Myslím ten můj. Vlastně nejen můj. Když se před několika týdny na Lezci objevila vášnivá reakce na nepořádek v Prachově, v komentářích se objevily první zprávy o Zákazu stanování a rozdělávání ohně na Bořni.
Cedule s tímto zákazem tam byla namontována, na žádost paní starostky Obecního úřadu v Hrobčicích, Odborem životního prostředí v Bílině. Údajným důvodem byl do nebe volající nepořádek okolo ohniště, kolony aut směrem na tábořiště a kdo ví, co ještě. Taková zpráva mě velice dopálila! Jak někdo může říct, že my horolezci po sobě zanecháváme bordel? My, co máme blíže k přírodě a nosíme igelitky odpadu s sebou dolů k chatě či nejbližšímu odpadkovému koši? Byla to pro mě dostatečná motivace proto, abych napsala článek do novin a trochu se v tom pošťourala. Více méně, jde mi víc o to, aby se Zákaz zrušil, než aby vyšel článek.
A co víc! Cedule zmizela hned po namontování! A kdo to asi mohl být?
Tak jsem se vydala na Bořeň se záměrem pečlivě si tábořiště prohlédnout. Na první pohled vypadá tábořiště krásně čisté, upravené a bez nejmenších náznaků odpadků.
Ovšem hned při druhém bližším ohledání a nemusíte věru chodit zas tak daleko, stačí do 10m od ohnišť., se vám naskytne zcela jiný pohled na věc...
Kdopak si asi udělá luncheonmeat k večeři po celodenním lezení?
Kdopak asi potřebuje Kremžskou hořčici ke špekáčkům u večerního ohně?
A kdopak to asi zapíjí zteplalým pivečkem z Lidlu? No, není to krásná scenérie- plechovka mezi bořeňským rostlinstvem?
A co takhle nějaký nábytek?
Poznáváte snad někdo svůj bývalý majetek? Současný inventář Bořně?
Je sice pravda, že jsem našla velký modrý pytel s odpadky. Někdo měl zřejmě dobré úmysly, ale ten pytel tu zapomněl!
Co mé ruce pobraly a hlavně mých 5 igelitek, tak už tam není.
Ale to ještě není vše! Co takhle odmontovaná cedule se Zákazem?
A upálená, zřejmě v ohništi? Kdo by věřil, že pachatel (-lé) ji nechají tak hloupě necelých 10 metrů od ohniště!
No, neměla jsem slov, věřte mi! A těžko je hledám i teď druhý den. Abych řekla pravdu, už nikdy nevypustím z úst, že my horolezci ten nepořádek opravdu neděláme.
Sice je tábořiště na soukromém pozemku a dostatečně daleko od NPR Bořeň a mimo ochranné pásmo, které je ze zákona stanoveno do 50 metrů, ale…
Tento týden bude schůzka se všemi zúčastněnými stranami daného problému a máme v úmyslu se prát za to, aby tábořiště bylo pro nás k dispozici. Ale už teď víme, že to rozhodně nebude lehké. Myslím, že kompromisním řešením by byl Zákaz vjezdu motorových vozidel. Každý by musel zaparkovat u chaty a jít nahoru pěšo. Ale to neřeší problém s odpadky. Já jen doufám, že to,co jsem viděla já, nenajde nikdo z „druhé“ strany. Jestli ano, tak za všechny moc děkuju!
Jinak Horám zdar! Bořni obzvlášť. A pár foteček z posledních letních dní.
Dnes proběhla tolik očekávaná schůzka se starostkou Hrobčic, zástupkyní Odboru životního prostředí a nájemcem pozemku, na němž tábořiště spočívá.Bohužel se nemohl dostavit Láďa Voros (správce skal) a tak jsem byla šťastná, že o něco později dorazila Lada Laiblová (Bílinský zpravodaj)a byly jsme na to dvě. Fakta jsou taková: luky a pastviny, které jsou majetkem někoho a jsou pronajaty někomu, jsou od r.1997 vyhlášeny tzv. Významným krajinným prvkem s názvem Bořeňská step. Důvodem je, že z bilogického hlediska jde o vysoce hodnotnou až unikátní lokalitu- statistika říká 480 druhů vyšších rostlin, 385 druhů hmyzu a 89 druhů ptáků. S tímto jsou majitelé okolních pozemků srozuměni. Dnes jsme s tím byli i srozuměni my. Nedá se říct, že by odbor chtěl jednat až teď. Rozhodně o stanování a rozdělování ohně věděli dlouhá léta, ale jak je napsáno v průvodci- zatím bylo tolerováno. A teď už samozřejmě ne. Příčinou jsou stížnosti z řad obyvatel okolních vesnic na projíždějící auta nezpevněnou cestou směrem k tábořišti, ponechané kanystry od oleje v okolí tábořiště, vyježděné cesty mimo povolené úseky apod.Obě jmenované dámy- úřednice byly velmi vstřícné a schůzka nebyla rozhodně zbytečná. Shodli jsme se na tom, že k tomuto Zákazu přispěli i turisté a horolezci z Německa, kteří se v Bílině vyptávali po Kempu Bořeň a podle očitých svědků na tábořiště opravdu jezdili ve větší míře. Závěr je takový: Bylo by řešení- 1.)ofic.povolené tábořiště, ale kdo touží po tom, aby Bořeň byla masově navštěvovaná, když její kouzlo právě tkví v tichu, klidu, které tam člověk nalezne, v její horší dostupnosti? 2.) dole v Chouči u kravína bude v brzké době značka Zákaz vjezdu, takže parkovat bude možné už jen u chaty pod Bořní či na vzdálenější Kyselce (3km). Dále Zákaz stanování a rozdělávání ohně bude i nadále zakázáno a oficiálně se může přespat jen v kempu na Kyselce a nebo se naskýtá ještě jedno řešení- střelnice v Hrobčicích (což je vzdušnou čarou od jihu necelé 3 km), ale to zatím ještě není ani v jednání. Neoficiálně- pokud na Bořeň dorazí např. Slováci a postaví si jeden dva stany, auto samozřejmě nechají u chaty, tak by o nich nikdo eventuélně nemusel vědět.Ale oficiálně na tábořišti již žádné auto, žádný stan a žádný oheň. Možná je to tak lepší, kdo ví?
A co takhle navrhnout nejaky reseni ?
Kdyz zavzpominam na moje mlada leta, doby spolcovani se ve vselijakych spolcich majicich za cil blaho vsech pracujicich, tak si nelze nevzpomenout na pravidelne brigady tenisoveho oddilu. To se takhle vsichni clenove sesli a kazdy musel odpracovat nejake ty hodiny. Kdyby neco podobneho fungovalo v ramci CHS a kazdy oddil by si odpracoval na "svem" nejake ty povinne hodiny, tak by asi nebylo vsude tolik bordelu. Sice tezko rict, kde vzit motivaci, ale to by treba zaridili staresinove oddilu, kteri by pak u ohne za odmenu vypraveli o dech beroucich vypravach na zasnezene vrcholy Tan Sanu a Kavkazu.
Nebo-li : kdyz uklid aspon obcas neobhospodari mistni oddil, tak bude bordel vsude, protoze leze spousta lidi a dost z nich jsou prasata, chro chro.
Myslíš brigády? Ty bílinský oddíl pořádá pravidelně. navíc sem tam zavítají i děti ze školy v Mostě, aby uklidili papírky atp...A pak je to samozřejmě na každém z nás uklidit si po sobě :-)Ale ono by možná neškodilo, kdyby se do toho zapojilo víc oddílů v okolí
Tak nějak Bořeň považuji za domácí terén. Často přespávám a rozdělávám oheň, opíjím se v hospodě a mimo jiné, taky lezu.
Nějak mi v celém pěkně nafoceném článku chybělo jedno - objektivita.
Proč lezec automaticky veškerý bordel schazuje na lezce? Proč není ani zmínka a krosových motorkách, bikerech, turistech a milencích na tábořišti? Proč jsem se nedočetl o jediném předloženém návrhu kompromisního řešení? Nějak mi to smrdí rezignací a sypáním si popela na vlastní hlavu, možná bezdůvodného...
Mam předstírat, že jsem ze Slovenska či Číny a doufat, že mi cosi projde? Mam se vzdát romantických večerů na jižní louce a krátkých nástupů po ránu? Kdo byl při jednání of.za ČHS?
Proč tolik otázek?
Protože se jedná o Bořeň!
Já myslím, že to zteplalé pivo v plechovce je běžná záležitost.Lidi si to berou občas do skal, obzvlášť když jedou někam dál, protože si nejsou jisti,jak daleko to k pivu budou mít. A každý z nás alespoň jednou to zteplalé pivo vypil.Nebo myslíš, že si k táboráku vynesu pípu?A nebo si zajdu do chaty do džbánu?Ikdyž! třeba to není zas tak blbý nápad!
tu konzervu, plechovku a nábytek jsi našla 10 m od čistého tábořiště. Škoda, že jsi nešla ještě dále. V okruhu 100 metrů by jsi našla vylitý beton, linoleum a další nábytek. A v ještě větším okruhu ojeté traktorové pneumatiky, staré ohradníky, celé cívky ostnatého drátu, staré sudy a těch modrých či černých igelitových pytlů nejmíň dvacet. Všudypřítomné prezervativy jsi nevyfotila zřejmě jen z útlocitu. Kolem Chaty Bořeň do lesa už ani raději nechoď. Tam jsme jen při minulé návštěvě napočítali 480 druhů vyšších odpadků, 385 druhů plechovek a 89 druhů kanystrů.
Inu my horolezci jsme děsná čuňata…
Ale teď vážně.
Na Bořeň jezdím také už drahně let a (téměř) vždycky, když se na tábořišti nějaký bordel objevil, na horolezce to moc nevypadalo - nábytek? pneumatiky?? ipa???.
Nebyl jsem na Boreni uz nejakych 30 roku- zkratka mam to z ruky, ale po precteni toho clanku mi to jaksi neda abych si neprisadil. Takze si zhrnme situaci . Na Boreni je ohniste a prichozi si tam rozdelali ohen, opekli burta , zahulakali mozna u kytary a zas jeli pryc. Tak se seslo par hysterickych bab po prechodu a aby dokazaly ze k necemu jeste jsou, tak zabavu zakazaly. No damy dela to na mne dojem jiny: „ co si ty mlade holky dovoluji, takove kratke sukne, to je strasne kam to speje , to se musi zakazat” v podtextu- my uz muzeme nosit co chcem a nikdo po nas ani nestekne tak ony budou seredne taky. A se stejnou logikou postupujete i tady. My tam uz k ohni nechodime, no tak to tem ostatnim zakazeme. Aby se to nejak zduvodnilo je tam tolik a tolik kyticek, ptaku a broucku. Mile damy nemohu mluvit za botaniky, ale troufnu si rict ze 89 ptaku napocitam na kazde primestske zahrade. Mysli ze pri trose stesti bych to napocital v centralni Praze. Ze by jsme tam zakazali pohyb vsech osob? A totez plati o hmyzu. Takze tenhle argument pada. Taborici tam po sobe nechavaji bordel a odpadky. Hm a co tak tam dat odpadkove kose a ty pravidelne vyprazdnovat? Pod slovem pravidelne, myslim asi tak jednou tydne, ne jednou rocne. Ze je cesta rozjezdena? No tak udelejte parkoviste pod kopcem, ale v dosahu, a za nim zablokujte cestu zavorou . Ne nekde 3 kilometry daleko. Ja vim , turistika je zdrava, no tak ji provozujte. Ale nenutte do toho ty ktere zajima neco jineho. Vzpomente si na to jak jste byly jeste mlade a jak vam chutnal vecer u ohne, kdyz jste se mohly k nekomu primacknout. Zasatrejte v pameti, pokud jste toho jeste schopne a neberte to svym potomkum. A co se tyce nazoru nekterych mistnich , Boren je nas a nikdo z prespolnich vesnic tady nema co delat /jeste by nam to okoukal a my tady chceme svuj klid/. Dobry nazor, vzpomente si na nej az se hnete za hranice rodne visky a budete se chtit podivat tamhle nebo onam. Hm co vy na to? I tam budou mistni, kteri budou rikat to je nase a ty tu nemas co delat. Kdybych to mel rict ve zkratce- vzdy existuje reseni ktere je akceptovatelne pro obe strany. Jen neco zakazat je to nejjednodussi a proc se namahat s premyslenim. A navic mam pocit ze nekteri lide se uz narodili v duchodovem veku.
To je docela pěkný bolševický manýr: tak tam dejte koše, tak tam udělejte cestu a parkoviště. Jako kdo? stát, Franta Vomáčka, Superman, Venda Klaus, ČHS, Bad Boys club??? Ať se prostě "NĚKDO" postará, my na to teď nemáme čas, zrovna štěkáme na internetu.
A koše vynášet jednou týdně, nebo jenom v sudý nebo lichý týdny? Tak co Richarde, nechceš si to vzít na triko a postarat se aspoň o ty koše?.
Mily Hlino
Ten komunisticky napad s kosem jsem okoukal v typicky komunistickych zemich jako je Rakousko, Svycarsko, Francie ba i v Nemecku tento nesvar jiz pronikl. O odklizeni odpadu se tam stara gemeinde , obec ci jak to chces nazyvat. Budes prekvapeny ale jen z toho komunistickeho dogmatu, a o tom jsou presvedceni, ze kdyz bude jejich obec pekna a cista bude se jim tam samym vic libit a prijde taky vic prespolnich a ti prinesou zase penize. Jak vidis jedna se tady o cistou destilaci Leninovych spisu. Ve Schvaijcu jako typicky stalinske zemi, jdou jeste dal a maji tam u verejnych ohnist I kryta sezeni a misty drevo na podpal. Chlapce kdyz uz chces blafat, tak vytahni paty z rodne visky dal nez odkud vidis na vez kostela. Trocha nakouknuti k sousedum nemuze skodit.
V půl dvanácte mám v terénu referovat příspěvek pro konferenci vědců z celý Evropy na téma Ochrana lesa v Jizerských horách. Nemám k tomu ještě ani čárku, takže i když mám pořád ještě Lezce na hintergrundu, teď s tou diskuzí opravdu končím a musím si sesmolit alespoň nějakou osnovu. Ještě se ti ozvu, přilep tam třeba na sebe kontakt.
zdra
hli
Tak jsem si namastil sylabus, venku prší, takže vědci budou spěchat na oběd (doufám).
To už mne opravdu dlouho nikdo neoslovil chlapče, je mi 52 a spíše bych čekal ty starej dědku.
Jinak děkuji za poučení, jak to vypadá venku. Občas se tam taky za výhled našeho kostela z našeho malého města podívám. Dva roky jsem bouchal v Německu, naštěstí dost daleko od českých hranic, takže se tam k nám chovali přívětivě. o německé mánii ke spolčování se popsaly stohy papíru. Jeden čas jsem bydlel ve vesnici, která byla jednou vyhlášena jako "obec roku". V té obci to pochopitelně klapalo, nemusím snad zdůrazňovat, že to bylo ve starých spolkových zemích, tedy nikoliv v bývalé NDR. Tak jak to klapalo tam , tak to bude jednou klapat i u nás. já se toho ale určitě nedožiju, snad haranti mejch harantů. na to jsou češi moc vychcaný, líný, závistivý a ..... Takže srovnávání jak to funguje ve ˇSvajcu, Rakousku a Německu je sice pěkný, ale z praktického hlediska zatím u nás ztěží použitelné, spíše sen z daleké budoucnosti. Myslím, že na tohle téma se už v jedné předešlé diskuzi k Bořni vyjádřil trefně JH. Ono je otázkou, jaké má starosti obec někde ve Svajcu, která téměř primárně žije z turistického ruchu a jaké starosti má starostka obce někde na Mostecku (kolik je tam nezaměstnanost, jak tam jsou lidé podnikaví, vzhledem k sociální a vzdělanostní struktuře obyvatel v regionu). Má to bohužel vše trošku širší souvislosti, které je třeba posuzovat i ve světle aktuální situace.
Jo taky jsem jednou byl vYNP, kde je zákaz v Campu 4 pálit ohně ze dřeva, které je posbírané v lesích. všichni si kupovali dříví v samce (kromě čechů - ti to potají v hauláčích nosili k ohni z lesa).
Ale jinak nic ve zlým.
Já už jsem vysmátej a hned tak něco mne nerozhodí.
K tomu, abych napsala článek ze zcela subjektivního pohledu, jsem byla silně motivována tím, co jsem viděla. Vztek opravdu ve mně jen vřel. O odpadu na cestách a okolí chaty a prezevativech v dolních částech NPR jsem nepsala záměrně. Tam bych to především svedla na turisty, bikery, cizince atp. Psala jsem záměrně jen o tábořišti, protože o to tábořiště právě šlo. Vždyť tam přespávají především lezci. A proto byl článek namířen na horolezce. Jsem místní a mohlo by mi být jedno, kde bude kdo spát. Já jsem si ale dala alespoň tu práci, že jsem provolala x telefonátů,napsala x mailů, sháněla podklady, psala článek, projezdila benzín, zúčastnila se jednání...A rozhodně ne pro sebe, protože jsem místní a spát jezdím domů. A to nejen já. Na tom se nás podílelo víc lidí. A není pravda, že nebyla zmíněna žádná řešení. Asi jsi špatně četl.Dobře reagoval Hlína, kdo asi bude se starat o odpadky? A já přidávám, kdo chce si zažádat o povolení oficiálního tábořiště ? kdo bude jednat s hygieniky? Kdo bude zajišťovat wc a pitnou vodu? kdo zaplatí p.X za pronájem pozemku, protořže zadarmo by to rozhodně nebylo. Kdo bude hlídat, aby sem nejezdila auta? Já ne! Protože nechci vidět ta kvanta lidí, co sem teprve začnou jezdit a to mám na mysli především Němce, kteří si to už toto léto pěkně obhlédli. To by se změnil naprosto ráz Bořně. Chápu, že každý z nás by toužil po noci pod jižními stěnami, ale měli bychom se nato dívat objektivně a uznat, že takhle je to možná lepší. To není má rezignace na problém, ale zhodnocení všech okolností, které zde byly zmíněny. Nemůžu říct, že jsem čekala jen kladné ohlasy, tak naivní nejsem. Ale trochu mě zklamalo, že někdo dokáže něčí úsilí takhle rychle odpálkovat...
Jsi šikovná holka, žes ten saigon posbírala. Až to budeš dělat postodesátý, tak už to nebudeš tolik prožívat :-) Jinak tipuju, že se toho zas moc nezmění. Značku někdo šlohne, eventuelně instalovanou závoru taky, bengum se do toho kopce chtít nebude a taky maj dost jiný práce (třeba s organizátory zážitkového násilí). Největší riziko je, že tento unikátní biotop opustí desítky druhů, které jsou zvyklé žít v symbióze s horolezci.
Asi jsi to špatně pochopil. Jak říká nadpis- A pohár přetekl- ne až to bude po stodesáté, ale už po stodesáté jsem to snášela na chatu a proto mě to šíleně dopaluje a já vím, že to budu snášet dolů zas a zas...bohužel.
kdo se bude starat... platit.. atd? Třeba obec by mohla mít zájem na rozvoji cestovního ruchu a díky tomu přílivu peněz zpět do obce. A taková jedna popelnice, která se jednou za měsíc vyveze moc nestojí (vzhledem k možnému přínosu). Pitná voda není povinou výbavou veřejného tábořiště a wc vyjde taky na pár šlupek. A od jednání s hygieniky atd. je ČHS příp. správce oblasti ne? a dovolím si souhlasit s názorem, že když někdo nedotáhne odpadky pár metrů do auta, tak je rozhodně nebude tahat 3 km.
cestovní ruch na Bořni? jsi upadl? všichni, co si to představují jako Hurvínek válku, tak ať si to zkusí zajistit! Ono se to z teplíčka internetu dobře kecá, ale nikdo nejde a nezařídí
Na Bořni jsem byl jen jednou a docela se mi tam líbilo. Spal jsem pochopitelně na tábořišti, odpadky jak je zvykem u normálních lidí jsem neodnesl k nejbližšímu koši, ale odvezl až domů. Ono se určitě nedá tvrdit, že všechen ten "humus" pochází od horolezců a turistů, ačkoliv si zástupci těchto skupin taky asi přihodili.
Nejhorší na tom bohužel asi je i ta skutečnost, že doba se prostě mění, lidí je "jak sraček", mají čas, peníze, jsou mobilní a chtějí pobývat venku v přírodě. Doba, kdy se ve Skaláku spalo ve skalách je bohužel nenávratně pryč. Úplně všichni horolezci, kteří ten veekend ve Skaláku spali a lezli se totiž znali a skoro se vešli do jednoho malého vagónu ranní lokálky, co vyrážela z Turnova. Dneska je ten vlak stejně poloprázdný, ale parkoviště je narvané a těch lidí je mnohonásobně více. Prostě už se tyhle staré časy nevrátí. Dorazilo to asi už i na Bořeň.
Tyhle postesky ale rozhodně nevyzývají k tomu, aby horolezci rezignovali na slušné chování a praktické prokazování normálního (tedy citlivého a vnímavého) vztahu k přírodě.
Podivej Hlino souhlasim s tebou ze lidi je moc a zvlast v prirode a ty jses takovy naruzivy ochrance prirody ktery by se za ochranu prirody bil az do krve, no tak to te prirode usnadni a zustan doma. Ubude o jednoho cloveka ktery prirodu zatezuje.
Ten "ajznboňáckej" kopej v závěru teho textíku neni Železnický, ale Želenický (http://priroda.sdas.cz/lokality/Zelenicak.htm), a je na něm kamenolom jak prase (http://priroda.sdas.cz/lokality/fZelenicaer.htm). To jen tak pro srovnání s tou pikslou vod lančmítu. Jinak k tomu tábořišti: To je zase nějaká aplikace principu předběžné opatrnosti, které povede k aplikaci principu trvale vztyčeného prostředníku?
Jsem jenom zvědav,jak to na tábořišti bude vypadat po zákazu vjezdu aut.Doteď si alespoň někdo po víkendu zde stráveném naložil igelitku s bordelem do kufru auta.Myslí si snad někdo,že si budou lidi nosit z tábořiště 2 km na zádech?Já tomu nevěřím.
Ještě dobrej typ:když projedete vesnicí pod Bořní a najíždíte na hlavní silnici,je tam popelnice.To jen pro ty,co to nevědí.
Tak si takhle v pondeli lezu zezadu cosi na Mnichovy a jelikoz hore byla takova blba oblinka ruce jsem si patricne opatlal maglajzem, aby mi to neuklouzlo (coz se stejne stalo).
Nicmene z chodniku se nejaky lezec zacal holedbat ze za MG az 3000 Kc pokuty. Byl jsem prilis zaneprazdnen resenim mista, ze jsem mu ani neodpovedel, ale trochu nechapu. Nechapu ze nekomu vadi ze nekdo leze s MG, ale uz bez komentare ponecha bordel zanechany turisty, tosletaky na kazdem kroku, atd.
jak tady čtu tu přihuštěnou debatu (jiný vlastně na Lezec.cz nejsou), tak si řikám jaký jsem měl štěstí že mě někdo pod skálou někdo nezastřelil...na Bořni jsem strávil minulej víkend s mladou: z 24.9. na 25.9. jsme tábořili na louce za chatama nad Bílinou, nedaleko zelený turistický cesty. Tam byla pohoda, tam o tom bordelu v okolním lese (suť, pneu, plasty apod.) zřejmě nikdo neví. Tam nebivakujou horolezci, takže je vše v pořádku a chatařský prasata žádnou diskusi na internetu nemaj, takže to neni ani kde rozmáznout. (omlouvám se za výraz "prasata" ale do půlnoci se pro hlučné chování některých obyvatel chatek nedalo zamhouřit oka - a to jsme stanovali nějakých 300m od nich). V neděli 25.9. jsme se přesunuli (opět i s autem) na tábořiště, resp. na místo pod stromem u ohniště pod plochou na parkování a táboření. Odpadky po nocležnících žádný (až na několik ubrousků za křovím). Předchozí návštěvníci (4 lezci asi ze Semil a Felicie s přívěsem) si odpadky odvezli zrovna tak jako si je odvážim já a spoustu dalších lezců)...Jedinej bordel co jsem viděl byl ten kus betonu a nábytek o kus dál). Zlegalizujte oba příjezdy autům a povolte táboření, stejně se tam bude jezdit dál a někteří z nás po sobě budou nadále zanechávat bordel