LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Solidní vrstva mechu pohnojená dávkou strachu ve výlezu na vrchol udrží všechno.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

PRÁCE PRO LEZCE
Fasádní Servis
 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Křest Perel východu a video ze Stránské skály
Křest knihy Perly východu
Vyšla kniha Laviny v Česku

Závody
Buližení (08.03)
MČR v ledolezení na obtížnost (15.03)
SP boulder Keqiao (CHN) (18.04)

Žebříček
Cesty:
27.Svoboda 10462
28.Vlk 10446
29.Kolomazník 10444
Bouldry:
27.Moravec 9550
28.Širůčková 9550
29.Vaňous 9428
Hory:
30.Nehasil 2710
31. 2691
32.Málek 2682

Výsledky
ČP v bouldru Praha (15.02)
SP v ledolezení Saas Fee (24.01)
MČR v ledezení na rychlost 2025 (15.01)

Deníčky
5696 lezců
1156414 cest
Nové přelezy:
Kerberos Xb
Brutální I XIa
Inspirace Xc
Liposucció 7b+
En Bloc Xa
Paquirrín 7c+
No Chain, 8a
Kralupskej 7C
Levobočka 7C
Sikasurt 7c+

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Big Wall - Praha 9 - Vysočany

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Galerka II

Jak skončila jedna tatranská túra ...
(když dějepis, tak dějepis)

Začátkem dubna roku 1970  vyrazila  parta Pražáků, Turnováků a Liberečáků na Chatu pod Rysy. Spousta lidí říkalo, že to je na zimu už dost pozdní termín, ale stejně se jelo.
Už po příjezdu do Tater počasí nestálo za nic. Padal mokrý sníh a samotný výstup na Chatu pod Rysy byl dost velký záhul.
     
      Měli jsme půjčené klíče od chaty od tehdejšího chatara Petera Rajce.  Tehdy jsme vlekli na chatu i petrolej na topení.Do smrti  nezapomenu, jak jsem byl na mrtvici, když někde u řetězů se mi vysmekl z krosny 20 l kanystr a sjel po sněhu až na Žabí pleso. Dva dny jsme se plácali kolem chaty a nedalo se nic kloudného dělat. Předpověď na další den nehlásila zlepšení, neboť žádná kloudná tehdy prostě neexistovala.  Večer jsme připravili kvéry na lezení s tím, že zaútočíme na "Galerku".
           
          Kdykoliv předtím, když jsem stál v Sedle Váhy, jsem pozoroval tu krásnou stěnu. Tolik obdivovanou, tolik zatracovanou. Měl jsem již zkušenosti ze zimních výstupů v Malém Kežmarském štítu. Padla i zimní diretissima. Ale Galerka je Galerka a sen každého tatrance. 
   
      Kolik dvojek tehdy ráno vyrazilo,  si už přesně nepamatuji, ale určitě alespoň pět. Prostě jsme nalezli téměř do všech cest, kromě Studničky.  Já měl s Petrem Schierem v plánu Lapiňák.  Byli jsme luxusně vybaveni, počítali jsme s bivakem. Měli jsme žďárák, spacáky, Juwela, ešus a dost jídla.  Kolem 11 hodiny se ale začalo evidentně kazit počasí a sněžit. Dolezli jsme asi na třetí, nebo čtvrté délce do té velké, hluboké  jeskyně. Zvažovali jsme co dál. Všechny dvojky ve stěně mezitím vzaly rozum do hrsti, slanily a vracely se na Váhu.  My ale ne.  Protože jsme seděli dobře vybaveni v pohodlné jeskyni, nenapadlo nás nic rozumnějšího než,  že zabivakujeme už v poledne a počkáme na zlepšení počasí. Nadráždili jsme Juwela a začali vyvářet. Mezitím jsme pozorovali kamarády, jak se vrací pařit na chatu.  Počasí se  pochopitelně odpoledne nezlepšovalo, naopak  začalo chumelit a stěnou začaly létat z Galerky laviny prachového sněhu. Začalo nám být jasné, že jsme udělali pěknou kravinu.  Noc v jeskyni byla sice pohodová, ale ráno jsme měli pocit, že nahoře na Galerce jezdí buldozer a shazuje dolu sníh.  Viditelnost byla asi tak 10 metrů. Takže rychle dolů. 
     
      Měli jsme tenkrát parádní dvoubarevný 8 mm Edelrit, takže  na úpatí stěny jsme byli hned.  Bylo zcela zřejmé, že nahoru na Váhu je cesta už kvůli spoustě čerstvého sněhu vyloučená a že musíme dolů. Protože vidět bylo opravdu jen pár metrů a oba jsme byli v Galerce poprvé, nedošlo nám, resp. jsme na to zapomněli, že pod stěnou je široká zasněžená šikmá rampa a pod ní práh do České (nyní Ťažké) doliny.  Z pod stěny je nutno vytraverzovat  doprava až k úpatí Puškášova pilíře a teprve potom doprava dolů. 



Tatry

foto by © Marcin Jochimczyk


        To nám ale v mlze uniklo.  Petr začal sestupoval přímo dolů a já ho jistil. Po pár metrech jsem ho přestal kvůli mlze nejen  vidět, ale i slyšet.  Po chvíli se lano hluboce zaříznuté do čerstvého sněhu přestalo pohybovat. Trčel jsem  ve sněhu asi 20 minut a v tom jsem si uvědomil, že je pod námi práh. Petr se přes něj spustil a dostal se na jakousi další sněhovou polici. Protože jsme se neslyšeli a 80-ti metrové lano bylo na konci, vyřešil to tak, že se odvázal a snažil se vytraverzovat doprava do svahu. Chvíli jsem tahal za lano a to se najednou uvolnilo a dobral jsem volný konec lana. Teď mi bylo konečně jasné o co jde.  Začal jsem tedy traverzovat k Puškášovu pilíři a lano jsem táhl za sebou.  Konečně jsem se  dostal  na sněhový svah vedoucí až ke Zmrzlému plesu.  Sotva jsem udělal pár kroků, už jsem jel.  Naštěstí  osmdesátimetrové lano, které jsem táhl nesbalené za sebou, působilo zřejmě trochu jako plovoucí kotva a já sjel až na pleso a celou dobou jsem byl na povrchu naštěstí jenom menší laviny.  Sníh jsem měl všude.  Hranice husté mlhy byla nade mnou zhruba na úrovni nástupu do stěny a tak jsem zespoda uviděl Petra jak se snaží vytraverzovat z  prahu do bezpečí. Chvíli jsem ho halekáním navigoval zezdola a on se postupně blížil do bezpečí.  Tak jsem si začal vyklepávat sníh, ze svršků a ze spodků a začal se převlékat  na vlhkou cestu dolů do Bielovodské doliny – bylo dost nad nulou. 
 
        V okamžiku, kdy jsem stál na plese bez bot,  jenom v trenýrkách, Petr uklouzl a sletěl z police asi 3 metry na strmý svah. Okamžitě strhnul další menší lavinu a já rozkrámovaný a  bez kalhot byl najednou po pás ve sněhu.  Věci jsme hledali alespoň půl hodiny. 
   
      No a dál to bylo podobné jako to popisuje Broněk. Sníh dole v dolině byl rozbředlý,  každou chvíli jsme skončili po kolena ve vodě. Cesta busem z Lysé Polany byla v roce 1970 asi o něco složitější. Objeli jsme Tatry kolem dokola a pak jsme se promočení museli vyškrábat v noci na chatu pod Rysy ...

Omlouvám se Broňkovi, za použití Ctrl+C jímž jsem si vypůjčil kus jeho textu, bylo to totiž tak podobné ...

PeS   [úpravy] 18:02 08.02.2008Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 FOTO20:09:57 08.02.2008
Článek jsem si nečetl, ale musím říct, že se konečně na lezci.cz oběvila super fotka! Má nádhernou tonalitu a až na drobné chybičky(pravý dolní roh trošku ruší-ale ořez by pomohl) se jedná o profi práci! Moc pěkné! Radmil
Radmilodpovědět 
 Re: FOTO09:23:06 09.02.2008
Kdyby to bylo profi foto, tak urcite nema pul fotky vyplnene nebem... Takze ten orez by to chtelo vetsi :) Jinak TATRY jsou pro me best co se hor tyce a vzdy ve me vzbuzuji respekt a obrovskou uctu...
Petisodpovědět 
  Re: FOTO18:26:09 09.02.2008
hm, to už je jen věc názoru...mně osobně se na této fotce tolik nebe líbí! :)
Radmilodpovědět 
  Re: FOTO10:12:41 11.02.2008
ale jo...Petis má drobet pravdu...vidím to podobně...I tak je to ale fakt pěkná fotka...to Petis: hele...jak je pane?? zlé zprávy dorazily až k PDclanu...!-)
jíraodpovědět 

 Pekné20:40:08 08.02.2008
taky dobrý zážitek, Tatry jsou Tatry...
Fakodpovědět 

 dobrý21:26:52 08.02.2008
Dobrý, fakt dobrý.
Furt říkám, že není nad to, si zasportovat na zdravým horským vzduchu! :-)
Taky se mi jednou odpolední procházka protáhla na dva dny... Jo, hory! to je romantika! :-)
Dagodpovědět 
 Re: dobrý19:26:24 09.02.2008
Fotku bych nehodnotil,ta je doprovod.Ale spíš zase jeden dobrý článek z hor. Tak jak to chodí.
Palo Č.odpovědět 
  GALERKA11:20:55 10.02.2008
Ta krasavice nám ale dávala co proto. Tam se pořád něco dělo. Jinak hezký článek. čau Broněk
broněkodpovědět 

 ePes rádes11:38:49 11.02.2008
Parádní historka :-) Jen houšť!
mgodpovědět 

 Hezký článek, hezká fotka.16:38:50 12.02.2008
Pro příště bych doporučil rozčlenit text do odstavců, čte se to pak mnohem lépe.
Honzaodpovědět 

 gramatika15:27:45 15.02.2008
Co je správně?
oběvila  nebo  objevila ?
Fuskulínodpovědět 
 Re: gramatika11:14:12 20.02.2008
objevila
odpovědět 

 Foto dne:
Fotka z Chulilly, oblast Tesoro, bez lidí, zato však s Tyransaurem
Tyrannosaurus
 Databáze cest:
Všechny cesty (181488)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Cross Town Traffic 6c+ Vrysi
Údolní Spára III Rájec - Ptačí Stěny
Moje Křížová Cesta Varianta VI Rájec - Ptačí Stěny
Paquirrín 7c+ Margalef
Talweg VIIb Bielatal
Nově komentované:
Moje Křížová Cesta VIIa Rájec - Ptačí Stěny
Freney 8- Zvírotice Město
Hijos De La Pedri 7c Siurana
Ganesha 8+/9- Beycik
Bleau 6A Hlavatice

 Nově v diskusi:
Re: AO už nehraje hru na lezci ? | AO už nehraje hru na lezci ? | Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Nejlepší lezec historie. | Lavínová nehoda v Ťažkej doline | Re: Nejlepší lezec historie. | Re: Nejlepší lezec historie. |

 Nové komentáře:
Finale | Pro Buližení chtivý | Re: Hezký | Hezký | at to leze | Re: tyjo | Re: Je to tak | Grstuluji | 90. výročie od smrteľnej lavíny v NT | tyjo |

 Kde to vře:
Seb Berthe: 2. opakování Dawn Wall na El Capa (65)
Lékařská komise UIAA se vyslovuje proti xenonu v horolezectví (26)
Chris Sharma: video záznam z přelezu cesty Sleeping Lion 9b+ (22)
Adam Ondra vylezl boulder Soudain seul 9A ve Fontainebleau (22)
Český pohár 2025 v boulderingu 1. kolo (12)
Křest Perel východu a video ze Stránské skály (12)
SP mládeže ve skialpinismu Slovensko: (11)
Realizace 10? (10)
Will Bosi: druhý přelez cesty Excalibur 9b+ v Arcu (10)
Video: Adam Ondra a jeho flash bouldru El Elegido 8B+ (8)

 Nově v inzerci:
Scarpa Booster 42,5 EUR | Různé lezecké vybavení | Dodávka k cestování pro dva | Zítra lezení Kokořínsko | Prodám levně Hanwag, Direct Alpine | Spolulezec | Spolulezec/lezkyně | dětské lezky EUR 30 a EUR 35 | Scarpa Booster | sháním parťáka/čku nebo partu na lezení |

 Anketa:
Vadí vám filmující drony na skalách?
 Ano 
 110 
 Ne 
 79 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.