LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Volný kámen, to je sviňa, proto máš lano na (s)račku!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Průvodce Elbtal 1 a 2
Mistr skal
Na trh přišla kniha o horách a řekách Dobrodružství v prášku

Závody
3. liga - Lezeme Třináctku (20.09)
MS paralezení boulder, obtížnost, rychlost (21.09)
MS v lezení (21.09)

Žebříček
Cesty:
47.Černík 10031
48.Mikulec 10023
49.Hebelka 9976
Bouldry:
47.Kollár 9003
48.Kožich 9000
49.Kohout 8900
Hory:
26. 2404
27.Sukačová 2316
28.Kulajta 2304

Výsledky
SP obtížnost Koper (SLO) (05.09)
MS mládeže v lezení (28.07)
SP Madrid (18.07)

Deníčky
5809 lezců
1183468 cest
Nové přelezy:
Saula 7B+
Doktor Hou 7C+
Zlatý Drak 8B
Polar Bear 8A
Kurare 7C+
Semišová M Xb
Brandlemou 10-
Level 50 10-
Velká Post 7C+
Vrchcáby 7C

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Boulder Bar - Praha 7
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Tatranské štíty a ľudia

Literatura

malaNa trhu je další kniha z pera historika, muzeológa a publicisty Ivana Bohuša, který žije a pracuje ve Vysokých Tatrách. Tentokrát se společně s ním podíváme na padesát štítů Vysokých Tater z hlediska historie a lidí, jejihž jména nás s oblastí spojují. Nebudou se propírat jen osobnosti z tatranského horolezectví, ale zabrousí se i do ostatních oblastí, ve kterých mnohé postavy přispěly k rozvoji Vysokých Tater. Za zmínku určitě stojí přehledně zpracovaná část o tatranských průvodcích. Pokud znáte pouze Kroutila, Puškáše a Andrášiho, měli by jste si určitě obzory rozšířit.

obálka knihy


Na úvodních stránkách jsou čtenáři Vysoké Tatry představeny z geologického a zeměpisného hlediska. Z téměř sto štítů Vysokých Tater, které tvoří samostatné a výrazné objekty se vám představí celých padesát nejdominantnějších vrcholů.

Kniha pokračuje historickými milníky a popisem osidlování oblasti.

Velmi zajímavou část knihy je určitě popis tištěných průvodců po Vysokých Tatrách. První kousek se datuje již do roku 1842, kdy Carl Reyemhol vypracoval šestnáctidenní itinerář návštěvy Vysokých Tater. Prvního horolezeckého průvodce napsal strojní inženýr z Polska Janusz Chmielowski roku 1907 - 1912. Následuje celá série horolezeckých a turistických průvodců od polských a maďarských autorů. Současným průvodců se kniha již nevěnuje, a tak výčet končí rokem 1994, kdy vyšel Przewodnik sczególowy od Wladislawa Cywinskeho.

Pokud máte dosud zmatek v horolezecké klasifikaci Vysokých Tater a pětka z roku 1926 se vám zdá těžší než pětka z let následujících, zjistíte hned, co způsobuje tento rozvrat.

Hlavní část knihy je věnována popisu štítů, které jsou řazeny abecedně za sebou. Systém popisu je asi následující: Kde leží, historie názvu, dobývání, osobnosti spojené s lokalitou a další zajímavost. Celou popisnou část doplňují kresby, rytiny a fotografie, které se vždy vážou ke konkrétnímu místu či situaci.

Publikace vás zavede na: Baranie rohy, Batizovský štít, Bradavica, Čierny štít, Dračí štít, Furkotský štít, Ganek, Gerlachovský štít, Giewont, Hrebeň bášt, Huncovský štít, Jahňací štít, Jastrabia veža, Javorový štít, Kačací štít, Kežmarský štít, Kolový štít, Končistá, Kościelec, Kostolík, Kozí štít, Kozi Wierch, Kôprovský štít, Kriváň, Ľadový štít, Litvorový štít, Lomnický štít, Malý Ganek, Malý Kežmarský štít, Mengusovské štíty, Mních, Ostrý štít, Prostredný hrot, Pyšný štít, Rumanov štít, Rysy, Satan, Slavkovský štít, Soliskový hrebeň, Spišský štít, Svinica, Svišťový štít, Štrbský štít, Ťažký štít, Velické granáty, Veľká Svišťovka, Vysoká, Zamarła Turnia, Zlobivá a Žabí kôň.

Ve výčtu jste si určitě všimli Giewontu. Ten jako jediný patří do Tater západních, ale vzhledem k jeho významu ho autor do výčtu zařadil také.

V závěru knihy se Ivan Bohuš mladší věnuje přechodu hřebene Vysokých Tater zvaný - Koruna Slovenska. Z historického a sportovního hlediska má tento přechod velký význam, který čistě nebyl ještě překonaný (více podrobností v knize). Za zmínku určitě stojí slova skvělého horolezce, který měl na kontě mnoho himalájských vrcholů Vladimíra Plulíka, který si sólo zimního přechodu hlavního hřebene Vysokých Tater cenil více než výstupu na Everest.

Na konci 160 stránkové knihy naleznete jmenný rejstřík. Kniha je celá zpracovaná na křídovém papíře v tvrdých deskách s vázanou vazbou. Pokud patří oblast Vysokých Tater mezi vaše srdcové záležitosti, určitě by kniha neměla chybět ve vašich knihovnách.

Tatranské štíty a ľudia


Autor: Ivan Bohuš
Jazyk: slovenština
Vydavatelství: I&B
Rok vydání: 2010
Formát: kniha 215x305, 160 stran
ISBN: 9788096901791
Doporučená cena: 16,50 Eur

Knihu prodává www.pruvodceNakopce.czwww.panorama.sk



ukázka1


ukázka2


ukázka3




Ivan Bohuš, st.: historik, muzeolog, publicista. Postupně pracovník ředitelství lázní Starý Smokovec, ředitel bývalého Tatranského muzea v Popradě, zakladatel a vedoucí Muzea TANAP-u. Od roku 1985 na důchodě. V mládí horolezec, organizátor dobrovelné záchranné služby a iniciátor založení profesionální Tatranské horské služby.

Ivan Bohuš doposud zpracoval 2400 studií a článků s historickou a muzeologickou tématikou ve slovenských, českých, polských a maďarských periodikách. Publikačně činný je i v současnosti.

Další knihy:
Premeny tatranských osád, Ivan Bohuš st., Ivan Bohuš ml., 2008;
Tatranské chaty - Majáky v mori skál a snehu, Ivan Bohuš ml., 2007;
Tatranské vrcholy, Ivan Bohuš st., 2007;
Na každom kroku kameň, Ivan Bohuš st., 2007;
Tatranské doliny v zrkadlení času, Ivan Bohuš st., 2007;
Rozprávanie o názvoch a prvých výstupoch na tatranské vrcholy, Ivan Bohuš st., 2007;
Od ohnísk a kolíb po tatranské osady, Ivan Bohuš, 2004.

Zdroje:
O autorech knih ze stránek vydavatelství I & B:
Ivan Bohuš st.
Ivan Bohuš ml.



Petr Brinček   [úpravy] 11:01 21.09.2010Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 kniha11:14:01 21.09.2010
Kniha je super, já ji koupil v KIWI v Jungmance www.mapykiwi.cz
Jindraodpovědět 

 díky Petře11:29:45 21.09.2010
Ta stať o průvodcích vypadá zajíamvě. Na knihu se určitě podívám a pravděpodobně jí i brzy pořídím.
 martanodpovědět 

 Foto dne:

 Databáze cest:
Všechny cesty (187321)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Ventre Et Vague 6B+ Fontainebleau
Course De Limaces 6A Fontainebleau
Petite Poutre 6B Fontainebleau
Copacenti 6a+ Picos De Europa
Pescandi 5+ Picos De Europa
Nově komentované:
Raptor 6C+ Oybin
Modulor 7B+ Fontainebleau
Žíznivá Varianta 7- Kozelka
Manévry Řiditelných Draků VIIIb Labské Údolí - Pravý Břeh
Rosenhochzeit 6+ Höllental

 Nově v diskusi:
Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: adminové? | adminové? | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! | Re: spára 5.12 v ŠESTI letech a po vlastním! |

 Nové komentáře:
Re: kuci nezkušený | Re: Tak to mě RedBul naštval, | Re: Hezky | Sítě | Re: Tak to mě RedBul naštval, | Re: kuci nezkušený | Re: Hezky | Re: Hezky | kuci nezkušený | Re: Hezky |

 Kde to vře:
Petice proti stavbě hotelového komplexu v Adršpachu pod Křižákem (50)
Adam Ondra se po MS zamýšlí, zda má pokračovat v závodění (45)
Výběr nových správců na tatranské horské chaty (41)
MS ve sportovním lezení v Jižní Koreji - obtížnost (35)
V Tatrách se zabil český horolezec po pádu pod Satanem (22)
Lezec Deníček – mobilní aplikace pro zapisování cest (20)
Video: Domen Škofič leze cestu za 8a na letícím letadle (15)
Lezec se zabil při slaňování z El Capa při streamu na TikTok (10)
Alone on the wall (9)
První sólový zimní výstup na Cerro Torre cestou "Via dei Ragni" (9)

 Nově v inzerci:
Péřové papuče Warmpeace | Nemo Osmo Dragonfly 2p | Nové lezečky La Sportiva Solution a Solution comp | Lezení | Triop Tiger TOP | Nový cepín CT 60cm | Statická a dynamická lana | Nová lana Beal, Tendon, Rock Empire | Singing rock ONYX | Expresy Wildcountry wildsport 17cm |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2025 je nejlepší?
 1000 Miles Adventure 2024 
 610 
 50 dní v divočině 
 469 
 Alter Traum. Příběh nejstarší desítky na písku 
 549 
 Andrea 
 489 
 Ashima 
 414 
 Barkley Marathon 
 506 
 B.I.G. - světové prvenství 
 481 
 ESSENCE: Story of Johnny Dawes 
 442 
 Gálfy - Horský život 
 419 
 Jak se staví ledovec 
 407 
 JAMES - Století nad oblaky 
 565 
 Kupkolo.cz MTB Trilogy 2024 
 454 
 Lezci z Manína 
 485 
 Nespoutaný živel - deset let terapie dobrodružstvím 
 443 
 Operace Nos 
 430 
 Plamen nikdy nezhasne 
 427 
 Pohlednice z konce světa 
 486 
 Pomíjivost ledu 
 419 
 Reel Rock: Jezdci v bouři! 
 438 
 Reel Rock: Smrt padouchů 
 416 
 Rhapsodia Corcontica 
 424 
 Sama 
 464 
 Šampioni zlatého údolí 
 448 
 S lyžemi v oblacích 
 510 
 Tenaya Traverse Challange 
 453 
 Tenkrát na východě 
 487 
 Velká alpská silnice - 73 
 462 
 Za oponou velehor 
 538 
 Zápasník Dee Dee 
 439 
 Životní výprava 
 449 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.
Na webu NaVylet.cz objevíte pestrou paletu turistických cílů a tipů na výlet napříč celou Českou republikou. Nechybí ani oblíbené lezecké oblasti jako Český ráj s pohádkovými skalními věžemi či dramatické Labské pískovce, které lákají dobrodruhy i horolezce z celé Evropy.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.