Není nic lepšího než si s sebou do skal vzít kvalitně zpracovaného a v daný rok vydaného (tedy aktuálního) tištěného průvodce se spoustou obrázků, nákresů skal a cest, autorských poznámek a hodnocení.
A skutečně takové průvodce existují a neustále vznikají a jejich kvalita rok od roku roste. Ale vzhledem k tomu, že denně vznikají nové cesty a přelézají se nové skály, aktuálnost je jejich hlavní slabinou. Navíc, je spousta oblastí (často lokálního významu), kde nebyl vydán aktuální průvodce už léta, přestože se tam stále aktivně leze.
Tento problém se snaží řešit webový portál Skalní oblasti ČR (www.skalnioblasti.cz), jakožto webová aplikace věnující se systematické evidenci skalních objektů a lezeckých cest na území České republiky. Nabízí informace o aktuálních lezeckých podmínkách na pískovcových skalách ČR a o dočasných omezeních lezení způsobených např. hnízděním ptactva či z jiných důvodů. Platforma je založena na všeobecné komunikaci lezecké veřejnosti na témata týkající se skal ČR, jejich údržby a dění kolem nich, přičemž každý do ní může přispívat zápisem nových cest (skal), či vlastními fotografiemi, videi cest a skal, komentáři nebo hodnoceními. Web skalních oblastí také systematicky podporuje činnost správců skal; ti mají možnost zaznamenávat veškerou údržbu jistících prostředků a informovat o stavu cest, jištění apod.
Skalní oblasti ČR úzce spolupracují s orgány ochrany přírody a díky tomu mají lezci k dispozici aktuální přehled omezení a zákazů lezení. Tato omezení jsou graficky znázorněna na mapě na titulní straně webu, pro co možná nejefektivnější varování lezců.
Přestože rozsáhlá databáze cest a aktuální lezecké podmínky patří mezi nejčastěji využívané nástroje, web Skalních oblastí ČR toho nabízí ještě mnohem více:
Integrovaný záchranný systém je modul určený pro složky IZS zasahující v případě nehody na skalách v ČR. Díky tomuto modulu jsou záchranáři schopni najít přesnou polohu skály a nejlepší cestu k zraněnému, což v praxi může velmi usnadnit jejich práci a zvýšit šanci na včasnou pomoc zraněným.
Pohledy do historie lezení na skalách ČR je modul propojený s databází lezeckých cest a vytváří jakousi galerii prvovýstupců na českých skalách. Součástí je také bibliografie vydané beletrie, časopisů, horolezeckých průvodců, novinových a webových článků a videí o historii lezení na českých skalách a také faksimilie historických vrcholových knih a protokolů o prvovýstupech.
Sbírka významných kolekcí lezeckých fotografií doplňuje sekci věnující se pohledům do historie lezení. V současné době zde lze nalézt fotografie od Břetislava Vorla, Slávy Korčáka, Bohumila Svatoše a Karla Vlčka ze 40. až 80. let 20. století.
Lezecké deníky jsou nedílnou součástí databáze lezeckých cest. Dle předpokladu nabízí možnost zapisovat si přelezy cest do vlastního elektronického deníčku. Vše je samozřejmě vzájemně propojené, a tak při prohlížení cest lezec vidí, co má na danou věž už vylezené. Přestože se Skalní oblasti ČR zaměřují zpravidla na skály a cesty na území České republiky, lze si do deníku zapisovat i zahraniční přelezy a mít tak všechny své záznamy pohromadě.
Mobilní aplikace je poslední novinkou na Skalních oblastech a slouží jako lezcův pomocník přímo v terénu. Před odjezdem do oblasti si stačí stáhnout do telefonu (tabletu) „balíček“ s daným sektorem skal a poté již vše funguje off-line. Aplikace pomůže lezcovi dojít ke skále, kterou hledá, případně zorientovat se v místě s velkým počtem skal a nabídne mu aktuální přehled cest s popisy, fotografiemi, hodnocením a charakteristikou. V případě, že některé tyto informace o skále/cestě v současné době chybí, má možnost je na místě doplnit a doma, po připojení k internetu, je odeslat do databáze. Skály, cesty, polohy skal, hodnocení cest apod. tak neustále přibývají a datové balíčky sektorů se tím pravidelně aktualizují. To nejlepší nakonec… aplikace (i veškerá data) jsou ZDARMA a stahovat ji lze do zařízení s operačními systémy Android a iOS.
databáze na lezci je jiná kategorie, to je taková (s prominutím) deníčková tlachárna s ambicí postihnout skoro celej svět. skalnioblasti mají ambici být vyčerpávající, přesné a tradicionalistické na tuzemské oblasti a blízké okolí. a budou asi důvodd pro mě staromilce, proč si pořídit matlací telefon.
neni to ta ukradena neukradena databaze ktera byla vytvorena za pomoci prace dobrovolniku a pak ji nekdo cornul, samozrejmne plne legalne, sorry jako...
??
ano, to je přesně ona. ale jako všechno na světě je i to poněkud nepřehlednější, zmatenější a složitější, a jistě by šlo napsat podobně nepřesné, ale krátké a úderné shrnutí, z kterého by vedení čhs vyšlo jako parta pitomců a zelenej jako limita ctnostné a nezištné trpělivosti.
Nojo, a různí anonymové a občas neanonymové tam celkem systematicky postupně přepisují nebo skenují data z aktuálních tištěných průvodců, často aniž by se ptali jejich autorů nebo vydavatelů :))
Je to trochu ambivalentní. Dokud to bude zdarma a cesta tam budou tímhle způsobem přibývat pomalu a postupně, je to asi akceptovatelné díky té pozitivní hodnotě pro lezeckou veřejnost.
1)Hele nechci vám brát iluze, ale pokud použiju nějakou literaturu, které již vznikla, a odcitujiji někde v knize, tak žádná škoda ani vzniknout nemůže.
2)V knihovně ti ty knížky rádi ofotí a někde je mají i v pdfku, nebo si je můžeš naskenovat a poslat mailem a doma vytisknout to vše je legální. Od vádí se poptlatky.
Chtělo by to víc poštudovat něco o autorském zakoně, poplatcích atd.
Navíc brát seznam cest, které jsou tu už desetiletí, jako dílo autora průvodce je přinejmenším blbost.
Pozn. to, že je něco v pdf fakt neznamená, že si s tím můžeš nakládat jak chceš. Tyhle prohlášení zrovna moc velkou tvou znalost copyrightu neprokazují..
:-) tady zase někdo neumí číst. Nikdo nepsal, že když to dáš na web v nascanovaném tvaru tak to je ok ;-). Nicméně pokud si to přepíšeš, zakreslíš do fotek, uděláš svoje náčrty a vydáš to s odkazem že jsi použil staršího průvodce tak to ok je... vytvoříš nové dílo. To samé elektronické databáze...
Konkurenční prostředí neškodí ani v tomhle případě. Ať v klidu existuje jak databáze na horosvaz, tak tahle. SO mi přijdou příjemnější na používání a úplnější, ale každej může mít svůj názor.
Rozsáhlá databáze je jedna věc ale pokud chcete kvalitně udělaný průvodce do mobilu, tak koukněte na www.lezenidomobilu.cz. Postupně tam přibývají další.
dostalo se mi té mimořádné cti, že mi byly věnovány asi dvě hodiny času individuální prezentace rozdílů mezi SO a dbČHS. bohužel to byly perly sviním, protože elektryce nerozumím a strukturování databází a podobnejm sprosťárnám nijak nehovím, a nedovedu posoudit. laicky jedno funguje rychle, druhý pomalu. jedno žije, druhý je mrtvý. jedno je hnusný, druhý se mi líbí.
ale tak to prostě je a musí bejt. jedno je soukromej projekt entuziasty kterej to dotuje ze svýho a s nikým se radit nemusí, druhej je úkolován (a placen?) spolkem a musí poslouchat zadání a musí to bejt seriozní a ověřený a bůhvíco ještě a nepatří tam diskuse, komentáře atakdále.
já si myslím že je to vlastně dobře. když chci pravdu a oficiální a seriozní informace, jdu na to vošklivý a pomalý, a když chci pěkný fotky a pobavit se dozvědět se něco zajímavého, jdu na to soukromý.
O jedno se totiž stará člověk, který tomu vcelku rozumí a umí, o druhé člověk, který je v téhle oblasti na úplně opačném spektru. To druhé je navíc dosti limitované značně omezeným Vizusem. Prostě si svaz ukousl na své schopnosti trochu velké sousto.
už je možnost stahovat sektory na kartu? Nebo stále zabírají místo ve vnitřním uložišti?
Ono když jedna oblast zabere přes 100MB tak je to pro dost zařízení limitující
Ja si proste stejne myslim, ze dobrou nezistnou praci clenu CHS naplnena databaze cest na skalnich oblastech tezce koliduje se spatnou praci jinych clenu CHS a vyslednou touto reklamou na databazi skalnich oblasti. S tim se proste vnitrne nikdy nesmirim. Tak at z toho ma Zdenda radost ! Klasickej vysledek na hovno.
Udělal bych nezávislou anketu, třeba na hory info, ať si uživatelé ohodnotí, která databáze se jim líbí víc. A k tomu možnost: c) žádná, měla by se udělat nová.
* horosvaz - výrazně (o řád) lepší mapa včetně detailů, lepší přehled obtížnosti cest, výrazně chybí nákresy a fotky
* skalnioblasti - větší množství skal, fotky a nákresy jsou super, mapa je historická a prakticky k ničemu, obtížnost jako součást textu dost nepřehledné