LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Já slabě písknu, ty silně táhni.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)

Žebříček
Cesty:
1.Šindel 12950
2.Votoček 12850
3.Trojan 12206
Bouldry:
1.Ondra 11534
2.Volf 11503
3.Konečný 11275
Hory:
1.Sejbal 8423
2.Y 8001
3.Groš 7768

Výsledky
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)
SP obtížnost, rychlost Chamonix (FRA) (11.07)

Deníčky
5789 lezců
1179372 cest
Nové přelezy:
Hradní Spá 10-
Zrození Hv 9
Pumplori 11
Šarlatán 7C+/8A
Kultra 7C+
Patrikova 7C/7C+
Vzestupy A 8A+
Mr. Pohoda 7C+
Hróňova Sé Xa
Eisenvater 9/9+

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
V 16 - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Universum 2

Tak jsme zase jednou v Juře zakufrovali, ale ne vždy ztratit se znamená tratit.

Hledali jsme stěnu zvanou Universum a místo toho jsme našli novou stěnu, nazvěme ji prozatím, Universum 2.
Útulná krásná ještě nepatrně neolezená s tuctem zajímavých cest. Hned jsem prolistoval fungl nového průvodce a nic. (ani na téměř vševědoucím Frankenjura.com nevěděli, nezabral ani všemocný Gůgle) Tak jsem se pustili do lezení a zde je několik informací, které jsme tam vydolovali.


Levá stěna je více kompaktní

foto by © JirkaS


Lokalizovat tuto stěnu je poměrně jednoduché, neboť se nachází ve svahu mírně nalevo nad “pottenštajnskou“ čističkou. Dostat se k ní je už složitější. Nám se osvědčila cesta shora. Z parkoviště ubytovny pro mladé (Jugend Herberg) trochu se vrátit a projít ulicí Dr. Brunner až na její konec (asi 200 m) zde se doprava vnořit do lesa a jít traverzově kopřivovou cestou podél krajních domů osady nad skalami. Asi po dalších 150m vás stezka vezme dolů do údolí a tu sledujete po nějakých 400m až ke skalám. Nejdříve spatříte pravou stěnu a za dalších dvacet metrů na vás vykoukne její neméně zajímavá kolegyně.



K normálnímu Universu je možné pak pokračovat víceméně znatelnou vrstevnicovou kamzičí stezkou a je to ještě tak dalších 500 - 600 m.


Hop nastupuje do cesty Machsmaulauf, 8+

foto by © JirkaS


Dvoustěna není vysoká, asi tak těch 17 m v nejvyšším místě, ale nabízí pěkné různorodé lezení, převážně po lištách. Je zde 12 dokončených cest a domníváme se, že jsou z dílny, neúnavného tvořitele místních linek, Stefana Löwa. Jednou jsme ho zde totiž zahlédli s jeho železem chrastícím batohem.
Věřím, že se za čas informace objeví i na internetu, ale zatím kromě názvu a předběžné klasifikace více nevíme.
Jak jsem psal, skládá se ze dvou masivů, které jsou asi kolem 15 až 18 m vysokých a které jsou od sebe asi 20 metrů.
Na obou dohromady je doposud uděláno 12 cest. Oblast má stěny směrovány na jih, ale jsou ve stínu stromů a je tedy vhodná na suché teplé dni.


Pravá stěna s přitažlivou linkou zvanou Stretching, 8?

foto by © JirkaS


Určitě si zkuste místní lištovou krásku Leistenknaller (lištodrtič), zajímalo by mě, kolik byste tomu dali, mě to přišlo jako lehčí devět, ale možná jsem jen slabý, každopádně krásná technická cesta, na které se dole protáhnete v pěkné lehké plotně, abyste procvičili prsty, které nad převisem zatnete do malech lišt a ty vás budou provázet až ke slaňáku. Parádní.

Další z cest, které můžu doporučit, je to určitě podobná Machsmaulruf - tu jsme ohodnotili jako sjízdné 8+, je to opět mírně vytrvalostní blues pro prsty.


Orientace ve skalách je jednoduchá

foto by © JirkaS


Z ostatních cest se nám líbila Tage Wie diese - zde narazíte na několik zajímavých sklopanů, ale nevzdávat se pomůže, závěr už je lehký.
A další a další, prostě 12 cest, které asi sotva vylezete za jeden den.


Hop téměř ve výlezu cesty Machsmaulruf, 8+

foto by © JirkaS



Jana v cestě One move wonder, 7+/8-, a skutečně název nekecal

foto by © JirkaS



Universum 2 - detailní nákres obou sektoru (dole ke stažení a vytisknutí jako pdf )

nákres by © JirkaS


Zde je seznam cest:

1. Kontakt linsen, 6+
Nástup nejvíce vlevo stěnkou.
2. Rampe, 4
Šikmou rampou vedoucí mírně doleva stěnou.
3. Leistenknaller, 9-/9
Nástup jako c. Rampe, pak doprava a lehce kolmou stěnou, pod převis. Zde tvrdým boulderem přes převis a hladkou stěnou ke slaňáku.
4. Machsmaulruf, 8+
Nástup mírně vlevo od nevýrazné hranky. Stěnou pod převis a boulderovými kroky přes něj.
5. Tage wie diese, 8-
Pěkná cesta po skolpanech.
6. King of pain, 8-?
Trochej boulder v prostředku a trochej nahoře pod slaňákem.
7. Vogelfrei, 7+?
Vypadá pěkně, zajímavá asi nahoře.
8. One move wonder, 7+/8-
Opravdu jeden krok, který stojí za to.
9. Direkt ok!, 6?
Lekčí kouto spára.
10. Eck alarm, 7?
11. Stretching, 8?
Tohle bude lahůdka, přes břicho po lochnách.
12. Yoga, 7
Trocha jógy na startu a trocha při navalení se na balkonek, jinak o ničem.

Zdroje:

Průvodce na Universum na Lezci, kde naleznete soupis všech cest.

Nákres s cestami ke stažení: pdf
 Topo Universum 2 - Download

JirkaS   [úpravy] 07:59 30.08.2012Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Návrat Staré party?13:53:32 30.08.2012
To je článek skoro jako z dob, kdy se lezlo s Lukyho ségrou a počasí bylo, že by ani Astičku nevyhnal :-D
Bídaodpovědět 
 Re: Návrat Staré party?14:52:21 30.08.2012
To jsi docela vystih. A ač to dle Jirkovo popisu nevypadá, v některých místech mi skála svou kompaktností připomínala Jezírko.
 hopodpovědět 
  Re: Návrat Staré party?16:24:31 30.08.2012
Hopova hláška, že ho to tolik nemotivuje, cestu vylézt, když neví přesně kolik to je, je taky čistě "staropartovská" Jisté je, že zatím to má v jeho očích klasu 3. ( jde to, jde to blbě, nejde to) :).
 jirkasodpovědět 

 Foto dne:
finále
SP Koper 2025
 Databáze cest:
Všechny cesty (186596)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
První Zleva 5+ Jihlava
LDN 5 Hůrka U Bernartic
LTO 4 Hůrka U Bernartic
NDR 4 Hůrka U Bernartic
Stará Kalifornie IXa Teplické Skály
Nově komentované:
Střecha 8- Domoradice
Zlatý Zoubek 7 Domoradice
Velejemná 7+ Domoradice
ČaPí 8- Srbsko
Plazivec 4 Jihlava

 Nově v diskusi:
Re: Zapomenutý PataPuf | Szczytnik | Re: Zapomenutý PataPuf | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Metodika? | Metodika? | Re: Zapomenutý friend BD vel. 5 | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost | Re: Kvalitni metodiky neni nikdy dost |

 Nové komentáře:
Re: vyjadrenie JAMESu | Re: vyjadrenie JAMESu | Re: Co takhle otevřít odkaz a číst | Re: Co takhle otevřít odkaz a číst | Re: Co takhle otevřít odkaz a číst | Re: vyjadrenie JAMESu | Re: Vo svete | Re: Adam Ondra | Re: Co takhle otevřít odkaz a číst | Re: Švec + Hvizdák |

 Kde to vře:
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (67)
SP v lezení na obtížnost Koper, Slovinsko (19)
Bouldrové závody na Fesťáku (18)
Video: Adam Ondra trénuje na Arco Rock Master (18)
Nové stěny a cesty v Českém Krasu (17)
Kleiner Südpfeiler (270m, IV+) (17)
Italský horolezec prohlášen včera za svatého (14)
MS mládeže v lezení Helsinky, Finsko: (9)
ČHS: František D’Agostino přelezl vícedélku Histoire Sans Fin 8b (8)

 Nově v inzerci:
Spolehlivá a důvěryhodná nabídka! | Naviják na Telco | spolulezec na písek či okolí Prahy | Ztráta průvodce | Nákoleník | Nabízím odkoupení noclehu v tatrách | Hledám lezkyni | Hledá se parťák na lezení z okolí Hořovic/ Berouna | Dodávka na cestování | Grivel MB AlpinePro 40+10 |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 148 
 50 dní v divočině 
 94 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 117 
 Andrea 
 111 
 Ashima 
 87 
 Barkley Marathon 
 131 
 B.I.G. - světové prvenství 
 114 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 106 
 Gálfy - Horský život 
 92 
 Jak se staví ledovec 
 86 
 JAMES - Století nad oblaky 
 136 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 113 
 Lezci z Manína 
 120 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 106 
 Operace Nos 
 98 
 Plamen nikdy nezhasne 
 91 
 Pohlednice z konce světa 
 99 
 Pomíjivost ledu 
 97 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 115 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 106 
 Rhapsodia Corcontica 
 98 
 Sama 
 111 
 Šampioni zlatého údolí 
 104 
 S lyžemi v oblacích 
 111 
 Tenaya Traverse Challange 
 101 
 Tenkrát na východě 
 97 
 Velká alpská silnice - 73 
 107 
 Za oponou velehor 
 152 
 Zápasník Dee Dee 
 116 
 Životní výprava 
 94 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.