ČHS slaví 120 let českého horolezectví

Český horolezecký svaz slaví 120 let českého horolezectví, jehož vznik se datuje do roku 1897, kdy byl založen Český odbor Slovinského planinského družstva. Koncem září se výročí připomínalo ve Slovinsku, oslavy v Česku se plánují na 4. listopadu.

Ve Slovinsku se  pod Triglavem díky spolupráci ČHS a Slovinského horolezeckého svazu (PZS) uskutečnilo 21.-24. 9. - společné setkání, kterého se za ČHS zúčastnil předseda ČHS Jan Bloudek a několik našich horolezeckých legend - Alena Čepelková, Sylva Talla, Jirka Švejda, Jura Čermák a Bob Mrózek.
Podrobnosti z akce jsou ve zprávě Aleny Čepelkové na webu horosvazu:

horosvaz.cz: Společná akce ke 120. výročí českého horolezectví ve Slovinsku

Další připomínkou výročí má být 4. listopadu v České republice akce, kterou organizuje předseda ČHS Jan Bloudek, jak se uvádí v posledním zápisu z jednání výkonného výboru ČHS ze 4. října, který včera horosvaz zveřejnil na svém webu:

Zápis z jednání Výkonného výboru


Triglav, Aljažev dom, foto JakobZ (GNU wiki)

Triglav, Aljažev dom, Julské Alpy, Slovinsko, foto JakobZ (GNU wiki)

sth   [úpravy] 10:09 12.10.2017

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Český odbor Slovinského Planinského družstva09:06:15 13.10.2017
V červnu to bylo 120 let, kdy byl v Praze ustaven první český horolezecký spolek „Český odbor Slovinského Planinského družstva“. Už tenkrát se jezdilo do hor, ale nejaktivnější byly německé, finančně silné spolky, které v evropských horách stavěly chaty a budovaly cesty. Tou dobou byl mezi našimi alpinisty velký počet těch, kteří jezdili pod vlivem silného slovanského cítění do Julských a Saviňských Alp. Slovinci se totiž snažili zabránit širokému pronikání německého vlivu do jejich hor, kterým kralovala už tenkrát pro Slovince památná hora Triglav (2864 m/m - na níž by měl každý správný Slovinec aspoň jednou za svůj život vystoupit).

V roce 1893 založili Slovinci v Ljublani spolek s názvem „Slovinsko Planinsko družstvo“, které mělo mimo jiného zabránit germanizaci slovinských hor.

Aktivitu tohoto slovinského spolku pozorně sledovali v Praze podobně smýšlející „čeští alpisté“ a v červnu roku 1897 profesor Karlovy university, MUDr Karel Chodounský s asi stovkou přátel založili „Český odbor Slovinského planinského družstva“.

Profesor Chodounský se narodil 18.května 1843 ve Studénce u Boleslavi a zemřel v roce 1931; je pohřben na pražském hřbitově na smíchovských Malvazinkách.

Už v roce 1900 byla otevřena první česká horská chata v Saviňských Alpách pod stěnami Grintavce (2558 m/m) ve stylu české chalupy, která byla pojmenována Češka koča. Další českou chatu Korytnickou koču postavil akademický kroužek Českého odboru v roce 1909 v Julských alpách na jižním úbočí Mangartu (2679 m/m).
Hned po ustavení Českého odboru, v roce 1898, začal vycházet časopis „Alpský věstník“ jehož vyšlo 16 ročníků a který informoval zájemce o všem, co se v Alpách dělo. Obsahoval mapy, kvalitní fotogragfie a otiskoval dokonce vědecké práce s horolezeckou problematikou.

Vedle propagační a literární činnosti, vedle budování chat a horských stezek v slovinských Alpách vytvořila tehdejší mladá generace „alpistů“ (Jiří Čermák, Viktor Dvorský, Karel Hlava, Vladimír Růžička) spoustu českých prvovýstupů.

Dr.Julius Kugy z Terstu ve své knize „Ze života horolezce“ píše: „Pražští horolezci, pánové dr. Čermák, dr. V. Dvorský a řada jejich zdatných společníků, zčásti bez vedoucího, zčásti s trentským Jožem Komacem, vykonali v tomto nádherném horském zakoutí opravdu systematickou objevitelskou práci…

Michael Beranekodpovědět