (Zobana) a ze svého nemusí tolik doplácet.
Mnou uváděná čísla nejsou tak přesná na korunu jako Zobanova. Nemám přístup k účetnictví ČHS. A jsou mnou dopočítávána. A pokud jsou nepřesná, půjde s největší pravděpodobnosti pouze o stokoruny. Ale v tomhle problému to doopravdy není to nejdůležitější. Nejde o to zda závodník dostal 3 651,- Kč nebo jen 3000,- Kč, ale jestli vůbec něco dostal a proč.
Ještě bych chtěl upozornit na to, že tyto údaje jsou orientační :) a jsou dohledatelné a dopočítatelné s ne stoprocentní přesností na webu ČHS.
Proto se domnívám, že níže jmenovaní reprezentanti dle mých výpočtů obdrželi mnou publikované finanční dotace od ČHS. :)
A nebo ne, proč uvádět jména těch, co nechtějí :) Udělal jsem ke každému číslu jenž publikuje Zoban číslo u svých tabulek. Tak detektiv to lehce dohledá.
ALE TO HODNĚ DŮLEŽITÉ JE TO, ŽE LETNÍ DISCIPLÍNY BY ZA TAKOVÉ VÝSLEDKY JAKO MAJÍ TIHLE NÍŽE JMENOVANÍ DOSTALI AŽ ČTYŘIKRÁT VÍCE PENĚZ. A TO JE PROBLÉM !!!
ALE UŽ I NA JEJICH TABULCE SE PRACUJE !!!
Závody UIAA rok 2010 - 2014
Celý materiál zde:
Závody UIAA rok 2010 - 2014
Kolik si museli reprezentanti v roce 2014 min doplatit:
Hrozová ... 22 500,- Kč
Č3/2014 ...... 500,- Kč
Linerth ...... 500,- Kč
Matějec ........ 0,- Kč
Č5/2014 ........ 0,- Kč
Celkové shrnutí - Období 2011 - 2014
Hrozová -
absolvovala 19 závodů SP a celkově si musela doplatit minimálně 116 000,- Kč
Matějec 8 ......... 23 500,- Kč
Č4/2011 1 .......... 4 000,- Kč
Č4/2012 3 ......... 13 000,- Kč
Č7/2012 3 ......... 17 000,- Kč
Č5/2013 1 .......... 1 500,- Kč
Lienerth 3 ......... 3 500,- Kč
Č3/2014 2 ............ 500,- Kč
Č5/2014 2 .............. 0,- Kč
Vím, že není jednoduché se v tom vyznat, ani nejsem žádný tabulkový génius, ale pokud se o tuhle problematiku doopravdy zajímáte můžete si z ní udělat lepší obrázek.