LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   "Technika je vždycky jenom skrytá síla" A.O.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
9.Širůčková 11456
10.Stráník 11455
11.H2 11216
Bouldry:
9.Danda 10506
10.Popovský 10428
11.Novák 10350
Hory:
27.Sukačová 2316
28.Kulajta 2304
29.Nehasil 2188

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5807 lezců
1182734 cest
Nové přelezy:
NPJB 8A
Citová Inv XIa
Azaela 8A
Crocodile 7C
Owl 7C
Malej Bejk 9+
Top Gun 10-
Tandem Xc
French Kis 9+/10-
Sparťan 7C

Stěny
SAUNA - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Mistrovství České republiky ve stromolezení - Olomouc 2015

Czech tree climbing championship 2015

smallStromolezení má taky své místo mezi sporty a aktivitami ve výškách. Má svoji eleganci a půvab :)

  15. ročník závodů České republiky ve stromolezení hostilo město Olomouc, kde v malebném parku Smetanovy sady, sousedícím s výstavištěm Flora Olomouc, soupeřili 22.8.2015 špičky českého stromolezectví.

  Počasí přálo závodníkům, divákům, ale nejvíce si díky přiznivým podmínkám určitě oddechla nová hlavní organizátorka soutěže Klára Šponarová. Krom její úlohy hlavy pořadatelského týmu určitě stojí za zmíňku i pozice hlavního rozhodčího, kterou zastal bývalý úspěšný závodník Tomáš Hupač. Klára i Tomáš se svých rolí zhostili na jedničku a patří jim velké díky jak od závodníků, tak i od diváků! Pořadatelé se také zasloužili o to, aby si závodníci, rozhodčí i pomocníci odnesli nejen spoustu zážitků, ale i nějaký ten upomínkový předmět, který vždycky potěší.

  O titul nejlepšího českého stromolezce se utkalo 23 závodníků převážně z České republiky, ale i ze sousedních států, zejména pak ze Slovenska a Polska.

poster


1. Práce v koruně stromu je lezecká disciplína, ve které závodníci startovali ve výšce 22m na vzrostlém dubu a postupně museli oblést stanoviště v daný časový limit. Zvolený strom byl tento rok divácky velmi atraktivní.

2. Záchrana zraněného ze stromu byla letos velice náročná, neboť 80kg figurína simulovala stromolezce, kterému se stala mimořádná událost při výstupu a upadl do bezvědomí. Závodníci k figuríně museli vylést, nadzvednout ji, "vysvobodit" z výstupového lana, odstrojit vybavení (blokanty apod.) a bezpěčně s ní slanit na zem. Tuto náročnou disciplínu stihlo jen pár závodníků ukončit ve stanoveném limitu, což potrvzuje její náročnost.

3. Footlock, nebo-li jištěný šplh na laně, je královskou disiplínou stromolezeckých závodů. V Olomouci probíhal na jasanu, na kterém lezci šplhali do výšky 15 metrů. Této disciplíně, ostatně jako každý rok, vévodil Jirka Voda, který porazil Poláka Tomasze Franikowskiho, vítěze ve footlocku z letošního Mistrovství Evropy.

4. Nahazování je klasická disciplína, kterou se dá hodně získat, ale také ztratit. Ve velké míře záleží na psychickém i fyzickém stavu závodníka, a v neposlední řadě na štěstí. Letošní strom, který závodníci nahazovali, byl obrostlý jasan, který nedal nikomu nic zadarmo.

5. Výstup do koruny je jištěný výstup po větvích, ale protože byl letošní vybraný strom trošku chudší, měla tato disciplína menší změnu: stromolezci při své cestě zvonili dvakrát. Větve stromu nahradil na začátku žebřík, dále pak i lano.







Po ukončení základní skupiny, jejíž výsledky si můžete prohlédnout v přiloženém souboru pod článkem, bylo vyhlášeno osm nejlepších footlockářů, kteří se utkali ve speciální disciplíně zvané footlock head to head, která znamená jištěný šplh na laně, přičemž vždy dva závodníci lezou na čas současně proti sobě. S přehledem vyhrál Jirka Voda, mistr České republiky ve stromolezení z roku 2014.

Po královské disciplíně následovalo zhodnocení základní skupiny, ze které tři nejlepší stromolezci postoupili do finále, tzv. masters.

Finálový strom patřil po dlouhé době k lehčím finálovým stromům a všichni závodníci ho zvládli v časovém limitu a bez jakýchkoli komplikací, což nakonec hrálo velkou roli v celkovém pořadí, kam se nakonec promítlo každé menší zaváhání. Tomáš Gut se chyb vyvaroval (kromě částečně špatně uvázaného alpského motýla ;-)), a proto se zaslouženě umístil na prvním místě, neboť vybojoval nejlepší čas a nejvíce technických bodů. Pro některé bylo vítězství Tomáše překvapením, ale i zbytek finále byl ve znamení napínavého a vyrovnaného souboje. Na druhém místě se umístil Petr Vlček a bronzovou medaily obdržel Jirka Voda.


Pořadí podle jednotlivých disciplín:


Práce v koruně: 1. Jiří Voda, 2. Tomáš Gut, 3. Petr Vlček
Záchrana zraněného: 1. Marczin Anczakovsky, 2. Jiří Voda, 3. Tomasz Franikowski
Footlock: 1. Jiří Voda, 2. Tomáš Gut, 3. Marczin Anczakovsky
Nahazování: 1. Marczin Anczakovsky, 2. Šimon Böhm, 3. Richard Jirák
Výstup do koruny: 1. Jiří Voda, 2. Petr Vlček, 3. Jan Svárovský

vítězové MČR 2015 ve stromolezení


Celkové pořadí:
1. Tomáš Gut
2. Petr Vlček
3. Jiří Voda

(Co se týče výsledků, nejdřív je základní skupina všech závodníků v 5
disciplínách a pak je finále pro tři nejlepší a z nich první mistr ČR.)


Video:


Odkazy:
Fotogalerie 1

Fotogalerie 2
Článek o závodech na stránkách Worksafety.cz, včetně popisu všech disciplín,
nebo na stránkách Arboristika.cz včetně kompletních výsledků


Petr Ledvina   [úpravy] 09:06 09.10.2015Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 !?&*00:38:17 10.10.2015
A závodníci lesli nebo lezli? Hujer, ta kaňka ve tvým věku....ono je tam toho víc ale tohle ..
odpovědět 
 Re: !?&*22:16:02 10.10.2015
Lese lese po šelese, nedá pokoj aš tam flese ;)
trpím, z diktátu koule. Jinak pěkný ;)
Učitelka češťynyodpovědět 

 Foto dne:

Vakuumgeist, 9a
 Databáze cest:
Všechny cesty (187239)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Mochomůrka šedivka 3 Tisá - Modřín
Vykouřené Doutníky VIIc Ostaš
Vozová Hradba VIIIc Teplické Skály
Východní Cesta II Prachov
Šikmina II Prachov
Nově komentované:
Východní Cesta II Prachov
Imola 10 Krkavka
Východní Cesta II Prachov
Východní Cesta II Prachov
Vykouřené Doutníky VIIc Ostaš

 Nově v diskusi:
adminové? | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Denicek rozbity | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! |

 Nové komentáře:
Re: Dotaz | Re: Nevhodné | Re: Nevhodné | Re: Nevhodné | TV JOJ | Re: do velkých stěn! | Nevhodné | Re: Závody/skály | Re: Závody/skály | Re: Dotaz |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (92)
Adam Ondra se po MS zamýšlí, zda má pokračovat v závodění (41)
MS ve sportovním lezení v Jižní Koreji - obtížnost (35)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (20)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
V Tatrách se zabil český horolezec po pádu pod Satanem (12)
První sólový zimní výstup na Cerro Torre cestou "Via dei Ragni" (9)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (6)

 Nově v inzerci:
Statická a dynamická lana | Nová lana Beal, Tendon, Rock Empire | Singing rock ONYX | Expresy Wildcountry wildsport 17cm | Revo | Zapomenutá karabina | La Sportiva Nepal 41 | Prachůvek-nalezený botky | Chulilla/Cuenca | Boty Scarpa summit GTX Women 40 |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 555 
 50 dní v divočině 
 433 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 499 
 Andrea 
 437 
 Ashima 
 371 
 Barkley Marathon 
 446 
 B.I.G. - světové prvenství 
 431 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 402 
 Gálfy - Horský život 
 384 
 Jak se staví ledovec 
 362 
 JAMES - Století nad oblaky 
 495 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 398 
 Lezci z Manína 
 429 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 404 
 Operace Nos 
 391 
 Plamen nikdy nezhasne 
 384 
 Pohlednice z konce světa 
 436 
 Pomíjivost ledu 
 386 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 398 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 378 
 Rhapsodia Corcontica 
 383 
 Sama 
 421 
 Šampioni zlatého údolí 
 406 
 S lyžemi v oblacích 
 458 
 Tenaya Traverse Challange 
 408 
 Tenkrát na východě 
 441 
 Velká alpská silnice - 73 
 422 
 Za oponou velehor 
 492 
 Zápasník Dee Dee 
 394 
 Životní výprava 
 400 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.