V tom případě zbystřete, protože specialisté na horolezectví a práci ve výškách worksafety.cz
naskladnili novou várku horolezeckých chytů, a hádejte co?
Tentokrát i včetně verzí pro děti, takže kreativitě v úpravě dětských pokojů už nic nebrání. Stačí jenom lepší vrtačka, trocha šikovnosti v ruce, pár úchytů a za chvilku máte z domova tréninkové stanoviště budoucích mistrů kolmých stěn, nebo jenom příjemné zařízení pro sdílení radosti z pohybu, nebo pro vybití se, než začne venkovní lezecká sezona. I u
lezeckých chytů ovšem platí, ostatně, jako u každého lezeckého vybavení, že je nutné vybírat pečlivě a i tak vám chvilku zabere, než si vaše prsty, dlaně a zápěstí zvyknout na nový druh pohybu, pokud tedy nemáte za sebou větší lezecké zkušenosti.
Co jsou to lezecké chyty?
Lezecký chyt je pevná struktura, nejčastěji z polyesterové pryskyřice, která se připevní cca 2 cm dlouhým pevným šroubem do stěny, a následně vám poslouží pro trénink vašich lezeckých schopností. Zatímco v přírodě se o „chyty“, tedy rozumějte nejrůznější výběžky, pukliny, otvory, zvrásnění nebo převisy postarají povětrnostní podmínky spolu s geologickými procesy, u vás doma se o to budete muset postarat sami s pomocí výrobců těchto umělých chytů. Chyty jsou tak k dostání v mnoha verzích, tedy jako dutiny, převisy nebo jiné stupně, které slouží k procvičení nejrůznějších druhů úchopu a pohybu na stěně.
Dětské lezecké chyty jsou navíc ještě vyrobené pomocí speciální technologie mild surface, kdy je samotný povrch chytu tvořen jemnými, stejně velkými kuličkami, díky kterým dochází jednak k menšímu opotřebení chytu i k šetření kůže na prstech rukou.
Jak správně nainstalovat lezecké chyty?
V první řadě je nutné se rozhodnout, zdali chcete budovat lezeckou stěnu, ve které se budete pohybovat vertikálním směrem, tedy nahoru, či naopak stanoviště na bouldering, kde natrénujete pohyby v horizontálním směru, tedy do strany. Jedním ze zásadních kritérií bude nepochybně tvar stěny, do které budete chyty zavrtávat, mějte ovšem na paměti, že u výšek vyšších než 150 cm (u dětí pak 90 cm) je již z bezpečnostních důvodů nutné používat jištění a helmu, proto se většina chytů v domácích podmínkách umisťuje do boulderingové dráhy ve výšce cca 100 cm nad zemí. Takovouto dráhu je vhodné ještě doplnit bezpečným dopadištěm, např. v podobě vyššího koberce nebo klasických žíněnek. Vzdálenost a četnost jednotlivých chytů pak v zásadě určuje náročnost takové dráhy s tím, že pro začátečníka je vhodné umístit tak 4-6 chytů na m2 stěny a s přibývajícími schopnostmi můžete ubírat. Chyty byste měli rozdělit na ty pro nohy a pro ruce, nicméně zkušení lezci mohou vymýšlet i náročnější kombinace např. přeskoky a podchycením.
Nakupujte chyty s Worksafety.cz
V sortimentu eshopu worksafety.cz specializovaného na výškové práce, horolezectví a arboristiku naleznete chyty pro děti ve tvarech dinosaurů, a několik typů chytů pro starší a pokročilé, od klasických „edge“ typů až po chyty typu „sval“,
které díky své struktuře procvičí vaše ruce ještě o něco důkladněji. Ke všem druhům chytů dodává worksafety i potřebné šrouby a imbusové klíče, takže vy si musíte zajistit jenom vrtačku a pár hmoždinek. Samozřejmě když si nebudete jisti, nebo budete mít nějaký dotaz, můžete se spolehnout, že ve worksafety mají všechny tyto chyty prakticky ozkoušené na vlastní lezecké stěně, a tak vám personál buď osobně, telefonicky nebo emailem velmi rád poradí, jak nejlépe připravit vaši stěnu, ať už půjde o venkovní nebo vnitřní prostor.