Fotoreportáž: Gert Tschunko oslavil 90. narozeniny
Oslavu k životnímu jubileu 90. narozenin uspořádali minulý týden nestorovi severočeských horolezců Gertu Tschunkovi jeho kamarádi a při té příležitosti mu zařídili přejmenování Dubské věže v Rájci na Tschunkovu věž. Gert je jedním z prvovýstupců na její vrchol v roce 1995. Podívejte se níže na fotoreportáž z akce.
Michaela Smetanová (17. místo), Martin Stráník (22. místo) a Tereza Širůčková (23. místo) postoupili dnes z kvalifikace do nedělního semifinále druhého letošního závodu Světového poháru v lezení na obtížnost na indonéském Bali.
První kolo letošního Českého poháru v lezení na obtížnost vyhráli včera na Bigwallu v Praze Jakub Konečný a Mariana Janošová. Druzí byli Filip Zlámal a Markéta Janošová, třetí Štěpán Potůček a Viktorie Konečná.
Američanka Katie Lamb oznámila, že se jí podařilo přelézt boulder The Dark Side 8C+ v Yosemitech v USA, který v roce 2023 vytyčil Carlo Traversi. Katie Lambs se tak stává opět první ženou na světě, která dala obtížnost 8C+. V roce 2023 totiž přelezla jako první žena boulder Box Therapy 8C+ od Daniela Woodse, jehož obtížnost však poté po svém přelezu snížila Američanka Brooke Raboutou na 8C.
První letošní závod Světového poháru v lezení na obtížnost v čínském Wujiangu vyhráli včera Japonec Sorato Anraku a Britka Erin McNeice spolu s Korejkou Chaehynun Seo, které sdílely první místo v ženách. Druhý byl Japonec Neo Suzuki, třetí Španěl Alberto Ginés López a Američanka Annie Sanders. Naši se do finále neprobojovali. Souběžný závod v lezení na rychlost bez české účasti vyhráli Číňan Jianguo Long a jeho krajanka Shaoqin Zhnag.
Česká mládežnická reprezentace se zúčastnila tento víkend prvního letošního závodu evropského poháru mládeže v boulderingu v portugalském Soure. Stručný report zveřejnil před chvílí na Facebooku ČHS.
Tereza Širůčková skončila dnes na 14. místě v semifinále prvního letošního závodu Světového poháru v lezení na obtížnost v čínském Wujiangu. Finále je zítra už bez Česka. Ostatní naši skončili včera v kvalifikaci.
Rozhovor s horolezkyní Lenkou Erlebachovou na kanálu naHoru.tv
Nový rozhovor s horolezkyní Lenkou Erlebachovou zveřejnila na svém Youtube kanálu naHoru.tv.
Lenka Erlebachová je rodačka z Krkonoš, bývalá reprezentantka ČR v alpském lyžování a dnes aktivní skialpinistka a horolezkyně. V roce 2022 absolvovala výstupy v Peru, včetně ikonického Alpamaya. V červenci 2024 společně s Karolínou Grohovou stanuly jako první Češky na osmitisícovce Gasherbrum I, a
Tereza Širůčková postoupila dnes z 20. místa v kvalifikaci do zítřejšího semifinále prvního letošního závodu Světového poháru v lezení na obtížnost v čínském Wujiangu. Ostatní naši v kvalifikaci skončili: Michaela Smetanová 26., Martin Stráník 28., Lukáš Mokroluský 33., Šimon Potůček 43. a Jan Štípek 48.
Fotoreportáž: Gert Tschunko oslavil 90. narozeniny
věž v Rájci nově nese jeho jméno
Oslavu k životnímu jubileu 90. narozenin uspořádali minulý týden nestorovi severočeských horolezců Gertu Tschunkovi jeho kamarádi a při té příležitosti mu zařídili přejmenování Dubské věže v Rájci na Tschunkovu věž. Gert je jedním z prvovýstupců na její vrchol v roce 1995. Podívejte se níže na fotoreportáž z akce.
Gert má takové své moto, každý den jít do skal, jíst střídmě, ale dobře a lézt s mladými děvčaty. Na jedné fotce jsou jeho knihy a průvodci. Letos vydal dvě knihy, jednu o svém mládí v Jeníkově a druhou o lezení na písku.
"Gerhard Tschunko (*1935)
Ač původně především alpinista, oblíbil si pískovce Českosaského Švýcarska. Jeho výstupy se zde počítají na tisíce, k nim se řadí desítky prvovýstupů převážně v oblasti Tiských stěn a skal v okolí Ostrova. Účastnil se řady významných zahraničních zájezdů a podílel se na přípravě a úspěchu expedic do Norska na Špicberky či do hor východního Turecka. Několik let byl jako mistr sportu v československé reprezentaci. Je spoluautorem horolezeckých průvodců.
Vlastními slovy:
Narodil jsem se v Českých Budějovicích. Už jako kluk v Českém Krumlově jsem s rodinou hodně cestoval po Šumavě i po Alpách. Otec mne jako devítiletého brával na lehké výstupy v oblasti Dachsteinu.
K lezení na pískovcových skalách jsem se dostal po válce, když jsme se s matkou přestěhovali k Duchcovu. Při výletu do Ostrova a první výstup jsem absolvoval na Malou Tovární věž – bez lana. Po ukončení vojenské služby v roce 1956 jsme spolu s Františkem Grasslem, Milanem Bárou a Jardou Bartošem začali pravidelně jezdit do skal. V roce 1958 mě vzal William Kubinec do Vysokých Tater k Žabím plesům, zlezli jsme Žabího koně a Volovou věžu, o rok později jsem absolvoval první zimní zájezd do Vysokých Tater na Zbojnickou chatu. To byl začátek dlouhé řady tatranských pobytů, při nichž jsem prostoupil mnoho stěn v létě i v zimě.
V roce 1963 jsem poprvé působil v Alpách, v roce 1964 na Kavkazu v dolině Baksan s výstupy na Pik Volnoj Ispanie, traverz Ušby ad. V roce 1965 opět Kavkaz v oblasti Bezengi s výstupy na Misses-Tau, Ullu-aus Baši, ale hlavně prvovýstupy s vynikajícími horolezci Ľudovítem Záhoranským a Jánom Ďuranou severními stěnami Koštan-Tau a Šchary. V zimě roku 1966 jsem jako člen reprezentačního družstva působil v oblasti Mont Blancu, kde jsme spolu s Mílou Matrasem a Jardou Budínem zlezli Aiguille du Midi Contaminovou cestou a v zimních podmínkách jsme vystoupili od severu na Mont Blanc.
Na pískovci jsem lezl převážně s Wolfgangem Bruchem, Rudou Wokržinkem, Frantou Gruntem a Rudou Stuchlíkem; uskutečnil jsem okolo 80 prvovýstupů všech stupňů obtížnosti, patří mezi ně kupříkladu Kosmická cesta na Malou Tovární věž, Andělská hrana na Širokou věž, výstupy na Ostrovskou stěnu, východní stěna Rajské věže a mnoho dalších.
Deset let jsem vedl teplický horolezecký oddíl. Po jeho opuštění v roce 2000 jsem založil horolezecký oddíl Climbing Club Dubí u Teplic, který v současné době vedu."
A možná se příliš neví, ale Gert měl jet v roce 1970 do Peru na Huaskaran, ale omarodil, tak se tím zachránil.