LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Volný kámen, to je sviňa, proto máš lano na (s)račku!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12953
2.Votoček 12850
3. 12031
Bouldry:
1.Volf 11503
2.Ondra 11434
3.Trojan 10900
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5809 lezců
1183448 cest
Nové přelezy:
Kurare 7C+
Semišová M Xb
Brandlemou 10-
Level 50 10-
Velká Post 7C+
Vrchcáby 7C
Wolkom 7C
Velká Pard 9
Velmistři! 7C
Mustang 9-

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Boulder Bar - Praha 7
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
LANEX eshop - Bolatice
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Bouldering na Kubu Island v Botswaně

S kamarády pravidelně vyrážíme na výpravy do netradičních a zajímavých koutů světa. Naší letošní cílovou destinací byla trojice afrických zemí Zimbabwe, Zambie a Botswana. Stejně jako před pár lety, kdy jsem během podobného výletu vylezl krásnou cestu na Namibijský Matterhorn, i tentokrát jsem si do batohu přibalil lezečky a maglajz a nelitoval jsem.

V Botswaně se tohle rozhodnutí ukázalo jako dobrý nápad. Půjčenou Toyotou Hilux se stany na střeše a s kompletní kempovací výbavou jsme ze severního města Kasane vyrazili na okružní cestu skrz zajímavá místa a národní parky Botswany. Jednou ze zastávek byl Kubu Island, skalnatý ostrůvek uprostřed suchých solných plání, posetý oblými žulovými balvany, prastarými baobaby a typickou pouštní vegetací. Krajina, která vypadá jako z jiné planety.

O lezení na Kubu Islandu jsem na internetu nenašel žádnou zmínku. Vyhřáté žulové balvany volaly po průzkumu, a tak jsme se rozhodli oblast okouknout. Po dohodě se správcem parku (který potvrdil, že lezení na skalkách není proti pravidlům) jsme vyrazili na obhlídku. V poledním vedru jsme se pohybovali opatrně. Mezi balvany jsme házeli kameny, abychom vyplašili případné hady. Tahle taktika nás napadla samozřejmě až po první blízké interakci s jedním z místních plazů. Z centrální vyvýšeniny jsme zahlédli skalky na severovýchodním výběžku ostrůvku – větší, členitější, lákavější. Okolo, přes solnou pláň jsme došli k severní části, kde už oči lezce nevěděly, kam se podívat dřív. Vybral jsem dvě linky. První byla lehká, vhodná i pro moje nelezecké parťáky Tondu a Láďu. Krátký, pětikrokový boulder začátečnické obtížnosti. První seznámení se strukturou a teplotou skalek.

Popolézal jsem všude možně okolo. Polední slunce hřálo jako o závod, okolní vyschlé křoví šustilo v lehkém vánku a stíny všudypřítomných stoletých baobabů byly příliš daleko. Blízko u nejvyššího bodu ostrova jsem našel krásnou linii s jasným nástupem z horizontální spárky na nohy a oblou špicí na ruce, výšvihem a zvedačkou za oblý chyt na tření. Tuto cestu jsem pracovně nazval „Czech This Out“. Přístup k boulderu je znázorněn v přiložených fotkách. Říkejte tomu jak chcete, ale já si do své vrcholové knížky píšu prváč v Botswaně :)

Sedím na skalce. V ostrém slunci se spoceným trikem přitisknutým k mé vypracované hrudi se dívám do rozlehlých solných plání a je mi hezky. Mám štěstí, že něco takového můžu zažít, že mám kolem sebe kamarády, se kterými můžu takové věci podnikat. A že mám úžasnou rodinu, která si ode mě čas od času chce odpočinout a dovolí mi někam vyrazit. Toho všeho je třeba si vážit. 

Potenciál oblasti je obrovský. Okolo je spousta dalších balvanů a skalek, které si vyloženě říkají o přelez. Jen by to chtělo mít bouldermatky, které jsme neměli.

Měl jsem v plánu důkladněji popsat oblast, ale ex post jsem obdržel reakci na whatsapp zprávu z webu Kubu Island s dotazem na to, zda je lezení v oblasti povolené, která neguje osobní info od správce parku, které jsme na místě dostali. Lezení prý oficiálně povolené není. Nicméně po skalách se může chodit, kempovat mezi nimi a prozkoumávat dle libosti.

Jedna ze zásad fungování dismanteamu je, že respektujeme pravidla. Nutkání pro nabádání k extenzivnější rekognoskaci lokality tedy ukládáme k ledu. Pro případné pokračování v aktivitách v této oblasti bude nejprve třeba objasnit situaci ohledně (ne)povolení lezení. Možná by pomohlo extenzivnější vysvětlení této disciplíny místním správcům oblasti a potvrzení respektování všech pravidel pohybu v národním parku a respektu k přírodě a unikátnosti tohoto místa.

Takže pokud se někdo do oblasti Kubu Island v Botswaně vydá, nechť se pokusí vysvětlit místním autoritám, že lezec není nepřítelem přírody a dokáže po sobě zanechat místo nedotčené a fungovat v souladu s přírodou.

P.S.: Lezečky s sebou!

Petr Disman

www.instagram.com/dismanteam


Czech This Out boulder



Czech This Out boulder



Czech This Out boulder



Czech This Out boulder



Big Baobab



Camp Site



Kubu Island info



Kubu Island výhled


Petr Disman   [úpravy] 08:25 12.05.2025Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Wow10:49:30 12.05.2025
Linka luxusní - to vypadá kladou minimálně na botswanských ostrých B7-d Škoda jen mírné odlehlosti lokality, ale snad o nějakém prodlouženém víkendu... ;-)
Karbyodpovědět 

 Re:13:11:28 14.05.2025
Paráda, krásně napsaný!
odpovědět 

 Foto dne:
Mevlana
Come as you are, 10-
 Databáze cest:
Všechny cesty (187321)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Ventre Et Vague 6B+ Fontainebleau
Course De Limaces 6A Fontainebleau
Petite Poutre 6B Fontainebleau
Copacenti 6a+ Picos De Europa
Pescandi 5+ Picos De Europa
Nově komentované:
Modulor 7B+ Fontainebleau
Žíznivá Varianta 7- Kozelka
Manévry Řiditelných Draků VIIIb Labské Údolí - Pravý Břeh
Rosenhochzeit 6+ Höllental
Hrana 6+ Davle

 Nově v diskusi:
Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: adminové? | adminové? | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! |

 Nové komentáře:
kuci nezkušený | Re: Hezky | Tak to mě RedBul naštval, | Re: Co už.. | Re: Co už.. | Re: Kde je hranice mezi blbostí a smysluplností? | Re: Redbull ti dava kridla | Re: Co už.. | Jmenuje se Škofic | Re: Co už.. |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (50)
Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu pod Křižákem (47)
Adam Ondra se po MS zamýšlí, zda má pokračovat v závodění (45)
MS ve sportovním lezení v Jižní Koreji - obtížnost (35)
V Tatrách se zabil český horolezec po pádu pod Satanem (22)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (20)
Video: Domen Škofič leze cestu za 8a na letícím letadle (13)
Alone on the wall (9)
První sólový zimní výstup na Cerro Torre cestou "Via dei Ragni" (9)
Lezec se zabil při slaňování z El Capa při streamu na TikTok (7)

 Nově v inzerci:
Nové lezečky La Sportiva Solution a Solution comp | Lezení | Triop Tiger TOP | Nový cepín CT 60cm | Statická a dynamická lana | Nová lana Beal, Tendon, Rock Empire | Singing rock ONYX | Expresy Wildcountry wildsport 17cm | Revo | Zapomenutá karabina |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 605 
 50 dní v divočině 
 468 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 546 
 Andrea 
 482 
 Ashima 
 409 
 Barkley Marathon 
 500 
 B.I.G. - světové prvenství 
 477 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 437 
 Gálfy - Horský život 
 414 
 Jak se staví ledovec 
 401 
 JAMES - Století nad oblaky 
 558 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 449 
 Lezci z Manína 
 480 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 438 
 Operace Nos 
 429 
 Plamen nikdy nezhasne 
 422 
 Pohlednice z konce světa 
 484 
 Pomíjivost ledu 
 414 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 435 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 414 
 Rhapsodia Corcontica 
 421 
 Sama 
 459 
 Šampioni zlatého údolí 
 445 
 S lyžemi v oblacích 
 505 
 Tenaya Traverse Challange 
 447 
 Tenkrát na východě 
 483 
 Velká alpská silnice - 73 
 456 
 Za oponou velehor 
 530 
 Zápasník Dee Dee 
 434 
 Životní výprava 
 446 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.