LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   OS, RP,... to zná každej, ale ZK? Zelenej ksicht:(
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12950
2.Votoček 12850
3.Trojan 12206
Bouldry:
1.Ondra 11534
2.Volf 11503
3.Konečný 11275
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5804 lezců
1182128 cest
Nové přelezy:
Herr Kules 9/9+
Ab Durch D 9/9+
Leftfield 9+/10-
Zelená Hro 9-
Kontrollfr 9-
Rumpelkamm 9
Funkenschl 9
Ice Age 9+
Der Faule 9
Poslední V 10-

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Adam Ondra v Cornalbě

Další 8c+ pro Adama Ondru  už  asi nikoho nepřekvapí.  Možná by ale stálo zmínit, že tentokrát se jedná o tzv. „odlskůlovou klasiku“ z devadesátých let a pouze čtyři opakování mluví za vše.

„Sindacalistes 8c+“  se nachází v oblasti Cornalba v severní Itálii (nedaleko města Bergamo). V roce 1995 ji po několika měsících nacvičování vylezl jako první Beppe Dallona.  Následovaly přelezy od Cristiana Brenny a Stefana Alippi. Adam Ondra cestu vylezl na druhý pokus a hned vzápětí se pokusil o on-sight  „Zuper Mandrake“ 8c. V této cestě ale spadl, protože chytil chyt levou rukou místo pravé.  Poté vyonsightoval „Outsidera„ za 8b (pro zajímavost – Alberto Gnerro tuto 20ti metrovou cestu dal na on-sight na počátku  90.let po téměř hodinové bitvě, čímž udělal pravděpodobně první  OS přelez  8béčka na světě).
Oblast Cornalba už není tak populární jak bývala a to díky lezeckému stylu, který už dávno vyšel z mody. Kolmé až lehce převislé lezení s technickými a vypečenými cestami už dnešní lezce nelákají. Podle Adama má ale tato oblast  neskutečný potenciál a v nejbližší době plánuje návrat.


Adam Ondra v cestě "Sindacalistes" 8c+

foto by www.novebi.ning.com



Cornalba

foto by www.novebi.ning.com


Cornalba slovy Adama:
Stěna Cornalby zaujme na první pohled. Ohromná šedo-bílá vápencová hradba dosahuje výšky až 80 metrů a je viditelná z daleka. Proto taky zde nacházíme spoustu historických extrémů již z počátku 80.let. Vývoj, ale zdá se nějak ustrnul a v poslední době cesty nepřibývají. Ačkoliv má oblast velkou oblibu místňáků, dobří lezci sem nejezdí... A tak o potencionálních 60ti metrových  9áčkách, béčkach, céčkách nikdo kromě místňáků neví. Les Sindicalistes se mi jako cesta  pohybově líbila, takový plazení se v kolmici s těžkým bouldrem na konci a postupně u toho natíká. Bohužel vede v tak hladké plotně, že si autor pomohl umělými chyty, na druhou stranu je to kus historie a nikdo už to nevrátí zpátky. Stejně by to bez nich nešlo. Prostoru na hezčí a přírodní linie je zde pro budoucnost  spousty.


Kristýna Ondrová ladí v Cornalbě

foto by www.novebi.ning.com
Simona, Adam Ondra    [úpravy] 08:01 02.04.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 waw08:57:03 02.04.2009
Požičaj mi ruky na víkend Adam. Oblasť vyzerá nádherne ale určite by som tam nič nevyliezol.
Ale je to naozaj moc pekné budí to rešpekt.
Miroodpovědět 

 Kolmice09:00:38 02.04.2009
No když mu vyhovují Hlubočepy, tak se mu to muselo líbit i tady. Ačkoli na pohled (podle fota) jsou hlubočepské plotny ještě méně členité
odpovědět 

 viac info...09:16:14 02.04.2009
stena vyzera velmi pekne, kolme/mierne previsnute cesty zneju lakavo, ale zaujimalo by ma, ake je tam rozpetie obtiaznosti ciest, kolko je tam ciest, etc.
 tah-sha-tungaodpovědět 
 Re: viac info...09:46:38 02.04.2009
Cesty jsou tam od 6a do 8c+. Průvodce mají pěkně zpracovaný na Planetmountain.com.
 simodpovědět 
  Re: viac info...09:50:44 02.04.2009
A v blízkém okolí je mnoho dalších oblastí. Vydá to na 2 průvodce. Cornalba má samostatný, druhý je okolí Lecca.
Evaodpovědět 
   Re: viac info...22:05:31 02.04.2009
Okolí Lecca je velmi podobné Arcu. A to jak krajinově, jezerem, kopci v okolí, skalami i charakterem lezení. Jen bych řekl, že je trochu posunutá klasifikace a co v Arcu jde, tak tady už ne.
Hadrburgodpovědět 
   Re: viac info...11:53:05 03.04.2009
Chodievam casto do Bergama, mam tam docasne dokonca aj byt, ale na skaly zvycajne chodim do Cereda. Priznam sa, ze kolminy mam doma dost a brusit dalsie v zahranici chut nemam, ale nejaky dobry typ na atleticke lezenie v okoli by som privital. Leziem aj s chalanmi cesty cca 7c-8b+.
dik

kmeto
Kmetoodpovědět 

 adam21:23:54 02.04.2009
Na Adamovi se mi líbí to že je to lezec který je všestraný jede do oblasti kde jsou jenom kolme cesty a nejde mu jenom o velke previsy ale zalezt si to se cenní. Hodne uspechu v tomto roce.
TomášKodpovědět 

 Foto dne:
kvalifikace obtížnosti
MS v lezení 2025
 Databáze cest:
Všechny cesty (187023)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
AW V Grosser Zschand
Hurikán Lilly 5 Sokolka
SO-Weg VI Grosser Zschand
Liščí Stezka 4 Sokolka
Podzimní 4 Sokolka
Nově komentované:
Bongo Bongo 7A Srbsko
Bongo Bongo 7A Srbsko
Schattenspiel Direkt 7- Frankenjura
Jan Tříska 6+ Tetínské Skály
Silikonia 7+ Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Operace tenisového lokte | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Peněženka na Tetínských skalách | Re: Peněženka na Tetínských skalách | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák | Re: Pády a sedák |

 Nové komentáře:
Re: to se fotil dronem? | Lukáš Mokroluský v semifinále! | Držíme palce! | Re: to se fotil dronem? | Půl na půl | to se fotil dronem? | Marťas je držák :-). | Re: Znouzectnost | Re: Ragni si Lecco | Re: Ragni di Lecco |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (142)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (19)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (18)
První sólový zimní výstup na Cerro Torre cestou "Via dei Ragni" (7)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (7)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (6)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (5)
Pepa Šindel přelezl další cestu za 9a/+: Procesor na Slovensku (4)

 Nově v inzerci:
parťák teď na neděli 28.9. | Nabízím "odkoupení" noclehu v tatrách | Lezeni dnes v Praze | Leki trekové hole | písek | Statická a dynamická lana | Spolulezec-Praha | Natírání stožárů | Písek | Home Office climbing |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 394 
 50 dní v divočině 
 316 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 355 
 Andrea 
 319 
 Ashima 
 257 
 Barkley Marathon 
 341 
 B.I.G. - světové prvenství 
 314 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 286 
 Gálfy - Horský život 
 280 
 Jak se staví ledovec 
 266 
 JAMES - Století nad oblaky 
 353 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 294 
 Lezci z Manína 
 306 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 296 
 Operace Nos 
 278 
 Plamen nikdy nezhasne 
 277 
 Pohlednice z konce světa 
 305 
 Pomíjivost ledu 
 284 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 291 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 277 
 Rhapsodia Corcontica 
 279 
 Sama 
 302 
 Šampioni zlatého údolí 
 295 
 S lyžemi v oblacích 
 341 
 Tenaya Traverse Challange 
 292 
 Tenkrát na východě 
 311 
 Velká alpská silnice - 73 
 300 
 Za oponou velehor 
 346 
 Zápasník Dee Dee 
 290 
 Životní výprava 
 279 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.