LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lepší starej horolezec, než mrtvej hrdina.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
15.Churavý 11037
16.Danda 10908
17.Šofránko 10878
Bouldry:
15.Pařík 10175
16.Stráník 10081
17.Nespoutaný 10050
Hory:
24.Nešvera 2557
25.Opice 2510
26. 2404

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5809 lezců
1183244 cest
Nové přelezy:
Monika Lew 9-
Monika Lew 9-
Ozon 7C
Morpheus 8c
Dopamin 7A+
Díra Super 7C
Díra Direc 7C
Přepište D 7C
Mandragora 8A
Líc 9

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Stanovisko OVK Západní Čechy

Po zveřejnění zápisu ze schůze OVK Západní Čechy na stránkách ČHS jsem povinován komisí zveřejnit zde na Lezci stanovisko k vzneseným podnětům.

Stanovisko OVK Západní Čechy


Plzeň,  2.3.2016
Podnět:    Manipulace chytů v oblasti Jesenicka (Žihle)

Podněty k OVK podali: David Chudoba, Marek Rottenborn
Členové OVK : Marek Rottenborn, Jiří Žižka, Lukáš Jeřábek, Petr Novák, Karel Syka, Petr Janata, David Moravec, Oldřich Hain, Zdeněk Vaník, Josef Skuhrovec, Jiří Košař, Jiří Los

OVK se zabývala výhradně skalními oblastmi Jesenicka v působnosti OVK Západní Čechy.

Konstatování stavu
Zástupci OVK provedli prohlídku částí inkriminované oblasti s cílem zjištění aktuálního a skutečného stavu skalních útvarů.
V boulderové oblasti Žihle, podoblasti Dědek a Bába, Viklany a Sklárna dochází dle názoru OVK k porušování Pravidel provozování horolezectví v nepískovcových oblastech ČR.
Jedná se především o úmyslnou a cílevědomou manipulaci chytů spočívající v mechanickém a chemickém poškození přírodního povrchu skály v rozsahu mnoha desítek případů.
Dále dochází k vysoušení chytů pomocí hořáků.

Komentář OVK

Všichni členové OVK se jednomyslně shodli na tom, že činnost některých prvovýstupců v oblasti je značně necitlivá a je povinností OVK zamezit tomuto konání. Nesmí dojít k tomu, že současný stav skalních útvarů v oblasti se stane akceptovaným standardem, či přímo návodem k obdobnému konání všech následovníků.
OVK je přesvědčena, že mnoho prvovýstupů v oblasti postrádá základní smysl a vhodnost pro lezení.
OVK je přesvědčena, že drtivá většina problematických prvovýstupů (manipulované chyty) pochází od osob spojených s organizováním akce Petrohradské padání.

OVK vyzývá k dodržování Pravidel provozování horolezectví v nepískovcových oblastech ČR, dále zákonů o Ochraně přírody a Lesního zákona.
OVK vyzývá k respektování stávajících prvovýstupů.

Závěr

OVK dává současně podnět k zahájení disciplinárního řízení s osobou, skupinou osob či právním subjektem organizující akci Petrohradské padání.

OVK doporučuje Výkonnému výboru ČHS, aby zvážil jakoukoliv finanční či jinou podporu konání akce Petrohradské padání ze strany ČHS. Nelze podporovat zde, zejména mladé generaci lezců, předkládaný trend modelace přírodního povrchu skal. To odporuje nejen Pravidlům, ale i základnímu duchu lezení a horolezectví.


Text stanoviska  v pdf :

 Stanovisko OVK - download

Marek Rottenborn   [úpravy] 12:17 07.03.2016Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyKomentovat mohou pouze zaregistrovaní

 Inkvizitor, zveda svuj kriz, horsi nez mor..16:49:13 07.03.2016
...to je tak blby a detinsky, ze se stydim i za vas...
 Dousa

 celkem dobrá společnost18:15:21 07.03.2016
Tak jsem se díval, proti komu všemu bylo vedeno disciplinární řízení a zdá se, že bude Petr Resch v celkem dobré společnosti.
 honza

 ...22:19:12 07.03.2016
To je zase šaškárna...
 PD

 Foto dne:

 Databáze cest:
Všechny cesty (187292)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Via Dei Tempi Andati 7a Baunei
Kaputin 4B Hlavatice
Alfa Blbec 5A Hlavatice
Ruské Onuce 3 Hlavatice
Make Hlavatice Great Again 5C+ Hlavatice
Nově komentované:
Rosenhochzeit 6+ Höllental
Hrana 6+ Davle
Astypalea 5c+ Telendos
Hrana 6+ Davle
Hrana 6+ Davle

 Nově v diskusi:
Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: adminové? | adminové? | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! |

 Nové komentáře:
Re: Nevhodné | Hovadina. | První 10a | Domen | Re: vysledky | Ach jo | Redbull ti dava kridla | Re: Hezky | Re: Hezky | Re: Hezky |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (66)
Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu pod Křižákem (46)
Adam Ondra se po MS zamýšlí, zda má pokračovat v závodění (45)
MS ve sportovním lezení v Jižní Koreji - obtížnost (35)
V Tatrách se zabil český horolezec po pádu pod Satanem (22)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (20)
První sólový zimní výstup na Cerro Torre cestou "Via dei Ragni" (9)
Alone on the wall (9)
Chamonix – Pár tipů na lezení kolem Enversky (6)
Video: Domen Škofič leze cestu za 8a na letícím letadle (5)

 Nově v inzerci:
Nové lezečky La Sportiva Solution a Solution comp | Lezení | Triop Tiger TOP | Horolezecké boty Salomon Super Mountain 9 | Nový cepín CT 60cm | Statická a dynamická lana | Nová lana Beal, Tendon, Rock Empire | Singing rock ONYX | Expresy Wildcountry wildsport 17cm | Revo |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 596 
 50 dní v divočině 
 458 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 537 
 Andrea 
 472 
 Ashima 
 404 
 Barkley Marathon 
 494 
 B.I.G. - světové prvenství 
 467 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 429 
 Gálfy - Horský život 
 410 
 Jak se staví ledovec 
 389 
 JAMES - Století nad oblaky 
 549 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 434 
 Lezci z Manína 
 466 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 427 
 Operace Nos 
 411 
 Plamen nikdy nezhasne 
 412 
 Pohlednice z konce světa 
 474 
 Pomíjivost ledu 
 406 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 426 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 404 
 Rhapsodia Corcontica 
 411 
 Sama 
 449 
 Šampioni zlatého údolí 
 432 
 S lyžemi v oblacích 
 492 
 Tenaya Traverse Challange 
 435 
 Tenkrát na východě 
 474 
 Velká alpská silnice - 73 
 451 
 Za oponou velehor 
 519 
 Zápasník Dee Dee 
 421 
 Životní výprava 
 436 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.