A článek, který nám o své účasti na semináři v Německu napsal
Tomáš Obtulovič by mohl iniciovat seriál, kde by byly publikovány nové poznatky a alespoň radou a dodáním naděje pomáhal zraněným lezčíkům. Bylo by fajn vytvořit i nějaké to fórum a poznatky publikovat na dostupném místě, třeba zde na Lezci.
O chystaném důležitém semináři, tentokráte v Čechách, kde budou prezentovány nové poznatky, bude ještě řeč později a na konci článku si můžete stáhnout pozvánku, agendu semináře a další detaily.
Věříme, že se pak i sem prosáknou nějaké užitečné informace na semináři presentované a stanou se užitečným všem těm (podle výzkumů) 70 procentům s problémy prstů, šlach, kloubů a úponů.
Sportklettern – Sportmedizinische Aspekte
V Obertrubachu ve známé Frankenjuře se počátkem léta uskutečnil zajímavý seminář s názvem Sportklettern - Sportmedizinische Aspekte na téma sportovní lezení a aspekty sportovní medicíny.
Tohoto semináře, pořádaného ve známé Frankenjuře, se zúčastnil budoucí lékař a lezec
Tomáš Obtulovič, který pak příspěvkem zaslaným na Lezce nás přiměl abychom si této oblasti začali trochu všímat.
Články v horolezeckých a outdoorových magazínech byly věnovány především první pomoci a horské medicíně a na vlastní lezení a vše, co lezení umožňuje a naopak znemožňuje, se zapomnělo. To je určitě i trochu chyba, když si uvědomíme, že většina (horo)lezců se věnuje skalnímu - sportovnímu lezení a lezení na umělých stěnách. Nejedná se sice o tak závažná poranění a úrazy jejichž rizikem si je každý vědom v horolezectví obecně, za to ale jsou mnohem častější a navíc je jejich léčba velmi nepříjemná a zdlouhavá.
Seminář v Německu
foto by© Tomáš Obtulovič
Tomáš, který nám poslal pozvání na chystaný Pelikánův Seminář nám napsal že:
"Hlavním důvodem k návštěvě odborného semináře v Německu mi byly čím dál častější dotazy kamarádů na moji osobu ohledně poranění vzniklých při lezení a to lezení především sportovním, ať už na obtížnost, bouldering nebo na rychlost a jejich následné léčbě."
U nás, ani ve Slovenské republice není v současnosti nikdo, kdo by se této problematice věnoval tak intenzívně, jako lékaři ve státech na západ od našich hranic (Německo, Rakousko, Švýcarsko, Francie, Holandsko, Velká Británie). Proto bylo nezbytné získat znalosti právě v jedné z těchto zemí a lékaři z Rakouska a Německa jsou právě v tomto odvětví medicíny světová špička.
Vyšetření ultrazvukem
foto by © Tomáš Obtulovič
V České republice nám v současnosti chybějí aktuální informace o poranění vzniklých při sportovním lezení včetně nějaké statistiky
jednotlivých poranění.
Poslední data z našeho území jsou k dispozici z přelomu 80. - 90. let minulého století, kdy pracovní skupina kolem MUDr. Ivana Rotmana udělala několik studií na toto téma a jako jedna z prvních ve světě prezentovala své výsledky. Od té doby žádná práce na toto téma u nás nevznikla.
Lezcovo tělo lezením trpí to je evidentní - dr. Volker Schöffl
foto by © Tomáš Obtulovič
Tomáš předpokládá, že počet těchto zranění narůstá, stejně jako tomu bylo v Německu vzhledem k rychlému výkonnostnímu nárůstu mezi mladými lezci a jejich nízké informovanosti o kvalitním tréninku, rizicích vyplývajících z přetrénování a možných poraněních namáhaných a přetěžovaných tkáňových struktur pohybového aparátu.
Povrchová zranění jsou většinou ok, horší je to s vnitřními poraněními
foto by © JirkaS
Dalším impulsem k návštěvě tohoto kurzu/semináře byla i připravovaná série článků (Tomáš je bude publikovat v Montaně, webu ČHS a Lezci.cz.) na toto téma, které se budou v několika dílech věnovat této problematice a vyplní tak velkou obsahovou mezeru na toto téma (Poslední a jediné publikace určené laikům opět od
MUDr. Rotmana, ke stažení na webu ČHS, SHM i zde na konci článku).
A konečnou pohnutkou k cestě byly pro Tomáše i mnohé dost neuvěřitelné rady, postupy a často beznaděj lezců po poranění spojená s přerušením a koncem lezení objevující se v diskusních fórech na webech.
První možnost, dovědět se více o této problematice, se naskýtá nyní všem návštěvníkům na Pelikánově semináři, každoročním to setkání členů Lékařské komise ČHS a všech, co zajímá spojení medicíny, hor a lezení.
Tady se mohou dozvědět mnohem více informací k poranění při sportovním lezení. Přednášky budu koncipovány maximálně prakticky, aby jste si odnesli zajímavé a cenné poznatky, které využijete.
Zdroje:
Dále se výše zmíněné problematice věnují německý lezecký časopis
Klettern
A velmi známý server o horské a především o lezecké medicíně
Softrock kde naleznete i zvláštní lékařskou sekci Med-Forum.
Za přečtení děkuji a přeji léto plné zážitků a lezení!
Tomáš Obtulovič ml.
Lékařská komise ČHS a Společnost horské medicíny
finanční podpora projektu:
Český horolezecký svaz
Dokumenty ke stažení:
Poškození prstů rukou v horolezectví
MUDr. Ivan Rotman
Poskozeni_prstu -
Poskozeni_prstu_v_horol
Úrazy a poškození pohybového ústrojí při sportovním lezení a jejich léčení - Farmakoterapie
MUDr. Ivan Rotman
Posk_farmakoterapie -
Poskozeni_prstu_farmakoterapie
Závěrem pozvánka na 17. Pelikánův seminář "Aktuální problémy horské medicíny"
v sobotu 21. 10. 2006 od 9 hodin
Pozv_Pelikan -
Pozvanka na seminar program