Na trh tzv. „akčních“ kamer vstupuje BenQ s modelem určeným pro zachycení sportovních aktivit lehkou kamerkou s dálkovým ovládáním z hodinek. Je i pro lezení prezentovaném na jejím obalu.
Kamera BenQ SP2, kterou měl Lezec.cz možnost krátce vyzkoušet, příliš nevybočuje z dobrého standardu současných malých kamer řady „akčních“ nebo také „outdoorových“. Její největší výhodou je rozsáhlé příslušenství, které, oproti jiným podobným modelům, dodává výrobce v základní výbavě a (snad krom držáku na řídítka kola) není třeba jej dokupovat.
Základem je samotná kamera a hodinky, jejichž prostřednictvím lze kameru ovládat (šikovné nejenom když umístíte kameru třeba na přílbu, ale i tehdy, použijete-li ji např. ve voze, a budete-li chtít nenápadně pořídit záznam např. konfliktní situace v dopravě). Ke kamerce dále dodává výrobce vodotěsné pouzdro určené až do hloubky 60 m, opatřené zezadu i z boku úchyty pro připevnění kamery. V balení je rovněž několik nástavců pro usazení kamerky a koncovku ve tvaru „T“ pro držáky. Sada pochopitelně obsahuje standardní doplňky jako nabíječku, USB kabel, kabel pro nabíjení hodinek a další drobnosti.
Co kamerka BenQ SP2 umí
Především zachytí kvalitní Full HD 1080p video s 60 snímky za sekundu S dálkovým ovládáním v podobě hodinek s režimem Live-View, na jejichž displeji lze kontrolovat, co právě snímáte. Prodloužená výdrž baterie zajistí až 3 hodiny záznamu nebo 460 fotografií. Kamera nemá LCD displej pro prohlížení fotek, v horní části má jednoduchý OLED displej, nabízející pouze orientační možnost prohlížení.
Nabízí pět základních režimů: natáčení videozáznamu (v různých kvalitách a snímkovacích frekvencích, max. 1080p (16:9): 60 FPS), fotografování jednotlivých snímků, funkce Time-Lapse (časosběrný záznam) v intervalu jednoho snímku za každých 1, 3, 5, 10, 30 nebo 60 vteřin, sekvenční fotografování sportovních snímků (7x po sobě) a nastavení samospouště.
Kamera má možnost WiFi připojení, pomocí kterého můžete fotit přímo z mobilního telefonu se systémem Android (v rámci Google Play či App Store lze získat zdarma aplikaci „BenQ Action Cam App“) – připojení podle údajů výrobce funguje do cca tří metrů, avšak ve skutečnosti funguje minimálně na vzdálenost třikrát větší. Po straně kamerky najdete slot pro MicroSD kartu, která však není součástí balení. Po připojení k počítači se kamerka chová jako běžné mass storage médium.
Kamerka BenQ SP2 ve svém základním provedení obsahuje rozsáhlé příslušenství
Zkušenosti s používáním
Samotná kamerka je velmi malá a lehká, i když kompaktní provedení působí robustně. Bohužel na samotném těle kamery není nabídnuta možnost snadného uchycení. To je možné, až když je kamera uložena do vodotěsného pouzdra, a tedy kamera začíná být poměrně velká a např. pro umístění na přílbu i těžká. Na druhou stranu v pouzdře nesporně obstojí i ve vcelku drsných podmínkách a při méně šetrném zacházení; vodotěsnost pouzdra zároveň zaručí možnost pořizování videa i za deště či sněžení.
Výhodou je nepochybně jednoduché (téměř by se chtělo říct intuitivní) ovládání kamery. Zároveň může být praktické ovládání z hodinek, na kterých lze (byť v malém rozlišení) kontrolovat aktuální záběr.
Objektiv má široký záběr, což je pro tento typ kamery nabízející především běžné „dokumentační“ záběry spíše pozitivem. A také má velkou hloubku ostrosti, a tak lze snímat i blízké skalní objekty při lezení. Za dobrého osvětlení s ní lze vytvořit vcelku kvalitní video, kvalita se však snižuje s nižší intenzitou světla (viz i naše video – dobré záběry pořízené v outdoorových podmínkách, nižší kvalita při záběrech tréninku na sklepní bouldrovce.
Kamerku jsme připevnili na čelo kolem hlavy páskem na suchý zip, který je v základní výbavě v balení. Pro jistotu jsme si přivázali kamerku k tělu tenkou šňůrkou, kdyby se pásek uvolnil, aby kamera nespadla do údolí. Pásek naše testování vydržel a nepovolil přesto, že jsme s ní párkrát při lezení zavadili o skálu.
Hodinky ke sledování záběru se nám pro lezení nakonec moc nehodily. Buď sleduješ a natáčíš hodinky, nebo je nesleduješ a natáčíš skálu a lezení. Hodinky také trochu překážely ve spárách.
Lezení s kamerkou je třeba si osvojit a snažit se o pomalé pohyby, otáčet celou hlavou, ne jen očima na místo, které chci zabrat.
Uživatelský test – lezecká videa natočená kamerou BenQ SP2 (s kamerou BenQ) pro Lezec.cz (komprimované pro Youtube)
Všechny tyhle kamery jsou kopií Gopro a proto by se mělo srovnávat co nám přinášení navíc. Bohužel nutno říci, že né moc povedenou kopií. Měl jsem možnost vyzkoušet několik podobných pokusů např od SONY, EVOLVEO atd. A myslím, že žádný z nich se kvalitou záznamu ke svému vzoru vůbec nepřiblížil. Za stejnou cenu jako je tento Benq se dá pořídit nejlevnější Hero a kvalita záznamu je někde úplně jinde. Souhlas, že hodinky, display a všechno ostatní co mají tyhle kamery v základu je fajn. Nicméně vždy u mě nakonec vyhrává kvalita záznamu a čistota obrazu. A ta je podle zde připojeného videa tragická.. Díky za recenzi, jen utvrdila, že nemá cenu experimetovat..
Pokud jde o kvalitu videa, tak z kamerky vyšlo zjevně kvalitní HD ve velikosti 2GB, které se při mém amatérském střihu, kompresi a nahrání na youtube pohoršilo. Tak spíš jde o ukázku, co kamerka zabere.
když vedle sebe hodím z Youtube amatérské video z Gopro a tohle tak je i při této nižší kvalitě vidět veliký rozdíl - především v rychlosti doostření při změně vzdálenosti. Nepochybuji, že si kamera najde svou cílovou skupinu, nicméně jsem toho názoru, že za tyto peníze lze získat více a kvalitnější muziky.
zkuste to dát třeba na vimeo - 500 mb je zadarmo a nemrší to tolik kvalitu. takhle mi to bohužel přijde fakt mizerný (myslím technickou kvalitu videa - ne aktery, nebo režii :))
Dokazal by nekdo porovnat kvalitu tohohle s kamerkou ve slunecnich brylich, treba Rollei Sunglasses Cam 200?
Protoze z principu mi prijde, ze pohled kamerky mezi ocima bude vic odpovidat skutecnemu pohledu nez nahore na hlave, pokud to vyrobce dobre zkonstruoval, mela by byt pokazde dobre nasmerovana, nemela by tolik prekazet a hlavne by clovek nevypadal tolik jako mimozemstan.
Otazkou ovsem je, jak to funguje v praxi, dominance GoPro asi bude mit nejaky duvod, co?
Nedávno o tom byl článek. Akcie výrobce GoPro padají, celkem o dost, a důvodem je vstup nových výrobců do tohoto segmentu (neplést s neádvným pádem kvůli nepravdivé zprávě o Schumacherovi). Tedy dominance gopro a jejich kvalita nebyla způsobená nějakou jejich výjimečností, ale tím, že na trhu nebyl nikdo z kvalitních velkých hráčů, který by měl o výrobu zájem. Ono to bez hodně velkých počátečních investic ani nejde. Udělat kvalitní kameru není problém, ale bude drahá. A pokud firma nemá jméno, GoPro ji převálcuje. Aby šlo dnes konkurovat GoPro, bude musí být výrobek levnější a to se podepíše na kvalitě. Tedy jediná šance je někdo opravdu velký, udělá kamerku za zhruba stejné peníze a stejně kvalitní, ale nasype v prvních letech těžké prachy do reklamy. To začalo být zajímavé až nyní.
Kameru v Brýlích jsem měl možnost vyzkoušet jen jednou a je to už dost dlouho(rozlišení 640x480). Nicméně myslím, že stále platí, že kvalitu dělá (i) velikost čočky a čipu. Sice zde uvádí FULL HD, ale to není vše. Dle mého si na srovnatelně kvalitní záběr z brýlí budeme muset ještě dost dlouho počkat..
Na videu mě zaujalo, že nejsou téměr vůbec vidět nohy, tedy přesně pokládání nohou na stupy. Vzhledem k širokoúhlému záběru bych to předpokládal. V horním pohledu bylo vidět, že lezec na pokládání nohou na stupy koukal.
Souhlasim s prvni reakci. Kdyz se odprostite od tabulek plnich cisel, technickych parametru, atd ... tak se staci podivat na co toci drtiva vetsina (jestli ne vsechny) outdoorovych firem, vyrobcu vybaveni, atd ... Osobne si myslim, ze treba firma jako Redbul by si klidne mohla zaplatit vyvoj vlastni kamery, nicmene pouziva GoPro. Za me je to jasna volba