LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Climbing is my life!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
35.Adamovska 10206
36.Lank 10196
37.??? 10166
Bouldry:
35.Jeliga 9203
36.Bulička 9150
37.Zíma 9150
Hory:
30.Dörfl 2142
31.Stehlík 1988
32.K 1966

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5807 lezců
1182699 cest
Nové přelezy:
Malej Bejk 9+
Top Gun 10-
Tandem Xc
French Kis 9+/10-
Sparťan 7C
Malej Bejk 9+
French Kis 9+/10-
Okamgnieni 7c
Oblina Ve 10-
Hermés 8A/8A+

Stěny
V 16 - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lezení v Sasku

XXX. díl

Tak už zase sedím před prázdným monitorem a vzpomínám na Sasko. Za okny se snoubí zima s vlhkem a společnou rukou zatlačují všechny zážitky do nejzažších koutů lezcovy duše. Jen víra v jaro dovolí žít naději vyhřátého pískovce. Toto rozpoložení mysli je tak  nesnesitelné, že se právě teď sbírám a odjíždím na víkend přespat mezi stěny v bivaku...

O tři dny později: 
 
Dobrá zpráva, věže stojí na svých místech a kruhy nikdo nevytloukl. Aktuálně sděluji, že Hřensko je stále zavřené a i hrozivé fronty v Petrovicích jsou nanejvýš na 40 minut. Sníh leží v lesích Kirnitzschtalu, stěny jsou čisté. Na úbočích Schmilky a Schrammsteinů bez sněhu. Lezci neaktivní, turisti aktivní. 
 
A teď už k dnešnímu tématu. Mám pro vás několik fotografií, z nichž dýchá historie s velkým H. Jsou z dob, kdy se ještě spousta cest nenarodila. Kdy pradědečkové rozvážně vybírali nekrásnější linie pro výstupy, navazovali se s uzlem na zádech, lezli s papučemi od houpacího křesla a přitom prováděli kousky, že to dnes až bere dech. Snad vás tedy těch pár černobílých obrázků neurazí. 
 
Na prvním vidíte velkou část Schmilky, ve středu stojí na kraji masívu nevelká, ale výrazná věž Heringsgrundnadel, zcela vlevo je vidět Turm am Verborgenen Horn a vpředu vpravo věže Bussardů. Celé panoráma je obklopeno téměř holými stráněmi, které dnes pokrývá vzrostlý les. 
 
 
Následuje saská krasavice Barbarina ve svých z našeho pohledu nejlepších letech. Tehdy se na ní ještě smělo lézt. I mezi našimi současníky se najde pár šťastlivců s jejím polibkem na tváři. Poté, co hrozilo, že se vrcholové partie této jehly zřítí, byly opakovaně prováděny její rekonstrukce betonem a železem a také bylo v roce 1975 zakázáno na ni lézt. Nevím, zda se tehdy ozývaly hlasy proti tak radikálním krokům, a i když je mi líto, že si na ni nevylezu, nenamítám ničeho. Barbarina je tak krásná, že její zničení by bylo neodpustitelné. Její silueta trochu odskočená od masívu Pfaffensteinů ( o kterých jsem mimochodem ještě nepsal ) je stejně tak významným znakem Saska jako zubatý reliéf Schrammsteinů, Falkenstein, Blossstock či Teufelsturm. 
 
 
Další obrázek nepotřebuje dlouhého komentáře. Falkenstein letecky od jihozápadu. Kdo na něj lezl, pozná kudy šel a kdo na něm nebyl, jakoby nebyl. 
 
 
Falkenstein tu je ještě jednou, tentokrát však lezecky cestou Renger Gedächtnisweg za VIIc. Zde už skutečně můžete vychutnávat atmosféru při výstupu. 
 
 
A u vychutnávání už zůstaneme až do konce. Oni ti pradědečkové nelezli jen spáry a komíny, jak bychom je mohli v bláhové přehlížívosti podezřívat. Čistě stěnové lezení předváděli  kupříkladu na cestě Schwefelbrüderweg  VIIc na Amselspitze v Rathenu. Na tuto věž vede mimo jiné i první saská desítka Schallmauer. 
 
 
Na závěr cesta Gemeinschaftsweg VIIIa na Wilde Zinne na Affensteinech. Na prvním fotu vidíte ukázkové sokolíkové lezení, 
 
 
ke kterému se lezec dostal až po plodné spolupráci svých kamarádů na nástupu. Prvolezec je ten, který drží takříkajíc za prdel toho zatím nejvýše postaveného. 
 
 
Ruku na srdce, nešli byste si, kdyby to šlo, s těmi dědečky zalézt? 
 
Tschüs Jarda Maršík 
 
P.S.: Již několikrát jsem zde různými způsoby líčil na zájemce o Sasko. Tentokrát s velkým předstihem navrhuji uspořádat do Saska téměř zájezd. Bivaky jsou veliké a v nejhorším se dá přespat všelijak. Zvu všechny čtenáře seriálu a jejich přátele z celé republiky. Ty co tu nikdy nebyli i ty, co tu byli tisíckrát. Akce by vypukla 8.5.2003 ráno a končila během neděle 11.5.  Jsou to celé čtyři dny za cenu jednoho dne dovolené. Zkuste s tím počítat a OPRAVDU přijeďte!  Podrobnosti v dubnu. Pro přehled se hlašte ode dneška na bertik@razdva.cz. Podobná pozvánka vyjde i v příštích dílech.

Jarda Maršík   [úpravy] 10:18 03.03.2003Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Hora příznivců11:26:15 03.03.2003
Jardo,
nádhera, historický fotky jsou fantastický a poslední je přímo úžasná. Je vidět, že lezci museli mit kalhoty z pevného neelastického materiálu.
Z výletem si možná na sebe pleteš bič, zajemců a příznivců Tvého sugestivního seriálu by mohla být docela velká masa. Jsem jeden z nich.
JirkaSodpovědět 

 Pěkná nostalgie11:51:04 03.03.2003
Pěkný fotky, jen ten Falkenstein je od severozápadu. Jsem zvědav, jak se sraz vydaří :-).
Petr Jandíkodpovědět 

 .,13:32:28 03.03.2003
Ty fotky jsou nádherný! Taky se hlásím, akorát si nejsem jistej, jestli je lepší si u toho nástupu do sokolíka stoupnout nahoru nebo dolů. Ani jedna pozice teda pro mě nic moc... Pro oba případy si radši vezmu elastický pemprsky.
tomashodpovědět 
 Re: .,19:19:15 03.03.2003
Uprimne receno,tvoje kolekce pribehu ze Saska maji fakt dusi.Ja byl v Sasku lizt akorat jednou (Rauchenstein),a byl jsem fakt uvarenej.Nedavno jsem si procetl vsechny pribehy ze Saska a toho casu u toho stravenyho nelituju.Super!
Muclingerodpovědět 

 fotky09:08:21 04.03.2003
Zrovna nedávno jsem trávil na netu dost času, abych našel přesně takový fotky, který jsi teď nabídnul. Tenkrát jsem byl celkem neúspěšnej.Jsou parádní.Dneska se už asi moc nevidí třeba takový to stavění za řiť, že? Se mnou by rozhodně nikdo takto lízt nechtěl, já mám většinou při lezení na písku v gatích něco navíc, co tam obyčejně nemám:-)
Petrodpovědět 

 Foto dne:
Roter Stein
Ottenkonig, 6+
 Databáze cest:
Všechny cesty (187229)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Spárka VIIb Ostaš
Přímá Zkratka 7- Josefovské Údolí
Scary Movie Xa Labské Údolí - Pravý Břeh
Grizzlyho Plotna 6 Skály U Kutné Hory A Malešova
Severozápadní Cesta III Rájec - Ptačí Stěny
Nově komentované:
Spárka VIIb Ostaš
Imola 10 Krkavka
Imola 10 Krkavka
Imola 10 Krkavka
Imola 10 Krkavka

 Nově v diskusi:
Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Denicek rozbity | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: Pády a sedák | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! |

 Nové komentáře:
Re: Viktor | Re: Zamyšlení | Tak ... | Re: AO | Re: šumák | Ruce pryč od Klofáče! | Re: Závody/skály | Dobry to je | Re: do velkých stěn! | Re: do velkých stěn! |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (105)
MS ve sportovním lezení v Jižní Koreji - obtížnost (35)
Adam Ondra se po MS zamýšlí, zda má pokračovat v závodění (32)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (20)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
První sólový zimní výstup na Cerro Torre cestou "Via dei Ragni" (9)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (6)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)

 Nově v inzerci:
Singing rock ONYX | Expresy Wildcountry wildsport 17cm | Revo | Zapomenutá karabina | La Sportiva Nepal 41 | Prachůvek-nalezený botky | Chulilla/Cuenca | Boty Scarpa summit GTX Women 40 | LS Otaki women 38,5 | Spolulezec neděle 28.9. |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 547 
 50 dní v divočině 
 423 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 491 
 Andrea 
 430 
 Ashima 
 365 
 Barkley Marathon 
 441 
 B.I.G. - světové prvenství 
 424 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 394 
 Gálfy - Horský život 
 381 
 Jak se staví ledovec 
 353 
 JAMES - Století nad oblaky 
 486 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 391 
 Lezci z Manína 
 418 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 393 
 Operace Nos 
 384 
 Plamen nikdy nezhasne 
 377 
 Pohlednice z konce světa 
 424 
 Pomíjivost ledu 
 380 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 387 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 371 
 Rhapsodia Corcontica 
 375 
 Sama 
 413 
 Šampioni zlatého údolí 
 400 
 S lyžemi v oblacích 
 449 
 Tenaya Traverse Challange 
 401 
 Tenkrát na východě 
 435 
 Velká alpská silnice - 73 
 416 
 Za oponou velehor 
 482 
 Zápasník Dee Dee 
 386 
 Životní výprava 
 390 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.