LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Desátá rozhodne.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula
Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Metodika základů lezení na umělé stěně

Závody
SP Koper (06.09)
ČP rychlost Brno (07.09)
SP Praha (20.09)

Žebříček
Cesty:
22.Šofránko 10723
23.Duchoň 10721
24. 10685
Bouldry:
22.Urubčík 9225
23.Vaňous 9200
24.Klapal 9159
Hory:
12.Černý 5657
13.Magič 5386
14.Y 5373

Výsledky
Cena horolezeckého festivalu (24.08)
MSM Čína (23.08)
Olympiáda (05.08)

Deníčky
5624 lezců
1125717 cest
Nové přelezy:
Schambala Xb
Čumím Jak Xc
Dekameron Xb
Hakuma Mat 9
Absolutní Xa
Trinele Pl 7c
Stará Rusk Xb
Take A Wal 9-/9
Dieselgate 9
Unter Dem 9+/10-

Stěny
Bouldrovka Praha - Lužiny - Praha 5 - Lužiny
Nová venkovní lezecká stěna Cibulka - Praha 5
Mariánské lázně - Mariánské Lázně

Prodejny
Luna Rossa - lezecké chyty a stěny - Děčín
HUDYsport - Praha 1
Green sport s.r.o. - Uherské Hradiště

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Bouldering na Křivoklátsku

Je to přibližně 17 let, kdy se na tomto webu objevil článek P. Resche „Buližníky a bouldering - Popis oblastí Křivoklátsko“. A protože od té doby proteklo Berounkou spoustu vody, je na čase ony informace aktualizovat, oblasti znovu popsat a některé podrobněji přiblížit, protože se v čase událo mnohé. A to nejen z hlediska bouldrování, ale i v lezení s lanem.

Nejde jen o počet nových bouldrů a cest, ale také o skály, které byly dříve opomíjeny, nebo zanedbávány a kam lze nově směřovat svou lezeckou aktivitu.

Když mluvím o Křivoklátsku, myslím tím chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko, která se rozkládá západně od Prahy na území velmi zhruba ohraničeném Berounem (na JV), Lány a Rakovníkem na severu a Zbirohem na západě. Když jedeme po dálnici Praha-Plzeň, tak vetší část krajiny vpravo od dálnice z Berouna po Zbiroh je jižní část CHKO Křivoklátsko.

Lezení po buližníku, pro ty, kteří nemají tu zkušenost, je lezení víceméně tradiční. Mnoho cest si člověk musí dojistit sám svým vybavením, a to nejen protože jde o lehčí cesty, ale zejména protože vrtat do tak tvrdého kamene je náročné a zdlouhavé. Nicméně i přesto tu za poslední léta vznikla řada, hovořím-li o Křivoklátsku, sportovních cest. Pro svoji členitost je buližník pro lezení vlastně ideální. Snad kromě lezení po dírkách se zde dá lézt v nepřeberném množstvím skalních struktur po všem a skoro všude. Výhodou této členitosti jsou nepřeberné možnosti směrů a jejich kombinací. Nevýhodou je občasná křehkost a lámavý materiál. A právě pro tyto nevýhody lze jen stěží očekávat, že by se bouldrování (lezení) na buližníku stalo fenoménem. Nicméně někteří z nás jsou velmi vděční i za to „málo“, co nám naše příroda v tomto materiálu poskytla.

Chtěl bych trochu přiblížit JZ část Křivoklátska, kterou tvoří trojúhelník Žebrák - Křižovatky - Zbiroh, na rozhraní Středočeského a Plzeňského kraje. Jde zejména o oblast „Na hřebenech“, na kterou jsem připravil průvodce pro bouldrování.
Tato oblast se nalézá  přibližně 9 km od obce Žebrák (dálnice D5). Tvoří ji čtyři skalní buližníkové věže (resp. pět, počítáme-li i vzdálenější Pytláckou věž, na které jsou sice nové cesty, ale jen na lano kl. 3-9-(UIAA)).
Nejrychlejší přístupová cesta vede ze Žebráku přes obec Točník a Bzovou na Křižovatky. Odsud doprava a po přibližně 800 metrech jsou vidět vlevo první skály. Komáří, Jedlová a Bedlová vež, a o něco dál věž Maják. Skály se nacházejí výhradně v blízkosti silnice (což ovšem neplatí u v lese zastrčené Pytlácké věži). Parkovat je možné na okraji vozovky.
I když se křivoklátské bouldry stěží stanou, i jen v Čechách, vyhledávanou lezeckou kratochvílí, přesto zde vzniklo za těch pár let okolo 150 bouldrů (kl. 2- 8A) a také nemálo nových cest v klasifikaci 6-9(UIAA). A to hlavně díky lezcům z Hořovic, „barda“ křivoklátského lezení Máry Bekeho, ale též např. Z.Míky a Z.Resche…. 
Lezení s lanem zde je spíš bouldrováním s lanem, protože cesty jsou výrazně kratší, než v jiných středočeských oblastech, ale o to údernější. Bouldry zde jsou od klasických jednokrokovek až po sedmimetrové cesty, kde jsou chytači a vetší počet bouldrmatek na výhodu. A pro nerozlehlost oblasti, je zde také dost variant a definovaných cest.
Tím, že jsou skály v lese, a tedy ve stínu, je užitečné sebou mít kartáč, popř. smetáček. Určitě bych si přibalil i nějaký repelent. Zejména na Komáří věži ho člověk ocení.


Skřipec 7B



„Komáří věž“:
je první z věží a z údolní strany také tou nejvyšší. Mírně zasutá v lese, a díky němu ze silnice hůř viditelná, asi 100 m vzdálená od vozovky. Vede na ní kromě asi 20 lezeckých cest do kl.8-/8, okolo 40 bouldrů do 7A. V údolní převislé stěně je materiál místy křehký, ale ostatní bouldry už jsou v celkem solidním materiálu.
GPS: 49.9240000N, 13.8270000E

„Jedlová věž“:
nedaleko silnice se nachází druhá z věží s asi nejpestřejšími možnostmi jak k lezení, tak i bouldrování. Lezeckých cest je tu okolo 30, až do klasifikace 9 (UIAA). Bouldrů okolo 50 až do kl. 8A. Zde je největší koncentrace vyšších bouldrů na celých „Hřebenech“. Bouldruje se jak na předskalí, tak i na kamenech naskládaných okolo hlavní skály.
GPS: 49.9240000N, 13.8290000E


Hrana snílků 7A



„Bedlová věž“:
menší útvar nedaleko Jedlové. Pro lano je zde okolo 20, spíš lehčích cest, až do kl. 9-/9 (UIAA). Bouldrování je koncentrováno více méně do menší západní stěnky, nicméně i tak se zde nachází okolo 15 pěkných bouldrů do 7A.
GPS: 49.9250000N, 13.8300000E 


„Maják“:
se nalézá za Bedlovou věží po mírném klesání těsně před výraznou zatáčkou vpravo v lese, asi 50 metrů od silnice. Na věž vede asi 20 lezeckých cest až do klasifikace 9- (UIAA). Bouldruje se po větší části obvodu věže, plus na přilehlých kamenech. Je zde okolo 35 bouldrů až do 7B+.
GPS: 49.9260000N, 13.8330000E 


Vyvanutí 6B



Letmo jsem přiblížil jen jednu z lokalit, kde se nalézají bouldrové a lezecké terény, nicméně v okolí lze najít další skály, ať už pro bouldrování, ale zejména pro lezení s lanem. Vedle Hřebenů je v blízkosti „Dehetnická skála“, „Černá skála“, „Red rock“, jako čistě sportovní oblast, a nedaleko i věž „Hlavatice“ s přilehlým bouldrem „Žudr“ (odkazy na průvodce níže) a věže „Za“ a „Pod Hlavaticí“.
Níže jsou průvodce jak „Na Hřebeny“, tak na „Žudr“ a „Hlavatici“, ale též doplněný bouldrový průvodce na „Mrtnickou skálu“ u Komárova (Hořovicko).

V oblastech, které jsem právě popsal, najdou zalíbení spíš lidé toužící po klidnějším zážitku, romantici oddaní tichu lesních samot. Lezci, kteří se obejdou bez front u nástupů. Rodiče s dětmi, kteří nemají strach ztratit své děti chvíli z dohledu (ty většinou naleznou pod každou věží dostatek místa na hraní plus nedozírný okolní les). A nerudní jedinci, kteří potřebují svůj neúspěch při lezení vykřičet z plných plic (těm se zase nedostane pohoršených reakcí okolí…).

Topa ke stažení:

Na Hřebenech

Hlavatice

Mrtnická skála

Emil   [úpravy] 08:59 04.05.2022Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyKomentovat mohou pouze zaregistrovaní

 Dobrá práce11:22:02 04.05.2022
...Emile !

Vypadá to přehledně, lze očkávat boom (hobby) bouldrování na Hřebenech, loni tak explodovala návštěvnost v Šárce, tam byly ale důvody hlavně covidové, i když i Martin udělal pěkného "gajda".

Je vidět také překotný vývoj mobilních větráků, na (často) zavlhlých skalkách jistě neocenitelné, snad to lesní zvěř unese, když už unese řev zhrzených lezců ;-)
 ivoš
 Re: Dobrá práce20:07:26 04.05.2022
Ahoj, souhlasím - dobrá práce a moc za ní díky za všechny. Je tam spousty práce a krásných cest, co nejsou až tak publikované. Jedná se o oblasti místního významu, ale kvalitou leckoho překvapí ...
 Šimi
  Re: Dobrá práce20:09:01 04.05.2022
větráky nechte doma ...
 Šimi

 Parada14:59:22 05.05.2022
Diky moc Emile za super spracovaneho pruvodce. Rad tam priste sjedu a zkusim nejake ty vase bomby aspon skrokovat.
Vetraky a horaky nechte doma. Jeste jednou diky:)
 Luk

 Foto dne:

Fesťák 2024
 Databáze cest:
Všechny cesty (177833)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Umouněná Spára VIIC Ostaš
Energie Krise 7b+ Ueschenen
Sebespravedlnost IXb Tisá - Modřín
Letiště V Čížkovy Kameny
Přes Rock V Čížkovy Kameny
Nově komentované:
Eufória 8- Priedhorie
Čumím Jak Umím Xc Adršpach
Duch Pilíře Strachu 6 Skála U Nového Spolí
Poruč A Udělej Sám VIIIa Adršpach
Jílová 6A+ Děčínský Sněžník

 Nově v diskusi:
Re: Jištění na štandu | Re: krácení lana | Re: krácení lana | Re: krácení lana | Re: Jištění na štandu | Re: Jištění na štandu | Re: Jištění na štandu | Re: Jištění na štandu | Re: Jištění na štandu | Re: krácení lana |

 Nové komentáře:
kategorie skialpy | kategorie skialpy | Re: ChatGPT preklad z 8a.nu? | Re: Shodit | Re: ChatGPT preklad z 8a.nu? | Re: Shodit | Re: Shodit | ChatGPT preklad z 8a.nu? | Shodit | Re: 9a od nás |

 Kde to vře:
Výstupy roku 2023 ČHS (2)
Alex Megos přelezl Change 9b+ od Adama Ondry (1)

 Nově v inzerci:
Spolulezkyně - Praha | Spolulezec -olomouc | Dálniční známka Švýcarsko | Deuter Aircontact 45+10l | Lowa Renegade GTX Lo | Do Alp na kopec | Statická a dynamická lana | Spolujízda na fesťák do Teplic nad Metují | VW Transporter T5 bydlik | Simond lezečky Vertika vel 45 |

 Anketa:
Líbí se vám naše kolekce oblečení pro letní OH v Paříži?
 Ano 
 247 
 Ne 
 293 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.