Úraz utrpěli dva příbramští horolezci na Jahňacím štitu. Doufám, že budou v pořádku. Přikládám přesné znění tiskové zprávy, která právě odešla médiím:
Veľmi ťažké zranenia dnes okolo poludnia utrpeli dvaja českí horolezci
počas túry na Jahňací štít vo Vysokých Tatrách. V južnej stene štítu smerom
od Červenej dolinky vypadli z prvého stanovišťa, ktoré bolo vo výške
približne 40 metrov nad terénom. 44 ročný Z.S z Příbrami utrpel ťažké
poranenie pľúc, rebier a zlomeninu končatiny. Jeho druh 22 ročný J.Z. z
Příbrami si pravdepodobne zlomil bedrovú chrbticu. Na túre bola vačšia
skupina horolezcov, ktorá privolala pomoc. Vrtuľník Leteckej záchrannej
služby ATE z Popradu po ošetrení lekárom ich veľmi rýchlo dopravil do
popradskej nemocnice. Pozemná záchrana by bola nielen komplikovaná pre
obrovské množstvo snehu, ale by trvala niekoľko hodín pričom by sa
zdravotný stav oboch ťažkozranených horolezcov moho výrazne skomplikovať. V
marci , do dnešného dňa, Letecká záchranná služba zasahovala v horách 10
krát. Najviac pri lyžiarskych úrazoch. Pomáhala 4 Slovákom 1 Nemcovi, 2
Maďarom a 4 Čechom. Najviac úrazov likvidovala v Nízkych Tatrách / lyžiarske
úrazy/ a 4 krát bola vo V. Tatrách. / lyžiarske úrazy, lavína na Solisku a
teraz Jahňací štít/. Veľmi rýchly transport vrtuľníkom zmiernil utrpenie a
bolesti zraneným.
v Poprade 23.3.2005
Pavol SVETOŇ,
hovorca LZS ATE Poprad.
Podle informací ze slovenského tisku převzatých též MfDnes, se nejedná o život ohrožující zranění v případě vážněji zraněného muže. Ve druhém případě se podezření na zlomeninu páteře nepotvrdilo.
prajem obidvom chalanom, nech sa rýchlo dajú dohromady.
ponúkam otázku na zamyslenie:
v českom parlamente by sa mala prehodnotiť otázka dotovania slovenskej horskej služby z českého štátneho rozpočtu. prečo?
najviac záchranných akcií v slovenských horách sa bezprostredne dotýka občanov čr, ktorí ich svojim niekedy udivujúcim správaním sa v horách spôsobujú.
To je dobrej nápad! Rovnou by se to sfouklo se zavedením mastného školného pro slováky studující v čechách a je to! Hurah! Mimochodem, záchranku platí pojišťovna (nadnárodní). U nepojištěnejch? Vlastně ani nevím. Pokud je domluvená výměna tak se za záchránky neplatí. Myslíš že při množství slováků v čechách záchranky (byť ne HS, ale to taky není dvakrát levný) pro ně málo jezděj?
PS Jsem rád že tady jsou. Rád poslouchám slovenštinu a vůbec.
PS II. Oblíbený dojem že k neštěstí v horách je třeba pitomce: Zajděte se podívat na Symbolický cintorin a přečtěte si ta jména. Pitomci??? Což neznamená že někdy...
moja poznámka nebola zameraná protičesky, mám u vás veľa kamarátov, len som tým chcel naznačiť, aby ľudia od vás nepreceňovali seba a svoje možnosti.
viem,sú to relatívne pojmy,ale veď každý má v sebe určitú spätnú klapku.
určite uznáš, že s osvetou v kluboch to často nie je všetko v poriadku, potom sa dejú nešťastia.
ps. slovákov v čechách nezachraňujú, lebo tam žiadny nechodia, u nás je obvyklý iný spôsob dovolenky, napr. na stavbe, v záhrade...
ps2. a toho spoplatnenia školstva sa tiež čoskoro dočkáte, neboj
Jasně, klídek, OK.
Že lidi dělaj v horách kraviny a pokoušej osud? Jo, je to tak. Je tam tolik neštěstí s čechama proto, že jich tam nejvíc leze, a nebo proto, že Tatry podceňujou? Asi od obého kousek.
Já jsem jen nabroušenej na ty soudy. Každej případ je jinej a vždycky složitej. A v horách se končí nejen z blbosti, ale i proto, že jsou to prostě hory. Proto jsem zmiňoval ten cintorín. Kolik je tam hvězd tatranskýho lezení. Vybrali si životní cestu i s tím rizikem. Ovšem u mladejch je to blbý. Je tu prostě riziko. Jinak Ti zase hrozí, že se sice dožiješ devadesáti. ale celej život budeš každej den jen čakat na večer abys mohl jít spát.
Hore Zdar!
Zdravím,
jen několik (jistě okrajových) poznámek.
1. Jistě je řada jedinců, kteří opravdu nebezpečí podceňují. O tom se nemusíme přít :-)
2. Podle našich zjištění Tvé informace z prvního komentáře neodpovídají pravdě. Vyhodnocovali jsme smrtelné úrazy občanů ČR v SR za poslední desetiletí (podotýkám, že SR v počtu smrtelných úrazů Čechů na horách zaujímá první místo před ČR a Rakouskem). Těchto úrazů je (bylo v uvedené době) ve Vysokých Tatrách srovnatelně s úrazy občanů SR. O něco víc (při jiné skladbě úrazovosti, věkové struktuře obětí atd.) připadá na české občany v Západních Tatrách. Celkově na horách v SR pochopitelně vedou se značným odstupem občané SR, za nimi jsou Češi následovaní Poláky.
3. Srovnáme-li poslední výzkumy návštěvnosti VT (v horském prostředí - v terénu se pohybuje více občanů ČR) a dáme je do souvislosti se stále se zvyšujícím počtem těchto případů ve VT, vyplývá nám zde jistá logika.
4. Podotýkám, že Honza Puš v současné době žije v Praze, proto se jistě nechal zmást. Hovořil nepochybně o občanech SR, kteří dlouhodobě pobývají v ČR, a těch je v Praze nepochybně víc, nebo minimálně srovnatelně jako českých turistů v Tarách :-)
S utivým pozdravem
Tomáš Frank; BK ČHS
Nechápu, proč by to měl platit daňový poplatník. Každý občan, pojištěný či nepojištěný, odpovídá sám za to co způsobí kdekoliv v zahraničí (i v SR)a to dle tamního práva. Rozhodně nemůže namísto něj nést následky jeho jednání "jeho vlastní" stát. Hezky to ilustruje případ turisty s vařičem v Chile. Kdyby šlo Chile k soudu a žalovalo ČR, tak nevysoudí ani Ň.
To co píšu níže není osobní, ale spíše v obecné rovině.
Vždycky mě zaujme jakmile se něco stane v Tatrách, jak se okamžitě vynoří někdo kdo má pocit, že se tyto příhody dějí pouze čechům. A jak bychom měli přispívat apod. Ale zkuste se lidi nad tím objektivně zamyslet. Zkuste si najít statistiky, kolik čechů takové tůry podniká a kolik slováků a různých jiných národností. Pak si to spočítejte vůči mrtvým, zraněným a vůbec zachraňovaným. A třeba zjistíte, že to je šul nul. nebo naopak. více slováků. Ale ať tak či tak je to celkem jedno. Připadá mě to jako nabubřelé zveličování. Nikdy neslyším, "zase v adršpachu spadnul nějaký slovák a zlomil si vaz".
Ad záchranka: proč bychom měli přispívat z našeho rozpočtu na slovenskou záchranku ? To je snad problém vaší záchranky, že to dělá zadarmo a těm lidem nic nenaúčtuje, ne? Pokud někdo něco dělá dobrovolně pro lidi, bez nároku na odměnu tak není důvod aby si pak stěžoval. V zahraničí ať máš nebo nemáš pojištění, tě sundaj a pak ti příjde tučný účet - tvůj problém. Tak do toho prosím žádné příspěvky netahej (dobrovolné z řad lidí, jako je třeba karta člena nebo jak se to jmenuje je něco jiného)
A ještě jednou, není to osobně na tebe, ale na všechny, kteří tu kdy tímto způsobem něco psali, či budou psát..
Mirec,si kokot,pozri sa na seriál Záchranári.Jak pan Gálfy připustil takové cyby,kterých se odborníci dopouštěli.Když pořádně nevíš jak se to stalo tak nětáraj takové kokotiny.
no vidíte..a to mi rikali ze sou to samy zkuseny lidi, kery by neudelali zadnou blbost, ze se o ne nemusim bat... no chyba se stala.ted je hlavni aby se z toho co nejdriv dostali
Zrovna jsem vratil z popradske nemocnice kde jsem lezel s nohou a kde jsem vcera potkal jednoho z lezcu. Povidal ze dolezli ke standu kde byla po nekom nechana smycka, kdyz do ni druhy odsedl smycka praskla a oba spadly.
Jsem si vzpomněl na jednoho z mých oblíbených autorů a : " Keď jsom na konci zárezu so zatajeným dychom cvakol slučku trčiaců zo snehu, o kterej som jasne vedel, že je betónová, hoci som ju nevidel..." Nojo, erární smyc, to je opravdu nouzovka. :o)
Ještě že to ani těmhle, zdá se, nedopadlo až tak zle.
Pokud v Tatrách utrpeli úraz dvaja horolezci z Příbrami, tak musím ležet někde v nemocnici...Vážně, kluků je mi líto, ale prosím odlišme nadržené turisty od horolezců, těch je jak šafránu....
Nejsi ty náhodou Michal B. z nejmenovaného oddílu na Dobříši?
Hele, jestli o tom případu víš (popř. se dozvíš časem) něco víc, prosím, pošli mi základní informace pro potřeby BK, jo? Nebo, pokud jsou z Tvého oddílu, pošli hlášení. Dík. T.
Jen jsem chtěl říci, že se jmenovaní v příbramském horolezeckém oddíle nikdy nevyskytovali, pokud moje alkoholická paměť sahá....Takže buď turisti nebo odjinud!
Informace o klukách co spadli z Jahňacího by se taky daly zjistit na Brnčále, protože oddíl tam ještě pořád je, a nebo od chatára či zaměstnanců. Ale píšu hlavně proto, páč jsme na celou záchranku koukali z protějších ledů kde jsme trávili a trápili poslední dopo. Přílet vrtulníku, vysazení záchranáře, kroužení vrtule nad dolinou pak nabrání záchranáře i s pacientem do vrtule snos k chalupě kde byli oba naloženi a odlet dolů. Za cca.20 min. to samé znova s druhým zraněným....Dost nám zatuhlo, nevěděli jsme jestli je to vážný nebo smrtelný úraz, většina lidí na chatě jsme se znali anebo zkamarádili nebo aspoň poznali.Při sledování záchranky jsme se pomalu začali jistit na sněhu nebo aspoň vykopali větší plošinu na stání..Doufám, že chlapi se z toho brzo dostanou a bez následků!!! V každém případě mne překvapuje reakce ve smyslu hledání kdo a jak to platí(když je to dávno vyřešený nebo řešený na vládní úrovni), než abychom si vzali ponaučení a projevili účast. Honza
Hm, a myslis, ze horolezec z Pribrami musi byt povinne clenem HO Pribram a kdyz neni tak je nadrzenej turista nebo odjinud??
Drzim palce at se kluci uzdravi bez nasledku!
Blbost nebo osud? Kruh nebo borhak se taky muzou tvarit tutove, sednes si a prd! A letis... Treba se tvarila tutove i ta smyce, mohla vypadat jak dobra, provazana v tutovych hodinach?? Ale ja tam nebyl.
Mít jako jediné jištění na štandu fixní smyci je opravdu na Darwin Award. Jenže jsem právě tohle viděl dělat i horského vůdce v Dolomitech, který takhle sedl do stabilky dokonce když mu nestačilo lano a klient už lezl.
Tak ať se hoši brzy uzdraví.
Copak horsti vudci :o). Ale ten citat s neznamou smyckou, co je dobra, protoze musi, je od Igora Kollera (Jamesak 2/98). Z najake desne mixiove vrazdy v Chamonix.
Toz take-hodne sdravi!
omlouvam se, ale moc tomu nerozumin. Druhy dolezl, odsedl si do stare smyce a kdyz praskla, spadli oba dva. To znamena, ze prvni nemel v te dobe vybudovany stand a dobiral druheho? Pokud teda byla prvni delka natolik lehka, ze lezli soubezne bez jisteni, proc musel druhy na standu odsedavat? NEBO SNAD PRVNI STANDOVAL NA JEDINOU (STAROU) SMYCI A DRUHY SI PAK DO NI JESTE ODSEDNUL?
Prikladam vynatek ze serveru hzs.sk:
Horolezci mali v úmysle vyliezť južnou stenou. Po prvej dľžke a zaštandovaní prvého horolezca, doliezol druhý horolezec. Z nezistených príčin sa jednému odtrhol skalný blok, po ktorom následoval pád s následným strhnutím spolulezca z výšky asi 60 m pred očami tretieho horolezca. Ten sa nachádzal pod úpätím steny. Obidvaja utrpeli ťažké zranenia.
Preju obema brzký návrat na hory.
Zajimalo by me proc vzdycky kdyz se stane najaky uraz v Ttarach (i "blba" zlomenina koncetiny) je z toho pekny humbuk v mediich. Shodou okolnosti jsem byl posledni tri vikendy v Tatrach, vzdycky se tam neco semlelo a doma v radiu vzdy slyseli : Cesky horolezec spadnul....Teske zraneni horolezcu v Ttarach....)Proc se v tech zpravach neuvadi aspon inicialy-prokazatelne je museli zachranari vedet.Myslim ze by bylo lepsi o tech pripadech informovat lidi s mensim odstupem a po objasneni okolnosti. Jano