LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Kudy mám lézt?? Nahoru!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
48.Mikulec 10023
49.Hebelka 9976
50.Barták 9975
Bouldry:
48.Kohout 8900
49.Tra 8884
50.Chochola 8853
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5809 lezců
1183229 cest
Nové přelezy:
Ozon 7C
Morpheus 8c
Dopamin 7A+
Díra Super 7C
Díra Direc 7C
Přepište D 7C
Mandragora 8A
Líc 9
The Bizarr 8A+
Kapitán Am 7C

Stěny
V 16 - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
SAUNA - Plzeň

Prodejny
LANEX eshop - Bolatice
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Horská služba: mobily atd. ruší signál lavinového přístroje

V rámci lavinové prevence Horská služba v těchto dnech upozornila, že elektromagnetické vlnění vydávané elektronickými přístroji, jako jsou třeba vyhřívané rukavice, chytré hodinky, telefony nebo vysílačky, ruší signál vydávaný lavinovým přístrojem, a tím zkracuje jeho dosah.

Podobný problém můžou způsobit i některé materiály, například aluminiová fólie, která odstíní vysílaný signál. Každé zkrácení dosahu vyhledávače snižuje šance na přežití v lavině. Takže:
👉V režimu SEND musí být všechna elektronická zařízení a předměty, které mohou rušit nebo odstínit signál lavinového přístroje, v minimální vzdálenosti 20 cm od něj.
👉V režimu SEARCH musí být všechna elektronická zařízení a předměty, které mohou rušit nebo odstínit signál lavinového přístroje, v minimální vzdálenosti 50 cm od něj.

Viz:



Standa Holec   [úpravy] 13:41 02.01.2024Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 ale to ví přece dávno každej18:25:22 02.01.2024
kdo jednou zkusil zapnout doma pípák a chodit po bytě (nebo měl telefon položenej na jezevčíkovi čili kazeťáku s radiem). docela mě překvapuje, že tato informace není obecně sdílená, čili velmi mě znepokojuje, že si každý ten pípák vysílající analogovej signál doma nevyzkoušel a neobešel postupně mobilní tefon, akuvrtačku v nabíječce, televizi, plynovej kotel, indukční varnou desku, čerpadlo v akvárku, mikrovlnku a vůbec všechno elektrické co doma má.
dobrá zpráva experimentálně zvídavým kutilem ověřená je, že dosah rušení mobilním  telefonem je poměrně malý a stačí mít (zapnutý) telefon v kapse na jiné straně těla než (zapnutý) pípák.
Lukas B.odpovědět 
 Re: ale to ví přece dávno každej19:47:17 02.01.2024
Souhlas. Plynový kotel a akvarko mám na zádech a pipak na prsou a je to v pohodě.
odpovědět 
  Re: ale to ví přece dávno každej20:21:08 02.01.2024
Tak bez akvárka a plynového kotle už snad v dnešní době do hor nikdo nechodí ne? Snad nežijeme ve středověku!!!???
Rádio Jerevan odpovědět 
   Re: ale to ví přece dávno každej20:28:16 02.01.2024
k meritu: obecně jsem zhnusenej/šokovanej/zklamanej/překvapenej nedostatkem zvídavosti v populaci obecně. a tihle lidé bez potřeby něco vyzkoušet/ověřit/osahat si se statečně pouštějí do diskusí.
Lukas B.odpovědět 
    Re: ale to ví přece dávno každej10:29:02 03.01.2024
Tak... Ale kdo za to může? My... "Na to nesahej, to je drahý!", "Nech to, rozbiješ to!", "Budeš špinavej!" a nebo "tady seď a nehejbej se, na tady máš tablet" jsou zabijáci zvídavosti...
Omlouvám se za OT
Flodpovědět 

 Laik10:30:32 04.01.2024
Co si mám z textu vyvodit? Jak mám dle horský nastavit chytrý hodinky nebo rukavice do režimu send nebo search a která vzdálenost platí?
odpovědět 
 Re: Laik10:32:30 04.01.2024
Už mi docvaklo😀
odpovědět 

 Nesmysl09:43:51 05.01.2024
Pípák vysílá na úplně jiných frekvencích než třeba mobil GSM atd., takže se to nemůže prakticky nijak ovlivňovat. A stejně máš mít lavinovej batoh, a ten je většinou analogovej a bez elektriky.
Baronodpovědět 
 Re: Nesmysl20:16:38 05.01.2024
Ještě jsem zapomněl příjmení...
Baron Prášilodpovědět 
  Re: Nesmysl15:57:32 09.01.2024
Neco na tom je, 457 kHz versus 900/1800 MHz je dost rozdil. Ale snad si to z prstu nevycucali. Urcite se nevyjadrim presne, ale nemuze to byt tak, ze kdyz mobil vysila vhodne periodicky signal, tak tech 457 kHz zarusi? Ve skole nam treba kdysi rikali, ze kdyz slysis mobil v reprakach, tak to nejsou ty jeho GHz, ale jak se preladuje z jedne frekvence na druhou, kdyz zkousi ruzne kanaly. Ale rad si to necham vysvetlit.
jx zeroodpovědět 

 DAV Panorama19:39:15 05.01.2024
V poslednim cisle clenskeho casopisu DAV Panorama byl teto tematice venovan velky clanek.

Jsa na skialpovem vylete, nemam ho ted po ruce, ale odsnesla jsem si z nej to, ze je na ruseni signalu nutne davat pozor zejmena pri vyhledavani.  Takze hledajici mobil v rezimu flight mode a ten, kdo vola horskou postava mimo laviniste. Obecne nenosit mobil v te same kapse u kalhot, kde mam pipak.

U chytrych hodinek stacilo, kdyz je mel clovek v normalnim rezimu na druhe ruce, nez v ktere drzi pipak (coz neni u vetsiny obyvatelstva, kteri jsou pravaci a nosi hodinky na leve ruce, zadny problem).

Az budu doma, dam sem pro popirace (;)  ) par cisel k ruseni signalu pipaku.

Zkouman byl take vliv novych elektronickych airbagu. Protoze zadny nepouzivam, tak jsem to jen preletla, ale v kostce byl vysledek takovy, ze elektronika airbagu muze signal rusit, ale v praxi pri normalnim pouziti -- airbag na zadech a pipak pri vyhledavani v ruce -- to nevadi.
Lenka K.odpovědět 

 Slováci to dávno vědí, že vyhledávač je rušitelný...21:54:43 06.01.2024
Před víc jak deseti lety, když přišel na trh Pieps DSP (asi verze Pro), byl postupně fasován slovenskou HZS. Nevím proč, ale chasni měli k němu nějakou vnitřní animozitu. Proto např. ve srovnávacím testu vyhledávačů z pera Strediska lavinovej prevencie bylo popsané, že pokud položíte Pieps DSP na kovovou lavinovou lopatku a zapnete ho, vyhodí chybu E22. A proto! Nikdy nenoste na hrudi připnutou kovovou lavinovou lopatu spolu se zapnutým vyhledávačem... :-D
vonkreuzodpovědět 

 UIAA Electromagnetic Interference in Avalanche Transceivers18:33:57 07.01.2024
4 jazzyky
https://shorturl.at/lLQT1
PKodpovědět 

 Foto dne:

 Databáze cest:
Všechny cesty (187291)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Kaputin 4B Hlavatice
Alfa Blbec 5A Hlavatice
Ruské Onuce 3 Hlavatice
Make Hlavatice Great Again 5C+ Hlavatice
Selanka 5B Hlavatice
Nově komentované:
Rosenhochzeit 6+ Höllental
Hrana 6+ Davle
Astypalea 5c+ Telendos
Hrana 6+ Davle
Hrana 6+ Davle

 Nově v diskusi:
Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: adminové? | adminové? | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! |

 Nové komentáře:
Hovadina. | První 10a | Domen | Re: vysledky | Ach jo | Redbull ti dava kridla | Re: Hezky | Re: Hezky | Re: Hezky | Re: Hezky |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (67)
Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu pod Křižákem (46)
Adam Ondra se po MS zamýšlí, zda má pokračovat v závodění (45)
MS ve sportovním lezení v Jižní Koreji - obtížnost (35)
V Tatrách se zabil český horolezec po pádu pod Satanem (21)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (20)
První sólový zimní výstup na Cerro Torre cestou "Via dei Ragni" (9)
Alone on the wall (9)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (6)
Video: Domen Škofič leze cestu za 8a na letícím letadle (5)

 Nově v inzerci:
Nové lezečky La Sportiva Solution a Solution comp | Lezení | Triop Tiger TOP | Horolezecké boty Salomon Super Mountain 9 | Nový cepín CT 60cm | Statická a dynamická lana | Nová lana Beal, Tendon, Rock Empire | Singing rock ONYX | Expresy Wildcountry wildsport 17cm | Revo |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 595 
 50 dní v divočině 
 458 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 536 
 Andrea 
 472 
 Ashima 
 403 
 Barkley Marathon 
 493 
 B.I.G. - světové prvenství 
 467 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 429 
 Gálfy - Horský život 
 410 
 Jak se staví ledovec 
 389 
 JAMES - Století nad oblaky 
 547 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 434 
 Lezci z Manína 
 465 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 426 
 Operace Nos 
 411 
 Plamen nikdy nezhasne 
 412 
 Pohlednice z konce světa 
 473 
 Pomíjivost ledu 
 406 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 425 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 404 
 Rhapsodia Corcontica 
 411 
 Sama 
 449 
 Šampioni zlatého údolí 
 432 
 S lyžemi v oblacích 
 491 
 Tenaya Traverse Challange 
 434 
 Tenkrát na východě 
 473 
 Velká alpská silnice - 73 
 451 
 Za oponou velehor 
 519 
 Zápasník Dee Dee 
 421 
 Životní výprava 
 436 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.