Záchrana zraněného muže, který spadl při lezení v Šárce v Praze
Po pádu ze skály v Divoké Šárce transportovali včera pražští záchranáři 30letého muže, který tam měl lézt se svou družkou. Muž měl mnohočetná poranění a s transportem do sanitky pomohli lezci hasičů, informoval dále iDNES.
Viz též zpráva pražských hasičů s videem na Twitteru:
Zasahujeme v Divoké Šárce u pádu osoby ze skály. Osoba je v péči @zzshmp a v nepřístupném terénu. Naši lezci připravují transport do sanitního vozu. @PolicieCZpic.twitter.com/0ES2cG0i6q
Tak dle fotky tipuju sólíčko a ujetou podrážku. Každopádně tady konkrétně na tom místě snad ani neměl co dělat když jde o přír. rezervaci a lezení mimo značený cesty.
1. nic o konkrétním úrazu nevím
2. ale opakuji mantru ze zkušenosti příhody z hlubočepských ploten - volám-li záchranku, potom hlásím úraz při (horolezeckém) sportu, v žádném případě ne "pád ze skály".
úraz při sportu je fádní a nezajímavá věc, přijede záchranka a hasiči, na pád ze skály, který zní apriori podezřele, přijede i policie (protože sebevražda ne-li rovnou úkladná vražda), a najde-li se mezi policajty aktivní blb, začne hledat nejdříve úmyslný a potom aspoň nedbalostní trestný čin, jakkoli je postižený v sedáku a navázaný na laně.
no a samozřejmě zároveň se v IZS vždycky najde někdo, kdo zavolá nějaké hyeny z bulváru, některé bulváry za informaci snad i něco platí nebo platívali, a jestli policajti volají bulvár častěji než hasiči a záchranka, o tom můžeme bez insidera v bulváru jen hádat.
Ne že by policajti nevolali bulváru (i když jim jde o místo) a nedostávali za tipy několik málo stovek, ale je to obvykle ještě jednodušší. Hasiči, záchranka, četníci i policajti mají Twittery a Facebooky, kam dávají jejich mluvčí zprávy v reálném čase.
Protože tam nemusím být v roli zraněnýho, který v tu chvíli je rád že je rád, ale účastníka a protože fotka nebude sloužit pro dokumenatci zs ale bude publikovaná v médiích.
No právě. Média jsou spolu se vzděláním, vědou a několika dalšími obory vyjmutá ze zákazu. Viz Občanský zákoník:
§ 89
Podobizna nebo zvukový či obrazový záznam se mohou bez svolení člověka také pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství.
Proto jsem taky nepsal, že to je protizákonný. Proto mi taky nevadí když si mě zs zdokumentuje pro svoje účely.
Vadí mi a o tom bylo jádro tý informace výše, když jsou ty fotky za úplatu poskytovaný třetí straně a když to má ta složka ať už záchranka nebo pčr jako vedlejšák.
Aspoň to jsem výše vyrozumněl že to tak funguje. Mně se to zatím stalo jenom jednou.
Jen mi vrtá hlavou proč se na různých kulturních a vzdělávacích akcích často setkávám s prosbou pořadatele po účastnících o souhlas že jejich děti budou foceny nebo natáčeny a materiály prezentovaný někde.na webu apod, když podle tebou uvedenýho 89 pro to není důvod.
Jsem četl vzdělavacích místo vědeckých. Pak už to dává smysl.
I když si umim představit i kulturu/vědu kdy konzument zveřejněnýho obsahu s natočenýma aktérama bude zároveň sám součástí kulturního/ vědeckého projektu.
Protože sice občanský zákoník dává na jednu stranu volnost (média, věda, vzdělávání...), ale na druhou stranu se tvrději v těchto oblastech vymáhají mantinely a sankce. Vždy je o tzv. přiměřenost, čili třeba novinář nemůže fotit a uveřejňovat lidi jenom ze svého plezíru, ale jen právě pro účel zpravodajství. Navíc nesmí snižovat lidskou důstojnost a uvádět lidi do neexistujícího kontextu atd... (např. neuveřejní fotky lidí v nedůstojných pózách pokud to není nutné, v nedůstojných pozicích, v soukromé zóně, respektuje privátní činnosti i prostory, schválně neudělá člověka ošklivějšího, nemanipuje s fotkami atd...)
To se analogicky týká i ostatních oborů.
A musí o tom vědět. Co se u amatérského fotografa bere jako omyl, nebo případně jako hloupá schválnost, to je u profesionálů trestný čin.
A děti navíc jsou v chráněném režimu. To znamená, že i ve zpravodajství by neměly být k rozpoznání v situacích, které nejsou pro ně příznivé, případně nesou potenciál škodlivosti do budoucna.
A proti tomu se pojišťují pořadatelé, školy apod. Je jim to sice skoro k ničemu, ale jsou si aspoň vědomi, že nepatří právě do těch výše uvedených výjimek a musí s dětskými fotkami nakládat uvážlivě. Např. dříve se fotky malých nahatých dětiček u rybníka braly jako normál - nic proti ničemu - dneska jsou považované za nevhodné a zřejmě za krátký čas i zakázané. Odpovídá to posunu ve společnosti.
Zkus pořádně číst, nepsal jsem nic o zákazech vstupu ale o lezení mimo značený cesty. To že v šárce není vyboltováno ale leze se víceméně po vlastním ještě neznamená že je všude všechno dovoleno.
Výjimka která byla udělená pro lezecký sektory a cesty může být štandopede zase zrušená a budem strouhat mrkvičku.
Kvůli tykvím co se chodí v půli lednat klouzat mezi netřesky a buližník.