LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Climbing is my life!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
16.Danda 10908
17.Šofránko 10878
18.Vlk 10868
Bouldry:
16.Nespoutaný 10050
17.Šípek 10000
18.Košťál 9950
Hory:
31.Stehlík 1988
32.K 1966
33.Šmejkal 1960

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5808 lezců
1182904 cest
Nové přelezy:
Valkýry 10-
Pan Chytre Xc
Valhalla 7b+
Devizový P 9/9+
Kralupskej 7C
Pentagon 8A
Mandragora 8A+
Mandragora 8A+
NPJB 8A
Citová Inv XIa

Stěny
(Sky Club Brumlovka - Praha - uzavřena) - Praha 4
Flash Boulder Bar - Brno
Horolezecká stěna Sobotka - Sobotka

Prodejny
Rock Point - NC Šestka - Praha 6 - Ruzyně
BIVAK SPORT - BERKNER - KRNOV
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

MFA Praha 2018: sobota

Program druhého dne Mezinárodního festivalu alpinismu Praha 2018 v Národním domě na Vinohradech sliboval neskutečnou jízdu napříč generacemi a různými formami horolezectví. Celodenní non-stop jízdu odstartoval oblíbenec nejen českého publika Radek Jaroš.

V poutavé přednášce se ohlédl za posledními štacemi projektu Koruna světa, zejména pak za polární expedicí na nejvyšší a vrchol Antarktidy Mt. Vinson.

Českou legendu vystřídaly ty rakouské, které zná díky jejich úspěchu na Mt. Everestu celý alpinistický svět. Peter Habeler, Wolfgang Nairz a Robert Schauer představili Expedici z roku 1978, během níž byl dosažen poprvé vrchol Mt. Everestu bez podpůrného kyslíku. V panelové diskusi s touto mimořádnou trojicí na jednom pódiu se však téma dostalo například i do současných alpinistických vod a pohled na aktuální dění v horách. Padlo mnoho slov, které by se daly tesat do everestské žuly. Jeden z hřebů MFA byl zatlučen v sobotu dopoledne!




Lucie Hrozová v poutavé přednášce předvedla, že když je někdo talentovaný, má sílu ve svalech a dostatek invence v hlavě, potom na ledech Aljašky předvede parádní představení! Na Lucku navázala velká naděje českého lezení a současná hvězda mládežnických kategorií Markéta Janošová.







Zpět do nejvyšších hor diváky zavedl Pavel Kořínek. Letos stanul s několika spolulezci na osmitisícovce Nanga Parbat. Češi na expedici pořídili několik skvělých fotografií a videozáznamů nejen přímo z cesty, ale i z nižších táborů, odkud pozorovali mohutné laviny. Téma bezpečnosti v horách nezůstalo nic dlužné ani sobotnímu programu, když s přednáškou vystoupil Peter Veider, šéf horské záchranné služby v Tyrolsku.






Svět osmitisícovek je pro návštěvníky MFA vždy velkým lákadlem. Možná proto, že je pro většinu z nás nedosažitelný. Španělská alpinistická hvězda Alberto Iñurrategi se v něm cítí jako ryba ve vodě. Jako čtvrtý (a přitom nejmladší člověk) na světě zvládl výstup na všech 14 osmitisícovek bez použití umělého kyslíku. Národní dům na Vinohradech zažil opět jeden z vrcholných momentů.




Že je Nepál a jeho úchvatný Himálaj skvělým cílem pro dobrodruhy napříč generacem, prezentovali tradiční hosté festivalu z této úžasné země – Ang Tshering Sherpa a Dawa Steven Sherpa, s mnoha zajímavými fakty je doplnil prezident GAMCE (významného světového kongresu o turismu ve velehorách) Birenda Rajkarnicar.




Tradiční mnohaletou vzájemnost mezi Prahou a slovinskými horami představili Karmen Karničar, Drejc Karničar a Ladislav Jirásko. Oznámili několik projektů na další rok, jedním z nich je například sbírka na chatu Češka koča.




Vrcholem sobotního programu byla česká premiéra strhujícího dokumentu televize ORF „Rekordy na Everestu – 40 let Everestu“. Diváci si na plátně vychutnávali pestrost propojení dobových 40 let starých záběrů se současnými komentáři všech účastníků expedice na Mt. Everest v roce 1978. Premiéry se stejně jako dopolední panelové diskuse zúčastnili přímí aktéři Peter Habeler, Wolfgang Nairz a Robert Schauer. Po filmu dostali vzácnou šanci i diváci, kteří mohli všem protagonistům položit otázky.




Cenu Johanna Stüdla si z Prahy odvezl (již po několikáté) Radek Jaroš.





Další fotografie ze soboty:














foto: Jakub Müller / Milisphoto.eu

Dan Polman    [úpravy] 23:47 24.11.2018Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Foto dne:
Alkazar
Cesta Pro Potěšení, 6+
 Databáze cest:
Všechny cesty (187242)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Pravý Kout III Ostrov
Koukouvagia 7b+ Kalymnos
Thor 7c Kalymnos
Mochomůrka šedivka 3 Tisá - Modřín
Vykouřené Doutníky VIIc Ostaš
Nově komentované:
Zavřelovo Idaho 5 Josefovské Údolí
Východní Cesta II Prachov
Východní Cesta II Prachov
Východní Cesta II Prachov
Východní Cesta II Prachov

 Nově v diskusi:
Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: adminové? | adminové? | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! |

 Nové komentáře:
Jednoznačně zakázat. | Re: Každému co jeho jest | Re: Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu | Re: Každému co jeho jest | Re: nosičov zháňa na Bazoši | Re: Nevhodné | nosičov zháňa na Bazoši | Ztracený kout | Re: Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu | Re: Každému co jeho jest |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (85)
Adam Ondra se po MS zamýšlí, zda má pokračovat v závodění (43)
Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu pod Křižákem (35)
MS ve sportovním lezení v Jižní Koreji - obtížnost (35)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (20)
V Tatrách se zabil český horolezec po pádu pod Satanem (20)
První sólový zimní výstup na Cerro Torre cestou "Via dei Ragni" (9)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (9)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (6)
Pepa Šindel přelezl další cestu za 9a/+: Procesor na Slovensku (4)

 Nově v inzerci:
Triop Tiger TOP | Horolezecké boty Salomon Super Mountain 9 | Horolezecké boty Salomon Super Mountain 9 | Nový cepín CT 60cm | Statická a dynamická lana | Nová lana Beal, Tendon, Rock Empire | Singing rock ONYX | Expresy Wildcountry wildsport 17cm | Revo | Zapomenutá karabina |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 569 
 50 dní v divočině 
 444 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 516 
 Andrea 
 447 
 Ashima 
 385 
 Barkley Marathon 
 466 
 B.I.G. - světové prvenství 
 443 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 413 
 Gálfy - Horský život 
 396 
 Jak se staví ledovec 
 375 
 JAMES - Století nad oblaky 
 513 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 411 
 Lezci z Manína 
 442 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 417 
 Operace Nos 
 402 
 Plamen nikdy nezhasne 
 397 
 Pohlednice z konce světa 
 449 
 Pomíjivost ledu 
 394 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 410 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 387 
 Rhapsodia Corcontica 
 392 
 Sama 
 428 
 Šampioni zlatého údolí 
 416 
 S lyžemi v oblacích 
 473 
 Tenaya Traverse Challange 
 416 
 Tenkrát na východě 
 452 
 Velká alpská silnice - 73 
 431 
 Za oponou velehor 
 500 
 Zápasník Dee Dee 
 402 
 Životní výprava 
 417 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.